Przejdź do treści
koszyce

Koszyce – poznaj historię największego miejskiego rezerwatu zabytkowego na Słowacji!

Koszyce to niezwykle atrakcyjne i klimatyczne miasto na Słowacji ze wspaniale odnowioną starówką i bogatym życiem kulturalnym. Druga metropolia Słowacji leży nad rzeką Hornad u styku Kotliny Koszyckiej i Rudaw Spiskich. Miasto to idealne miejsce na wakacje na Słowacji z dziećmi i nie tylko. Sprawdź co ciekawego można zobaczyć w Koszycach!

Historia miejscowości Koszyce

Koszyce to miasto leżące nad rzeką Hornad, na południe od Preszowa. Pierwsze pisemne wzmianki o Koszycach sięgają aż 1230 roku. W późnym średniowieczu Koszyce były jedną z 24 osad handlowych na pograniczu polsko-słowackim, w którym dominowali niemieccy imigranci. Jednym z najważniejszych dni dla miasta był 7 maja 1369 roku, kiedy w Koszycach, jako w pierwszym mieście w Europie, spisano dokument sygnowany przez króla, nadający miastu herb – obecnie święto obchodzone jest jako „Dzień miasta Koszyce”. W XV wieku miasto liczące wówczas 7 tysięcy mieszkańców, było drugim pod względem wielkości miastem ówczesnych Węgier. Radykalnych zmian Koszyce doznały w XX wieku – w 1918 roku stały się częścią Republiki Czechosłowackiej, a w 1938 roku włączono je na ponad sześć lat do terytorium Węgier. W 1945 roku zebrał się w Koszycach rząd czechosłowacki, którego wynikiem był dokument znany jako Koszycki Program Rządowy, który określał powojenny kształt wolnej republiki. Od czasu zakończenia wojny liczba ludności Koszyc wzrosła ponad dwukrotnie, a miasto jest obecnie politycznym, gospodarczym i kulturalnym centrum południowo-wschodniej Słowacji.

Koszyce – atrakcje

Spadziste czerwone dachy, gotyckie katedry i otaczające je zielone wzgórza sprawiają, że Koszyce są nieodparcie malowniczym miejscem z klasyczną słowacką atmosferą. Można tu miło spędzić czas, rozkoszując się architekturą Starego Miasta, oraz spróbować lokalnej kuchni w tutejszych restauracjach.

Ulica Hlavna

Ulica Hlavná (główna ulica) to imponujące architektonicznie, zabytkowe centrum Koszyc, w którym znajdują się najważniejsze atrakcje miasta. Ta promenada przeznaczona tylko dla pieszych na Starym Mieście (Staré Mesto) rozciąga się na długości około 1,2 km od placu Maratónu Mieru do placu Osloboditel’ov. W średniowieczu ulica Hlavná była głównym placem miasta. Dziś jest wizytówką arcydzieł gotyckich, renesansowych, barokowych i secesyjnych. Ulicę Hlavna warto odwiedzić w dzień i w nocy, kiedy oświetlone budynki i tarasy kawiarni tworzą romantyczną atmosferę.

koszyce słowacja
Panorama Koszyc

Murale w Koszycach

W Koszycach od 2008 roku odbywa się lokalny festiwal sztuki ulicznej. Jego siłą napędową jest słowacka platforma sztuki Street Art Communication (SAC). Organizacja przekształciła matowe, szare ściany budynków w kolorowe dzieła sztuki. Obecnie w mieście znajduje się około 30 murali wykonanych zarówno przez lokalnych, jak i międzynarodowych artystów. Większość z nich powstała w 2013 roku, kiedy Koszyce były Europejską Stolicą Kultury, ale co roku SAC umieszcza na ścianach Koszyc nowe murale.

Koszyce – zoo

Największe pod względem wielkości ZOO w Europie Środkowej cieszy się dużą popularnością dzięki blisko 150 gatunkom zwierząt – które można również adoptować. ZOO zostało założone w 1979 roku, od tego czasu stopniowo się rozwijało i stało się jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych we wschodniej Słowacji. ZOO znajduje się w pięknym parku leśnym. Duży obszar pozwala na hodowlę zwierząt w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Częścią ZOO jest Dinopark, gdzie można podziwiać modele dinozaurów naturalnej wielkości.

