keukenhof

Keukenhof – poznaj największy ogród kwiatowy na świecie!

Kiedy myślimy „Holandia”, tulipany są jednym z naszych pierwszych skojarzeń. Kolorowe kwiaty stanowią symbol tego kraju. Najsłynniejszym miejscem, w którym można je podziwiać, jest Keukenhof, odwiedzany każdego roku przez setki tysięcy podróżnych ze wszystkich zakątków globu. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy najlepiej odwiedzić królestwo tulipanów, jaka jest jego historia, jak do niego dotrzeć i wiele, wiele więcej.

Ogrody Keukenhof – królestwo tulipanów

Keukenhof znajduje się w miejscowości Lisse, które leży między Amsterdamem a Hagą. Ogród zajmuje ogromną powierzchnię 32 hektarów, a wiosną rozkwita tam ponad 7 milionów kwiatów. Są to główne tulipany, ale nie tylko. Można tam podziwiać także krokusy, hiacynty czy narcyzy. Cały kompleks tworzy największy ogród z kwitnącymi roślinami cebulowymi na świecie. Wszystkie kwiaty są tam sadzone ręcznie. Ogrody to jednak nie tylko bajeczna roślinność, ale też fontanny, strumyki czy mosty. Ponadto na terenie parku znajduje się zabytkowy wiatrak i imponujący pałac.

Historia Keukenhof

W XV wieku na terenach Keukenhof znajdowała się posiadłość księżnej Jakobiny Bawarskiej. Kobieta spędzała tam znaczną część swojego czasu. Zajmowała się m.in. polowaniem, ale najwięcej uwagi poświęcała zbieraniu różnorodnych ziół, które później wykorzystywano w tamtejszej kuchni. Z tym wiąże się dzisiejsza nazwa Keukenhof, oznaczająca „ogród kuchenny”.

W pierwszej połowie XIX wieku do zaprojektowania ogrodu zaproszono uznanego architekta krajobrazu Jana Davida Zochera. Ten wraz ze swoim synem, Louisem Paulem Zocherem, dzięki inspiracjom stylem angielskim stworzył podwaliny dla dzisiejszego Keukenhof.

Rok 1949 przyniósł pomysł ówczesnego burmistrza Lejdy o zorganizowaniu wystawy kwiatów na świeżym powietrzu. Wydarzenie to odbyło się na terenie Keukenhof i od tamtej pory jest organizowane każdego roku. Tradycję tę zawdzięczać możemy hodowcom tulipanów, którzy chętnie zaczęli prezentować tam swoje okazy.

holandia keukenhof

Bloemencorso – festiwal kwiatów w Holandii

Co roku w holenderskim regionie Bollenstreek i nie tylko odbywa się „parada kwiatów”, zwana także „kwiatowym korowodem” czy „procesją kwiatów”. Bloemencorso to festiwal tulipanów. W wydarzeniu bierze udział mnóstwo osób zafascynowanych roślinami cebulkowymi, które zabierają ze sobą m.in. swoje samochody czy łodzie bogato udekorowane kwiatami. Nie brakuje też ogromnych platform prezentujących różnorodne dzieła sztuki stworzone z kwiatów.

Parada odbywa się od wielu lat i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Udziału w niej nie odmawiają nie tylko turyści, ale i tamtejsi mieszkańcy. Każdego roku wydarzenie ma inny motyw przewodni, do którego dostosowują się uczestnicy. To sprawia, że każda edycja festiwalu kwiatów jest unikatowa i niepowtarzalna. Do przykładowych tematów, które wykorzystano w przeszłości, należą „Zmieniający się świat” czy „Romans wśród kwiatów”. Trasa parady jest bardzo długa, ponieważ liczy ponad 40 kilometrów.

Park Keukenhof – praktyczne informacje

Planując odwiedziny Keukenhof, warto zapoznać się z ogólnymi informacjami dotyczącymi tego miejsca. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to atrakcja sezonowa, a kwiaty nie kwitną tam przez cały rok. Wycieczkę warto zatem zaplanować z wyprzedzeniem. Należy też zwrócić uwagę na sposób dotarcia do parku, ceny biletów czy możliwe sposoby zwiedzania. 

Kiedy kwitną tulipany w Holandii?

Ogród Keukenhof otwiera się pod koniec marca i można go odwiedzać przez około dwa miesiące. Jest to uwarunkowane czasem kwitnięcia tulipanów, które właśnie wtedy cieszą nas swoim najpiękniejszym wyglądem. Tulipany to typowo wiosenne kwiaty, dlatego okres ich kwitnięcia przypada od marca do maja. Dotyczy to też innych roślin cebulkowych, takich jak hiacynty czy krokusy.

festiwal tulipanów holandia

Keukenhof – kiedy najlepiej jechać?

Mimo że kwiaty w ogrodzie kwitną od marca do maja, to uważa się, że wycieczkę do Keukenhof najlepiej odbyć w połowie kwietnia. To właśnie wtedy rośliny wyglądają najpiękniej, ale wiąże się to też z dużą liczbą zwiedzających. Wiele zależy od pogody, która występuje w danym roku. Niekiedy bywa tak, że na początku maja tulipany już przekwitają, więc Keukenhof nie wygląda tak atrakcyjnie, jak jeszcze kilka dni wcześniej.

Co tydzień w poszczególnych pawilonach ogrodu (Oranje Nassau, Willem Alexander czy Beatrix) zmieniają się wystawy innych kwiatów. Poza główną atrakcją, jaką są tulipany, warto udać się zatem na mniejsze pokazy. Pod koniec sezonu można tam zobaczyć ponad 300 gatunków lilii, co czyni to miejsce jedną z największych wystaw lilii na całym świecie. W trakcie zwiedzania można też trafić na pokaz tysięcy orchidei, które zachwycają zwiedzających swoimi okazałymi kwiatami.

Keukenhof jest czynny prawie cały dzień, jednak najkorzystniej udać się do niego w godzinach porannych, kiedy jest najmniej zwiedzających (przed 10:30). Poniedziałki, wtorki i środy uznawane są za najmniej oblegane dni w ogrodzie.

Jak zwiedzać Keukenhof?

Teren Keukenhof jest bardzo rozległy, więc trudno obejść go w całości na pieszo. Dookoła kompleksu znajdują się specjalne ścieżki rowerowe, utworzone w celu ułatwienia zwiedzania. Rowerami nie można jednak jeździć po terenie parku, w którym obowiązuje ruch pieszy. Od kilku lat w ogrodzie można też skorzystać z tzw. cichych łodzi, które pływają po kanałach znajdujących się pomiędzy polami kwiatów.

Łodzie posiadają elektryczne silniki, które mają być nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także wpływać na komfort zwiedzających. Łodzie nie hałasują, a podróż nimi jest bardzo przyjemna. Rejs trwa około godziny i jest gwarancją niezwykłych wspomnień.

Wyruszając na zwiedzanie Keukenhof warto zaopatrzyć się w mapę całego obiektu. Można ją pobrać np. z oficjalnej strony internetowej ogrodu. Rozległość terenu sprawia, że poruszanie się bez mapy może być nieco utrudnione. Plan pozwala nie tylko na kontrolowanie tego, gdzie jesteśmy, ale też zaplanowanie trasy, którą chcemy pokonać.

ogrody keukenhof

Ogrody Keukenhof – dojazd

Jak przystało na niezwykle popularne wśród turystów miejsce, Keukenhof jest dobrze skomunikowany z pobliskimi punktami na mapie. Bez trudu dostaniemy się do niego za pomocą środków transportu publicznego. Najpopularniejszą formą dojazdu jest autobus.

Do Keukenhof najłatwiej dotrzeć autobusem numer 858, który odjeżdża z lotniska Schiphol. Po drodze nie zatrzymuje się na żadnych przystankach. Jeśli wybieramy się do ogrodu z Amsterdamu, wygodną opcją jest dotarcie właśnie do lotniska i wyruszenie stamtąd do parku. Do Schiphol można dojechać autobusem lub pociągiem z wielu miejsc w mieście. Na lotnisku można kupić bilety, które obejmują zarówno dojazd, jak i wstęp do Keukenhof. Warto pamiętać, że kolejki czasami bywają naprawdę długie.

Średnio podróż z lotniska Schiphol do Keukenhof trwa od 30 do 35 minut. Należy jednak pamiętać, że w szczycie sezonu (koniec kwietnia i początek maja) oraz w weekendy na drodze mogą powstawać korki.

Osoby poruszające się samochodem mogą skorzystać z dużego parkingu znajdującego się przed Keukenhof. Postój jest płatny i kosztuje 6 euro. Jest czynny tak samo jak ogród, jedynie do 19:30. Wielu przyjezdnych zastanawia się nad opcją nocowania na parkingu w kamperze. Niestety jest to niemożliwe. Zarządcy Keukenhof sugerują skorzystanie z pobliskich pól kempingowych.

Będąc w ogrodzie, można także skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej oraz zakupić cebulki tamtejszych kwiatów. To nie tylko doskonała pamiątka dla zwiedzających, ale także dobry upominek dla bliskich.

Keukenhof – ceny biletów i godziny otwarcia

W 2022 roku Keukenhof będzie otwarty od 24 marca do 15 maja w godzinach 8:00 – 19:30. Bilety można kupić tylko online. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 18,5 euro, osoby w wieku od 4 do 17 lat zapłacą 9 euro, natomiast młodsze dzieci wejdą do parku za darmo.

Bilety dla grup dorosłych, w których znajduje się od 20 do 200 osób, kosztują 17 euro. Jeśli wycieczka liczy ponad 200 osób, kosz wstępu za osobę to 16 euro.

holandia tulipany

Keukenhof – ciekawostki 

Keukenhof to imponujące miejsce, które znane jest na całym świecie. Warto zatem poznać kilka ciekawostek dotyczących tego słynnego parku:

 • Każdego roku sadzi się tam około 7 milionów cebulek kwiatowych;
 • Część kwiatów umiejscowiona jest pod dachem, by zobaczenie ich było możliwe niezależnie od pogody;
 • W ogrodach obecna jest idea „ogrodów inspirujących”, które mają stanowić źródło wiedzy i inspiracji dla wszystkich ogrodników;
 • Kilka wieków temu na terenie ogrodu rosły głównie zioła i warzywa, więc nazywa się go „ogrodem kuchennym”;
 • W ciągu 64 lat ogród odwiedziło 50 milionów turystów z całego świata;
 • Na terenie parku znajduje się zamek Kasteel Keukenhof;
 • Każda osoba może odwiedzić park z jednym psem;
 • Latanie dronem w ogrodzie jest zabronione;
 • W Keukenhof można wypożyczyć wózek inwalidzki;
 • Nieopodal wejścia do ogrodu znajdują się stacje ładujące do samochodów elektrycznych i rowerów;
 • Keukenhof jest bardzo popularny wśród fotografów;
 • By zwiedzanie było wygodniejsze, małe bagaże można zostawić w szafkach znajdujących się niedaleko wejścia;
 • W Lisse znajduje się też Muzeum Czarnego Tulipana, w którym można obejrzeć, jak hodowano tulipany dawniej i jak robi się to dziś.