Przejdź do treści
Oslo

Oslo – TOP 7 atrakcji stolicy Norwegii!

Największe miasto i stolica Norwegii jest odwiedzana przez co najmniej kilkaset tysięcy turystów rocznie. I nic dziwnego: miasto samo w sobie jest przepięknym miejscem, w którym warto spędzić nawet kilka dni, odwiedzić muzea i nacieszyć się fiordowym klimatem tej nowoczesnej metropolii. Jeśli jesteś ciekawy, co zobaczyć w Oslo, co warto wiedzieć przed wyjazdem i jak się do niego przygotować, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Oslo – TOP 7 atrakcji, które musisz zobaczyć!

Poza zobaczeniem fiordów w stolicy Norwegii jest kilka miejsc, w które koniecznie musisz się wybrać i poznać ich historię. Sprawdź atrakcje miasta, które na pewno złapią Cię za serce!

Oslo panorama

Twierdza Akershus

Zwiedzanie Oslo zacznij właśnie tutaj. Znajdujący się na obrzeżach miasta średniowieczny zamek-twierdza pochodzi z XVII wieku i góruje nad miastem swą majestatyczną formą ze strzelistymi basztami. Od początku swojego istnienia twierdza stawiała opór najeźdźcom, będąc główną linią obrony norweskiego wybrzeża. Niektórzy twierdzą nawet, że nigdy nie została zdobyta przez przeciwników.

Twierdza w swojej przeszłości służyła także innym celom, m.in. była więzieniem w czasie drugiej wojny światowej. To właśnie tutaj w 1945 roku miała tutaj miejsce egzekucja Vidkuna Quislinga – przywódcy nazistowskich kolaborantów. Dzisiaj Akershus to miejsce, w którym znajdziesz wiele wystaw muzealnych o charakterze militarnym, a także królewski grobowiec. Przez cały rok na teren twierdzy wejdziesz za darmo i skorzystasz ze wszystkich atrakcji znajdujących się w jej wnętrzu.

Aker Brygge

Początkowo była to dzielnica przemysłowa, w której znajdowały się stocznie oraz zagłębie przemysłu maszynowego. Razem z nadejściem lat 90. dystrykt był stopniowo przekształcana: niektóre hale zamieniono w powierzchnie handlowe, część budynków została wyburzona, a większość terenów poddano kompleksowej rewitalizacji.

Dziś nie znajdziesz tu żadnego śladu industrialnej przeszłości, a jedynie miejsca, w których zrobisz zakupy, pójdziesz do kina i smacznie zjesz w wykwintnych restauracjach. Aker Brygge stało się także prestiżową dzielnicą mieszkaniową. Swoje domy posiada tutaj tylko niecałe 1000 mieszkańców Oslo, natomiast pracuje ich około 6000.

Aker brygge oslo

Ratusz w Oslo

Budynek władz norweskiej stolicy robi wrażenie już z daleka. Potężna, niemal zamkowa budowla składa się z kompleksu dwóch wysokich budynków imitujących wieże i niższego kilkupiętrowego zabudowania. Ratusz, poza siedzibą władz miasta, jest także miejscem, w którym działa miejska galeria sztuki. Czerwona cegła, z której zbudowano budynek, wyróżnia się na tle otaczającej ją architektury i służy za niezwykłą ozdobę. Na fasadzie ratusza dojrzysz wizerunek św. Hallvarda, patrona Oslo. To także miejsce, w którym co roku wręcza się Pokojową Nagrodę Nobla (pozostałe są wręczane laureatom w Sztokholmie).

Deptak Karla Johana

To główna ulica w Stolicy Norwegii. Wybór nazwy ulicy był nieprzypadkowy – w ten sposób oddano cześć królowi Karolowi III Janowi (znany także jako Karol XIV w okresie jego panowania na szwedzkim tronie). Deptak rozciąga się przez miasto od dworca głównego aż do Pałacu Królewskiego. Taki spacer pozwala szybko zwiedzić Oslo i zorientować się w kilku głównych atrakcjach. Podczas spaceru miniesz m.in. Parlament, zabytkowe kamienice i Teatr Narodowy, a kierując się w stronę Aker Brygge napotkasz także ratusz i Centrum Pokojowe Nagrody Nobla.

Opera Oslo – najlepszy punkt widokowy

Kolejnym wartym zobaczenia obiektem w centrum miasta jest opera. Uroczyste otwarcie miało miejsce w kwietniu 2008 roku, by już w 2009 otrzymać Europejską nagrodę im. Miesa van der Rohe, przyznawaną przez UE współczesnej architekturze.

Bryła budynku przypomina połączone ze sobą trójkąty, które swoimi najdłuższymi bokami wchodzą bezpośrednio do wody. Przeciwwagę dla ostrych linii stanowi taras widokowy znajdujący się na dachu opery. To właśnie stąd możesz podziwiać nadbrzeże Oslo. Ten widok na pewno zostanie z Tobą na długo! Jeśli masz okazję, warto zwiedzić całą operę – najlepiej wybrać się przy tym na spektakl.

Oslo opera

Holmenkollen – skocznia narciarska w Oslo

Szczyt skoczni narciarskiej w Oslo to kolejne miejsce, które spodoba się fanom dużych wysokości i pięknych widoków. Holmenkollen liczy 134 metry długości i została wybudowana na miejscu swojej poprzedniczki. Zabytkowa skocznia została rozebrana w 2009 roku, a w jej miejscu powstał obiekt, na którym odbyły się m.in. zawody Pucharu Świata w 2010 roku. Zaglądając do pomieszczeń skoczni narciarskiej, trafisz do Muzeum Narciarstwa, przedstawiającego historię i ewolucję nie tylko sportów zimowych, ale też np. norweskich wypraw polarnych.

Dla poszukujących adrenaliny ciekawą atrakcją może być Kollensvevet (zjazd na ziplinie), dzięki któremu możesz choć na chwilę poczuć się jak skoczek narciarski.

Wyspa Gressholmen

Gressholmen to jedna z kilku wysepek przynależących do Oslo. Jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „trawiastą wyspę” i jest w tym sporo prawdy, ponieważ większość terenu wyspy stanowi chroniony rezerwat podmokłych terenów.

Wyspa jest połączona z dwoma innymi: Rambergøya oraz Heggholmen, które razem mają prawie 150 ha powierzchni. Latem jest to idealne miejsce na ucieczkę od miejskiego skwaru i hałasu, a także odpoczynku nad wodą. Dodatkową atrakcją jest wiekowa restauracja, przyciągająca swoim klimatem i wyśmienitymi potrawami nie tylko turystów.

Gressholmen Oslo

Oslo – informacje praktyczne i ceny

Wybierając się do Oslo, warto mieć na uwadze bardzo ważny fakt – Norwegia jest jednym z najdroższych krajów na świecie. Chociaż przeloty do Oslo są stosunkowo tanie, to spędzenie nawet kilku dni w norweskiej stolicy wymaga zaplanowania wcześniej odpowiednio dużego budżetu.

Miasto obsługują dwa lotniska, z których najłatwiej dostać się do stolicy – Oslo Torp i Oslo Gardermoen. Podróż pociągiem lub autobusem to najprostszy sposób dotarcia do miasta: ceny biletów rozpoczynają się od 50 złotych i zależą od przewoźnika i trasy (port lotniczy Sandefjord-Torp znajduje się dalej, około 120 km od Oslo).

Rezerwując noclegi, rozważ hostele, ponieważ są najbardziej opłacalne. Warto sprawdzić, czy w takim miejscu znajduje się ogólnodostępna kuchnia, w której będziesz mógł przygotować część posiłków i w ten sposób ograniczyć wydatki na mieście.

Jeśli planujesz zwiedzanie muzeów i dużo przejazdów komunikacją miejską, dobrym pomysłem będzie zakup karty miejskiej. Jej koszt może wynieść około 300 złotych (wariant 48-godzinny). Rozsądnym rozwiązaniem będzie także korzystanie z karty walutowej, dzięki której nieco zaoszczędzisz, unikając wymiany złotówek na korony.

Stolica Norwegii to niezwykłe nadmorskie miasto, które łączy w sobie nowoczesność i nordycką tradycję. Poza pięknymi budynkami za serce na pewno chwyci Cię tutejsza natura: ogromne połacie lasów, fiordy i wyspy, a wszystko to na wyciągnięcie ręki. Przyjedź i przekonaj się sam, jak niesamowitym miejscem jest Oslo.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.