Search The Query
Search

Aktywny weekend na Słowacji – Słowacki Raj

słowacki raj

Rozległe trasy rowerowe, szlaki górskie i widoki zapierające dech w piersiach to tylko niektóre z wielu innych atrakcji, jakie napotkamy na Słowacji. Warto zastanowić się nad zorganizowaniem sobie wycieczki w te regiony, zwłaszcza, jako że mieszkamy po sąsiedzku ze Słowacją. Aktywny weekend w zupełności wystarczy na poczucie prawdziwego górskiego klimatu i pooddychanie świeżym powietrzem. Słowacki raj, czyli jedna z najbardziej popularnych atrakcji ma tysiące szlaków górskich, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Park Narodowy Słowacki Raj

Szlaki Słowackiego raju są jednymi z najbardziej rozbudowanych szlaków górskich w kraju, obejmują ponad 194 kilometry kwadratowe. To część Karpat, z geologicznego punktu widzenia nazywana płaskowyżem krasowym. Dopiero w XX wieku te obszary zyskały miano Parku Narodowego, z ciekawostek warto powiedzieć trochę więcej o jaskiniach, które powstały z pomocą procesów geologicznych. Niestety większość tych miejsc jest niedostępna do zwiedzania lub przejścia.

Obszary Słowackiego raju były zamieszkałe już w czasie neolitu, większe zainteresowanie tym miejscem pojawiło się dopiero pod koniec XIX wieku wraz z ruchami turystów. Następnie rozpoczęto pierwsze prace opisowe terenów i konstrukcje umożliwiające poruszanie się pomiędzy skałami, większość z nich stała się prototypem dzisiejszych tras górskich. W 1988 roku Słowacki raj zyskał tytuł Parku Narodowego, a w 2000 roku Dobszyńska Jaskinia Lodowa została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jeśli się wybieramy do Słowackiego Raju warto zobaczyć w które dni możemy do niego wejść i jakie są godziny otwarcia. Warto wybierać najwcześniejsze pory by ominąć tłumy turystów i kolejki na szlakach.

slovensky raj
Wejście do Parku Narodowego

Slovensky Raj – skąd nazwa?

Nazwę wymyślił w 1921 roku krajoznawca Bela Hajts, opisując Słowacki Raj w jednym z czasopism. Mimo to niektórzy wierzą, że pierwsi tę nazwę wymyślili mnisi, którzy w tych okolicach mieli swój klasztor. Stąd też słowo „raj”, które duchowni nadali poprzez nieziemskie krajobrazy i widoki.

Słowacki Park Narodowy. Informacje praktyczne

Park Narodowy leży godzinę drogi od granicy Polskiej, najlepiej wybrać się tam własnym autem, by spakować potrzebne rzeczy. Góry rządzą się własnymi prawami, dlatego warto mieć dodatkowe ubrania i buty na zmianę. Przed wyruszeniem, pamiętajmy o dokładnym przeanalizowaniu trasy, obliczeniu ile czasu zajmie nam dotarcie i powrót. Większość szlaków jest jednokierunkowa, warto o tym pamiętać podczas planowania drogi. Liczne aplikacje z dostępnymi mapami online również się przydadzą na tego typu wycieczki, w górach nie zawsze mamy dostęp do pełnej sieci.

Jeśli jedziemy autem, dowiedzmy się, gdzie są parkingi i ile kosztują. Ubezpieczenie to kolejny ważny aspekt, który warto załatwić jeszcze przed przyjazdem. Na stronach internetowych można szybko taką rzecz załatwić, koszty też nie są największe. W przypadku, gdy jednak chcemy zakupić ubezpieczenie na miejscu, możemy to zrobić w wielu budkach znajdujących się przed wejściem na górę.

Z informacji praktycznych warto mieć na uwadze punkty noclegowe, u podnóża Suchej Beli przykładowo roznosi się ogromny plac kempingowy, w którym możemy rozłożyć swój własny namiot lub wynająć domek. W pobliskich miasteczkach również znajdziemy różne opcje noclegowe od hoteli po pensjonaty. Słowacja posługuje się walutą euro, o czym należy pamiętać i przed przyjazdem wymienić pieniądze.

Słowacki Raj – dojazd

Tak jak wspominaliśmy wcześniej najlepiej do Słowackiego raju przyjechać własnym autem, kierować się do miasteczka Hrabusice, tu znajdziemy również liczne noclegownie. Jadąc z Krakowa, dotrzemy do celu w niespełna 3 godziny, przejeżdżając przez Nowy Targ. Po przekroczeniu granicy jedziemy przez Poprad i kierujemy się do Hrabusice lub Podlestok, z tych miejsc możemy rozpocząć nasze zwiedzanie Słowackiego raju. Jeśli chodzi o autobusy i pociągi, sprawa wygląda bardziej skomplikowanie, z Polski kursuje Flixbus, ale nie bezpośrednio do Parku Narodowego, po przekroczeniu granicy musimy szukać kolejnych słowackich przewoźników. Jeśli wyruszamy z Zakopanego, dojedziemy autobusem do Łysej Polany, a następnie z pomocą podmiejskiego transportu dalej.

Dojazd do Słowackiego raju nie jest skomplikowany, nawet będąc na miejscu sami znajdziemy drogę, za pomocą licznych znaków i oznaczeń.

słowacki raj cennik
Słowacki Raj

Słowacki Raj – cennik

Samo wejście do Parku Narodowego jest bezpłatne, jeśli jednak chcecie wybrać się na szlaki czy doliny, przed wejściem do nich znajdują się budki z biletami. Jeśli organizujecie wycieczkę kilkudniową do Słowackiego Raju, warto zakupić bilet okresowy, do wyboru mamy wejścia na 2 lub 3 dni.

Dzieci do lat 6 mają wejście za darmo, od 6 do 15 lat płacimy 0,5 euro, dorośli płacą 1 euro.
Cennik dzienny:

  • 1 dzień dorośli 1,5 euro, dzieci 0,5 euro
  • 2 dni dorośli 3,5 euro, dzieci 1 euro
  • 3 dni dorośli 6 euro, dzieci 1,5 euro

Parkingi znajdują się przy głównych wejściach i wyjściach do dolin, opłata dzienna za parking to koszt 3 euro. Sprzęt asekuracyjny do wspinaczki również możemy zakupić na miejscu za około 5 euro, mapy z wyznaczonymi szlakami i punktami widokowymi dostaniemy za 4 euro.

Wejście do Dobszyńskiej Jaskini Lodowej wynosi od 8 do 10 euro od osoby i otwiera się dopiero od 01.06 każdego roku. Przed wyruszeniem w trasę warto zapoznać się z ciężkością szlaku, Słowacki Raj nie wymaga wielkich zdolności wspinaczkowych, lecz dla niektórych wspięcie się na wodospad może okazać się zbyt trudne. Trasy są jednokierunkowe, dlatego też z zawracaniem może być większy problem, zwłaszcza w Suchej Bela, gdzie w sezonie kolejki sięgają nawet kilometr.

Przed wyruszeniem na szlak warto zakupić ubezpieczenie, na Słowacji ratownictwo górskie to prywatne placówki. Ceny za wszelkie usługi ratownicze pokrywa turysta, dlatego warto przed wycieczką się ubezpieczyć, zwłaszcza że w Słowacji są wysokie kary za nieprzestrzeganie zasad Parku Narodowego. Ubezpieczenie kupimy w Polsce przez stronę internetową lub na miejscu. Przed wejściem na doliny stoją budki, gdzie możemy kupić ubezpieczenie za 0,2 Euro. Warto pamiętać że na terenie Słowackiego Raju zabronione jest dzikie biwakowanie oraz rozpalanie ognisk i kempingi w nie wyznaczonych miejscach.

Słowacki Raj – szlaki

Słowacki Raj ma liczne trasy turystyczne a różnym stopniu ciężkości, prowadzą one przez mosty, skalne stopnie czy drabinki. Najpopularniejsze szlaki to Słowacki Raj Sucha Bela, który prowadzi przez kamienne dno potoku, wycieczka trwa do 3 godzin, głównym utrudnieniem jest woda, dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednie obuwie. W porach deszczowych drogi są zdecydowanie trudniejsze do przejścia i łatwiej o utratę równowagi.

Klastorisko to polana, która jest jednym z popularniejszych punktów widokowych w Parku Narodowym. Zimą trasy w Słowackim Raju są mocno ośnieżone, dlatego poleca się je pokonywać tylko doświadczonym osobom. Lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem o tej porze roku są sporty śnieżne, udanie się na stoki narciarskie, które w Słowacji są równie znane i oblegane przez turystów.

słowacki raj szlaki
Słowacki Raj jest pełen wspaniałych widoków

Słowacki Raj – trasy dla dzieci

Słowacki Raj z dziećmi to również świetna alternatywa, trasy są przystępne i dobrze oznakowane nawet dla naszych pociech. To też okazja na świetną zabawę i nowe aktywności fizyczne, które wymagają trochę odwagi i rozwoju kreatywności.

Dodatkowym atutem są zniżki dla dzieci, do 6 roku życia wejście do Parku Narodowego jest bezpłatne. Oczywiście przed taką wycieczką trzeba zaopatrzyć się w nosidła, przeznaczone do trekkingu, gdzie dzieci będą odpowiednio zabezpieczone. Starsze dzieci muszą mieć obuwie trekkingowe, będąc w wąwozie Sucha Bela, wybierajmy buty odporne na wilgoć, przyda się również sprzęt wspinaczkowy oraz dużo cierpliwości. Warto pamiętać że na tego typu trasach jest zawsze dużo ludzi i dzieci muszą nauczyć się odpowiednio zachowywać, aby innym turystom nie przeszkadzać w trekkingu. Dodatkowo wybierając opcję noclegu w namiocie, na wielu polach namiotowych znajdziecie place zabaw dla dzieci i inne atrakcje dla najmłodszych.

Trasy nie należą do trudnych, największym problemem może okazać się pogoda, w czasie deszczu trzeba zwrócić szczególną uwagę na drążki i schody, które robią się śliskie. Zimowe wycieczki do Słowackiego Raju warto spędzić na stokach narciarskich, gdyż szlaki górskie mogą być zbyt trudne do przejścia. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, podczas wyprawy do Słowackiego Raju z dziećmi są trasy jednokierunkowe. Jeśli wybierzemy dany szlak, musimy go przejść do końca, zawracanie często jest utrudnione lub w ogóle niemożliwe. Warto uświadomić dzieci że taka trasa wiąże się z dużą odpowiedzialnością i muszą być na to przygotowani.

Słowacki Raj – najtrudniejszy szlak

Trasy w Słowackim Raju nie należą do tych najtrudniejszych, co nie oznacza że, nie wymagają wysiłku. Dobrą wskazówką podczas wyboru odpowiedniego szlaku dla nas w Słowackim Raju jest czas przejścia. Są odcinki, które trwają nawet do 7 godzin, ale są też takie po 2 godziny. Wszystko zależy od naszych preferencji i energii danego dnia.

Wielki Sokół to najdłuższy i najbardziej stromy wąwóz, który biegnie wzdłuż wodospadu, zakończony jest wąskim jarem. Znajduje się w północno-zachodniej części parku i jest zaliczany do tych wymagających szlaków.

Piecki to drugi w kolejności najbardziej wycięty wapienny wąwóz, który znajduje się powyżej Wielkiego Sokoła. Wymaga skupienia i ostrożnego poruszania się po stromych belkach. Trudność szlaku to kwestia indywidualna, warto samemu ocenić swoje możliwości i dobierać atrakcję pod siebie.

slowacki raj
Niektóre fragmenty trasy bywają naprawdę wymagające

Slovensky Raj – co warto ze sobą wziąć?

Podstawą każdej wyprawy górskiej jest odpowiednie obuwie i ubiór, bez tego nasza wycieczka będzie istną katorgą, a nie przyjemnością i chwilą relaksu. Wybierajmy buty z twardą podeszwą, solidne i nieprzemakalne, do tego idealnie nadadzą się ocieplane od środka skarpetki. Mały plecak w zupełności wystarczy, pomieścić musi jedynie prowiant i podręczne rzeczy typu mapa i telefon. Warto zabrać ze sobą lekkie kurtki przeciwdeszczowe, górska pogoda jest nieprzewidywalna, dlatego warto być przygotowanym na wszelkie przeciwności. Ostatnią rzeczą, o której musimy pamiętać, są rękawiczki, trasy mają liczne drabinki, chwytamy się często łańcuchów metalowych ram, warto zabezpieczyć nasze dłonie przed ewentualnymi uszkodzeniami i otarciami.

Jedzenie w góry powinno być odżywcze i dające dużo energii,dlatego wybierajmy batony energetyczne, orzechy i kanapki. Ciepły termos z herbatą czy kawą, to również świetne rozwiązanie. Ważne by jedzenie nie zajmowało zbyt dużo miejsca w torbie i było lekkie.

Słowacki Raj – atrakcje i zwiedzanie

Słowacji Raj leży we wschodniej części Słowacji i jest najmłodszym Parkiem Narodowym w kraju. Aż jedna piąta terenów jest objęta szczególną ochroną, w ich skład wchodzi 11 narodowych rezerwatów przyrody i 7 rezerwatów przyrody. Słowacki Raj ma różnego typu trasy na wąwozy, doliny czy wodospad, do których dotrzemy za pomocą specjalnie przygotowanych dla turystów dróżek i kładek. Park Narodowy aż w 90% składa się z lasu świerkowego, wapienne podłoże to idealne miejsce dla rozwoju różnorodnej flory i dom dla dzikich leśnych zwierząt takich jak niedźwiedź, wilk czy ryś. Atrakcji dla podróżników również nie brakuje w tych terenach, każdy znajdzie coś dla siebie.

Trasy po kanionach są optymalne, trwają po 2-3 godziny, często to jednokierunkowe dróżki, przebiegają z dołu w górę. Słowacki raj to aż 300 km pieszych szlaków i 150 km tras rowerowych, warto zaznaczyć że sprzęt rowerowy bez problemu wypożyczymy na miejscu za około 5 euro. Najbardziej oblegana jest północna część Parku Narodowego, tam znajdziemy popularną Sucha Bela, szlaki często biegną dnem doliny, wzdłuż potoku.

park narodowy słowacki raj

Via Ferrata w Słowackim Raju to trasa turystyczna o charakterze wspinaczki, wyposażona jest w stalową linę, pełni ona funkcję asekuracji. Nazywana jest potocznie „Żelazną drogą”, popularny tego typu szlak to Via Ferrata Kysel, która znajduje się w parku narodowym, prowadzi przez malowniczy wapienny wąwóz. Nie należy do najtrudniejszych szlaków, więc nada się nawet dla początkujących osób. Wąwóz przez wiele lat był zamknięty z powodu pożarów, które zniszczyły dużą część terenów, ponowne otwarcie nastąpiło w 2016 roku.

Do przejścia tej trasy przydatna będzie dobra kondycja fizyczna i odpowiedni sprzęt, nie można zapomnieć o kasku ochronnym, uprzęży i rękawiczkach. Standardowy czas na przejście wąwozu to około 2 godziny, dostępny jest dopiero od drugiej połowy czerwca do końca października.

Sucha Bela

Sucha Bela to najsłynniejszy szlak Słowackiego Raju, rajska dolina z licznymi wodospadami, na które można się wspiąć po schodkach ułożonymi wzdłuż. Trasa nie jest trudna, ale w niektórych miejscach są wysokości w granicach 30 metrów, głównie to okolice Misovych wodospadów.

Wąwóz Sucha Bela jest jednostronny, warto o tym pamiętać, decydując się na tę trasę. W okresie wakacji musimy się nastawić na dużą liczbę osób – bywa on mocno oblegany przez turystów, dlatego też zawracanie może być utrudnione. Przejście całej drogi trwa około 3 godziny, będąc na końcowym etapie, możemy pokierować do klasztoru lub wybrać trasę powrotną do Hrabuszyc.

sucha bela
Sucha Bela

Sucha Bela – trasa

Słowacka Sucha Bela to kierunek dla miłośników górskich podróży, przed wyruszeniem warto zaplanować sobie dokładny przebieg całej trasy. Podstawowe informacje to:

  • 3,9 km długość doliny, przejście tego odcinka zajmuje około 2 godzin,
  • 9 km to proponowana cała trasa, którą pokonamy w 3,5 godziny,
  • wejście do parku dla dorosłej osoby wynosi 1,5 euro,
  • parking za jeden dzień to koszt 3 euro,
  • w sezonie trasa jest mocno oblegana, około 1000 osób dziennie,
  • warto wybierać się na szlak w porannych godzinach, aby uniknąć nadmiernych tłumów,

Sucha Bela to skalny potok jego środku płynie potok, jeśli wybieramy się na jednodniową wycieczkę, warto połączyć przejście przez dolinę z powrotem przez szlak Przełomu Hornadu. Trasa powinna trwać od 5 do 8 godzin, oczywiście wszystko zależy od pogody i ilości ludzi.

Klastorisko

Polana w centrum Słowackiego Raju, która wznosi się na wysokości 800 metrów nad poziomem morza. Wedle lokalnych mieszkańców i odwiedzających turystów, Klastorisko jest najlepszym punktem widokowym na Tatry. W jego skład wchodzi cały węzeł szlaków, ruiny klasztoru oraz domki letniskowe. W średniowieczu na miejscu gruzów wznosiła się osada zakonników, lecz niestety została ostatecznie zniszczona. Archeolodzy odkryli, że pierwsze budynki są sprzed ery nowożytnej. Uważa się, że te tereny były zasiedlane przez pradawne ludy.

W XIII wieku zakon Kartuzów objął panowanie nad polaną, lecz z powodu licznych najazdów innych ludów porzucili te tereny w XVI wieku. Klastorisko popularność zyskało wraz z rozwojem turystyki, po dziś dzień to jeden z głównych punktów pieszych wycieczek.

słowacki raj z dziećmi
Klastorisko

Słowacki raj – Przełom Hornadu

Drugim pod względem popularności szlakiem zaraz po Suchej Bela jest Przełom Hornadu, obie trasy są bezpośrednio ze sobą połączone, to znaczy, że wybierając się do jednej, możemy wrócić drugim szlakiem.
Przełom Hornadu to część rzeki o tej samej nazwie, znajduje się w północnej części Słowackiego Raju. Kanion ma długość 11,7 km i jest szlakiem dwukierunkowym, przejście go poza sezonem zajmuje około 4 godzin, często jest oblegany przez turystów, dlatego warto odpowiednio wcześnie się tu wybrać. Są miejsca z wysokościami, jeśli ktoś ma lęk wysokości, warto dokładnie przemyśleć trasę, mimo to Przełom Hornadu to jedno z ładniejszych miejsc w Parku Narodowym, zachwyca licznymi widokami i naturą.

Słowacki Raj – jaskinie

Słowacki Raj kryje w sobie mnóstwo atrakcji, zaczynając od szlaków turystycznych, kończąc na jaskiniach. Dzieci również odnajdą się w tych terenach, aktywnie spędzą czas z rodziną. Wszystko za sprawą natury i jej procesów, które zachodziły przez stulecia. W Parku Narodowym znajdziemy miejsca niedostępne dla turystów, mimo to pozostałe atrakcje są równie atrakcyjne. Jedną z najbardziej popularnych jaskiń w Słowackim Raju jest Dobszyńska Jaskinia Lodowa, która jest jednym z głównych punktów turystycznych na Słowacji.

jaskinia lodowa słowacki raj
Dobszyńska Jaskinia Lodowa – wejscie

Jaskinia lodowa – Słowacki Raj

Największą jaskinią w Słowacji jest Lodowa jaskinia znajdująca się w Krasie Spissko-Germerskim, południowo-zachodniej części Parku Narodowego. To pierwsza jaskinia w Europie, w której znajduje się elektryczne oświetlenie. Jeśli chodzi o wnętrze, absolutnie wszystko w niej jest pokryte grubą warstwą lodu, zlodowaciałe słupy, stalagmity, podłoża i ściany. Od zewnątrz przez większość roku pokrywa ją śnieg.
Wejście do jaskini jest od północnego zbocza góry Ducza na wysokości 968 m nad poziomem morza. Druga trasa do jaskini prowadzi przez Słowacki Raj, można wejść z osady Dobsznskiej pomiędzy Popradem i Rożniawą. Cała jaskinia ma długość 1483 metrów, do samodzielnego zwiedzania dla turystów udostępnione jest jedynie 515 metrów.

W stu procentach pokryte lodem są pomieszczenia takie jak:

  • Mała i Wielka Sala,
  • Ruffiniego koridor,
  • Komora Zawalona.

Pozbawione lodu są miejsca:

  • Komora Sucha,
  • Kroplowa Piwnica,
  • Piekło.

Najniższą temperaturę odnotowuje się w Wielkiej sali, waha się ona od -3,8 stopni do -0,5 stopni Celsjusza.
Ciekawostką jest fakt, że do 1946 w jaskini można było jeździć na łyżwach przez cały rok. W latach 50 trenowali tam znani łyżwiarze słowaccy. Przed wejściem do jaskini trzeba się odpowiednio przygotować, ciepłe ubrania i wygodne antypoślizgowe buty sprawdzą się idealnie. Poza tym warto wypocząć dzień przed i nastawić się na zmiany ciśnienia i ewentualne utrudnienia w aklimatyzacji na samym początku po wejściu do środka jaskini.

słowacki raj jaskinia lodowa
Dobszyńska Jaskinia Lodowa

Z informacji praktycznych obiekt od 1.10 do 14.05 jest zamknięty, otwiera się dopiero 1.06 – 31.8 do godziny 16 jest możliwe zwiedzanie co godzinę. We wrześniu wejdziemy od 9:30 do 14. Warto zwrócić na to uwagę przed planowaniem takiej wycieczki, by nie musieć potem zawracać. Jaskinia działa od wtorku do niedzieli, poniedziałek to jedyny dzień, kiedy jest zamknięta.

Ceny nie należą do najniższych, ale za takie widoki zdecydowanie warto, bilet dla dorosłych to 8 euro, seniorzy płacą 7 euro, dzieci od 6 do 15 lat 4 euro. Parking znajduje się na początku trasy i za jeden dzień zapłacimy 8 euro, do jaskini dotrzemy też za pomocą komunikacji miejskiej, z przesiadkami w Popradzie lub Roznavie. Z informacji praktyczny warto wiedzieć, że do środka nie wchodzimy bez przewodnika, na zewnątrz stoją kasy biletowe, gdzie po zakupieniu wejściówki przydzielany jest nam przewodnik. Zdjęcia to również kwestia warta wspomnienia, możemy je wykonywać w środku jedynie po zakupie odpowiedniego biletu za 10 euro.

Jaskinia Lodowa to prawdziwa perełka Słowacji, w 2000 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poza Alpami to jedyna jaskinia o tak grubej pokrywie lodowej, w niektórych miejscach przekracza nawet 25 metrów. Nie bez powodu przyciąga takie tłumy turystów przez cały rok.

Słowacki Raj – gdzie najlepiej nocować?

Wybierając się na wycieczkę do Słowackiego Raju, warto przemyśleć opcję noclegu. Trasy są długie i męczące, dlatego warto wynająć sobie jakieś miejsce na odpoczynek i ogrzanie się. Największym punktem noclegowym oddalonym niecałe 2 km od wszystkich szlaków jest mała mieścinka Hrabusice, gdzie znajdziemy liczne hotele i pensjonaty. Dla miłośników kempingów również coś się znajdzie. Olbrzymie pole namiotowe Autocamping Podlesok, w którym zmieści się aż 600 namiotów. Kemping znajduje się u podnóża głównych szlaków turystycznych, jest dostosowany zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Obok znajduje się plac zabaw, 2 obiekty z toaletami i płatnymi prysznicami. W sezonie otwarte są też restauracji i sklepy z pamiątkami oraz te z artykułami spożywczymi. Do wyboru mamy spanie w namiocie lub wynajęcie domku. Warto zaznaczyć, że nocowanie na dziko jest surowo karane, więc lepiej nie ryzykować i zarezerwować sobie miejsce. Ceny są również przystępne w granicach 20 euro za całą rodzinę, w zależności od sezonu.

Opcji noclegów w Słowackim Raju jest wiele, każdy znajdzie coś dla siebie, ważne, by wypocząć i mieć siły na dalsze przemierzanie szlaków.

Słowacki Park Narodowy – co zobaczyć w okolicy?

Podczas wycieczki do Słowackiego raju, warto również odwiedzić pobliskie atrakcje. Słowacja to mały kraj, wszystko jest względnie blisko siebie dlatego czemu by nie skorzystać. Jeśli posiadacie auto, tym bardziej warto na jeden dzień wyjechać poza granice Parku Narodowego i zobaczyć co ma do zaoferowania pozostała część Słowacji.

  1. Lewocza, czyli malownicze miasteczko oddalone 10 km od Spiskiej Wsi. Warto, wybrać się tam na jednodniową wycieczkę, z głównych atrakcji zobaczymy tam starówkę wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ratusz jest okrzyknięty jednym z najładniejszych w całej Europie.
  2. Spiska Nowa Wieś jest nazywana bramą do Słowackiego Raju, mała mieścina, w której warto się zatrzymać i wynająć nocleg, ma dobry dojazd do Parku Narodowego. Znajduje się tu najdłuższy rynek w Europie, a najlepszy widok na całe miasto jest z dzwonnicy kościelnej.
  3. Spiski Hrad, czyli kolejna atrakcja Słowacji wpisana na listę UNESCO, to ogromny zamek, będący twierdzą obronną. Też jest zaliczany do obowiązkowych punktów wycieczek krajoznawczych.
  4. AquaCity w Popradzie to największy kompleks basenowy w kraju, miejsce, gdzie po całym dniu chodzenia po szlakach warto wstąpić na relaks. Największe wrażenie robi podwodny barek z alkoholami, gdzie można popijać drinki, pływając w basenie.
  5. Winiarnie – miłośnicy dobrego wina również znajdą swoje miejsce na Słowacji, Małe Karpaty to centrum winnic o wielkości 7300 hektarów. Dodatkowo wszystkie te obiekty znajdują się tuż przy samej granicy z Polską w gminie Zuberzec.
  6. Chopok, Niźne Tatry, czyli skrzyżowanie szlaków kolejowych i drogowych Brzeźno, które jest wejściem do wszelkich atrakcji turystycznych i narciarstwa zimą.

Porada dotycząca wycieczki na Słowację jest jedna, warto zabrać ze sobą wygodne buty i ubrania, bo czekają nas tam godziny spędzone na szlakach i podziwianiu piękna natury. Słowacja ma bardzo wiele do zaoferowania, posiada bogatą faunę i florę, którą możemy oglądać w ich naturalnym otoczeniu.
Słowacja to sąsiedni kraj Polski, który jest często niedocenianą perełką w Europie. Państwo posiada szlaki górskie o zachwycających widokach, jaskinie lodowe i klimatyczne miasteczka. Co najważniejsze znajduje się tak blisko Polski, ze wstydem jest nigdy nie odwiedzić Słowackiego Raju. Cały park narodowy to istny cud świata. Jeśli decydujemy się na podróż w te regiony, nie zapomnijmy zabrać ze sobą odpowiedniego sprzętu trekkingowego, wygodnych butów i ubrań. Reszta zależy od waszego nastawienia, ale zagwarantować można, że widoki, jakie zobaczcie na miejscu, zachwycą każdego.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds