Search The Query
Search

Czy metro w Wiedniu to najlepszy sposób przemieszczania się? Sprawdź komunikację miejską w Wiedniu

komunikacja miejska wiedeń

Wiedeń to stolica Austrii, która posiada doskonale rozbudowaną sieć miejskiej komunikacji. Wybierając się na wycieczkę do tego miasta, warto dowiedzieć się więcej na temat sposobów poruszania się po centrum. Który rodzaj transportu pozwoli zaoszczędzić najwięcej czasu oraz umożliwi szybko i bezpiecznie dotrzeć do docelowego miejsca? W tym artykule omówimy wszystkie środki wiedeńskiej komunikacji!

Metro w Wiedniu

Przemierzanie miasta metrem to zdecydowanie jeden z najszybszych sposobów zmiany miejsca pobytu. Ten rodzaj transportu jest wybierany przez mieszkańców, którzy w pośpiechu próbują dostać się do pracy, szkoły i domu. Metro umożliwia dojazd do każdej części miasta, w szybki i łatwy sposób. Transport ten cechuje mała ilość przystanków na liniach, a trasy planowane są w taki sposób, by ułatwić dostęp do najbardziej popularnych punktów, miejsc, zabytków i atrakcji. Pierwsze połączenia powstały w Wiedniu, już w XIX wieku, a obecnie metro posiada 5 linii, na które składa się 109 stacji o łącznej długości prawie 80 kilometrów! Miasto to klasyfikuje się na 5 miejscu wśród wszystkich na świecie pod względem długości linii metra. Na rozkładach jazdy oznaczane są innymi kolorami, które oznaczają odpowiednio:

  • U-1 linia czerwona
  • U-2 linia fioletowa
  • U-3 linia pomarańczowa
  • U-4 linia zielona
  • U-6 linia brązowa.

Infrastruktura metra została dodatkowo rozbudowana w elektroniczne tablice umieszczone na każdym peronie, które informują o kierunku jazdy i czasie oczekiwania pozostałym do przyjazdu. Metro kursuje od poniedziałku do piątku, w zależności od linii – od 5:00 do 00:15. W piątkową noc, a także całą sobotę i niedzielę, metro czynne jest całą dobę, więc nie trzeba się martwić o nocny powrót do hotelu podczas weekendu. Poruszające się pociągi są czyste i zadbane, a stan ich wnętrza poddawany jest częstym porządkowym kontrolom.

Podczas podróżowania po Wiedniu należy pamiętać o kupnie biletów, umożliwiających korzystanie ze środków miejskiej komunikacji. Bez względu na to, czy przejazd będzie odbywał się metrem, tramwajem, autobusem lub pociągiem – zakupiony kwitek będzie mógł być wykorzystany w każdym rodzaju transportu, wyłączając jedynie miejski pociąg kursujący na lotnisko. Poszczególne bilety różnią się od siebie wybranym obszarem strefy i czasową ważnością. Dostępne są zniżki dla dzieci, seniorów a także psów. Wiedeńska komunikacja jest wyjątkowo przychylna dzieciom – maluchy do 6 roku życia mogą podróżować po mieście bezpłatnie, natomiast dzieci do 15 roku życia otrzymały przywilej, uprawniający do nieodpłatnych podróży w niedziele, święta oraz w czasie szkolnych wakacji. Gdzie kupić bilety? Przy wejściu na stację metra znajdują się biletowe automaty. Takie same znajdują się także w autobusach i tramwajach, na kolejowych dworcach i w prasowych salonach.

mapa metra wiedeń
Zabytkowa stacja metra Karlsplatz

Tramwaje i autobusy w Wiedniu

Kolejnym sposobem przemieszczania się po Wiedniu jest wybór linii autobusowych i tramwajowych. W porównaniu do tych pierwszych, tramwaje przyjeżdżają niezwykle punktualnie, a kursy rozpoczynają się o godzinie 5:30 i kończą o północy. W mieście powstały 32 tramwajowe trasy, na których można zliczyć 1132 przystanki. Gdyby zliczyć wszystkie kilometry tras, to ich łączna długość wyniosłaby około 220. Wadą tramwajów jest to, że kursują rzadziej niż autobusy, choć przybliżony czas oczekiwania na kolejne połączenie wynosi około 5-10 minut. Czasem zamiast czekać, warto sprawdzić trasę i przejść się pieszo – niektóre z przystanków znajdują się naprawdę blisko. Tramwaje jeżdżą po stolicy Austrii już od 1865 roku, a obecnie na ulicach można spotkać zarówno te starsze wersje pojazdów, jak i nowoczesne, klimatyzowane modele.

Autobusy są popularne wśród mieszkańców i turystów, a odpowiednio oznaczone pojazdy ułatwiają dotarcie na miejsce. Wśród tego rodzaju transportu można dokonać podziału na autobusy kursujące w dzień oraz nocną komunikację. Pierwsze z nich jeżdżą w godzinach od 8:00 do północy. Wybierając ten środek transportu, można być spokojnym o komfort jazdy, gdyż pojazdy te są bardzo wygodne i dostosowane do miejskich warunków. W Wiedniu istnieje 80 autobusowych linii i jeszcze więcej przystanków. Autobusy nocne wjeżdżają na drogi, gdy linie dzienne zakończą swoje kursy. Nocnymi liniami można jeździć do godziny 5:00. Zaletą linii autobusowych jest to, że trasy poprowadzone są na przedmieścia i o każdej porze można dojechać w każdą część miasta.

Aplikacja WienMobil

Korzystnym rozwiązaniem dla turystów odwiedzających Wiedeń, które służy również miejscowym w codziennym wyszukiwaniu połączeń jest aplikacja WienMobil. Można pobrać ją na swoje urządzenie mobilne, a korzystanie z niej jest darmowe dla wszystkich. Do prawidłowego użytkowania niezbędny jest dostęp do Internetu – Wi-Fi lub danych sieci komórkowej, z czym mogą wiązać się dodatkowe opłaty. Aplikacja działa zarówno w urządzeniach opierających się o system Android oraz IOS. Jakie są funkcje WienMobil? Aplikacja usprawnia kursowanie po mieście, pokazując wszystkie możliwe trasy prowadzące do wybranego docelowego miejsca i przypisuje do nich możliwe do wyboru środki transportu. Uwzględnia również trasy dla rowerów i piesze ścieżki. Ponadto, używając apki można uregulować płatność związaną z przejazdem komunikacją, kupić bilety lub zarezerwować taksówkę.

Tańsze przejazdy można uzyskać, decydując się na zakup miejskiej karty – Vienna City Card. Wiedeńska karta miejska zapewnia pełną mobilność, oferując bezpłatne przejazdy miejską komunikacją – bez konieczności kupowania biletów w automacie. Ponadto, w ramach członkostwa można otrzymać zniżki na zwiedzanie turystycznych atrakcji, muzeów i galerii. Jednorazowa opłata upoważnia posiadacza do korzystania z benefitów, w zależności od wybranego rodzaju karty, występującej w różnych cenowych wariantach.

komunikacja miejska wiedeń
Tramwaje to fundament komunikacji miejskiej w Wiedniu

Parkingi i parkowanie w Wiedniu

Wiedeń posiada specyficzny system czasowych parkingów dla samochodów, który w zależności od wybranej strefy i miejsca będzie cechował się innymi warunkami postoju. Strefy krótkiego parkowania według dzielnic i zasady dotyczące parkowania w nich prezentują się następująco:

  • Dzielnice 1-9, 20 od 9:00 do 22:00, poniedziałek – piątek, wyłączając święta, czas postoju : 2 godziny
  • Dzielnice 14-19, 10,11,12 od 9:00 do 19:00, poniedziałek – piątek, wyłączając święta, czas postoju: 3 godziny
  • Okolice Hali Wiener Stadthalle polegają specjalnym ograniczeniom od 9:00 do 22:00, poniedziałek – piątek, czas postoju: 3 godziny od 18:00 do 22:00, niedziela i święta, czas postoju: 3 godziny

O strefie krótkiego parkowania informują oznaczenia przy wjeździe do konkretnej dzielnicy. Parkingowe bilety dostępne są w automatach, na stacjach benzynowych, w salonach prasowych i tytoniowych sklepikach.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas parkowania w niektórych dzielnicach, ponieważ niektóre miejsca przeznaczone są tylko dla mieszkańców i bezwzględnie nie można na nich zostawiać samochodu. Dobrym rozwiązaniem dla turystów jest korzystanie z czynnych całodobowo garażów – Park&Ride. Taki rodzaj parkingu pozwala zostawić samochód w bezpiecznym miejscu, a następnie korzystając z komunikacji miejskiej, udać się do miejsca przeznaczenia.

Lotnisko Wiedeń

W niedalekiej odległości od centrum miasta mieści się wiedeńskie lotnisko. Najszybszym i najbardziej wygodnym sposobem dostania się do Wiednia z Polski jest lot samolotem, który kursuje bezpośrednio do stolicy Austrii. Czas trwania lotu wynosi zaledwie 1 godzinę i 30 minut. Następnie, w celu dojechania do miasta z lotniska, można skorzystać z miejskiej komunikacji – pociągu, kolejki bądź autobusu, kursujących między lotniskiem a centrum.

Pociąg City Airport Train to najszybszy środek transportu z lotniska do Wiednia, który kursuje co 30 minut – tyle, ile wynosi kurs w jedną stronę. Koszt zakupu biletu to 12 euro, są także zniżki dla dzieci oraz można skorzystać z karty Vienna City Card. Następnie, aby dostać się do miasta można rozważyć podobną opcję przejazdu pociągiem Railjet lub miejską kolejką S7 – czas przejazdu jest podobny, a ceny są bardziej przystępne. Korzystając z linii autobusowych, można dotrzeć do wielu lokalizacji w sercu miasta. Minimalna długość kursu to około 40 minut, a koszt biletu dla osoby dorosłej to 8 euro. Lotnisko znajdujące się w pobliżu miasta i wiele rodzajów środków transportu zapewniają turystom łatwy, wygodny i szybki dostęp do centrum.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds