Search The Query
Search

Letnia rezydencja Habsburgów. Czym zachwyci nas Pałac Schönbrunn w Wiedniu?

pałac schönbrunn

Letnia rezydencja Habsburgów – Pałac Schönbrunn to przykład pięknej barokowej budowli z XVIII wieku. Ten cudowny i robiący ogromne wrażenie kompleks pałacowy przyciąga miliony turystów z całego świata. Nie tylko sam budynek i jego wnętrza są interesujące, obok pałacu znajduje się również cudowny ogród, zoo oraz labirynt, w którym kiedyś spacerowała rodzina cesarska. Pałac Schönbrunn położony jest w 13. dzielnicy Wiednia – Hietzing, jednej z najzamożniejszych dzielnic miasta, gdzie zabytkowe i bogate wille można zobaczyć na każdym kroku.

Historia Pałacu Schönbrunn i jego mieszkańców

W 1569 roku posiadłość zwana mianem Katterburg została wykupiona przez Maksymilian II i tak znalazła się ona w rękach rodziny Habsburgów. Potem jej właścicielami był Rudolf II i cesarz Maciej, a następnie Ferdynand II. W 1642 roku Eleonora Gonzaga (wdowa po cesarzu Ferdynandzie II) nakazała budowę letniej rezydencji oraz zmieniła nazwę pałacu na Schönbrunn. W 1683 roku pałac i okoliczne tereny zostały zniszczone przez najazd Turków. Następnie Pałac Schönbrunn znalazł się w posiadaniu cesarza Leopolda I, który zaplanował budowę nowej rezydencji. W tym celu sprowadził wybitnego architekta. Johann Bernhard Fischer von Erlach rozpoczął budowę i w 1700 roku centralna część pałacu była gotowa do zamieszkania przez cesarza. Niestety wybuch wojny hiszpańskiej rok później i niespodziewana śmierć władcy Józefa I zdecydowanie zahamowały budowę pałacu, która następnie została całkowicie przerwana.

Rządy Marii Teresy w Pałacu Schönbrunn doprowadziły do rozbudowy kompleksu. Z pomocą architekta Nikolausa Paccasiego zmodyfikowano i znacznie rozbudowano pałac, aby pomieścił on licznych członków rodziny cesarskiej. Na specjalne życzenie Marii Teresy zbudowano nawet teatr pałacowy. W 1753 roku rozpoczęto prace wykończeniowe. Ozdobiono pomieszczenia bogatymi elementami w stylu rokoko. Po nagłej śmierci Franciszka I cesarzowa zaadaptowała wiele pałacowych komnat na pomieszczenia poświęcone jego pamięci. Maria Teresa zadbała również o ogrody, znalazły się w nich liczne rzeźby, figury, fontanny. Po śmierci cesarzowej Schönbrunn totalnie opustoszał i dopiero za panowania Franciszka II zaczął służyć ponownie jako letnia rezydencja.

Pałac w Wiedniu – co warto zobaczyć

Ten słynny Pałac w Wiedniu przyciąga turystów nie tylko barokowym bogactwem, ale również wielkością posiadłości i pięknym otoczeniem ogrodów. Letnia rezydencja Habsburgów liczy aż 1441 pomieszczeń, z czego 45 z nich są udostępnione dla zwiedzających.

Bogato zdobione pomieszczenia zachwycają, a cały kompleks w 1996 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Do najciekawszych komnat Pałacu Schönbrunn należą:

  • Great Gallery
    Wielka Galeria robi ogromne wrażenie. Ma ponad 40 metrów długości i 10 metrów szerokości. Kiedyś służyła jako sala bankietowa i balowa. Na całej długości sali rozmieszczone są ogromne okna i kryształowe lustra. Kunsztu dodaje biało – złota sztukateria. Sala ozdobiona jest pięknymi freskami, przedstawiającymi postacie z rodziny Habsburgów.
  • Mirrors Room
    W Sali lustrzanej w 1762 roku odbył się pierwszy koncert Mozarta. Miał wtedy sześć lat. Bogato zdobiona sala wypełniona jest lustrami i odbijającą światło drewnianą boazerią, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe.
  • Yellow Salon
    Meble w tym pomieszczeniu pochodzą z ok. 1770 roku i świetnie oddają styl rokoko, a także elementy neoklasycystyczne. W pokoju znajdują się też liczne dziecięce portrety, które idealnie współgrają z odcieniem żółtym, tworząc w pokoju pozytywną aurę radości.
wiedeń pałac schonbrunn
Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Ogrody wokół Pałacu Schönbrunn

Oprócz pięknego pałacu równie warte zobaczenia są tereny ogrodu. Znajduje się w nich słynny labirynt, który został odtworzony, wygląda prawie identycznie jak oryginał. Pod koniec XIX wieku wycięto go, ponieważ był miejscem miłosnych schadzek.

W ogrodach znajduję się także zoo, oranżeria, Glorieta, Muzeum powozów i ogród botaniczny.

Zoo w Wiedniu

Zoo w Wiedniu, zwane Tiergarten Schönbrunn znajduje się w Parku Schönbrunn, na terenie ogrodów pałacowych, obok palmiarni i Gloriety. Posiada nie tylko ciekawy zbiór zwierząt, ale także interesującą historię. Zostało otwarte już w 1752 roku i jest najstarszym działającym ogrodem zoologicznym na świecie. W zoo żyje ponad 700 gatunków zwierząt i ta liczba stale się powiększa. Miejsce to jest stale modernizowane, aby zapewnić jak najlepsze warunki zwierzętom, a zwiedzającym piękne miejsce do spędzania czasu z rodziną.

Więcej o wiedeńskim ZOO przeczytasz w naszym artykule: Najlepsze ZOO na świecie? Poznaj ogród zoologiczny w Wiedniu i jego mieszkańców!

Gloriette

W 1775 roku na wzgórzu nieopodal Pałacu Schönbrunn została wzniesiona budowla zwana Glorietą. Wczesnoklasycystyczna Glorieta składa się z części głównej (środkowej), przypominającej łuk triumfalny, z ogromnym orłem cesarskim, który siedzi na globie i otoczony jest trofeami. Obecnie w tej części budowli znajduje się kawiarnia.

Od części centralnej Gloriety odchodzą arkady z bliźniaczymi kolumnami i tarasem z pięknym widokiem na Pałac Schönbrunn i ogród.

Oranżeria

Oranżeria Schönbrunn jest to druga co do wielkości barokowa oranżeria na świecie (pierwsze miejsce zajmuje ta w Wersalu). Ma aż 189 metrów długości i 10 metrów szerokości. Południowa fasada oranżerii posiada naprzemienne duże i mniejsze zatoki okienne, a po stronie wschodniej przyłączony jest mniejszy, półkolisty „Citron House”, który służył do uprawy bardziej wymagających roślin tropikalnych. W całej Oranżerii zainstalowano grzewczy system podłogowy, aby zapewnić odpowiednią temperaturę i idealne warunki do uprawy roślin.

Oranżeria nie służyła tylko do uprawy tropikalnych rośli. Czasami odbywały się tutaj bankiety. W szczególności Józef II lubił urządzać spotkania towarzyskie wśród bujnej roślinności.

Muzeum powozów

W 1922 roku do Schönbrunn została przeniesiona najważniejsza część kolekcji powozów, których używała rodzina cesarska i dwór wiedeński. Kolekcja zawiera między innymi bogato zdobione karety. Na szczególną uwagę zasługuje kareta koronacyjna Franciszka Stefana, który był mężem Marii Teresy. Pojazd waży ok. 4 ton. Aż trudno w to uwierzyć, ale takie elementy jak ciężkie okna z weneckiego szkła i złote elementy na całej długości karety robią swoje. Niekiedy trzeba było demontować niektóre części pojazdu i wysyłać osobno drogą wodną do miejsca, gdzie miała odbyć się koronacja. Taką ciężką karetą można było poruszać się tylko w tempie marszu.

zamek schonbrunn
Ogrody wokół Pałacu Schönbrunn

W Muzeum powozów znajdują się nawet takie pojazdy jak sanie, nie tylko dziecięce. W galerii można podziwiać między innymi sanie wyścigowe Marii Teresy, stworzone na wyścigi dam w Zimowej Szkole Jazdy w 1743 roku. Są piękne, pozłacane i oczywiście bardzo ozdobne. Sanie służyły również do przejażdżek po okolicznym parku podczas okresu karnawałowego. Ciekawostką jest, że nawet jeżeli nie było śniegu, do sań montowana koła, aby umożliwić przejażdżkę.

Ogród botaniczny

To piękne i magiczne miejsce, w którym można odpocząć podziwiając okazałą roślinność. Ogród botaniczny należy do kompleksu Parku Schönbrunn. Jaka jest jego historia?

W 1753 roku cesarz Franciszek Stefan, mąż Marii Teresy kupił zaniedbaną działkę. Kochał rośliny i ogrody, więc na tej działce założył ogród botaniczny. Początkowo ogród składał się z trzech części, a każda z nich podzielona była na cztery ćwiartki z fontanną na środku. Północna część ogrodu była obsadzona pięknymi kwiatami, postawiono tutaj również szklarnię, w środkowej części hodowano warzywa, a na południowej części znajdowały się drzewa owocowe.

Z biegiem czasu ogród był coraz większy z inicjatywy kolejnych władców, którzy kupowali następne działki. Budowano specjalne szklarnie i sprowadzano egzotyczne drzewa, niektóre rosną nawet do dnia dzisiejszego. W 1799 roku w całym ogrodzie botanicznym było już ponad 800 gatunków roślin i stale dosadzano nowe, jak i powiększano powierzchnię ogrodu.

Zwiedzając Pałac Schönbrunn nie sposób ominąć parku botanicznego z palmiarnią. Spacer po ogrodzie będzie przyjemny nie tylko dla zapalonych ogrodników. Równiutko przycięte żywopłoty, kolorowe kwiaty i roślinność pochodząca ze wszystkich kontynentów robi ogromne wrażenie. Ta zielona oaza w centrum miasta zasługuje na chwilę uwagi.

Pałac Schönbrunn – informacje przydatne dla zwiedzających

Letnie rezydencja Habsburgów to jeden z najciekawszych zabytków Wiednia, jest więc mocno oblegana. Warto zakupić bilety wcześniej przez Internet, aby uniknąć długiego stania w kolejkach do kasy.

Pałac można zwiedzać codziennie w godzinach 9.30 – 17.00. Kasy biletowe są otwarte od godziny 9.30, ostatnie wejście do wszystkich atrakcji odbywa się najpóźniej 45 minut przed zamknięciem. Zalecany jest zakup biletów z wyprzedzeniem online.

wiedeń zoo
Zoo w Wiedniu znajduje się w ogrodach, wokół Pałacu Schönbrunn

Godziny otwarcia Oranżerii mogą się różnić w zależności od pory roku, ale jest czynna zazwyczaj od godziny 9.00 do 16/17/18.00. Pałac oraz Glorieta są pięknie oświetlone od zmierzchu do godziny 22, warto więc zaplanować sobie spacer wieczorem i zobaczyć letnią rezydencję Habsburgów w pięknych iluminacjach świetlnych.

Niestety jest całkowity zakaz wpuszczania psów zarówno do Pałacu, jak i do Parku.

Jeżeli chodzi o bilety to najlepiej sprawdzić ich ceny na oficjalnej stronie Pałacu, ponieważ różnią się one w zależności od atrakcji. Możemy zakupić bilety na jedną albo na kilka miejsc do zwiedzania.

Jak dojechać do Pałacu Schönbrunn?

Wiedeń jest dobrze skomunikowanym miastem. Turyści spędzający tylko weekend w Wiedniu i nie posiadający swojego samochodu mogą zastanowić się nad zakupem Vienna City Card, za pomocą której można nie tylko jeździć komunikacją miejską, ale również uzyskać zniżki na różne atrakcje.

Obok Pałacu znajduje się przystanek metra, tramwaju i autobusu. Należy dojechać takimi liniami:

  • Metro – U4
  • Tramwaje – nr 10 i 60
  • Autobus – 10A

W pobliżu Pałacu dostępne są również liczne parkingi samochodowe.

Letnia rezydencja Habsburgów zachwyca wielkością i bogactwem. Cały kompleks, łącznie z zoo i ogrodem botanicznym czy Oranżerią są warte zobaczenia i należą do największych atrakcji turystycznych w Wiedniu.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds