Search The Query
Search

Najciekawsze muzea w Wiedniu. Czy znajdziesz coś dla siebie?

wiedeń muzea

Wielbiciele sztuki i artyści z całego świata zjeżdżają się do tego miasta, by podziwiać zgromadzone w nim dobytki sztuki, kultury i nauki. Mowa o Wiedniu – austriackiej stolicy, który poza zabytkową i piękną architekturą miasta zachęca do odwiedzin szeroką ofertą turystycznych atrakcji: muzeów, galerii i festiwalów. Bogata różnorodność tematyczna, pozwala na znalezienie wystaw i kolekcji, które najbardziej będą odpowiadać zainteresowaniom odwiedzających i umożliwią przeniesienie się do zupełnie innego świata. Czas rozpocząć podróż szlakiem wiedeńskich muzeów!

Belweder

Wśród zabytków w Wiedniu, jeden wyróżnia się wyjątkową okazałością. Belweder – piękna barokowa budowla, którą tworzą dwa mniejsze pałace – Górny Belweder i Dolny Belweder. Poza tym, że budynek przyciąga uwagę prezentowanym stylem architektonicznym, posiada równie bogate wnętrze, ponieważ w jego środku mieści się galeria sztuki. W Belwederze zgromadzone są eksponaty, związane z historią Austrii od czasów średniowiecza do lat współczesnych. Wśród największych zbiorów należy wyróżnić kolekcję obrazów Gustava Klimta – austriackiego artysty na skalę światową, który zyskał sławę dziełami „Pocałunek” oraz „Judith”. Wśród dzieł znajdujących się na wystawie stałej można podziwiać także prace Ferdinanda Georga Waldmüllera, czy też barokową kolekcję Franza Xavera Messerschmidta pt. „Głowy postaci”.

Więcej o Wiedeńskim Belwederze przeczytasz w naszym artykule: Belweder w Wiedniu – poznajmy najcenniejsze dzieła sztuki w Austrii!

muzea w wiedniu
Belweder

Muzeum historii sztuki w Wiedniu

Ważnym punktem na kulturalnej mapie Wiednia, do którego koniecznie trzeba się wybrać podczas wizyty w tym mieście jest Muzeum Historii Sztuki, gromadzące najważniejsze historyczne dzieła, pochodzące z całego świata. W tworzeniu zbiorów, należących do muzeum brali udział najbardziej znani artyści. Wewnątrz znajdują się obrazy europejskich malarzy, ale także zabytki świata starożytnego a nawet kolekcja unikatowych monet. Budynek muzeum mieści się przy jednej z głównych ulic – Ringstrasse, którą zdobią ułożone wzdłuż monumentalne budowle, czyniąc ją niezwykle reprezentatywną na tle pozostałych ulic w tym mieście.

Muzeum funkcjonuje od 1891 roku, a do jego utworzenia przyczynił się Cesarz Franciszek Józef I. Znajdująca się wewnątrz kolekcja obrazów, była gromadzona przez członków habsburskiego rodu przez 600 lat, by obecnie móc cieszyć oczy miłośników sztuki. Dzieła te należały dawniej do Leopolda Wilhelma i Rudolfa II, za wyjątkiem kolekcji zbroi i portretów, które stanowiły część zbiorów Cesarza Ferdynanda II. W Muzeum Historii sztuki w Wiedniu umieszczone są dzieła takich mistrzów, jak: Vermeer, Rafael, czy Rubens. Obrazy wykonane przez ostatniego z wymienionych panów tworzą wraz z eksponatami Dürera, Tiziana, Tintoretta i Rembrandta jedną wystawianych kolekcji obrazów. Najbardziej znane z nich to: Dawid z głową Goliata” Caravaggia, „Kardynał Niccolò Albergati” Jana van Eycka, „Wieża Babel” Pietera Bruegela, „Cztery kontynenty” Rubensa, „Madonna w zieleni” Rafaela Santi , „Madonna z czereśniami” Tycjana, „Alegoria malarstwa” Jana Vermeera, „Portret króla Stefana Batorego” Marcina Kobera, czy też „Autoportret” Rembrandta.

Bilet wstępu do muzeum to wydatek 16 euro, a dzieci i młodzież do 19 roku życia mogą bezpłatnie podziwiać wszystkie zgromadzone eksponaty. Istnieje także zniżka dla studentów i emerytów. Dodatkowo płatne są bilety na wystawy specjalne oraz dostępna jest także opcja zakupu biletu rodzinnego lub prezentowego voucheru, upoważniającego do wstępu przez cały rok. Ponadto wycieczki z przewodnikiem obejmuje inny zakres cen. Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu otwarte jest przez cały rok, od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00, a w czwartki 10:00 – 21:00. Posiadając miejską kartę Vienna City Card, można korzystać ze zniżek podczas zakupu biletów.

Muzeum historii naturalnej w Wiedniu

Muzeum, które można wyróżnić wśród edukacyjnych atrakcji dla dzieci jest znajdujące się w Wiedniu Muzeum Historii Naturalnej, w którym można poznać historię całej planety. Wśród ekspozycji zawarte jest bogactwo ziemskiej flory – szlachetne kamienie i minerały oraz fauny – zaczynając od owadów, po szkielety dinozaurów i niezwykłe okazy gatunków zwierząt, które wyginęły przed wieloma wiekami. Jedną z cenniejszych eksponatów, zgromadzonych w zbiorach tego muzeum jest odnaleziona na południu Austrii, w 1908 roku „Wenus z Willendorfu” – figura mierząca zaledwie 11 centymetrów, której wiek datuje się na ponad 29 tysięcy lat. Jest to jedno z najcenniejszych archeologicznych odkryć świata, pochodzące z epoki kamienia łupanego, dla którego w muzeum przeznaczone jest specjalne miejsce – „gablota Wenus”. Wyróżnić można także znajdującą się obok niej figurkę Fanny z Stratzing, która liczy aż 36 tysięcy lat. Niedaleko tych dzieł można oglądać w „złotej gablocie” kolekcję eksponatów, gromadzącą zbiory z poprzednich pięciu stuleci.

Poza dobytkiem w postaci dzieł i eksponatów, Muzeum Historii Naturalnej słynie z Sauriersaal – Sali dinozaurów, w której można podziwiać szkielety oraz szczątki prehistorycznych zwierząt. Grozę wzbudza szczególny model Alozaura, który wygląda niewyobrażalnie podobnie do żywego okazu, porusza się i ryczy. Interesującą wystawą jest zbiór meteorytów, a w skład wystawy wchodzą najbardziej okazałe i najstarsze kamienie z nieba. Dla ciekawych tego, co dzieje się w kosmosie, niezwykłą atrakcją jest cyfrowe planetarium. Wyświetlane w nim są projekcje, opowiadające historię powstania świata, a także ciekawostki o życiu na dnie oceanów oraz dziedzin historii i biologii. Na dachu budynku muzeum czynny jest punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama na wiedeńską starówkę.

muzea wiedeń
Muzeum historii naturalnej w Wiedniu

Muzeum otwarte jest od 9:00 do 18:30 przez cały tydzień, za wyjątkiem poniedziałku. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to 12 euro. Młodzież do 19 roku życia – wstęp wolny, są także zniżki ulgowe dla studentów i emerytów. Muzeum obsługuje kartę Vienna City Card.

Biblioteka narodowa Wiedeń

Biblioteka Narodowa w Wiedniu to największa taka instytucja na terenie całego kraju, która gromadzi naukowców, studentów ale i zwykłych mieszkańców w celu spotkań, służących nauce i wymianie cennych spostrzeżeń. W zbiorach biblioteki mieści się niemal 11 milionów egzemplarzy różnych książek i artefaktów – rękopisów, map, fotografii i innych, historycznie ciekawych dokumentów. Atutem budynku biblioteki jest obecna w środku Sala Paradna – uważana za najpiękniejszą biblioteczną salę na świecie, nawiązująca stylem do baroku. Pomieszczenie to posiada 80 metrów długości i jest wysokie na 20 metrów. Sufit zdobią freski wykonane przez Daniela Grana – dworskiego malarza. Wewnątrz znajduje się ponad 200 tysięcy tomów ksiąg, w tym biblioteka Księcia Eugeniusza Sabudzkiego oraz pochodzące z okresu reformacji pisma autorstwa Marcina Lutra. Budynek powstał w XVIII wieku i początkowo stanowił boczne skrzydło rezydencji cesarskiej rodziny Hofburg. Biblioteka otwarta jest codziennie od czerwca do września, a w pozostałych miesiącach we wszystkie dni tygodnia, z wyłączeniem poniedziałku. Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00.

