Przejdź do treści
johannesburg

Johannesburg – zwiedzanie miasta przestępstw

Johannesburg mimo wysokiej przestępczości nie jest taki straszny, jak o nim mówią, a jedno z najmłodszych miast świata staje się miejscem otwartym i wyczekującym turystów. Miejscowość ta stale jest przebudowywana i modernizowana, aby polepszyć warunki życia mieszkańców. Czym może zaskoczyć kraina poszukiwaczy złota, na co należy uważać i co warto zobaczyć w największym z miast Afryki? Wszystko na temat Johannesburgu w tym artykule.

Johannesburg, Joburg, Joz…

Johannesburg to największe miasto Afryki, znajdujące się w Republice Południowej Afryki, które powstało stosunkowo niedawno, gdyż w 1886 roku. Położony jest na wysokości 1765 m n.p.m., około 50 kilometrów od Pretorii – stolicy państwa. Co ciekawe, mimo upływu ponad 100 lat od daty założenia, pojawiają się wątpliwości związane z prawidłowym nazewnictwem tej miejscowości, ponieważ zaginęły dokumenty objaśniające genezę nazwy. Do powstania Johannesburgu przyczyniło się kilku założycieli, wśród których można wyróżnić: Generała Johannesa Rissika oraz magnata kopalnianego – Christiaana Johannesa Jouberta.

Ponadto, w pierwszym składzie Rządu Johannesburgu delegatem był Johannes Meyer, a funkcję prezydenta RPA w latach 1883-1900 sprawował Johannes Paulus „Paul” Kruger. Do dziś nie zostało wyjaśnione, któremu Johannesowi przypisuje się początek nazwy miasta. Mieszkańcy wiele lat próbowali rozstrzygnąć niewyjaśnioną sprawę, jednak w miarę upływu lat problem ten zmęczył ich na tyle, że przestali przejmować się jego istotą, i zaczęli skracać nazwę, w celu wygodniejszego posługiwania się nią w codziennym życiu. Do najbardziej znanych skrótów należą Jozi – tłumaczone jako miasto świateł, ale często używa się określeń: Joburg lub eGoli – co nawiązuje do grupy języków Nguni i tłumaczy się jako „miejsce złota”.

johanesburg
Johannesburg jest najczęściej odwiedzanym miastem na kontynencie afrykańskim

Kiedy jechać do Johannesburga? – pogoda i klimat

Johannesburg to miasto w RPA, które znajduje się na samym południu afrykańskiego kontynentu. Pory roku na południowej półkuli różnią się od tych, które trwają w tym samym czasie na półkuli północnej – łatwo więc wysnuć wniosek, że gdy w Polsce panuje mroźna zima, to w Johannesburgu jest lato i piękna pogoda. To jest właśnie najlepszy czas, by wybrać się w podróż do tego zakątka świata. Najlepszy okres na podróż to czas od września do grudnia – warunki pogodowe są wtedy idealne do zwiedzania miasta i okolicznych atrakcji, jest ciepło lecz nieupalnie, a wybierając się w okolice wybrzeża, może przydać się nawet cieplejsze okrycie wierzchnie.

Dla tych, którym nie straszna wysoka temperatura i upał, podróż można zaplanować w miesiącach: grudzień – marzec, jednak należy pamiętać, że jest to środek afrykańskiego lata i będzie naprawdę gorąco. Jesień i zima w Johannesburgu nie są chłodnymi miesiącami, jednak obumierająca przyroda jest zdecydowanie mniej widowiskowa niż w podczas trwania cieplejszych pór roku. Miasto mieści się w strefie klimatu umiarkowanego, który cechują obfite w deszcz lata i suche zimy.

Johannesburg – przestępczość

Johannesburg jest miastem o wysokim stopniu przestępczości, a rocznie dokonuje się tutaj aż 1300 morderstw, co z pewnością definiuje mały udział turystyki w tej miejscowości. Ponadto napady i kradzieże są na porządku dziennym, a policja nie jest w stanie uporać się z atakami przestępców. Są jednak dzielnice stosunkowo bezpieczne, a zwiedzanie najlepiej przeprowadzać w większych grupach, odpowiednio się do niego przygotowując.