Most Zakochanych i Pałac Jakuba

Mosty miłości, na których ludzie umieszczają kłódki jako symbole swojej miłości, znajdują się obecnie w prawie każdej metropolii świata. W Koszycach również można taki znaleźć. Wisi na nim około 3 tysiące kłódek w różnych kształtach i kolorach. W pobliżu mostu znajduje się Pałac Jakuba (znany również jako Pałac Dziváka) – piękny zabytkowy budynek zbudowany w stylu neogotyckim. Ta architektoniczna perełka, która przyciąga wzrok przechodniów, została zbudowana w latach 1899–1903 przez projektanta inż. Arpád of Jacob, od którego pochodzi również nazwa pałacu.

Koszyce – zabytki

Miasto Koszyce to jedna z kulturalnych atrakcji wschodniej Słowacji, oferująca urokliwe centrum miasta ozdobione średniowiecznymi zabytkami. Koszyce to zdecydowanie miasto, które warto odwiedzić.

Katedra św. Elżbiety w Koszycach

Katedra św. Elżbiety to najbardziej wysunięty na wschód gotycki kościół w Europie oraz największa katedra na Słowacji. Jest dumą Koszyc i jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w mieście. Prace budowlane nad katedrą rozpoczęto około 1380 roku. Mieści się w niej fascynujący Ołtarz św.Elżbiety, rzadkie gotyckie podwójne, spiralne schody – jedne z zaledwie pięciu tego typu w Europie, krypta przywódcy największego powstania antyhabsburskiego w byłym Królestwie Węgier, Franciszka II Rakoczego, a także zegar słoneczny z 1477 r. Dzięki fantastycznemu widokowi na centrum, wejście na 60-metrową wieżę północną jest warte wysiłku.

katedra św. elżbiety w koszycach
Katedra św. Elżbiety w Koszycach

Synagoga na ulicy Zvonárskiej

Przed II wojną światową Koszyce posiadały jedną z największych gmin żydowskich na Słowacji. Miasto wciąż szczyci się kilkoma pomnikami z tej epoki. Najstarszą zachowaną z nich jest piękna synagoga przy ulicy Zvonárskiej. Pochodzi z XIX wieku i jest doskonałym przykładem mauretańskiego stylu architektonicznego. Synagoga znajduje się obok wejścia do gminy żydowskiej z mieszkaniem rabina, ratuszem, urzędami, koszerną kuchnią i najstarszą żydowską łaźnią uroczystą.

Teatr w Koszycach

Przy ulicy Hlavná znajduje się imponujący, neobarokowy Państwowy Teatr w Koszycach, zaprojektowany przez architekta Adolfa Langa. Teatr wystawił swoje pierwsze przedstawienie w 1899 roku. Oprócz eklektycznej fasady z elementami neobarokowymi i secesyjnymi, zwiedzających zachwyca faliste wnętrze w kształcie harfy, piękne elementy secesyjne i sufit ozdobiony scenami ze sztuk teatralnych.

Koszyce. Słowacja – praktyczne informacje

Koszyce, największe miasto wschodniej Słowacji, są głównym ośrodkiem sztuki, kultury i doskonałej gastronomii. Ze względu na swoje położenie pomiędzy Węgrami, a Polską, Koszyce w swojej historii zawsze były ważnym ośrodkiem, przyciągającym kupców z całego regionu. Koszyce nie przyciągają tylu turystów, ile ich odpowiedniki w Europie Zachodniej, co czyni je doskonałym miejscem do odwiedzenia w szczycie sezonu – od maja do września.

Koszyce – jak dojechać?

Możliwości dotarcia do Koszyc jest wiele. Z kilku, dużych polskich miast możliwy jest zakup biletów lotniczych – jest to z pewnością najkrótsza z możliwych opcji, niestety nie najtańsza. Ceny biletów lotniczych, jak wiadomo, zależą od wielu czynników, ale nie jest niemożliwym trafić na dobrą promocję i polecieć „za grosze”. Do Koszyc najlepiej (najszybciej) dostać można się samochodem z południa Polski. Podróżując z Wrocławia trasa zajmuje ok. 7h, dystans jaki trzeba pokonać wynosi ok. 500 km. Samochód bez wątpienia daje dużą swobodę w podróży, a przy okazji z pewnością przyda się na zwiedzanie nie tylko samego miasta, ale i jego okolic.

Gdzie najlepiej spać w Koszycach?

Biorąc pod uwagę fakt, że Koszyce są drugim co do wielkości miastem na Słowacji, znalezienie odpowiedniego noclegu raczej nie stanowi problemu. Decyzję gdzie spać, należy podjąć biorąc pod uwagę plan podróży, własne potrzeby oraz wymagania. W mieście dostępna jest szeroka oferta noclegowa, przez co osoby pragnące odpocząć w hotelu o wysokim standardzie bez wątpienia znajdą odpowiednią dla siebie ofertę. Budżetowy wyjazd ma szansę się odbyć, jeśli skorzysta się z hoteli o niższym standardzie lub apartamentów czy pokoi wynajętych bezpośrednio od właścicieli.

koszyce atrakcje
Stare miasto w Koszycach

Koszyce. Słowacja – co warto zwiedzić w okolicy?

Koszyce to region pełen kontrastów i niespodzianek, cieszący się coraz większą popularnością wśród turystów. Prawie wszystkie zabytki Koszyc skupione są w historycznym centrum miasta, dzięki czemu jest to największy miejski rezerwat zabytków na Słowacji.

W południowej części placu Hlavné námestie można zobaczyć średniowieczne fortyfikacje miejskie Koszyc. Wchodząc do piwnicy warto obejrzeć zrekonstruowane fundamenty Bramy Dolnej, która obecnie służy jako niekonwencjonalna galeria i sala koncertowa.

Symbolem Koszyc jest także posąg maratończyka. Przypomina, że ​​od 1924 roku corocznie jesienią w Koszycach organizowany jest Międzynarodowy Maraton Pokoju – jeden z najstarszych maratonów na świecie.

Gdy zwiedzi się już najważniejsze zabytki oraz atrakcję Koszyc, warto poświęcić czas na odwiedzenie innych ciekawych miast na mapie Słowacji takich jak Bratysława, Bardejów, Stara Lubowla czy Kieżmark.

Jeśli podczas podróży ma się wystarczająco dużo czasu, świetnym pomysłem będzie odwiedzenie południowego sąsiada Słowacji – Węgier. Budapeszt, jako stolica ma do zaoferowania moc atrakcji i przepiękne widoki. Nieoczywistym, ale równie interesującym miejscem na Węgrzech jest Hajdúszoboszló – najsłynniejsze uzdrowisko na Wielkiej Nizinie Węgierskiej.

Koszyce – ciekawostki

  1. Koszyce mają największą promenadę dla pieszych na Słowacji

Nie Bratysława, stolica Słowacji, ale Koszyce, drugie co do wielkości miasto w republice, mają największy deptak w kraju. Nazywa się Hlavná (główna ulica) i jest to prawie kilometrowa promenada pełna wspaniałych historycznych budynków, kościołów (Katedra św. Elżbiety), restauracji i kawiarni, z malowniczą atmosferą przez cały rok.

  1. Koszyce są gospodarzem najstarszego maratonu w Europie

Międzynarodowy Maraton Pokoju organizowany jest w Koszycach od 1924 r. Impreza odbywa się w każdą pierwszą niedzielę października i bierze w nim udział ponad 10 tysięcy uczestników.

  1. W promieniu 200 km od Koszyc znajduje się 21 obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO

Turyści bardzo często zakładają swoją bazę wypadową w Koszycach, aby stąd odkrywać wspaniały region wschodniej Słowacji. Od majestatycznego Zamku Spiskiego, przez zapierające dech w piersiach jaskinie Gemeru po wspaniałe drewniane kościoły.

  1. Ponad 10 000 osób pracuje w sektorze IT w Koszycach

Koszyce to także nowoczesne miasto, które ma w żyłach technologię i innowacje. W ciągu zaledwie dziesięciu lat firmy skupione w Košice IT Valley były w stanie zwiększyć liczbę miejsc pracy w Koszycach z zera do dziesięciu tysięcy.

  1. Początki Angeliny Jolie sięgają Koszyc

Ojciec Angeliny Jolie, Jona Voighta wyemigrował z Koszyc do USA, gdzie został zawodowym golfistą.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.