Przejdź do treści
Paryż

Paryż – najciekawsze miejsca – szczypta historii i romantyzmu

Paryż to miasto miłości i sztuki, które co roku odwiedza kilkadziesiąt milionów turystów. Zwiedzający mają do dyspozycji słynne na całym świecie muzea oraz zabytki architektoniczne, między innymi gotycką Katedrę Notre-Dame oraz barokowy Pałac Wersalski. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Paryżu i zaplanuj podróż do magicznej stolicy Francji!

Historia miasta miłości

Historia francuskiej stolicy sięga starożytności – już w III w p.n.e. celtyckie plemię założyło osadę na jednej z wysp Sekwany. Wraz z nastaniem epoki rzymskiej było to już średniej wielkości miasto, które w V wieku pierwszy raz zostało siedzibą państwa Franków. Począwszy od X wieku, dynastie rządzące Paryżem przyczyniały się do nieustannego rozwoju miasta, które z czasem zamieniło się w metropolię o znaczeniu politycznym oraz jedno z kulturalnych centrów świata. Powstały wówczas między innymi słynna katedra Notre Dame oraz kaplica Saint Chapelle. Na XII wiek datuje się przeniesienie siedziby królewskiej do Wersalu, czego dokonał „Król Słońce”, czyli Ludwik XIV.

Na burzliwą historię miasta składa się wybuch rewolucji francuskiej w 1789 roku, której mimo porewolucyjnych strat towarzyszyła nieustanna modernizacja i rozwój metropolii w kolejnych latach. Ponad 60 lat później Paryż został podzielony na 20 dzielnic, porządkujących strukturę jego zabudowań do dziś. Ważnym wydarzeniem w historii miasta było otwarcie kultowej już wieży Eiffla w 1889 roku. Pomimo, że Paryż podczas II wojny światowej znalazł się pod okupacją niemiecką, jego zabudowania praktycznie nie ucierpiały. Współcześnie miasto ma wielkie znaczenie nie tylko dla dziedzictwa Francji, ale i całego świata.

nad jaką rzeką leży paryż

Paryż atrakcje – które miejsca musisz odwiedzić?

Paryż opływa w miejsca warte odwiedzenia. Znajdują się tam liczne zabytki architektoniczne, muzea, teatry i restauracje. W zależności od tego, jak dużo czasu zamierzasz poświęcić na zwiedzanie stolicy Francji, warto wybrać najciekawsze atrakcje w Paryżu i przeznaczyć im wystarczającą ilość uwagi.

Paryż – Wieża Eiffla

Rozpoznawalny na całym świecie symbol Paryża to oczywiście wieża Eiffla. „Żelazna Dama” została skonstruowana jako eksponat paryskiej wystawy światowej, upamiętniający 100 rocznicę wybuchu rewolucji francuskiej. Jest to miejsce bardzo turystyczne, znajdujące się przy Polach Marsowych, wokół którego niemalże bez przerwy gromadzą się tłumy. Możesz zrezygnować ze zwiedzania wnętrz wieży, jednocześnie unikając stania w kolejce z rzeszą turystów, chcących dostać się windą na jedną z jej platform widokowych. Nie powinno jednak zaskoczyć stwierdzenie, że wieżę Eiffla trzeba zobaczyć, choćby podziwiając niezwykłą konstrukcję z dołu.

Łuk triumfalny Paryż

Paryski Łuk Triumfalny został ufundowany i wzniesiony na polecenie Napoleona Bonaparte, ku pamięci poległych podczas wojen napoleońskich i rewolucji francuskiej. Jeden z ważniejszych zabytków Paryża znajduje się w samym centrum placu Charlesa de Gaulle’a, nieopodal Pól Elizejskich. Łuk zbudowano w stylu antycznym, zdobiąc monumentalną budowlę licznymi płaskorzeźbami oraz czterema kompozycjami, obrazującymi najważniejsze wydarzenia z historii Francji. Na ścianach Łuku Triumfalnego wyryto nazwiska oficerów, związanych z Napoleonem, w tym kilku Polaków. Pod sklepieniem blisko 50-metrowej budowli znajduje się zbiorowa mogiła, upamiętniająca poległych w czasie I wojny światowej. Wewnątrz Łuku powstało niewielkie muzeum, a na jego szczycie mieści się taras widokowy.

Łuk Triumfalny, Paryż

Wersal Paryż

Wersal to miejscowość, znajdująca się pod Paryżem, słynąca z okazałego zespołu pałacowego, wybudowanego w stylu barokowym. Za obecny kształt budynku odpowiedzialny jest król Ludwik XIV, jednak początkowo był to jedynie zameczek myśliwski, użytkowany przez jego ojca – Ludwika XIII. Wraz z upływem czasu kompleks rozbudowywano, a w XVII wieku „Król Słońce”, darzący miejsce sentymentem, postanowił uczynić z kompleksu siedzibę królewską.

