kanion verdon

Kanion Verdon – poznaj imponujący cud natury w Prowansji

Jeden z największych kanionów w Europie. Niewątpliwie najpiękniejszy wąwóz w tym rejonie świata. W południowej Francji, w górzystych terenach słonecznej Prowansji, płynąca rzeka wyrzeźbiła w wapiennych skałach ponad 20-kilometrowy, urokliwy i niebanalny kanion. Wybudowana wokół tego cudu przyrody infrastruktura umożliwia dziś, praktycznie każdemu, napawać się zapierającym dech w piersiach widokiem, który odzwierciedla prawdziwą moc natury.

Przełom Verodon – co warto o nim wiedzieć?

Co musisz wiedzieć przyjeżdżając do słonecznej francuskiej Prowansji? Przede wszystkim powinieneś być świadomy, że w tutejszych wapiennych górach jest największy kanion w całej Europie! To właśnie tu płynąca rzeka wyżłobiła w otaczających ją skałach długi wąwóz, który w najgłębszym miejscu ma prawie 1 kilometr wysokości. Dziś, jest to niezwykle magicznie turystyczne miejsce, przyciągając setki alpinistów z całego świata, a których wyczyny podziwiają tysiące turystów odwiedzających to miejsce w bardziej konwencjonalny sposób. Nie jest to wyłącznie miejsce do sportów ekstremalnych. Tu także można przyjechać odpocząć i zrelaksować się podczas pieszych wędrówek, uspokajających rejsów rowerkami wodnymi czy poddając się pasji wędkarstwa i błogiemu lenistwu w urokliwych zakątkach. 

Szacuje się, że majestatyczny wąwóz Verdon powstał jakieś 2 miliony lat temu. To właśnie wtedy szybko płynąca rzeka dosłownie wgryzła się w otaczające ją wapienne skały, wydzierając z ich granic dodatkowe centymetry. Robiła to na tyle skutecznie, że do dziś są miejsca, w których wysokość brzegów sięga bagatela 700 metrów, a odległość pomiędzy sąsiadującymi wierzchołkami potrafi być w odległości nawet 100 metrów. To naprawdę robi wrażenie! Szczególnie wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę długość całego przełomu. Wynosi ona ponad 20 kilometrów! Najpiękniejszy, a więc także najczęściej odwiedzany, jest odcinek pomiędzy dwoma malowniczymi miasteczkami: Castellane i Moustirs-Sainte-Marie. I tu warto wybrać się na malowniczą górską wycieczkę.

wąwóz verdon

Jak dojechać do Kanionu Verdon?

Kanion Verdon położony jest w górzystych partiach południowej Francji, miej więcej w połowie drogi pomiędzy Niceą i Marsylią. Od Lazurowego Wybrzeża oddalony jest o niecałe 80 kilometrów. Stąd niedaleko jest do Włoch czy Szwajcarii. Takie położenie sprawia, że przyjechać tu można korzystając praktycznie z każdego środka transportu. Szeroką ofertę połączeń lotniczych oferują okoliczne międzynarodowe lotniska. Dogodnym rozwiązaniem są również pociągi. Dla osób preferujących transport indywidualny sieć tutejszych dróg oferuje bezproblemową możliwość dojazdu praktycznie w każde miejsce. Jak zatem najlepiej zwiedzić wąwóz Verdon?

Jak zwiedzać Kanion Verdon?

Kanion Verdon to oferta naprawdę dla każdego turysty. Osoby chcące zapoznać się z jego niebanalnym kształtem, tutejszą dziką przyrodą czy zapierającymi dech w piersiach widokami, mają szereg możliwości. Tu naprawdę nie trzeba być zaprawionym w bojach taternikiem, aby wspiąć się na najwyższy szczyt. Tu nie jest konieczne bycie piechurem, aby poznać każdy zakamarek. Nie trzeba być również świetnym pływakiem, aby zmierzyć się z rwącą, nieujarzmioną rzeką. Wystarczy tu przyjechać i doświadczyć jak zwiedzanie kanionu Verdon może być proste. Z każdym jego odcinkiem możemy się zapoznać:

  • wspinając się po stromych skałach,
  • spacerując okolicznymi szlakami,
  • płynąc na falach rzeki,
  • oglądając widoki z szyb samochodu.

Kanion Verdon to oferta dla naprawdę wszystkich osób, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy kondycji psychofizycznej. 

Zwiedzanie Kanionu Verdon samochodem

Autem po takich górach? Tak, po francuskich masywach nie ma z tym najmniejszego problemu. Kanion Verdon można obejrzeć również z szyb samochodów. Tutejsza infrastruktura drogowa to nie tylko asfaltowe trasy. To także parkingi i miejsca postojowe w najbardziej widokowych punktach na. Zwiedzanie może odbywać się dwoma trasami:

  • Pętlą Północną (D23 będącej trasą wokół Palud-sur-Verdon oraz D952 z Riez do Rougon),
  • Pętlą Południową (D71 łączącej Aiguines z Comps-sur-Artuby).

Najefektowniejszym odcinkiem jest pętla Route des Cretes (D23 wokół miejscowości Palud-sur-Verdon). 20 kilometrów prawdziwie górskiej trasy poprzecinane jest licznymi punktami widokowymi, na których warto się zatrzymać. Widoki z każdego z nich są naprawdę oszałamiające. To również miejsce na uspokojenie adrenaliny, której nadmiar może mieć prowadzący pojazd.

verdon drogi

Piesze zwiedzanie Kanionu Verdon

Osoby preferujące piesze wędrówki mają tutaj liczne możliwości spełnienia swojej pasji. Okolice kanionu Verdon bogate są w szlaki turystyczne o różnej długości oraz różnym stopniu trudności. Tutaj są wytyczone trasy, których droga wiedzie przez całą długość wąwozu. To jednak czasochłonne przedsięwzięcie – jej pokonanie może trwać nawet kilka dni! Warto podzielić sobie doznania na kilka krótszych tras. Ciekawym rozwiązaniem jest przejście śladami Edouarda Alfreda Martela, któremu przypisuje się odkrycie wąwozu. Wytyczona trasa, o długości 15 kilometrów, wiedzie po malowniczych szczytach, głębokich tunelach i wielu punktów widokowych.

Zwiedzanie Verdon z perspektywy wody

Kanion Verdon daje jeszcze jedną ciekawą możliwość jego zwiedzania. To oferta pokonania całego przełomu korzystając z płynącej w nim rzeki. Adrenalina wyzwolona podczas pokonywania fal i walki z nurtem rzeki, sprawia, że wrażenia są rzeczywiście bardzo mocne. Tu nie ma czasu na chwilę wytchnienia i podziwianie widoków! Oferta przepłynięcia kanionu Verdon jest naprawdę bogata. To emocjonujący rafting, dynamiczny spływ kajakami, jak również zastrzyk adrenaliny na pontonach. Warto pamiętać, że nie są trasy dla amatorów. Pokonanie wielu odcinków naprawdę wymaga sporych umiejętności. Dla zwolenników pływania rekreacyjnego poleca się jednak skorzystanie z pobliskich jezior (np. Lac de Castillon, Lac de Sainte-Croix).

Atrakcje w Kanionie Verdon

Co może równać się z naturalnymi atrakcjami kanionu Verdon? Czy może być coś bardziej niezapomnianego od zapierających dech w piersiach widoków? Czy są rzeczy bardziej wyzwalające adrenalinę niż wspinaczka po urwistych brzegach kanionu? Miłośnicy ekstremalnych sportów wodnych docenią na pewno możliwość spłynięcia urokliwą rzeką. Nie dajcie się jednak zwieść – to nie jedyne atrakcje tego niezwykłego miejsca! Czy wiecie, że właśnie tu znajduje się najwyżej położony most w całej Europie? To w Artuby znajduje się konstrukcja o wysokości 110 metrów, pod którą znajduje się przepaść. Kto ma odwagę skoczyć na linie bungee? A może wolicie zbierać niespotykane gdzie indziej zioła i podziwiać niezwykłe zwierzęta? Kanion Verdon daje również i taką okazję. To właśnie tu rośnie najbardziej smakowite odmiany rozmarynu, bazylii czy tymianku. Koniecznie zajrzyjcie do chaty ostatniej wiedźmy Prowansji, nieopodal Aiguines, To właśnie nie kto inny, ale właśnie ona, babuszka Bousquet, sprawiła, że lawenda jest uznawana dziś za prawdziwą odtrutkę na jad wężów czy ukąszenia komarów. Do dziś miejscowe uprawy uznawane są za najlepsze na świecie.

verdon kanion

Pola lawendy

Fioletowe pola to symbol Prowansji. Tak, tutejsze uprawy lawendy znane są na całym świecie. Dziś szczycą się nawet mianem jednej z największych atrakcji turystycznej Francji. Zatem – jeżeli przyjechaliśmy zwiedzić kanion Verdon, musimy także zobaczyć te niezwykłe fioletowe połacie. Musimy to oczywiście zrobić w porze zakwitania lawendy, a więc od połowy czerwca do końca lipca. Zwiedzając kanion warto ciut odbić z trasy i udać się do Valensole, swoistego centrum lawendowego świata. 

Jezioro św. Krzyża

Widzieliście na pocztówkach krystalicznie czystą i niezwykle spokojną wodę jeziora znajdującego się u „wrót” wąwozu Verdon? Tak, to jest właśnie jezioro św. Krzyża, sztuczny zbiornik wodny (powstały po wybudowaniu w 1974 roku zapory Sainte-Croix) stanowiący nie lada gratkę dla wszystkim miłośników, nie tylko słonecznych, ale również wodnych kąpieli. To właśnie na jego brzegach położone są liczne urokliwe miasteczka, które stanowią bazę noclegową dla przybyłych do Prowansji turystów. 

Moustiers Sainte-Marie

Kilka kilometrów od opisywanego tu kanionu Verdon położone jest niezwykłe miasteczko. Ulokowane na zboczu góry, średniowieczne, charakterystyczne, budynki Moustiers Sainte-Marie królują nad okolicą. Całość tworzy kompozycję, której nie da się zapomnieć! Wielu, którzy postanowili tu przyjechać, uznają miasteczko za najpiękniejsze w całej Francji. Obowiązkowym punktem jest odwiedzenie jego centrum, które przecięte jest wąwozem z bystrą rzeczką. To nad nią właśnie przerzucono pełne uroku mostki i kładki, które stanowią scenerię bardzo romantycznych zdjęć. Niewątpliwe walory turystyczne to nie jedyny wyróżnik tego miasteczka. Moustiers Sainte-Marie słynie także z wyrobów z ceramiki, które wytwarza się tu od XVII wieku.

Dla każdego, kto chce odwiedzić Francję przyjazd do Prowansji na przełomie wiosny i lata powinien być obowiązkiem. To właśnie tu poczujemy niezwykły zapach naturalnie rosnącej lawendy. To tu wskoczymy do krystalicznego jeziora św. Krzyża a po kąpieli możemy udać się na zwiedzanie najgłębszego kanionu w Europie. Trasę wzdłuż jego brzegów możemy pokonać pieszo, samochodem, a nawet w trakcie ekscytującego raftingu. Prawdziwym ukoronowaniem naszego wyczynu będzie zakup ceramicznej pamiątki w celu jej wytwarzania. Prowansja to prawdziwy raj dla koneserów takiego wypoczynku!