Przejdź do treści
Bergen

Bergen (Norwegia) – miasto za siedmioma górami

Za siedmioma górami, w towarzystwie kolorowych, drewnianych domków znajduje się pełne trolli Bergen. Malownicze fiordy i klimatyczne kawiarenki zapraszają do siebie miłośników przytulnej surowości. Miasto ma wieloletnią historię, jednak wciąż pozostaje jednym z głównych celów podróży turystów. Zakochaj się w Bergen, poznając najciekawsze zakamarki tego miasta!

Historia rybackiego miasta

Norwegia, Bergen – miasto cieszące się wielowiekową historią zapoczątkowaną w 1070 roku przez króla Olafa III Pokojowego. Początkowo osada nosiła nazwę Bjørgvin, prawdopodobnie pochodzącą od norweskiego słowa „berg” oznaczającego górę. Rok 1217 przyniósł Bergen miano stolicy kraju.

Bergen może się poszczycić wieloletnim tytułem najprężniej rozwijającego się norweskiego miasta. Rozwój sprawił, że portowe miasto nie jest już największym w kraju, jednak wciąż najchętniej odwiedzają je nie tylko przyjezdni z całego świata, ale i sami Norwegowie. Bergen jest bowiem kulturalną stolicą Norwegii – odbywają się tu liczne festiwale, wystawy i koncerty znane na całym świecie. Najważniejszą imprezą jest Festspillene – festiwal zrzeszający miłośników muzyki klasycznej.

Bergen znalazło się także na liście Miast Kreatywnych UNESCO – m.in. dzięki rozmaitym potrawom serwowanym od setek lat. Wejdź do klimatycznej restauracji w pobliżu zatoki i spróbuj kultowej zupy rybnej ze śmietaną lub skillingsbolle: wypieku kochanego przez miliony Norwegów.

Bergen architektura

Bergen atrakcje

Będąc znanym na cały świat miastem, Bergen zachwyca licznymi atrakcjami umożliwiającymi ciekawe spędzenie czasu. Dzielnica pełna kolorowych, drewnianych budynków, kultowa kolejka prowadząca na wzgórze Fløyen i zachwycające widoki z Ulriken z pewnością zachwycą niejednego entuzjastę niezapomnianych wycieczek.

Przed wyjazdem do Norwegii warto zaopatrzyć się w tzw. Bergen Card. To karta upoważniająca do darmowych przejazdów i wejść na różne atrakcje, np. do muzeów. Kartę wykupuje się na godziny w jednej z czterech opcji godzinowych: 24, 48, 72 lub 96 godzin. Cena trzydniowej karty wynosi ok. 210 złotych za osobę dorosłą.

Bergen atrakcje

Drewniane zakamarki Bryggen

Intensywny zapach starego drewna, klepki skrzypiące pod stopami i krzywe okiennice sprawiają, że każdy, kto odwiedzi Bryggen, poczuje się jak w pełnym magii baśniowym świecie. Co roku ta turystyczna atrakcja jest odwiedzana przez setki tysięcy gości, plasując Bryggen na podium najczęściej odwiedzanych lokalizacji w Norwegii.

Drewniane domki w Bryggen powstały w 1702 roku po wielkim pożarze, jaki opanował dużą część miasta. Po tym incydencie domki płonęły jeszcze kilkanaście razy, aż w końcu zapanował tam spokój. Wnętrza niegdyś prywatnych budynków, sklepów i firm zostały zmienione na muzea, galerie, centra turystyczne, kawiarnie i restauracje.

Dawniej miejsce było tętniącym życiem centrum hanzeatyckiego handlu. Dziś zajmuje zasłużone miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najchętniej wizytowanych norweskich zabytków. Odwiedzając Bryggen, odłóż niepewność na półkę i po prostu eksploruj! Warto wejść tam w najmniejszą uliczkę, odkryć każdy zakamarek – być może uda się odnaleźć zaczarowane miejsce wewnątrz niewielkiej chatki?

Piękne widoki ze wzgórza Fløyen

Wzgórze Fløyen to szczególnie malownicze miejsce na mapie Bergen. Nie jest wysokim szczytem, bo ma tylko 399 m n.p.m, a na górę prowadzi kolejka Fløibanen odbierająca turystów w samym środku Bergen, zaledwie niecałe 200 metrów od targu rybnego. Kolejka Fløibanen kursuje codziennie od rana do wieczora. W weekend przejazd jest możliwy godzinę dłużej niż w tygodniu – do 23:00. Przed przejazdem należy kupić bilet – można to zrobić wcześniej przez internet i nie przejmować się kolejkami na miejscu.

Wzgórze Fløyen jest miejscem pełnym wielu atrakcji i możliwości rozwoju: można pływać kajakiem, udać się na przejażdżkę czy też urządzić wyprawę z kijkami. Na szczycie znajdują się miejsca przeznaczone do ćwiczeń, a nawet niesamowicie rozbudowany plac zabaw dla dzieci. Na Fløyen mieści się także znany na cały świat Trollskogen – las trolli. Wśród drzew, krzewów i szlaków prowadzących w zakamarki wzgórza można spotkać ogromne, drewniane posągi tych stworzeń.

Na samym szczycie wzgórza, wśród setek turystów i promieni słonecznych wygrzewają się zaś… kozy! 10 rogatych stworzeń swobodnie porusza się po miejscach współdzielonych z turystami. Każde zwierzę ma imię i jest łagodnie nastawione do dzieci i dorosłych.

Panorama Bergen

Prawdziwy targ rybny

Intensywny zapach ryb dla niektórych może być wyjątkowo nieprzyjemnym zapachem. W Bergen jednak dzięki wielu ciekawym atrakcjom zapominamy o ostrym aromacie dobiegającym z małych straganów Troget. Osoby, które odwiedziły znany targ, przyznają, że był on zaskoczeniem – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dwa rzędy straganów oferują owoce morza dobrane z myślą głównie o turystach. Na miejscu można kupić suszone i świeże ryby oraz smażone dania. Targ znajduje się tuż przy zatoce Vågen.

Pałac rodziny królewskiej

Znany na całą Norwegię pałac Gamlehaugen znajduje się w niedalekiej odległości od Troldhaugen. Budynek jest otwarty do zwiedzania latem, a największą atrakcją ma być możliwość odwiedzenia pełnego pamiątek gabinetu Christiana Michelsena z 1905 roku.

Właścicielem ziemi, na której miał powstać, w 1898 roku został Christian Michelsen, który kazał wyburzyć wcześniej istniejącą tam średniowieczną farmę i zastąpić ją znanym po dziś dzień zamkiem w szkockim stylu z angielskim ogrodem. Po śmierci właściciela naród norweski chcąc utrzymać pałac w nieskazitelnym stanie, zorganizował zbiórkę pieniędzy. Niedługo później pałac stał się własnością państwa.

Gamlehaugen wybudowano w 1900 roku na zlecenie norweskiej rodziny królewskiej. Autorem projektu był Jens Zetlitz Monrad Kielland – architekt, któremu zawdzięcza się stworzenie wielu istotnych budynków dla historii Norwegii. Pałac położony na wzgórzu otoczono pięknymi angielskimi ogrodami z widokiem na Gullsteinen. Pobliska zatoka Nordåsvannet umożliwia odwiedzającym kąpiel, a bezkresny teren zielony jest dobrym miejscem na spotkanie towarzyskie czy piknik z dziećmi.

Pałac Bergen

Co zobaczyć w okolicy Bergen? Atrakcje przyrodnicze

Bergen słusznie nazywane jest bramą do fiordów. Odwiedzając to miasto, nie da się zignorować spotykanych na każdym kroku cudów natury. Wodospady, wzgórza pokryte bujną zielenią i zatoki są tylko niektórymi naturalnymi atrakcjami oferowanymi przez granice Bergen. Trzeba bowiem przejechać jedynie niewielką liczbę kilometrów, aby zobaczyć najpiękniejsze na świecie fiordy.

Hardangerfjord znajdujący się w hrabstwie Vestland jest drugim co do wielkości pod względem długości fiordem w Norwegii – mierzy aż 179 kilometrów. W okolicach Hardanger można spróbować rosnących na zachodzie kraju jabłek i napić się aromatycznego cydru, podziwiając jednocześnie malownicze zbocza fiordów. Hardangerfjord ma aż siedem odnóg: są to fiordy Granvin, Fyksesunds, Mauranger, Ulvik, Simadals, Sør i Osa.

Bergen i rozlokowane w bliskiej miasta atrakcje rocznie odwiedzają tysiące turystów. Można tu doświadczyć niezapomnianej podróży zatoką otoczoną przez strome zbocza lub pozwiedzać sady z widokiem na fiordy wypełnione aromatycznymi jabłkami. Daj się zaprosić na podróż po baśniowej krainie za siedmioma górami – Bergen!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.