góra stołowa

Góra Stołowa – zobacz najbardziej płaską górę świata

Góra Stołowa stała się symbolem Kapsztadu głównie ze względu na niesamowity widok, który  można podziwiać ze szczytu. Stała się dla mieszkańców tak ważnym miejscem, że umieszczono ją na fladze miasta, aby zawsze przypominała o tym, który punkt tego regionu jest najbardziej istotny. Góra jest znana głównie ze spłaszczonego fragmentu oraz bogatej bioróżnorodności, która zachwyca miłośników natury. Chcesz dowiedzieć się, jak dostać się na jej szczyt oraz co można robić na górze? Kapsztad czeka na Ciebie!

Symbol Kapsztadu

Za symbol Kapsztadu uznawana jest Góra Stołowa, która wznosi się na 1086 m n.p.m. Znajduje się w północnej części łańcucha górskiego południowego krańca Przylądka Dobrej Nadziei. Jest na tyle duża, że widać ją nawet z oceanu i to z odległości 200 km. Po obu stronach wzgórza znajdują się dwa inne charakterystyczne wierzchołki: od wschodu Diabli Szczyt oraz Głowa Lwa po zachodniej stronie. 

Okoliczni mieszkańcy nazywają to miejsce „górą na morzu”, ponieważ ponad 600 milionów lat temu powstała pod powierzchnią wody. U jej stóp znajduje się Kapsztad, który jest otoczony wodami Zatoki Stołowej. W oddali widać również majestatyczny Ocean Atlantycki, który można podziwiać także z kolejki linowej. 

Więcej o Kapsztadzie przeczytasz w naszym artykule: Kapsztad – jakie atrakcje skrywa stolica RPA?

Góra Stołowa stała się atrakcją turystyczną w 1929 r. Od tego czasu odwiedziło ją ponad 25 milionów turystów. Nic dziwnego, widoki, które można podziwiać ze szczytu zapierają dech w piersiach. Trudno opisać je słowami, zatem koniecznie musisz udać się na szczyt i samodzielnie się przekonać!

Najbardziej rozpoznawalne miejsce Republiki Południowej Afryki zostało również laureatem ogólnoświatowego konkursu na 7 Nowych Cudów Natury, który został zorganizowany przez szwajcarską fundację New7Wonders. Do samego konkursu zgłoszono ponad 400 lokalizacji z całego świata, z czego jedynie 261 uwzględniono. Oprócz Góry Stołowej zostały wyróżnione także: wyspa Jeju w Korei Południowej, rzeka Puerto Princesa na Filipinach, Amazonia, wodospady Iguazu między Argentyną a Brazylią, zatoka Ha Long w Wietnamie oraz Park Narodowy Komodo w Indonezji. 

Co sprawia, że Góra Stołowa jest tak wyjątkowa?

Czynnikiem, który sprawia, że Góra Stołowa jest wyjątkowa, jest jej spłaszczona część, która zajmuje 3 km2. Cała powierzchnia góry wynosi 65 km2. Na najwyższym punkcie góry, który jest również spłaszczony, można znaleźć kopiec kamieni usypany przez Thomasa Macleara w 1865 r. na potrzeby pomiarów geodezyjnych. Kopiec znajduje się na wysokości 1086 m n.p.m oraz ok. 19 m wyżej niż stacja kolejki linowej na zachodnim krańcu płaskowyżu. 

Oryginalną płaskość wzgórze zawdzięcza swojej przeszłości. Jest to góra synklinowa, co oznacza, że kiedyś była dnem doliny. Tworzył ją przesmyk łączący Półwysep Przylądkowy z kontynentem. Pierwotnie góra składała się z cienkiej warstwy glacjalnej, nad którą znajdowała się warstwa piaskowca. Obie te warstwy są bardzo miękkie. Kiedy zaczął zachodzić proces erozji, zostawił on mocny ślad na kształcie całej góry, który obecnie stanowi jej najbardziej charakterystyczny punkt. 

Fauna i flora

Zwierzę, które najczęściej można spotkać, spacerując po Górze Stołowej to góralek przylądkowy. Snuje się szczególnie w okolicach kolejki linowej, gdzie dokarmiają go turyści. Oprócz niego można też spotkać węże, żółwie, mangusty oraz jeżozwierze. Rzadziej można natknąć się też na karakale lub żbiki. Kiedyś na tym terenie żyły również lwy, jednak ostatniego zastrzelono w okolicach roku 1802. Za lokalnie wymarłe uznaje się lamparty, które można było spotkać aż do lat 20 XX w. 

Z pobliskiego ZOO uciekły kiedyś tary himalajskie, które potem przez jakiś czas żyły w trudno dostępnych rejonach górskich. Wyeliminowano je jako obcy gatunek oraz zaczęto w ich miejsce umożliwiać rozmnażanie lokalnych koziołków skalnych. 

góra stołowa rpa
Góralek przylądkowy

Fynbos to główna roślina, na którą można się natknąć zwiedzając rejony Góry Stołowej. Ta roślina oddaje charakter Capensis, czyli najmniejszego państwa florystycznego. Znajduje się na południowym krańcu Afryki, a jego tereny wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wszystkich roślin, które można poznać na terenie parku, jest ok. 2200 gatunków oraz dodatkowo 1400 gatunków kwiatów. 

Jak dostać się na szczyt?

Jest kilka sposób, aby dostać się na szczyt Góry Stołowej. 

Najpopularniejszym sposobem jest wspinaczka. Mimo że niektóre szlaki są wymagające, widoki, które będą towarzyszyły wysiłkowi będą niezapomniane. Jeżeli odpowiednio przygotujesz się do wyprawy, bez problemu dostaniesz się na szczyt. Weź ze sobą odpowiednią ilość wody oraz lekki posiłek, może przydać się także baton energetyczny. Najbardziej znanymi trasami są: Platteklip, którego pokonanie zajmuje ok. 2 godziny oraz Skeleton Gorge, który można przejść w 4 godziny. Są również szlaki, których przejście zajmuje od 2 do 6 dni. Pozwalają one na zwiedzenie również okolicznego ogrodu botanicznego Kirstenboch. Trasa Hoerikwaggo, która jest często wybierana, ciągnie się przez 97 km, jednak robi największe wrażenie. Bardzo ważne jest to, aby trzymać się wyznaczonej przez szlaki ścieżki, wielu turystów spadło w przepaść, chcąc skrócić czas przejścia. 

Na szczyt można też wjechać kolejką linową, która sięga 1067 m n.p.m. Table Mountain Aerial Cableway to najszybszy sposób na to, aby dostać się na sam wierzchołek. Czas przejazdu to zaledwie 6 minut. Wagonik wykonuje pełny obrót wokół własnej osi, żeby każdy z uczestników mógł dobrze przyjrzeć się temu, co jest dookoła. Pierwsza kolejka została wybudowana w 1929 r. Obecne wagony powstały w Szwajcarii – mieszczą 65 osób. Pod podłogą znajduje się baniaki z wodą, które mieszczą aż 4000 litrów, co służy jako balast w razie silnych wiatrów. 

Co można robić na szczycie?

Kiedy już dostaniesz się na szczyt, przekonasz się, ile atrakcji oferuje Góra. Na stacji kolejki linowej znajduje się bardzo dużo sklepów z pamiątkami oraz restauracje. Jeżeli masz ochotę na dalszy spacer, możesz wybrać jedną z trzech tras, które określane są spacerowymi – pokonanie ich nie będzie stanowiło większego problemu. Mowa o Dassie Walk, Agama Walk oraz Klipsringer Walk. Można również wybrać opcję bezpłatnego spaceru z przewodnikiem, który rozpoczyna się na Tarasie Dwunastu Apostołów. 

Jeżeli potrzebujesz większej dawki adrenaliny, możesz wykorzystać szansę na rzucenie się z klifu w przepaść! Abseil Africa oferuje zjazd po linie ze 112 m w dół stromego klifu. Zajmuje to ok. 45 minut, w ciągu których instruktor zademonstruje sposób przejazdu, zjedziesz oraz wrócisz na szczyt spokojnym tempem spacerowym

Szczyt góry jest również świetnym miejscem na piknik. W 1897 r. zakończono tworzenie zapory Woodhead – jeżeli się do niej dostaniesz, odnajdziesz małe Muzeum Wodociągów, w którym wystawiono naprawdę ciekawe eksponaty, m.in. starą lokomotywę oraz inne przedmioty, które były używane do budowania tamy.

Góra Stołowa – ciekawostki

  • Góra Stołowa jest jedynym miejscem na Ziemi, którego nazwa dało imię gwiazdozbiorowi. W 1751 r. Nicolas Louis de Lacaille oznaczył Gwiazdozbiór Góry Stołowej. 
  • Na fladze miasta umieszczono wizerunek Góry Stołowej wraz z Diablim Szczytem oraz Głową Lwa. 
  • W latach 90. XX w. Góra stała się częścią Parku Narodowego Cape Peninsula, który pod koniec wieku otrzymał nazwę Parku Narodowego Góry Stołowej. W 2004 r. park, zajmujący powierzchnię 221 km2, wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO w ramach obszarów chronionych Cape Floral. 
  • Wierzchołek góry zazwyczaj jest okryty chmurami, nie każdy ma więc szansę, aby zobaczyć go z daleka podczas wycieczki. Legenda mówi, że pojawienie się chmur w okolicy szczytu symbolizuje pojedynek między diabłem a lokalnym piratem nazywanym Van Hunks. Kiedy widać „obrus” utworzony z chmur, zawody się rozpoczynają. 
  • Najszybszym sposobem na dostanie się do stacji kolejki linowej jest autobus typu „hop on – hop off”. Pojazd zatrzymuje się przy głównych atrakcjach turystycznych Kapsztadu, a odjeżdża mniej więcej co 20 minut. Bilet jednodniowy kosztuje 220 randów, co przekłada się na ok. 55 PLN.