Mostar – czas leczy rany?

Mostar to dla nas obowiązkowy punkt każdej wizyty na Bałkany. Chociaż na jeden dzień, chociaż przejazdem. Byle tylko poczuć tą magiczną woń, w zależności od pory dnia wypić filiżankę kawy lub kieliszek rakiji i móc zwyczajnie pogapić się w bieg rzeki Neretwy.

Wszystko wskazuje na to, że z jej nurtem odpłynęło już większość złych wspomnień dotyczących działań wojennych, a ślady bratobójczych walk zobaczymy już tylko na elewacjach prowizorycznie naprawionych budynków. Od tamtych chwil minęło już jednak ponad 20 lat i obecnie Mostar to urokliwe miasto i bijące serce Hercegowiny. Wygodna lokalizacja, przy malowniczej trasie M17 biegnącej z Sarajewa w stronę granicy z Chorwacją (czyli przede wszystkim Dubrownika), sprawia że jest to obowiązkowy przystanek na Bałkanach.

Mostar
Mostar

Mostar dawniej

Ale zacznijmy od początku. Dawno, dawno temu… gdzieś w XVI wieku Turcy założyli tu twierdzę która stała się ich centrum administracyjnym, handlowym i rzemieślniczym w Hercegowinie. Taki stan utrzymywał się do 1875 roku, gdy wybuchło powstanie antytureckie, a miasto przeszło pod władanie Austro-Węgier. Mostar w tym czasie bardzo mocno rozwinął się ekonomicznie i kulturalnie. Koniec I wojny światowej zaowocował wejściem w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, na którego podwalinach utworzono później Jugosławię. I tak wszyscy żyli długo i względnie szczęśliwie, aż do roku 1992, kiedy to na Mostar spadły pierwsze bomby, nie oszczędzając nawet bogu ducha winnego, ottomańskiego, mostu…

Stari Most

Symbol, a obecnie główna atrakcja Mostaru. Sama nazwa miasta pochodzi zresztą od słowa “mostari”, które oznacza “strażników mostu”. Już w średniowieczu brzegi Neretwy były połączone w tym miejscu drewnianą kładką, a kamienny most w obecnym kształcie powstał rękami Turków ok. 1566 roku. Niestety, działania wojenne spowodowały jego całkowite zniszczenie. Jego odbudowę, przy wsparciu międzynarodowym rozpoczęto natychmiast po zakończeniu walk, jednak jego oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero w 2004 r. Most został również odbudowany głównie przez tureckie firmy, za pomocą Ottomańskich technik, w większości z tych samych kamieni, co oryginał. I tylko wprawnemu oku uda się dostrzec różnice. Nie licząc oczywiście napisu “Remember 1993”.

Stari Most
Stari Most

Z mostem wiąże się także kilkusetletnia tradycja skoków do wody. Każdego roku, najczęściej w lipcu, kilkudziesięciu śmiałków rywalizuje w dwóch konkurencjach – na nogi oraz na główkę, starając się wykonać jak najefektowniejszy skok. Jeśli jednak wybieracie się do Mostaru w innym terminie, też nic straconego, niemal bez przerwy spotkacie tu mężczyzn gotowych, po zebraniu kilkudziesięciu euro, wykonać dla Was skok w otchłań Neretwy.

Zwiedzanie Mostaru

Mostar to przede wszystkim ottomańska architektura. Oprócz Starego Mostu warto odwiedzić dwa oryginalnie zachowane domy z czasów tureckich, czyli Bišćevića kuća i Kajtazova kuća, do których wstęp będzie Was kosztował po 2 €. Warty uwagi jest także hotel-muzeum Muslibegovića kuća, który został w całości zachowany w oryginalnym, XIX wiecznym tureckim stylu. Kawałek dalej znajdują się meczety Karađoz Bey Mosque oraz Koski Mehmed Pasha (wejście 3€, a łącznie z minaretem 6€).

Mostar
Mostar

Mostar zachwyca nie tylko architekturą, ale także (a może przede wszystkim) atmosferą. Okolice Starego Mostu szczególnie piękne są po zachodzie słońca. W wielu miejscach możecie posłuchać na żywo bałkańskiej muzyki oraz napić się lampki wina lub kieliszka rakiji. Gdybyśmy mieli podać swój przepis na idealny pobyt w Mostarze to w ciągu dnia odwiedzilibyśmy któreś z poniżej wymienionych miejsc, a wieczory spędzali na przepysznej bałkańskiej biesiadzie z widokiem na most.

Warto też zauważyć, Mostar, mimo bardzo turystycznego charakteru, nie zrujnuje Wam portfela. Ceny noclegów, restauracji i pamiątek na starym bazarze nie powinny przyprawić Was o ból głowy i są dość racjonalne. Pewnie odrobinę wyższe niż w pozostałych rejonach Bośni, ale nie uznaliśmy ich na pewno za przesadzone. Może właśnie dlatego tak chętnie tu wracamy…? 😉

Okoliczne atrakcje

  • Blagaj – 13 km – XV-wieczny klasztor derwiszów i wywierzysko rzeki Buny
  • Počitelj – 30 km – jeden z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych z okresu dominacji tureckiej
  • Medziugorie – 26 km – miejsce kultu religijnego
  • Wodospady Kravica – 43 km
Blagaj
Blagaj

Praktyczne informacje

Współrzędne GPS:

  • Stari Most – 43.337290, 17.815018
  • Parkingi – 43.337286, 17.812411 oraz  43.336305, 17.813940
  • Bazar turecki – 43.338539, 17.815670
  • Targowisko – 43.339187, 17.814371

Mapa

Mostar – czas leczy rany?
5 (100%) 6 vote[s]

Read Previous

Amerykańscy naukowcy odkrywają podróż dookoła Europy

Read Next

BAŁKANY 2018 – 04 – Jesteśmy na wczasach… ;)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *