Chamonix Mont Blanc

Chamonix Mont Blanc – zimowy kurort w sercu Alp!

Narty na jednym z lepszych stoków w Europie, a może przejażdżka rowerowa lub alpinistyczna wspinaczka górska? W pięknym Chamonix Mont Blanc znajdziesz masę atrakcji przez cały rok. Przekonaj się o tym sam i wybierz się na niezapomniany wyjazd do francuskich Alp.

Chamonix Mont Blanc – położenie i ciekawostki

Chamonix Mont Blanc jest francuską miejscowością i gminą sąsiadującą z granicą Szwajcarii. Znajduje się w regionie Owernia-Rodan-Alpy, a konkretniej w dolinie Vallée de Chamonix. Swoją popularność region zawdzięcza grzbietowi Mont Blanc, który jest trzecim najczęściej odwiedzanym szczytem na całym świecie. Decyduje to o atrakcyjności tej części kraju wśród narciarzy i alpinistów. Chamonix Mont Blanc jest idealnym miejscem, zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania, z pewnością będziesz się tam świetnie bawić. Wspaniałe stoki oraz atrakcyjna oferta après-ski co rok przyciągają tłumy miłośników sportów zimowych.

W Chamonix w roku 1924 odbyła się pierwsza edycja Zimowych Igrzysk Olimpijskich, a w roku 1937 zorganizowano tam Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Poniekąd to właśnie to wpłynęło na popularność tego regionu wśród miłośników zimowych sportów.

Jak dostać się do Chamonix?

Jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem do Chamonix, przygotuj się na jazdę trwającą od 15 do 19 godzin w zależności, z której części Polski jedziesz. Trasa prowadzi przez Niemcy, Szwajcarię, aż do położonego tuż za granicą francuską, Chamonix. Jest to najszybsza droga, a ponadto przejeżdżając przez Niemcy, nie potrzebujesz winiety. Winiety nie są również wymagane w Szwajcarii. Z racji tego, że będziesz przekraczać granicę francuską, posiadanie jej może jednak ułatwić Ci cały proces oraz przejazd. W Szwajcarii niestety są dostępne jedynie winiety roczne, których cena wynosi około 150 złotych. Mimo wszystko będzie to tańsza opcja niż w przypadku przejazdu przez Czechy i Austrię. Dodatkowo w Niemczech wszystkie autostrady są bezpłatne.

Jeśli planujesz szybszą podróż, samolot będzie zdecydowanie wygodniejszą opcją. Niestety, bezpośrednio w Chamonix nie ma lotniska, jednak możliwy jest lot z Warszawy do Lyon lub z Krakowa do Genewy. Przelot z Warszawy trwa około 2 godziny 20 minut, a z Krakowa około 3 godziny 30 minut. W obu przypadkach podróż do docelowego punktu kontynuowana jest autokarem. Z Lyon do Chamonix transport zapewni Ci przewoźnik Ouibus. Trasa zajmie około 5 godzin. Przejazd z Genewy do Chamonix możliwy jest autokarem Flixbus i trwa około 1 godzinę 20 minut. Ogólny koszt podróży i z Krakowa i z Warszawy wyniesie Cię około 200 złotych. Będzie to zdecydowanie szybsza i tańsza opcja niż jazda samochodem.

Jak poruszać się po Chamonix?

Chamonix ze względu na to, że jest często odwiedzane przez turystów, posiada znakomitą komunikację miejską. Jeśli martwisz się dojazdem na stok i noszeniem ciężkich nart lub deski do snowboardu, wystarczy, że przedostaniesz się na przystanek autobusowy. Jest ich sporo, także nie musisz się przejmować, że nie znajdziesz żadnego obok swojego miejsca noclegowego. Stamtąd dojedziesz prosto pod wybraną trasę zjazdową. Latem z kolei autobusem dotrzesz do rowerowych lub pieszych szlaków. Transport jest całkowicie darmowy dla osób posiadających kartę „tourist guest card” oraz osób, które zakupiły karnet na zjazdy ze stoków.

Posiadając kartę turystyczną, masz również możliwość przejazdu linią pociągową Mont Blanc Express, która kursuje między Servoz a Vallorcine. Planując zjazdy narciarskie w Vallorcine, podróż kolejką będzie lepszym wyborem ze względu na łatwiejszy przewóz sprzętu. To samo dotyczy miłośników jazdy na rowerze, którzy odwiedzają region Chamonix Mont Blanc w sezonie letnim. Jeśli zakupisz letnią kartę Mont Blanc Multipass lub zimowy karnet Mont Blanc Unlimited, masz również możliwość darmowych podróży linią Montenvers.

Jeśli przyjechałeś do Chamonix samochodem, nie powinieneś martwić się miejscem do parkowania. Większość hoteli oraz apartamentów ma zapewnione parkingi dla swoich klientów. Jeśli jednak nie jest ono doliczone do kosztu wynajętego noclegu, w okolicy znajduje się dużo darmowych oraz płatnych miejsc postojowych. Zakupiony tygodniowy karnet lub „tourist guest card” dodatkowo upoważnia Cię do zniżki na parkingi płatne.

Kiedy najlepiej jechać do Chamonix?

Chamonix słynie ze świetnych stoków przeznaczonych do sportów zimowych. Okres zimowy będzie więc oczywistym wyborem dla fanów nart lub snowboardu. Jednak zjazdy z góry nie są jedyną rozrywką, jaką oferuje ten fantastyczny region we Francji. Jeśli preferujesz piesze wycieczki po trekkingowych szlakach lub jazdę na rowerze, zdecydowanie bardziej przypadnie Ci do gustu Chamonix wiosną lub latem.

Mont Blanc

Mont Blanc inaczej nazywane Dachem Europy jest najwyższym szczytem Alp. Położony jest w masywie Mont Blanc znajdującym się w Alpach Graickich, które z kolei znajdują się w Alpach Zachodnich. Grzbiet góry jest tematem wielu dyskusji, jak i również sporu francusko-włoskiego. 24 marca 1860 podczas zawarcia Traktatu Turyńskiego wyznaczono granicę pomiędzy Francją a Królestwem Sardynii, które znajdowało się na terenie aktualnych Włoch. Granica między krajami przebiegała wzdłuż czubka masywu Mont Blanc. Francuskie mapy i publikacje wskazują na to, że główny wierzchołek góry znajduje się na terytorium francuskim, z kolei włoskie dane podają, że granica przebiega przez sam szczyt Mont Blanc.

Do masywu Mont Blanc przynależy szczyt Aiguille du Midi. Grzbiet góry posiada aż dwa wierzchołki, południowy o wysokości 3842 metrów oraz północny sięgający 3795 metrów. Wzgórze zostało po raz pierwszy podbite 4 sierpnia 1818 roku przez polskiego alpinistę i poetę Antoniego Malczewskiego oraz Jeana-Michela Balmatema. Mężczyźni zostali poprowadzeni przez 5 przewodników. Na sam szpic Aiguille du Midi po stronie francuskiej prowadzi kolejka górska „Téléphérique de l’Aiguille du Midi” wybudowana w 1955 roku. Jej trasa rozpoczyna się w Chamonix. Pierwsza stacja „Plan de l’Aiguille” położona jest na wysokości 2309 metrów n.p.m. Drugi punt „Punta Helbronner” znajduje się na 3778 metrach n.p.m. Przy końcowej stacji znajdziesz sklep z pamiątkami, skrzynkę pocztową, kawiarnię, toalety oraz iglicę. Na taras widokowy wznoszący się 40 metrów nad ostatnią stacją kolejki wjechać możesz windą znającą się we wnętrzu góry. Koszt biletu w obie strony z Chamonix do „Punta Helbronner” wynosi 86,5 euro. Możliwy jest również zakup wejściówki na pojedyncze stacje.

Kolejka na szczyt znajduje się również po włoskiej stronie Mont Blanc. „Télécabine Panoramique Mont-Blanc” łączy grzbiet Aiguille du Midi z „Punta Helbronner”. Cena biletu w dwie strony wynosi 39 euro i zakupuje się go w kasie kolejki. Nie ma niestety możliwości płatności kartą.

Chamonix ski – jakie stoki, trasy i wyciągi znajdziemy w sercu Alp?

