Przejdź do treści
bodo norwegia

Bodø Norwegia – odkryj piękne zorze i niesamowitą naturę północy

Norwegia słynie z niesamowitych krajobrazów i cudów natury. Destynacją często wybieraną przez turystów jest nie tylko Oslo, ale i mniejsze, malownicze miejscowości. Jedną z nich jest urokliwe Bodø, które cechuje się imponującymi krajobrazami i możliwością podziwiania zjawiskowej zorzy polarnej. Co warto wiedzieć o tym mieście, co koniecznie trzeba tam zobaczyć i kiedy najlepiej je odwiedzić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Co warto wiedzieć o Bodø w Norwegii?

Bodø to norweskie miasto portowe leżące w regionie Nordland, którego jest centrum. Znajduje się w północnej części kraju, za kołem podbiegunowym. Jest 119. co do powierzchni gminą norweską. To ostatni przystanek na trasie norweskich linii kolejowych.

Ze względu na doskonałe warunki połowowe, tamtejsze osadnictwo rozpoczęło się już 10 tysięcy lat temu. Bodø posiada jedne z najdawniejszych rzeźb naskalnych w całej Norwegii. Status miasta towarowego otrzymało w 1816 roku, jednak z powodu słabego rozwoju, w latach 50. XIX wieku chciano odebrać mu prawa miejskie.

Około 20 lat później nastąpił jednak dynamiczny rozwój miejscowości spowodowany dużym połowem śledzi. Populacja miasta zaczęła rosnąć. Bodø zostało niestety zbombardowane przez wojska niemieckie w trakcie II wojny światowej. Zginęło wtedy kilkanaście osób, a zniszczeniu uległo ponad 400 budynków. Rozpoczął się tam czas okupacji niemieckiej.

W 1968 do gminy Bodø dołączono Bodin. Do Bodin natomiast włączono wcześniej Kjerringøy. W 2005 do Bodø przyłączył się jeszcze Skjerstad. Aktualnie w Bodø mieszka około 50 tysięcy osób, a miasto cały czas się rozwija.

katedra bodo

Zorza polarna w Bodø – kiedy najlepiej pojechać?

O zobaczeniu zorzy polarnej marzy mnóstwo podróżnych. Nic dziwnego, ponieważ to naprawdę niesamowite zjawisko przyjmujące najróżniejsze barwy i kształty. Na jego wyjątkowość składa się też to, że nie wszędzie można je zobaczyć. Jest na świecie kilka miejsc, które pozwalają na obserwację zjawiska, jakim jest aurora borealis.

Zorzę polarną można podziwiać m.in. w Bodø. Nalepie widać ją od końca sierpnia do początku kwietnia. Najciemniejszymi miesiącami są: listopad, grudzień, styczeń i luty, a ciemność mocno wpływa na jakość odbioru zjawiska. Listopad i grudzień to jednak miesiące cechujące się dość niestabilną pogodą. By oglądać zorzę, niebo musi być nieskazitelnie czyste. Dlatego najlepiej udać się do Bodø w lutym lub marcu, kiedy, mimo mrozów, pogoda jest najpewniejsza, a prawdopodobieństwo czystego nieba największe.

Zorza polarna – Norwegia – gdzie obserwować?

Im jest ciemniej, tym zorza jest lepiej widoczna. Dlatego najlepiej obserwować ją z miejsc oddalonych od centrum miasta. Koniecznie znajdź ustronne, ciemne miejsce, które pozwoli Ci czerpać ze zjawiska jak najwięcej. Oświetlenie miejskie z pewnością zakłóci podziwianie aurory borealis.

By obserwować aktywność zorzy, można skorzystać z różnych aplikacji oraz stron internetowych.

Malowniczy port

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Bodø jest port. Od 1893 roku jest punktem na trasie łączącej Bergen z Kirkenes. Codziennie wyruszają stamtąd promy, które są obsługiwane przez linie Hurtigruten. Można dzięki nim dotrzeć do wielu malowniczych miejsc w okolicy.

Sam port znajdujący się na Morzu Norweskim robi ogromne wrażenie. Otoczony wzniesieniami i kolorową zabudową sprawia wrażenie magicznego, bajkowego miejsca. To jedna z reprezentacyjnych lokalizacji miasta.

bodo port

Cuda przyrody w okolicy Bodø

Norwegia to kraj pełen cudów przyrody. Niezwykłe ukształtowanie terenu, zachwycające krajobrazy i zdumiewająca roślinność to tylko część atrakcji, jakie czekają tam na każdego miłośnika natury i podróżowania.

Zdecydowanie najpiękniejszym i najbardziej przyciągającym przyjezdnych cudem natury w Bodø jest zorza polarna. To jednak miasto Tromsø uznawane jest za stolicę tego zjawiska. Wszystkie miasta znajdujące się na północ od niego (w tym Bodø) są dobrym miejscem do obserwacji aurory borealis. 

Kolejną zdecydowanie wartą uwagi atrakcją jest archipelag Lofoty. Składa się ze skał powulkanicznych, które należą do jednych z najstarszych na świecie. Strzeliste tereny wyłaniające się z morza przeplatają się z małymi fiordami, co czyni to miejsce pięknym i wyjątkowym. Mieszkańcy Lofotów zajmują się głównie rybołówstwem oraz turystyką. W średniowieczu tereny te zamieszkiwali wikingowie. Lofoty to bardzo malownicze wyspy, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas wycieczki do Bodø. Można na nie popłynąć promem wyruszającym z wspomnianego portu. To też idealne miejsce, które wiele osób wybiera do obserwacji zorzy polarnej.

Idealnie na krótką wycieczkę sprawdzi się czerwona plaża Mjelle. To plaża, na której znajduje się charakterystyczny, czerwony piasek. Niektórzy porównują to miejsce do Marsa. I coś w tym jest, ponieważ plaża o takim kolorze prezentuje się naprawdę nieziemsko. Rozciąga się na 3 kilometry i otoczona jest wysokimi klifami, co sprawia wrażenie kameralności i odcięcia od świata.

Poniżej jeszcze kilka propozycji cudów przyrody, które musisz zobaczyć:

Wycieczka na Keiservarden

Keiservarden to górski płaskowyż na szczycie wzgórza Veten w pobliżu Bodø. Znajduje się on 366 metrów n.p.m. Oferuje wspaniały widok właściwie w każdym kierunku. Gdy sprzyja pogoda, za Vestfjorden widać sylwetki Lofotów. Podczas festiwalu muzycznego Nordland płaskowyż jest wykorzystywany jako miejsce koncertów. W 2016 roku zbudowano tam kamienne schody, dzięki czemu wspinaczka na szczyt jest o wiele łatwiejsza. Niesamowite widoki rozpościerające się z góry sprawiają, że miejsce to jest bardzo często wybieraną przez turystów destynacją. Ty też musisz się tam udać!

plaskowyż  Keiservarden

Najsilniejszy prąd pływowy świata – Saltstraumen

Kolejne niezwykłe miejsce na norweskiej mapie to Saltstraumen. To niewielka cieśnina z jednym z najsilniejszych prądów pływowych na całym świecie. Znajduje się około 30 kilometrów od Bodø i zdecydowanie warto pokonać tę trasę, by zobaczyć to na własne oczy. Co kilka godzin do niewielkiej cieśniny przedostaje się gwałtownie nawet do 400 milionów metrów sześciennych wody morskiej. Tworzące się tam wiry mogą osiągać aż 10 metrów średnicy i 5 metrów głębokości. Poziom wody jest najwyższy w czasie pełni księżyca.

Saltstraumen jest popularne także wśród wędkarzy. Znajduje się tam wiele gatunków ryb (np. halibuty, dorsze, czarniaki). Ciekawe są też żyjące tam edredony, czyli kolorowe ptaki, które jako jedyne są w stanie nurkować w silnych prądach. Zajmują się tam poszukiwaniem małży. Saltstraumen można obserwować bezpiecznie z mostu oraz z brzegu.

Wyspa Kjerringøy

Wyspa Kjerringøy to przepiękne miejsce z licznymi plażami, na które szybko można przedostać się promem. Słynie nie tylko z cudownych krajobrazów, ale też z wielu możliwości na spędzenie wolnego czasu. Jeśli sprzyja Ci pogoda, koniecznie musisz udać się na którąś z plaż, które zachwycają wspaniałym kolorem wody. Poza tym wyspa oferuje mnóstwo szlaków idealnych do trekkingu oraz spokojnych spacerów. Na wyspie warto zobaczyć jezioro Trolltindvatnet i plażę Strandåvika.

Niezaprzeczalną zaletą Kjerringøy jest to, że nie jest ona bardzo popularna wśród turystów. Można tam poczuć spokój i niezwykłą wolność. To idealna lokalizacja na spędzenie czasu podczas wycieczki do Bodø. Tamtejsze widoki są warte każdej spędzonej tam chwili, a miłośnicy sportów wodnych z pewnością znajdą tam coś dla siebie.

wyspa  Kjerringøy

Norwegia – Bodø – pozostałe miejsca, które musisz odwiedzić!

Bodø to nie tylko cuda natury, ale też rozwijające się miasto. Znajduje się tam wiele wartych zobaczenia obiektów, a oto kilka z nich:

Biblioteka Stormen

Biblioteka ta jest jednym z najnowocześniejszych budynków w mieście. Jest ona także ośrodkiem kulturalnym Bodø, w którym odbywają się różne spotkania i koncerty. Posiada ogromne zbiory książek, czasopism czy audiobooków. Stanowi popularne miejsce spotkań mieszkańców i chętnie zaglądają tam też turyści.

Narodowe Muzeum Lotnictwa Norweskiego

To miejsce idealne nie tylko dla fanów lotnictwa. Można tam skorzystać z symulatora lotu i poczuć się jak prawdziwy pilot. Znajdujące się tam eksponaty przeprowadzą Cię przez ekscytującą historię lotnictwa wojskowego i cywilnego. Dorosły zapłaci za wstęp 175 koron norweskich, a dzieci 90 koron norweskich.

Murale

W Bodø można obejrzeć mnóstwo okazów sztuki ulicznej. Kolorowe murale na budynkach wpływają na tworzenie unikatowego charakteru miasta. Znajdują się tam dzieła nie tylko lokalnych, ale i światowych artystów. To dowód na to, że sztuka i kultura jest dla Norwegów bardzo istotna.

Basen Spektrum

Basen Spektrum to jeden z najnowocześniejszych krytych parków wodnych w północnej Norwegii. Można tam skorzystać z różnorodnych basenów, co stanowi idealną opcję, gdy pogoda w Bodø nie dopisuje. To miejsce doskonałe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Są tam zjeżdżalnie, jacuzzi, sauny, łaźnie, kawiarnia i wiele więcej. Normalny bilet dla osoby dorosłej kosztuje 195 koron norweskich. Ceny dla dzieci są zależne od wieku, a koszt wszystkich biletów jest jeszcze uzależniony od dnia tygodnia.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.