Standardowy model działalności okolicznych rabusiów jest bardzo podobny i polega na zwabieniu ofiary w mało zatłoczone miejsce. W opis idealnego kandydata do obrabowania idealnie wpasowują się nieprzygotowani turyści, którzy nie znają miasta i są nieco zagubieni. Często osoby te posiadają uwidocznione drogocenne przedmioty, takie jak aparaty fotograficzne, telefony a nawet słuchawki. Rabusie podstępem wpędzają taką osobę w ślepy zaułek lub mało zatłoczoną uliczkę i zastraszają schowaną za kurtką bronią, wyłudzając w ten sposób wartościowe przedmioty. Wybierając się na ulice Johannesburgu koniecznie należy zostawić w hotelu cenne sprzęty, nie reagować na zaczepki przechodniów i trzymać się z daleka od miejsc podejrzanych i niebezpiecznych. Dobrym rozwiązaniem jest zwiedzanie miasta wraz z przewodnikiem.

Sandton i Rosebank – te północne dzielnice miasta uważa się za najbardziej bezpieczne okolice, w których z łatwością można znaleźć zakwaterowanie, gdyż na tym terenie znajduje się wiele miejsc noclegowych i hoteli. Mimo wszystko, miasto warto zwiedzać za dnia, a wieczorami nie wypuszczać się poza wynajętą kwaterę. Wyjątkowo chronione jest lotnisko oraz teren stacji kolejowych i autobusowych, jednak ochrona ogranicza się jedynie do strzeżenia ich obszaru. Za niebezpieczne uznaje się centrum miasta – dzielnice Inner Town i NewTown, a także okolice stacji kolejowej. Po mieście warto poruszać się taksówką, a ciekawym rozwiązaniem jest zwiedzania miasta liniami autobusowymi przewoźnika CitySightseeing, polegającym na objeździe miasta i jego najbardziej atrakcyjnych zakątków.

johannesburg przestępczość
Johannesburg cieszy się opinią jednego z najniebezpieczniejszych miast na świecie

Jak zwiedzać Johannesburg i nie dać się okraść?

Zwiedzanie miasta nie musi być niebezpieczne, jednak należy trzymać się ważnych zasad zachowania odpowiedniej ostrożności. Najważniejszą z nich jest to, by nie wychodzić samemu na ulice miasta, gdyż samotny turysta stanowi najłatwiejszy cel dla rabusiów. Im więcej osób w grupie – tym lepiej. Można także skorzystać z opcji wynajęcia przewodnika – osoba doświadczona i znająca miasto od podszewki wie, jak się prawidłowo w nim poruszać, na kogo uważać i jakie miejsca szczególnie trzeba omijać.

Kolejna ważna rzecz – podstawa zwiedzania nie tylko w mieście przestępców, to zostawienie wartościowych rzeczy w miejscu zakwaterowania i nie noszenie przy sobie dużych sum pieniędzy. Dodatkowo nie należy zwracać na siebie uwagi i sprawiać wrażenia osoby, która może posiadać przy sobie cenne przedmioty. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie warto doszukiwać się w tłumie podejrzanych osobników, gdyż będzie to główny powód świadczący o nienaturalnym zachowaniu. Nocą, a nawet wieczorami najlepiej zostać w hotelu i nie wychodzić na ulicę. Tyczy się to także jazdy samochodem, gdyż takie napady również mają miejsce. Warto zostawić auto na bezpiecznym parkingu i usunąć z widoku kuszące złodziei akcesoria.

Johannesburg – atrakcje warte zobaczenia

Johannesburg stanowi jedno z najciekawszych miejsc w całej Afryce, a postępujący rozwój przyczynił się do świetnego urbanistycznego zagospodarowania tego obszaru w nowoczesne budynki, muzea, galerie i restauracje. Wybierając się na spacer ulicami miasta doskonale można zauważyć wielką różnorodność kontynentu, zamkniętą w jednym mieście.

Top of Africa

Najbardziej okazały i najwyższy budynek w mieście to Carlton Centre Office Tower, nazywany przez miejscowych Top of Africa, który znajduje się na ulicy Commissioner 152. Wysokość tego wieżowca to 225,5 metrów, a składa się na nią aż 50 kondygnacji. Jest to najwyższa budowla nie tylko w mieście, ale całym państwie a nawet Afryce! Na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy, który jest czynny codziennie. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to wydatek 15 ZAR, natomiast ulgowy dla dzieci poniżej 12 roku życia – 10 ZAR.

Muzeum Apartheidu

Apartheid był jednym z cięższym okresów w historii całego kraju, w którym nie istniała zasada równości, a czarnoskórzy obywatele byli traktowani przedmiotowo, jako ludzie niższej kategorii. Był to okres buntu i walki z system, w którym czynnie uczestniczył Nelson Mandela. W 2001 roku, w Johannesburgu zostało utworzone Muzeum Apartheidu, w którym można oglądać wystawy poświęcone historycznym wydarzeniom tego okresu, wśród których jedna przedstawia działalność N. Mandeli a także wystawy czasowe. Muzeum jest otwarte codziennie. Koszt biletów to: 100 ZAR – osoba dorosła i 90 ZAR – studenci, dzieci i emeryci.

johannesburg atrakcje
Symboliczne kolorowe słupki przy wejściu do Muzeum Apartheidu

Soweto

Soweto to miejska osada na przedmieściach, która miała stanowić dzielnicę dla czarnoskórych, którzy wedle rządu mieli zostać oddzieleni od ludności białej rasy. Ostatecznie Soweto stanowiło miasto gromadzące największą liczbę czarnoskórych mieszkańców. Administracyjnie to mini miasteczko jest samodzielne, a wjeżdżając za jego granicę widać różnorodność wybudowanych domów i osiedli.

SAB World of Beer

SAB World of Beer, czyli świat piwa to jedna z atrakcji w Johannesburgu, która została dwukrotnie wyróżniona jako najlepsza atrakcja na terenie całego państwa. Wybierając się na wycieczkę do tego miejsca, można zgłębić historię powstania tego alkoholowego napoju, uczestnicząc w procesie warzenia.

Co zobaczyć w okolicy Johannesburga?

W niedalekiej odległości, bowiem około 8 kilometrów od Johannesburga znajduje się park rozrywki GoldenReefCity. W miejscu tym można odpocząć od zwiedzania miasta i dać upust wszystkim emocjom, korzystając z szerokiej oferty karuzeli i atrakcji. Cena wstępu zaczyna się od 125 ZAR za osobę, a ostateczny koszt zależny jest od wyboru rodzaju biletu.

Dla miłośników zwiedzania okolic, które wyróżniają unikalne przyrodnicze warunki, w odległości 80 kilometrów od Johannesburga znajduje się Zapora Vaal Dam, która rozciąga się na ponad 800 kilometrów wzdłuż linii brzegowej. Jest to czwarty taki obiekt pod względem wielkości na terenie RPA i drugi pod względem powierzchni. Budowę tamy zakończono w 1938 roku, a obecnie powstały w jej okolicy warunki sprzyjające uprawianiu sportów wodnych. Można spróbować swoich sił w takich aktywnościach jak jazda na wodnych nartach, skuterach, czy też skorzystać z ofert rejsowych wycieczek.

Niesamowicie ciekawą atrakcją, w okolicy przestępczego miasta jest Cradle of humankind – kompleks łączący w sobie turystyczne i naukowe centrum z udostępnionymi dla zwiedzających Jaskiniami Sterkfontein. Pierwsza z atrakcji polega na czynnym udziale w wystawie, obrazującej początek istnienia człowieka – od momentu początku świata, przez wszystkie etapy ewolucji do czasów obecnych. Z kolei w grotach skalnych formacji można podziwiać skamieniałości i wykopaliska sprzed milionów lat, a całość oglądania wystawy jest prowadzona przez interesującego przewodnika. Obie atrakcje są płatne, a koszt biletów jest taki sam. Bilet wstępu wynosi 100 ZAR dla wszystkich powyżej 6 roku życia. Dzieci do 6 lat mogą bezpłatnie eksplorować wnętrza jaskiń i umieszczone na wystawach eksponaty.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.