Jeśli planujesz wyjazd na narty do Chamonix Mont Blanc, z pewnością się nie zawiedziesz. Na miejscu czeka Cię 115 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu zaawansowania, w tym 16 bardzo łatwych, 18 łatwych, 27 średnich i 8 trudnych. Na szczyt stoków zawiezie Cię 19 orczyków, 16 kolejek krzesełkowych, 7 gondoli i 6 kolejek linowych. Stoki są uznawane za jedne z lepiej zaśnieżonych w całej Europie, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu z pewnością będzie Ci się tam świetnie jeździć. Wszystkie trasy otwarte są od godziny 9:00 do 17:00.

W Chamonix w sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów skipassów, które umożliwią Ci zjazdy po okolicznych stokach. Karnet Mont Blanc Unlimited udostępnia możliwość jazdy na wszystkich trasach w całej dolinie. Cena biletu 1-dniowego wynosi 72 euro, 2-dniowego 141 euro, a 3-dniowego 345 euro. Kolejną z kart wstępu jest Chamonix Le Pass. Obejmuje ona trasy takie jak Brevent-Flegere, Balme, Grand Montets, La Vormaine, La Poya, Les Chosalets, Le Savoy oraz Les Planards. Cena biletu 4-godzinnego wynosi 51 euro, 1-dniowego 58,5 euro, 2-dniowego 113 euro, a 6-dniowego 292 euro.

Kolejnym dostępnym w sprzedaży karnetem jest Les Houches Forfait. Będzie to świetny skipass dla osób początkujących i niedoświadczonych, ze względu na niski poziom zaawansowania zawartych w nim stoków. Cena za 4 godziny wynosi 42,5 euro, za jeden dzień 47 euro, 2 dni 91 euro, a 6 dni 235 euro. Ostatnim z biletów wstępu jest Mont-Blanc RapidCard. Jest to roczna karta udostępniająca możliwość z korzystania ze specjalnych programów rabatowych. Karnet opiera się na systemie „Pay-As-You-Go”. Oznacza to, że konieczne jest doładowanie go jedynie, gdy planujesz wyjazd. Ceny za 1 dzień zjazdów wahają się od 19 do 42 euro w zależności od wybranych tras. Mont-Blanc RapidCard będzie dobrym wyborem dla osób, które mają zamiar często odwiedzać Chamonix. Karnet działa zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim.

Chamonix – jakie jeszcze atrakcje?

Chamonix Mont Blanc słynie co prawda ze swoich wspaniałych stoków, jednak to nie jedyne co zobaczysz na miejscu. Oprócz słynnej kolejki na szczyt Aiguille du Midi dostępnych jest kilka innych tego typu atrakcji. Jeśli pragniesz zobaczyć piękną panoramę na okolicę, świetnym pomysłem będzie wjazd kolejką lub samodzielne wejście szklakiem na Brevent. Przejazd w obie strony kosztuje 18,5 euro i wjedziesz na wysokość około 2000 metrów n.p.m.

Jeśli wciąż będzie Ci brakować pięknych widoków, wycieczka na lodowiec Montenvers będzie zdecydowanie niezapomnianym doświadczeniem. Ze szczytu ujrzysz piękną panoramę na wzgórze Aiguille Verte oraz lodowiec Mer de Glace. Wejście na szczyt może być jednak nie lada wyzwaniem, zważając na coraz bardziej kruszące się zbocza góry. Jeśli więc nie pasjonujesz się wspinaczką, wjazd kolejką zębatą może być lepszym i bezpieczniejszym pomysłem.

Kolejną ciekawą okoliczną atrakcją jest Muzeum Alpinizmy (Musée Alpin). Na ekspozycji zobaczysz ekwipunek pierwszego alpejskiego wspinacza, do którego należały między innymi sprzęt wspinaczkowy, ubrania, mapy oraz stare fotografie z ekspedycji.

Park dla zwierząt po francusku nazywany Park Animalier de Merlet będzie doskonałym wyborem na popołudniową wycieczkę. Na miejscu zobaczyć można kilka gatunków parzystokopytnych zwierząt, pochodzących z okolicznych górskich regionów. Ponadto w parku ujrzysz również świstaki wylegujące się na zielonych polanach rezerwatu. Atrakcja czynna jest od maja do września, tak więc niestety nie odwiedzisz jej w sezonie zimowym. Za normalny bilet wstępu zapłacisz 8 euro, a za ulgowy 5. Będzie to konieczny punkt wycieczki, jeśli podróżować będziesz z młodszymi członkami rodziny.

Ostatnią z popularniejszych i chętnie odwiedzanych przez turystów atrakcji jest przejażdżka najwyższym wysokogórskim tramwajem. Stacja końcowa znajduje się na wysokości 2323 metrów n.p.m. Podróż dostarczy Ci niezapomnianych przeżyć i widoków na okoliczne szczyty, stoki oraz doliny. Na trasie kursują trzy linie tramwajowe. Linie niebieska, zielona i czerwona nazwane zostały imionami trzech córek pierwszego właściciela kolejki, Joanny, Marii i Anny. Pomimo że trasa tramwajowa ma już ponad 60 lat, utrzymuje się w świetnej kondycji oraz stale sprawdzana jest jej jakość. Cena biletu wynosi 33 euro.

Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie miały miejsce właśnie w miejscowości Chamonix. Zawody odbywały się od 25 stycznia do 5 lutego 1924 roku. Wydarzenie nosiło wtedy nazwę Tygodnia Sportów Zimowych. Wzięło w nim udział 258 sportowców z 16 krajów, wliczając 7 pochodzących z Polski. Do krajów, które przystąpiły do pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich należała Austria, Belgia, Czechosłowacja, Finlandia, Francja, Królestwo SHS, Kanada, Łotwa, Norwegia, Polska, USA, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy. Do konkurencji sportów zimowych wliczało się narciarstwo klasyczne, łyżwiarstwo szybkie i figurowe, hokej na lodzie, curling oraz bieg patroli wojskowych, który przypomina poniekąd aktualnie uprawiany biathlon.

Mont Blanc latem

Pomimo tego, że Chamonix Mont Blanc kojarzone jest raczej ze sportami zimowymi, istnieje wiele atrakcji, które warto zobaczyć w cieplejsze dni. Wycieczka nad jezioro Lac de Passy będzie idealnym wyborem w upalną, letnią pogodę. Nad zbiornikiem wodnym znajdują się dwie strzeżone plaże oraz kilka poza kontrolą ratownika. Na miejscu wypożyczysz sprzęt do sportów wodnych, między innymi kajaki, łódki oraz rowery wodne. W pobliżu jeziora znajdują się również liczne place zabaw oraz pole do minigolfa. Jeśli podróżujesz autem, w okolicy znajduje się wiele parkingów, na których zapłacisz za cały dzień około 2 euro. Wycieczka nad przepiękne turkusowe jezioro Lac de Passy z pewnością będzie świetnym pomysłem na spędzenie czasu w letnie dni w Chamonix.

Wybierając się nad jezioro Lac de Passy, warto zajechać do pięknego stawu z krystaliczną wodą, na którego tafli odbija się góra Pointe de Plate oraz le Marteau. Widok ten będzie niezapomnianym wspomnieniem. W okolicy jeziora znajduje się mała lokalna restauracja z tamtejszymi potrawami, a posiłek będziesz mógł zjeść na tarasie z widokiem na Mont Blanc.

Malowniczą okolicę Chamonix najlepiej mimo wszystko zwiedzić i zobaczyć podróżując trasą trekkingową lub rowerową. Ze szklaków pieszych najwyżej ocenianym i łatwym jest ten o nazwie Col de Balme. Ma on jedynie 4,8 kilometra długości i zajmie Ci od 1 do 1,5 godziny. Jeśli preferujesz większe wyzwanie, świetnym niebieskim szlakiem jest Grand Balcon Sud lub Grand Balcon Nord. Oba mają długość około 6 kilometrów, jednak druga trasa prowadzi przez ostrzejsze zbocza, dlatego zajmie Ci od 3 do 4,5 godziny. Trasa pierwsza będzie dobrym wyborem, jeśli wolisz krótszy spacer, ponieważ średni czas jej przebycia wynosi od 2 do 2,5 godziny. Dla ekspertów górskich wycieczek zaleca się szlak La Jonction. Jest niezwykle ciężki ze względu na trasę prowadzącą przez bardzo ostre zbocza, tak więc będzie wymagać od Ciebie dużej sprawności fizycznej.

Niezależnie w jaki sezon wybierzesz się do pięknego Chamonix Mont Blanc, oczaruje Cię ono swoją malowniczością oraz wieloma wspaniałymi atrakcjami. Wybierz się na narty lub zwiedź okolicę trasami trekkingowymi i rowerowymi i poznaj niezwykły region Chamonix.