Przejdź do treści
Kilimandżaro

Kilimandżaro – odkryj najwyższy szczyt Afryki!

Góra Kilimandżaro to miejsce będące jednym z symboli Afryki. Ikoną jest jednak wyjątkową, a to za sprawą śniegu zalegającego przez cały rok na jej najwyższych piętrach. Jest to jedyne wiecznie ośnieżone miejsce na całym Czarnym Lądzie. Kto zdobył ją pierwszy? Jak wygląda wyprawa na Kilimandżaro? Co można zobaczyć po drodze? Wszystkiego tego dowiesz się z tego tekstu!

Kilimandżaro szczyt – gdzie leży i co to za miejsce?

Samotnie górujący nad Tanzanią (nieopodal granicy z Kenią) masyw Kilimandżaro od stuleci składa się w rzeczywistości z trzech szczytów. Najwyższym jest Uhuru na wulkanie Kibo (o wysokości 5895 m n.p.m.), niższym – Mawenzi o wysokości 5150 m n.p.m., a najniższym – Shira mierząca 3940 m n.p.m. Kilimandżaro nie jest częścią żadnego łańcucha górskiego.

Ze względu na wysokość szczyt Kilimandżaro nazywany jest Dachem Afryki. Należy także do grona gór będących Koroną Ziemi. W jej skład wchodzą najwyższe szczyty z każdego kontynentu. Oprócz Kilimandżaro są to Mount Everest w Azji, Elbrus lub Mount Blanc w Europie (w zależności od tego, gdzie uznaje się granicę Europy), McKinley w Ameryce Północnej, Aconcagua w Ameryce Południowej, Góra Kościuszki w Australii i Masyw Vinsona na Antarktydzie.

Kilimandżaro szczyt

Etymologia nazwy Kilimandżaro nie jest znana. Wszelkie próby dopasowania słów tworzących ten oronim należy więc traktować wyłącznie jako hipotezy. Według jednej z teorii nazwa ta pochodzi od słów kilima (góra) i nijaro (karawana). Od wieków szczyt Kilimandżaro był przedmiotem fascynacji okolicznych plemion, które miały nadać górze tę nazwę. Przez jedne ludy była czczona jako miejsce boskie i uświęcone. W innych wywoływała trwogę, ponieważ uważano ją za siedzibę złych duchów.

Śniegi Kilimandżaro interesowały również pierwszych Europejczyków, którzy dotarli w ten rejon, stając się nawet tytułem książki Ernesta Hemingwaya. Nim jednak amerykański pisarz wydał ją w 1936 roku, górę już zdobyto. Pierwsze poświadczone zdobycie szczytu miało miejsce w 1889 roku. Dokonali tego Niemiec Hans Meyer, Austriak Ludwig Purtsheller i miejscowy przewodnik Johannes Kinyala Lauwo.

Niedługo później, w 1910 roku na Dach Afryki wszedł też Polak. Był nim Antoni Jakubski, późniejszy profesor zoologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i oficer Wojska Polskiego. Z Kilimandżaro wiąże się także pewne tragiczne wydarzenie. To właśnie na Uhuru zmarł w 2021 roku himalaista Aleksander Doba.

Dzięki odwadze wielu wspinaczy dobrze opisana została fauna i flora Kilimandżaro. Wysokość ma wpływ na ogromne różnice w klimacie i krajobrazie góry. U podnóża rozciąga się sawanna. Przechodzi ona następnie w wiecznie zielone lasy. Na pułapie 3000 m n.p.m. coraz rzadsze i suchsze lasy przechodzą stopniowo w górskie łąki i połacie niskich krzewów. Powyżej wysokości 4000 m n.p.m. krajobraz zmienia się w skaliste pustkowie, w najwyższych partiach Kilimandżaro pokryte wiecznym śniegiem.

Faunę na dolnych piętrach tworzą typowe dla Afryki zwierzęta – słonie, małpy naczelne, lamparty. W wyższych partiach Kilimandżaro zwierząt jest coraz mniej. Częste są m.in. gryzonie (np. myszy) i ptaki takie jak nektarniki malachitowe.

Kilimandżaro wyprawa

Kilimandżaro wyprawa

Osoby chcące zdobyć Dach Afryki mogą skorzystać z jednej z ofert zorganizowanej wyprawy. Przewodnika znaleźć można nawet już po przylocie do Tanzanii lub Kenii. Wiele firm specjalizujących się w tego typu usłudze działa w przygranicznych miejscowościach, takich jak Tarakea, Kikelelwa (po tanzańskiej stronie) czy Laset (w Kenii).

Wyprawa na Kilimandżaro możliwa jest do zorganizowania także w Polsce. Niejednokrotnie połączona jest ona z dodatkowymi atrakcjami, np. safari czy wypoczynkiem na plażach odległego o około 400 km Zanzibaru. Koszt takiej eskapady razem z biletami lotniczymi to kilkanaście tysięcy złotych.

Przygotowanie do wyprawy

Choć Kilimandżaro jest jedną z Koron Ziemi, nie jest tak trudne do zdobycia, jak choćby szczyty Himalajów. Potrzebna jest dobra kondycja oraz odpowiedni ubiór i obuwie. W najwyższych partiach masywu temperatura spada mocno poniżej 0℃. W zależności od wybranej oferty w wycieczce mogą wziąć udział także tragarze przenoszący bagaże i prowiant.

Kilimandżaro trasa

Wyprawa na Kilimandżaro trwa zwykle od 5 do 8 dni. Każdego dnia marsz trwa około 5 – 7 godzin. Takie tempo wejścia pozwala zaaklimatyzować się na dużych wysokościach. Z tego właśnie względu po wejściu na daną wysokość wyprawa może skierować się w dół o kilkaset metrów, by przenocować w jednym ze schronisk na Kilimandżaro. Wejście na górę nie wymaga korzystania z butli z tlenem.

Dach Afryki to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Czarnym Lądzie. Wyjątkowy, wiecznie ośnieżony szczyt górujący nad rozpaloną sawanną to miejsce tak kojarzące się z tym kontynentem, a przy tym tak od niego różne. Na szczęście, dzięki bogatej ofercie turystycznej, wyprawa na Kilimandżaro jest dostępna nie tylko dla zawodowych wspinaczy. Warto wejść na tę górę, by z jej szczytu móc zobaczyć wyjątkową panoramę Afryki.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.