Albertina

Albertina muzeum – galeria sztuki mieści się w największym pałacu, zamieszkiwanym dawniej przez rodzinę Habsburgów w wiedeńskiej baszcie, na południu Hofburga. W środku czekają na turystów wielkie zbiory grafik i szkiców takich twórców jak Kliment i Dürer. Obecnie mieści się w muzeum około 60 tysięcy rysunków i ponad milion druków, a niektóre z nich sięgają początków istnienia zbiorów, założonych przez Księcia Alberta Sasko – Cieszyńskiego w 1776 roku. Wśród eksponatów znajdują się również fotografie i plany architektoniczne. Stałe wystawy przedstawiają główne nurty obecne w sztuce na przełomie 130 lat, a do najbardziej popularnych dzieł należą: „Zając Polny”, „Ręce złożone do modlitwy”, „Portret dziewczyny”, „Tancerki”. Albertina od niedawna posiada także drugą lokalizację, w której znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wstęp kosztuje 16 euro, a młodzież do 19 lat wchodzi nieodpłatnie. Są zniżki dla seniorów i studentów. Galeria jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 18:00.

Muzeum Leopoldów

W Muzeum Leopoldów w Wiedniu można podziwiać unikalne dzieła, przedstawiające austriacką sztukę XIX wieku i modernizmu, którym dedykowana jest specjalna kolekcja. Oprócz tego muzeum dysponuje ponad 6 tysiącami dzieł sztuki, do których należą listy i dokumenty, 42 obrazy i 187 kolorowych rysunków i grafik. Zbiory są efektem kolekcjonowania Rudolfa Leopolda – głównego założyciela muzeum, który szczególnie upodobał sobie dzieła ekspresjonisty Egona Schiele. Jego kolekcję do dziś można oglądać w tym miejscu. Wystawy przedstawiają nowy obiektywny styl w sztuce, który narodził się pod koniec XIX wieku, w wyniku uznania nowego piękna, uwieczniającego sprzeciw i opozycję, które dało początek całemu modernizmowi. Bilet regularny kosztuje 10 euro, ale jest także możliwość zakupu biletów ulgowych. Dostępne są bilety rodzinne, grupowe i roczne. Muzeum Leopoldów czynne jest codziennie, w godzinach: 9:00 – 01:00 (poniedziałki i piątki) oraz 9:00 – 00:00 (weekendy).

muzeum w wiedniu
Muzeum Leopoldów | źródło: Radu Bercan / Shutterstock.com

Muzeum techniki w Wiedniu

Wszystko, co związane z technologią i rozwojem technicznym można odnaleźć w wiedeńskim Muzeum Techniki. Wystawy organizowane przez tę instytucję nawiązują do historycznego, austriackiego dziedzictwa i przedstawiają obiekty i wydarzenia historyczne poprzez interaktywne elementy i eksponaty. To kolejna z atrakcji dla dzieci, która w ciekawy sposób edukuje najmłodszych i nie tylko! Wśród wystaw stałych znajdują się projekty, przedstawiające funkcjonowanie: lokomotywy parowej, występowania koloru różowego w naturze, artykułów gospodarstwa domowego, życia codziennego, energii, studia filmowego, mobilności, instrumentów muzycznych, sieci energetycznych, przemysłu ciężkiego i wielu innych mechanizmów działania różnych przedmiotów. Misją Muzeum Techniki w Wiedniu jest zrównoważony rozwój, opierający się o naukę polegającą na interakcji między omawianymi, technologicznymi przedmiotami a odwiedzającymi muzeum gośćmi. Muzeum otwarte jest codziennie od 9:00 do 18:00.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds