prater wiedeń

Park rozrywki Prater w Wiedniu. Moc atrakcji dla dzieci i dorosłych!

Planujesz wyjazd do europejskiego miasta, które niesie ze sobą masę przeróżnych atrakcji i które zapamiętasz na długo? Na Twojej liście zdecydowanie musi się znaleźć Wiedeń i park rozrywki Prater, który charakteryzuje się ogromnym „diabelskim młynem” z widokiem na panoramę stolicy Austrii. Oto kilka cennych wskazówek oraz historia powstania kultowego parku.

Prater Wiedeń – historia powstania

Osoby, które zwiedziły już cały Wiedeń, zastanawiają się jak można być w tym mieście i nie odwiedzić kultowego parku rozrywki. Trzeba wziąć poprawkę na to, że nie każdy lubi TAKIE atrakcje, ale warto odwiedzić to miejsce z różnych względów, między innymi historycznych. Dlaczego w ogóle powstał ten park i jak to się stało? Park wiedeński Prater (Wiener Prater) to park „publiczny”, który położony jest w przepięknych okolicznościach przyrody; między Dunajem, a Kanałem Dunajskim. Co ciekawe, kiedyś były to tereny łowieckie Habsburgów, które ku zaskoczeniu mieszkańców, cesarz Józef II udostępnił wszystkim w 1766 roku. Teraz jest to popularne miejsce wypoczynkowo-rozrywkowe, w którym turyści z całego świata uwielbiają spędzać czas. Nazwa „Prater” pochodzi od łacińskiego słowa „pratum”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza łąki.

Atrakcje w parku rozrywki Prater

Mówi się, że Prater to plac zabaw zarówno dla dzieci, jak i dorosłych i, że jest to główna atrakcja stolicy Austrii. Warto wybrać się tam z całą rodziną, ponieważ każdy znajdzie tam coś dla siebie (w ofercie jest ponad 250 atrakcji). Słynny park znajduje się w Wiedniu, w dzielnicy Leopoldstadt, która również jest bardzo interesująca. Prater oferuje odwiedzającym wiele atrakcji, między innymi: gabinety/labirynty luster, karuzele, gabinety śmiechu, kolejkę duchów, różne kolejki górskie oraz miniaturowe kolejki, które „oprowadzają” turystów po całym parku. Głównym punktem w parku rozrywki jest oczywiście Diabelski Młyn, Gabinet Figur woskowych „Madame Tussauds” oraz „WIND-O-BONA Skydiving”. Za chwilę przejdziemy do dokładniejszego opisu tych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Podobno każdy MUSI przynajmniej raz w życiu wsiąść na Diabelski Młyn.

prater wiedeń

Diabelski Młyn

Paryż ma swoją Wieżę Eiffla, Londyn ma swoje „oko”, Rzym ma swoje Koloseum, a Wiedeń ma swój Diabelski Młyn „Riesenrand”! Uznaje się, że ta atrakcja jest symbolem Wiednia – widok jest jedyny w swoim rodzaju; z wysokości ponad 65 metrów nad ziemią widać całą dunajską metropolię i cały park Prater! Z okazji koronacji cesarza Franciszka Józefa w roku 1897 wybudowano tę atrakcję i od tego momentu nie można sobie wyobrazić Wiednia bez kultowego, diabelskiego koła. Wielkość atrakcji robi ogromne wrażenie; średnica wynosi około 61 metrów, a cała konstrukcja waży około 430 ton. Koło obraca się z prędkością 2,7 km/godz., a to oznacza, że w środku jest bardzo dużo czasu na zrobienie wyjątkowych zdjęć. Przy samym wejściu do Diabelskiego Młyna, w kilku historycznych wagonikach przygotowano wystawę na temat 2000 historii Wiednia. Co ciekawe, wagoniki można wynająć na ekskluzywne kolacje, kameralne przyjęcia, a niektórzy decydują się nawet zorganizować tam wesele. Ku uciesze turystów, „Diabelskie Koło” otwarte jest przez cały rok.

Gabinet Figur woskowych Madame Tussauds

„Na pierwszy rzut oka” muzeum Madame Tussauds kojarzy się z Londynem, jednak jak widać możemy też odwiedzić tę atrakcję przy okazji zwiedzania Wiednia. Otóż gabinet figur woskowych również znajduje się w Praterze. Światowej sławy wystawa posiada ponad 80 figur woskowych i interaktywną wystawę cesarzowej Sissi. Powierzchnia podzielona jest na trzy piętra i na każdym z nich możemy zobaczyć figury woskowe z różnych dziedzin. Kogo możemy „spotkać” i z kim możemy zrobić sobie selfie w gabinecie figur woskowych? Gustav Klimt, Wolfgang Amadeusz Mozart, Cesarz Franciszek, to postacie historyczne, które „znajdują się” w muzeum. Ponadto możemy zobaczyć dużo międzynarodowych postaci: Johnny Depp, Robert Pattinson, Angelina Jolie – to znani aktorzy ze świata showbiznesu. Figury zrobione są one w skali 1:1 i wyglądają niemalże identycznie – czasami na zdjęciu można pomylić „eksponat” z realną osobą. Jedna figura powstaje od 3 do 6 miesięcy. Do wykonania takiego dzieła, artysta potrzebuje ponad 200 zdjęć osoby i 500 dokładnych pomiarów ciała – wszystko to żeby figura woskowa była jak najbardziej realna.

WIND-O-BONA Skydiving

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak to jest latać i unosić się w powietrzu, to atrakcja WINDO-O-BONA jest na to idealna! Jeśli lubi się adrenalinę i emocje, to warto z tego skorzystać. Jest to kanał aerodynamiczny, w którym symulowane są skoki ze spadochronu z wysokości 4000 metrów przy prędkości wiatru aż do 280 km/godz.! Jedyny haczyk jest taki, że z atrakcji mogą korzystać wszyscy od 8 roku życia. Jest to na pewno dużo bardziej bezpieczne niż prawdziwy skok – a przeżycia są porównywalne.

Wesołe miasteczko Prater – praktyczne informacje

Warto podkreślić, że miasteczko jest czynne cały rok, dlatego nie ma co się martwić, że jadąc tam zimą, nie zobaczycie parku i nie skorzystacie z kultowych atrakcji. Jednak niektóre z nich mogą być zamknięte poza sezonem (o co warto wcześniej zapytać). Musicie liczyć się z tym, że podczas weekendów będzie więcej ludzi, a to oznacza większe kolejki, dlatego kiedy pojawi się opcja na zwiedzanie parku w tygodniu, to warto ją wybrać. Jeśli nie zależy komuś na konkretnych atrakcjach i planuje się podróż z dziećmi, można poświęcić na tę atrakcję cały dzień. W parku znajdziecie masę budek i restauracji, w których na pewno zjecie pysznego wiedeńskiego sznycla z frytkami, a na deser oczywiście Tort Sachera! Park otwarty jest „całą dobę”, tzn. nie ma określonych godzin otwarcia, a wszystko zależne jest od oferty atrakcji. Każda z tych rzeczy posiada własne godziny i dni otwarcia.

Zobacz także: Kuchnia austriacka – co dobrego zjesz w Austrii? Na słodko i na słono – popularne dania kuchni austriackiej

wiedeń wesołe miasteczko

Jeśli chodzi o dojazd, można się tam wybrać samochodem lub komunikacją miejską. Mimo tego, że w pobliżu znajdują się płatne parkingi (2 Euro za godzinę), musicie wziąć pod uwagę ogrom turystów, dlatego często z miejscem postojowym jest ciężko. Można zawsze przejechać się transportem publicznym, który czasami też uznawany jest za pewnego rodzaju atrakcję. W pobliżu parku Prater zatrzymują się autobusy o numerach: 11A, 11B, 79B, 80A. Jeśli chodzi o metro, to dojedziecie linią: U1, U2, a jeśli bierzecie pod uwagę S-Bahn, to musicie wybrać linie: S1, S3, S7. Co należy wpisać w nawigację, jeśli wybierzecie samochód? Wiener Prater, 1020 Wien, Austria.

Prater Wiedeń – cennik

Wiedeński park rozrywki nie pobiera opłaty za wstęp. Czyli jeśli ktoś nie lubi tego typu atrakcji i chce obejrzeć wszystko „z zewnątrz” może zaoszczędzić pieniądze nie płacąc za atrakcje. To oznacza, że na terenie parku może przebywać każdy. Jeśli chodzi o wesołe miasteczko, to tam atrakcje dla dzieci i dla dorosłych są dodatkowo płatnie. Ceny znacznie się od siebie różnią; mogą wynosić od 1 do 20 Euro. Jedną z droższych atrakcji jest wyżej wspomniany symulator, który kosztuje 49 Euro. Diabelski Młyn to koszt 10 Euro (oczywiście za jedną osobę), a wstęp do muzeum figur woskowych wynosi około 23 Euro. Warto jest wcześniej zaplanować sobie ile chce się wydać pieniędzy w Praterze. Lepiej jest też mieć przygotowane dodatkowe pieniądze, na tak zwane koszty dodatkowe, czyli niezaplanowane atrakcje, które w danym momencie skupiły waszą uwagę i nagle stwierdzicie, że chcecie skorzystać też z tego.

Ciekawostki

Warto wiedzieć, że przyjeżdżając do Wiednia możecie założyć sobie tzw. „Vienna City Card”. Taka karta kosztuje od 77 złotych za osobę i dzięki niej możecie korzystać z komunikacji miejskiej i niektórych atrakcji w Stolicy Austrii za darmo, bądź dostać duże rabaty. Jeśli chodzi o wesołe miasteczko Prater, przy posiadaniu tej karty, zapłacicie, np. 8% mniej za przejażdżkę Diabelskim Młynem. Dzięki Vienna City Card można sporo zaoszczędzić i przede wszystkim więcej zobaczyć, a jeśli ktoś podróżuje z dziećmi, to z tym karnetem zyska więcej korzyści (czasami są darmowe wstępy).

Do zobaczenia w Wiedniu!