Przejdź do treści
kapsztad

Kapsztad – jakie atrakcje skrywa stolica RPA?

O Kapsztadzie można powiedzieć, że jest afrykańską perłą ukrytą na samym południu kontynentu. Miasto osadzone między wznoszącymi się szczytami i oceanami stanowi bardzo prężnie rozwijający się ośrodek turystyczny. Piękne krajobrazy i plaże, unikalny mikroklimat i pozytywnie nastawieni mieszkańcy. W tym miejscu można odpocząć od codziennego życia i skorzystać z atrakcji tego regionu, eksplorując całą okolicę wzdłuż i wszerz.

Miasto u podnóża Góry Stołowej

Kapsztad znajduje się w Republice Południowej Afryki i stanowi najstarszy oraz jeden z największych miejskich ośrodków państwa, dlatego też właśnie tutaj znajduje się stolica kraju. Miasto położone jest nad Zatoką Stołową, u podnóża góry o tej samej nazwie i w bliskiej odległości od Przylądka Dobrej Nadziei. Przy wybrzeżu Kapsztadu spotykają się dwa oceany: Atlantyk z Oceanem Indyjskim. Miasto rozciąga się na 400 km2, a powierzchnię tę zamieszkuje ponad 400 tysięcy mieszkańców. Historia jego początków sięga niecałych 500 lat, a przez okres ten rozwinął się tu handel i gospodarka, czyniąc Kapsztad jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych na terenie Afryki. Miasto stanowi małą metropolię, która pełna jest różnych narodowości, kultur, tradycji i kuchni. Posiada port, w którym dziennie cumuje tu wiele statków oraz możliwa jest międzynarodowa wymiana towarów. Co ciekawe Kapsztad znany jest również z turystyki i posiada wiele możliwości do spędzania wolnego czasu, turystycznych atrakcji i miejsc wartych zobaczenia.

Kapsztad a bezpieczeństwo

Wiele osób rozważających wyjazd do RPA rezygnuje z takiego kierunku podróży, co wynika z obawy o własne bezpieczeństwo, ponieważ kraj ten cechuje wysoki stopień przestępczości i nie jest uznawany za najbezpieczniejsze miejsce. Czy tak jest wszędzie? Zdecydowanie nie, a w centrum Cape Town nie ma się o co martwić. Na terenie turystycznych atrakcji i rezerwatów przyrody wszystko funkcjonuje tak, jak w każdym innym mieście. Pracownicy czuwają nad bezpieczeństwem obszaru, a mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do odwiedzających. Bez obaw można wybrać się na spacer czy posiłek w lokalnej restauracji. Warto zachować wzmożoną ostrożność podczas zwiedzania mniej strzeżonych okolic i powstrzymać się od samotnego poruszania po Kapsztadzie, zwłaszcza nocą. Podczas pobytu warto przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć doświadczenia przykrych sytuacji. Nie należy trzymać na widoku cennego sprzętu oraz pieniędzy przeznaczonych na podróż. Warto unikać skupisk większej liczby mężczyzn oraz jeśli to możliwe – podróżować większą grupą.

kapsztat

Jak poruszać się po mieście?

Jest kilka możliwości transportu po Kapsztadzie, a jedną z nich jest poruszanie się miejskimi mini Vanami, które kursują wzdłuż linii wybrzeża. Jest to pomocnicy środek transportu, który umożliwia pokonanie niewielkich odległości, a na trasie nie ma wyznaczonych przystanków. Najczęściej taki bus zabiera turystów spod hostelu i zawozi w określone miejsce. Nie jest zbyt wygodny, a ceny biletów są droższe niż podróż autobusami rejsowymi, jednak można mieć komfort bezpiecznego przemieszczenia się z punktu A do punktu B. Przejazd podlega wcześniejszej rezerwacji i dogadaniu się z kierowcą.

Bardziej wygodną opcją komunikacji miejskiej są autobusy rejsowe, które kursują według poprowadzonych linii i zatrzymują się na określonych przystankach. W niektórych oferowane są napoje i przekąski. Ta opcja przemieszczania się po mieście jest jednak dość ryzykowna i dobrze z niej korzystać tylko w koniecznych przypadkach.

Najbardziej popularną metodą przemieszczania się po mieście jest podróżowanie wynajętym samochodem i taksówką. W obu przypadkach opłaty są niewielkie. Auto można wynająć na lotnisku bądź przez hotele, które współpracują często z firmą zajmującą się wypożyczaniem pojazdów.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Kapsztadu

Kapsztad znany jest z niezwykłego ukształtowania terenu i położenia, a wśród wartych odwiedzenia miejsc można odkryć przepiękne cuda natury, z Górą Stołową na czele. Wiele atrakcji chowa się w ogrodach lub zamkniętych rezerwatach, a niektóre z nich zdobią okolice wybrzeża. Piesze wędrówki po górach czy relaks nad malowniczą zatoką? Zobaczmy, co warto odkryć w stolicy Republiki Południowej Afryki.

Góra Stołowa

Najważniejszy punkt miasta od początku jego założenia stanowi Góra Stołowa – szczyt należący do płaskowyżu rozciągającego się nad miastem. Masyw ten został określony, jako jeden z siedmiu nowych cudów natury, a dzięki różnorodnej roślinności endemicznej, którą można spotkać tylko na tym terenie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Występuje tu aż 2200 gatunków roślin, które można odkrywać podczas eksplorowania turystycznych szlaków, prowadzących na sam szczyt. Najwyższy punkt wzniesienia posiada 1087 metrów n.p.m., a wysokość ta jest szczególnie imponująca, gdyż miasto położone jest nad samym oceanem. Zdobycie szczytu możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada górski trekking wyznaczoną trasą, a maszerując można podziwiać bogactwo fauny i flory tego regionu, natomiast drugi umożliwia pokonanie odległości, wsiadając do górskiej kolejki. Koszt przejazdu wynosi od 50 do 300ZAR, w zależności od pory dnia i wieku turysty. Widok z góry jest niesamowity i pozwala podziwiać panoramę miasta, okolicę wraz z wyspą Robben i Zatoką Stołową oraz Ocean Atlantycki.

Więcej o Górze Stołowej przeczytasz w naszym artykule: Góra Stołowa – zobacz najbardziej płaską górę świata

Wycieczka po Lion’s Head

Kapsztad górami jest otoczony, więc kolejną z atrakcji jest zwiedzanie widokowego punktu, który znajduje się nigdzie indziej niż na szczycie Lion’s Head – jednego z masywów nad miastem. Wędrówka zajmuje około trzech godzin, a szlak poprowadzony jest wokół góry, co zapewnia unikalne widoki w każdą możliwą stronę okolicy. Są również trasy o trudniejszym stopniu trudności, których droga przebiega na wskroś. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Górę Stołową, Pasmo 12 Apostołów, Zatokę Camps, plażę Clifton, Wyspę Robben czy Signal Hill. Na miejscu dostępne są wycieczki z przewodnikiem, wśród których ciekawą propozycją jest nocny trekking na górę, przy świetle księżyca. W cenie wycieczek organizowanych znajduje się transport po mieście, ciepły napój, przekąska oraz górski przewodnik, który bezproblemowo wciela się także w mistrzowskiego fotografa. Koszt takiej wycieczki to około 1150 ZAR, a trud wyprawy jest wart widoku z samego szczytu!

kapsztad bezpieczeństwo

Zatoka Hout Bay

Hout Bay to coś więcej niż tylko zatoka, a miejsce to stanowi ciekawie zagospodarowany obszar miasta, w którym nie można narzekać na nudę. Poza piękną plażą, lazurową wodą i odpoczynkiem miejsce to służy spacerom i próbowaniu specjałów tutejszej kuchni. Jest to okolica służąca temu, by spróbować swoich sił podczas surfowania, nurkowania czy wędkowania. Można wybrać się tu w rejs łodzią lub kajakiem. Ta nadmorska dzielnica cechuje się bogatą turystyczną infrastrukturą – nie brak hoteli, hosteli, a także apartamentów, które można dopasować do przeznaczonego na wyjazd budżetu. Pełno tu knajp z owocami morza i świeżą rybą oraz bardziej eleganckich restauracji. Hout Bay jest tętniącym życiem miejscem Kapsztadu, do którego można udać się odpocząć od zwiedzania miasta i zażyć wczasowego luksusu.

Narodowy Ogród Botaniczny Kirstenbosch

Kulminacją przyrodniczych doznań będzie wizyta w Ogrodzie Botanicznych Kristenbosch, który odwiedzany jest równie często przez turystów, jak i mieszkańców Kapsztadu. Niejedni uznają go za największy teren zagospodarowany w tego typu rezerwat, w którym dominują rośliny typowe dla tego regionu. Obecnie w ogrodzie rośnie ponad 7 000 gatunków różnej roślinności, która pochodzi z obszarów południowej Afryki, w tym 2 500 z Półwyspu Przylądkowego. Powierzchnia terenu rozciąga się na 528 hektarów. Ogrody Kristenbosch są częścią Cape Floristic Region, a cały kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu Ogród Protea, szlak Braille’a oraz amfiteatr cykladowy, do którego można zabrać dzieci, by pokazać zgromadzone postacie dinozaurów i ogrodowe rzeźby. Kristenbosch można zwiedzać przez cały rok, choć najładniej jest tu od sierpnia do listopada. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 75ZAR, natomiast dla studenta 40ZAR.

Wyspa Robben

Wiele wrażeń z pewnością dostarczy rejsowa wycieczka na wyspę Robben, oddaloną około 8 kilometrów od wybrzeża Cape Town. Promy kursują o trzech porach dnia, w godzinach: 09:00, 11:00 i 13:00, a bilety dostępne są już od 310ZAR od dziecka do 600ZAR za osobę dorosłą. Czas spędzony na wyspie wynosi około 3 godzin, więc można śmiało zwiedzić wszystkie jej tajemnice i zobaczyć największe atrakcje. Dawniej ziemia ta stanowiła więzienny ośrodek, natomiast dziś jest to jeden z większych historycznych zabytków tego regionu. Najbardziej popularne jest więzienie nr 7, w którym swego czasu wyrok odsiadywał Nelson Mandela. Ciekawa jest także wycieczka do Muzeum Więzienia, w którym można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów. Kolejną z wartych zobaczenia atrakcji są: Rezerwat Pingwinów, w którym można podziwiać zwierzęta występujące w naturalnych warunkach oraz znajdujący się na wyspie Cmentarz Trędowatych.

Pełna kolorów dzielnica Bo Kaap

Uroki miasta można zgłębiać w dzielnicy Bo Kaap – najbardziej kolorowej części Kapsztadu. Na obrzeżach centrum, u podnóży wzgórza Signal w XVIII wieku wybudowano domy dla niewolników, tak zwane „huurhuisjes”, a obszar ten nazywano Dzielnicą Malajską. Charakterystyczną cechą infrastruktury była kolorowa zabudowa, która powstała jako wyraz wolności ich właścicieli, ponieważ dawniej wszystkie posiadłości w okresie najmu musiały być w kolorze białym. Do dziś mieszkają tam niektórzy z potomków dawnej ludności, a podziwianie ulicy mieniącej się jaskrawymi kolorami to prawdziwa uczta dla zmysłów. Można zobaczyć tu liczne sanktuaria, stragany z żywnością lub rękodziełami lokalnych mieszkańców.

cape town

Kapsztadzkie plaże

Kapsztad to miasto, w którym można zażyć prawdziwego wakacyjnego wypoczynku, udając się na jedną z miejskich plaż. Bez względu na to, czy chodzi o pływanie, leżakowanie czy może wizytę w nadmorskim barze – można tu znaleźć wszystko, co odpowie oczekiwanym potrzebom. Najbardziej popularne są plaże Clifton, które znajdują się u wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w modnej części miasta. Składają się na nie cztery plażowe zatoczki, bogate w biały piasek, które oddzielone są majestatycznymi głazami. Warta uwagi jest również plaża Camps Bay, której wybrzeże posiada kształt półksiężyca. Obsadzona jest palmami, a miejsce to świetnie nadaje się do uprawiania plażowych sportów, jak siatkówka i rodzinnych wypadów. W dalszej odległości, około 20 kilometrów od Kapsztadu można odwiedzić bardziej dziewiczą Llandudno, która stanowi doskonałe miejsce do oglądania zachodów słońca.

Pingwiny na Boulder’s Beach

Chętnie odwiedzaną plażą, szczególnie przez rodziny z dziećmi jest Boulder’s Beach, którą zamieszkują pingwiny. Prawdą jest, że nie ma wielu takich miejsc na świecie, w których można zbliżyć się do naturalnego środowiska tych zwierząt. Szacuje się, że na plaży tej mieszka od 2 000 do 3 000 afrykańskich pingwinów. Nie przeszkadza to jednak w korzystaniu z uroków tej plaży, wręcz powoduje jeszcze większy turystyczny ruch w tym miejscu. Śmiało można wybrać się na piknik, a nawet zażyć wodnej kąpieli. Boulder’s Beach znajduje się przy zatoce False Bay, na obrzeżach Simson’s Town – około godzinę jazdy samochodem od Cape Town, a wstęp to około 150 ZAR za osobę dorosłą i 76 ZAR od dziecka.

Więcej o tych niesamowitych pingwinach przeczytasz w naszym artykule: Pingwiny w Afryce? Poznajcie pingwiny z Boulders Beach

Przylądek Dobrej Nadziei

Nie można ominąć zwiedzania Przylądku Dobrej Nadziei, czyli południowej części Kapsztadu – półwyspu Peninsula. Teren przylądka należy do obszaru Parku Narodowego Góry Stołowej, a ziemia ta stanowi dom dla wielu przedstawicieli afrykańskiej fauny oraz ponad 250 gatunków ptaków. Znajduje się tu jedna z najbardziej cichym plaż Platboom, na której często można spotkać strusia lub pawiana. Region ten słynie również z wędkowania, a dla miłośników pieszych wędrówek istnieje wiele tras, w tym prowadzące do Przylądka Cape Point. Ciekawostką jest, że miejsce to nazywane było dawniej Przylądkiem Burz, przez dużą liczbę atmosferycznych wyładowań właśnie w tym punkcie.

Więcej o Przylądku Dobrej Nadziei przeczytasz w naszym artykule: Przylądek Dobrej Nadziei w RPA

Co robić poza granicami Kapsztadu?

W Kapsztadzie można nie tylko doświadczyć pięknych walorów przyrody, ale także ciekawie spędzić czas, korzystając z turystycznych atrakcji, które nie znajdują się w ścisłym centrum miasta. W okolicy wyznaczonych jest wiele krajobrazowych tras, pokazujących inne oblicze tego regionu, a dla spragnionych większych wrażeń śmiałków niezapomnianym doświadczeniem będzie nurkowanie z rekinami. Czym jeszcze może zaskoczyć okolica Cape Town? Oto kilka propozycji!

kapstad

Trasa widokowa Chapmans Peak

„Chappies”, czyli Chapmans Peak Drive to urokliwie położona widokowa trasa o długości 9 kilometrów, która przebiega od rybackiego portu w Hout Bay po szczyt Chapmans Peak i ciągnie się wzdłuż wybrzeża. Odcinek ten można pokonać zarówno podróżując samochodem, jak i pieszo bądź jadąc rowerem, a jedna część drogi należy do rowerowej trasy Cape Town Cycle Tour. To prawdziwy krajobrazowy zawrót głowy nie tylko przez zapierając dech w piersiach widok na zatokę, ale na całym odcinku można zliczyć około 114 zakrętów. Droga ta stanowi świetne komunikacyjne połączenie między miastem a południowym wybrzeżem. Odcinek jest płatny, a przejechanie go samochodem osobowym to koszt 52ZAR.

Cape Point

Około dwa kilometry od Przylądka Dobrej Nadziei na wschód znajduje się przylądek Cape Point. Położony na stromych klifach Półwyspu Przylądkowego jest miejscem, które zapewnia przepiękne krajobrazowe widoki. Wejście na szczyt możliwe jest pieszo lub korzystając z przejazdu kolejką Flying Dutchman funicular, dzięki której w około 5 minut można znaleźć się na samej górze. Z tego miejsca można podziwiać Zatokę Fałszywą oraz wzniesioną latarnię morską, która ze skraju wybrzeża wskazuje drogę żeglarzom. W pobliżu znajduje się elegancka restauracja, dla tych którzy chcą sobie wynagrodzić wykwintnym posiłkiem trud włożony w zwiedzanie tego miejsca. Alternatywą jest urządzenie sobie pikniku, zachwycając się otaczającymi skarbami natury.

Nurkowanie z rekinami w Gansbaai

Atrakcją dla turystów o mocnych nerwach jest wzięcie udziału w wyprawie rejsowej, która kończy się nurkowaniem z rekinami! Od około 23 lat w Kapsztadzie organizowane są wycieczki dla poszukiwaczy przygód, którzy chcą w oceanicznej przestrzeni spotkać się z wodną bestią. Firma zajmująca się organizacją takiego przedsięwzięcia posiada wiele certyfikatów i zapewnia stuprocentowe bezpieczeństwo, więc bez obaw o pozostanie bez którejś z części ciała można zanurzyć się pod powierzchnię. Nurkowie schodzą do wody w specjalnie przygotowanych klatkach w taki sposób, by nie mieć bezpośrednio kontaktu z groźnymi białymi żarłaczami. Koszt takiej atrakcji wynosi od 2 200 ZAR za jednodniową przygodę do nawet 10 000ZAR podczas kilku dni eksploracji morskiej przestrzeni, a wspomnienia z wyjazdu z pewnością pozostaną na zawsze!

Hermanus

W południowym kierunku od Cape Town znajduje się urokliwe miasteczko – Hermanus. Posiadając nieco wolnego czasu, który można przeznaczyć na zwiedzanie okolicy, warto zawitać właśnie tutaj. W tej części kontynentu można zobaczyć orki i wieloryby w swoim naturalnym środowisku, wypływając na rejs w głąb oceanu oraz odwiedzić cudowne plaże i spróbować lokalnego wina. Miasto posiada szeroką ofertę muzeów, galerii sztuki i restauracji, do których można się udać i poznać nieco więcej kultury tego regionu.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.