Przejdź do treści
van gogh museum

Muzeum Vincenta Van Gogha w Amsterdamie – największy na świecie zbiór dzieł tego artysty. Miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić!

Dzięki Muzeum Van Gogha, Holandia jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia przez każdego miłośnika malarstwa. Największa kolekcja prac holenderskiego artysty znajduje się w Amsterdamie. Poza obrazami dostępne są także listy malarza do jego brata, Theo oraz dzieła przyjaciół Van Gogha. Sprawdź co jeszcze można zobaczyć w muzeum!

Historia Muzeum Van Gogha w Amsterdamie

Muzeum Van Gogha w Amsterdamie zostało otwarte w 1973 roku i składa się z dwóch budynków. Główną konstrukcję zaprojektował holenderski architekt Gerrit Rietveld, członek postępowego ruchu artystycznego De Stijl. Skrzydło wystawowe architekta Kisho Kurokawy zostało ukończone w 1999 roku. Inni projektanci również przyczynili się do odbudowy i renowacji budynku. Oba budynki mają otwartą konstrukcję, która podkreśla geometryczne formy i wpuszcza dużo naturalnego światła do przestrzeni wystawienniczej.

Stała kolekcja muzeum jest eksponowana w głównym budynku przy Paulus Potterstraat, zaprojektowanym przez architekta Gerrita Rietvelda w latach 1963-64. Modernistyczna wizja Rietvelda kładła nacisk na geometryczne kształty i jasne, otwarte przestrzenie. Jest to szczególnie widoczne na klatce schodowej w holu głównym, gdzie światło dzienne wpada do galerii muzealnych przez wysoki świetlik.

muzeum van gogha
Wnętrze muzeum Van Gogha | Źródło: Alexander Tolstykh / Shutterstock.com

W przeciwieństwie do sześcianu Rietvelda, Kurokawa zdecydował się na asymetrię – budynek jest eliptyczny. Wszystkie jego główne założenia projektowe znajdują odzwierciedlenie w skrzydle wystawy – na przykład symbioza między środowiskiem, a architekturą oraz między kulturą japońską i europejską.

Wiosną 2014 r. rozpoczęto budowę nowego holu wejściowego na Museumplein. Nowy hol wejściowy zapewnia dodatkowe 800 m2 powierzchni, co oznacza, że ​​muzeum jest lepiej przygotowane do przyjęcia rosnącej liczby odwiedzających.

Zwiedzanie Muzeum Van Gogha

Vincent Van Gogh jest jednym z najbardziej znanych artystów, ale jego twórczość doceniono dopiero po śmierci. Zwiedzanie Amsterdamu warto rozpocząć od poznania życia artysty. Muzeum poświęcone jest sztuce mistrza i czasom, w których żył. Zgromadzono tam największą na świecie kolekcje dzieł artysty oraz pamiątek z nim związanych. Główną podstawę kolekcji stanowią dzieła pierwotnie należące do Theo van Gogha – młodszego brata Vincenta. Oprócz prac van Gogha w muzeum znajdują się prace jego przyjaciół, w tym Paula Gauguina i Henri de Toulouse-Lautreca, a także obrazy artystów, których podziwiał van Gogh, w szczególności Léona Lhermitte’a i Jean-François Milleta. W muzeum znajduje się biblioteka badawcza, która jest otwarta dla publiczności oraz audytorium do publicznych wykładów i filmów o van Goghu.

Więcej o Amsterdamie przeczytasz w naszym artykule: Amsterdam – zwiedzamy największe atrakcje stolicy Holandii

Do najcenniejszych dzieł w kolekcji Muzeum Van Gogha należą m.in:

  • Jedzący kartofle” – stanowi podsumowanie pierwszych pięciu lat twórczości artysty.
  • Pokój van Gogha w Arles” – tematem obrazu była sypialnia artysty w domu znanym jako „Żółty Dom”, to jedna z najbardziej znanych prac Van Gogha.
  • Martwa natura: wazon z piętnastoma słonecznikami” – jeden z serii obrazów, z którymi najczęściej identyfikowany jest artysta.
  • Pole pszenicy z krukami” – jedno z ostatnich dzieł namalowanych przez Van Gogha.

Muzeum Van Gogha w Amsterdamie – praktyczne informacje

Bilety do muzeum można zakupić wyłącznie online na określony dzień i godzinę wejścia. Zwiedzać można w poniedziałek w godz. 10:00-18:00, od wtorku do piątku w godz. 10:00-17:00, a w weekendy od 10:00 do 18:00.

Cennik:

  • Dorośli – 19 euro
  • Studenci – 10 euro
  • Osoby poniżej 18 r.ż – za darmo

Muzeum oferuje darmowe wejście posiadaczom różnych kart takich jak np. Museumkaart, Vincent’s Friends i wiele innych.

Muzeum Van Gogha mieści się w amsterdamskiej dzielnicy muzeów, Museumplein, pomiędzy Rijksmuseum a Stedelijk Museum. Wejście do budynku znajduje się przy Paulus Potterstraat 7. Można tam dojechać tramwajem numer 2 i 5 z Dworca Centralnego.

Dokładny adres: Museumplein 6, 1071 DJ Amsterdam, Holandia

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.