Pałac Wersalski składa się z trzech dziedzińców oraz dwóch kondygnacji. Jednak nie tylko on stanowi o monumentalnym charakterze Wersalu. Kompleks obejmuje rozległe ogrody, zaprojektowane w geometrycznym stylu francuskim przez cenionego architekta krajobrazu André Le Nôtre. Obecnie Pałac Wersalski, tworzący wielki kompleks wraz z dwoma mniejszymi pałacykami, ogrodami oraz parkiem jest symbolem francuskiej monarchii absolutnej.

Luwr Paryż

Paryski Luwr to najchętniej odwiedzane muzeum na świecie, które niegdyś pełniło funkcję pałacu królewskiego. Chyba każdy kojarzy szklaną piramidę, stanowiącą wejście do Luwru, w którego zbiorach znajdują się takie dzieła, jak Mona Lisa, Wenus z Milo czy słynna rzeźba Nike z Samotraki. Muzeum dysponuje ponad 350 tysiącami dzieł sztuki, jednak prezentowane jest jedynie około 35 tysięcy z nich. Jeśli jesteś studentem i nie ukończyłeś 25 roku życia, pamiętaj, że przysługuje Ci wstęp wolny do Luwru oraz wielu innych muzeów w Paryżu. Co więcej, w każdą niedzielę z bezpłatnego wejścia może skorzystać każdy zwiedzający.

Luwr Paryż

Katakumby Paryż

Znajdują się w podziemiach Paryża i zajmują tereny dawnych kamieniołomów. W XVIII wieku Ludwik XVI zlecił przenoszenie zwłok z przepełnionych cmentarzy do podziemi miasta. Chciał w ten sposób uniknąć rozprzestrzenienia dżumy, siejącej spustoszenie na terenach Europy w ubiegłych wiekach. Turystom udostępniono około 2 kilometry trasy, jednak w rzeczywistości katakumby są o wiele większe. W podziemiach znajduje się ponad 6 milionów szczątków, z których stworzono wzory, rzeźby oraz kaplicę.

Panteon Paryż

Panteon pochodzi z XIX wieku i reprezentuje styl klasycystyczny. Reprezentacyjna budowla znajduje się w Dzielnicy Łacińskiej i imponuje bryłą, zwieńczoną kopułą oraz zdobieniami w postaci płaskorzeźb, kolumn i malowideł. Budynek powstał na polecenie Ludwika XV, który w zamian za przywrócenie zdrowia, wybudował świątynię pod wezwaniem Świętej Genowefy. W późniejszych latach Panteon utracił sakralny charakter, aby ostatecznie stać się miejscem pochówku wybitnych osobistości – pochowano jest tam między innymi polska noblistka, Maria Skłodowska-Curie.

Panteon Paryż

Disneyland Paryż

Disneyland jest położony na peryferiach Paryża, w miejscowości Marne-la-Vallée. Ogromny park rozrywki to świetna atrakcja w szczególności dla dzieci, jednak tamtejsze obiekty przypadną do gustu również dorosłym. Disneyland stanowi kompleks, składający się z licznych kolejek górskich, karuzeli, a także restauracji, barów oraz sklepów z pamiątkami. Znajduje się tam również Studio Walta Disneya, prezentujące techniki powstawania animacji, efektów specjalnych oraz disneyowską filmografię.

Jak zwiedzać Paryż? Rower, metro, pieszo

Możesz zwiedzać miasto, korzystając z aż 16 linii paryskiego metra, którymi dotrzesz do praktycznie wszystkich, najważniejszych pod względem turystycznym miejsc. Dobrym pomysłem jest przemierzanie Paryża rowerem – stacji rowerów miejskich Vélib’ jest mnóstwo i znajdują się w bliskich od siebie odległościach. Jeśli lubisz aktywne zwiedzanie i dysponujesz wystarczającą ilością czasu, najlepszym pomysłem będzie piesza wycieczka. Wybierając taki sposób eksploracji miasta, dotrzesz nie tylko do jego najważniejszych zabytków, ale będziesz miał także okazję zgubić się w romantycznych uliczkach i zakamarkach Paryża.

paryż zabytki

Ile czasu potrzebujesz na poznanie Paryża?

Optymalnym przedziałem czasowym, który pozwoli Ci poznać znaczną część stolicy Francji jest 5 dni. Dobrze rozplanowana wycieczka umożliwi zwiedzenie najistotniejszych zabytków oraz uwzględni czas na odpoczynek i spontaniczne odkrywanie zaułków miasta. Należy wziąć pod uwagę, że zwiedzanie takich miejsc, jak Luwr czy Wersal może zająć nawet cały dzień. Co więcej, jeśli do Paryża wybierasz się samolotem, na lotnisko Paryż-Beauvais, weź pod uwagę trasę z portu lotniczego do centrum, która zajmie około półtorej godziny.

Paryż to romantyczne, pełne sztuki miasto, w którym nie sposób się nudzić. Mimo, że wycieczkę mogą uprzykrzać tłumy turystów, stolicę Francji trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.