Przejdź do treści
Wieża Eiffla

Wieża Eiffla – poznaj historię symbolu Paryża!

Gdy myślisz o Paryżu, najprawdopodobniej widzisz słynną wieżę Eiffla. To nie tylko symbol samego miasta, ale obok bagietki, również i całej Francji. Znajdująca się tuż przy paryskich Polach Marsowych budowla od czasu swojego otwarcia przyciągnęła ponad 200 milionów gości. Odwiedzając Paryż, warto przyjrzeć się tej niepowtarzalnej konstrukcji i poznać jej burzliwą historię.

Wieża Eiffla wysokość i szczypta historii

Wieża powstała w 1889 roku. Została zbudowana na coroczną wystawę światową. Wśród 107 propozycji projektu wygrał szkic autorstwa dwóch inżynierów z biura Gustava Eiffla – Maurice Koechlina oraz Émile Nouguiera. Z czasem do zespołu dołączył architekt Stephen Sauvestre, którego zadaniem było upiększenie surowego wyglądu konstrukcji. W założeniu wieża miała być zakończona szklaną kopułą przypominającą żarówkę, a przestrzenie między stalowymi prętami, miało wypełniać szkło. Projekt nieco uproszczono i architektowi zawdzięczamy widoczne na pierwszej kondygnacji łuki.

wieża eiffla wysokość

Protesty

Losy „żelaznej damy” jak Francuzi nazywają budowle – były jednak burzliwe. 

W 1887 chwile przed budową, we francuskim magazynie „Le Temps” ukazał się list podpisany przez wielu znanych artystów tamtego czasu, wyrażający bezaprobatę dla projektu. Wieża nazywana była szkieletem dzwonnicy lub okropną latarnią. Mimo protestów budowla została ukończona w marcu 1889 roku i sięgała 312,27 metrów – czyniąc ją najwyższym budynkiem świata.

Dodatkowo miała zostać rozebrana po 20 latach, jednak Eiffel, który chciał, aby jego dzieło stało się czymś więcej niż chwilowym eksponatem, stworzył na czubku centrum meteorologiczne. Uniknął w ten sposób rozbiórki.

Zobacz także: Paryż – najciekawsze miejsca – szczypta historii i romantyzmu

Wysokość

W tej chwili wieża liczy sobie 324 metry, a jej wysokość potrafi zmienić się o ponad 18 centymetrów w zależności od temperatury. Dzisiaj wysokość różni się od oryginalnej ze względu na dodaną na wierzchołek antenę.

Paryż Wieża Eiffla – godziny otwarcia

Przed wyjazdem warto pamiętać o tym, że najwyższa część wieży jest przez miesiąc wyłączona z użytku, ponieważ wtedy przypada czas jej corocznej renowacji. Oznacza to, że widoki można, podziwiać wjeżdżając tylko na drugie piętro. Nie ujmuje to jednak wrażeniu, jakie wieża Eiffla robi nocą. Czas renowacji to początek stycznia i trwa ona do pierwszych dni lutego.

ile metrów ma wieża eiffla

Godziny otwarcia przez cały tydzień (od poniedziałku do niedzieli) w czasie renowacji prezentują się następująco:

  • 9:30-22:45 – jeśli podróżujemy windą, 
  • 9:30-18:30 – jeśli wolimy zwiedzanie schodami; wyjątkiem jest sobota, kiedy schody są otwarte do 22:45.

Zobacz także: Luwr – dawny pałac królewski i słynne muzeum

Godziny otwarcia przez resztę roku:

  • 9:30-22:45 – zarówno dla turystów korzystających z windy, jak i ze schodów.

Ceny biletów i bilety online

Bilety na zwiedzanie wieży Eiffla i tarasy widokowe, podzielone są na dwie kategorie. Bilety dla grup zorganizowanych, zalecane szkołom, firmom i wycieczkom oraz bilety indywidualne dla osób prywatnych – idealne, gdy podróżujesz np. we dwoje. Ceny wahają się od:

  • 17,10 do 26,80 € dla dorosłych w wieku ponad 24 lat,
  • 5,40 do 13,40 € dla osób w wieku 12-24 lata,
  • 2,70 do 6,70 € dla dzieci (4-11 lat).

Osobny cennik obowiązuje osoby niepełnosprawne oraz dzieci do lat 4, które wstęp mają za darmo. Ponadto wysokość ceny zależy, do jakiego poziomu zwiedzamy wieże Eiffla oraz jakim sposobem chcemy dostać się na pojedyncze kondygnacje. Wyjątkiem jest czubek, na który możemy wjechać tylko windą.

Bilety online można zakupić jedynie na wariant obejmujący poruszanie się windą. Kupno biletów na zwiedzanie schodami, odbywa się tylko w kasie biletowej na miejscu. Przed wejściem należy też okazać dowód tożsamości, a w przypadku dzieci np. legitymacje szkolną potwierdzającą ich wiek.

wieża eiffla ciekawostki

Jak się dostać do wieży Eiffla?

Do zabytku najłatwiej dostać się publicznym transportem. Dla fanów podziemnych środków transportu świetnie sprawdzi się metro i trzy linie: 9,6 i 8. Jeśli lubisz spacery to linia 8, będzie idealnym pomysłem. Wysiadając na przystanku École Militaire, przechodząc przez Pola Marsowe, dotrzesz prosto pod wieżę. Dodatkowo można tam dotrzeć linią C, kolejki naziemnej lub tramwajem wodnym, który pływa po Sekwanie, tuż przy wieży Eiffla.

Wieża Eiffla jest obowiązkowym punktem zwiedzania Paryża. Wybierz się na Pola Marsowe i podziwiaj ją zarówno z bliska, jak i daleka.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.