Przejdź do treści
rijksmuseum

Holenderskie muzeum narodowe (Rijksmuseum) – Zobaczmy największe dzieła flamandzkich mistrzów

Dla tych, którzy chcą poznać więcej historii i ciekawostek północnego kraju wiatraków, tulipanów i rowerów świetną opcją będzie udanie się do Rijskmuseum – holenderskiego muzeum narodowego. Instytucja posiada zbiory gromadzone przez setki lat, które obrazują historię państwa od 1200 roku do czasów współczesnych. Największe dzieła sztuki i wciąż żywa historia narodu znajdują się właśnie w tym muzeum, a ciekawe ekspozycje z pewnością sprawią, że nowe fakty i fascynujące eksponaty na długo pozostaną w pamięci odwiedzających.

Więcej o Amsterdamie przeczytasz w naszym artykule: Amsterdam – zwiedzamy największe atrakcje stolicy Holandii

Historia holenderskiego muzeum narodowego w Amsterdamie

Holenderskie Muzeum Narodowe powstało w 1800 roku w Hadze, a już 8 lat później przeniesiono je do stolicy państwa – Amsterdamu i usytuowano w budynku dawnego ratusza, czyli obecnym Pałacu Królewskim, a kolejno w Trippenhuis. Z założenia muzeum miało stanowić trzy ważne instytucje – Narodowy Pałac Sztuki i Historii, Świątynia Sztuki i Historii oraz Bramą do miasta, a jego główną misją miało być przekazywanie historii holenderskiego narodu przez eksponowanie dzieł wielkich artystów. Rijksmuseum rozwijało się prężnie, a w okresie II Wojny Światowej zakupiono wiele nowych artefaktów, które powiększały stopniowo jego zbiory. Po wojnie aż do lat ‘90 XX wieku kondycja budynku zaczęła przeszkadzać w działalności holenderskiego muzeum narodowego, a stan techniczny zdecydowanie uniemożliwiał dalsze przechowywanie zbiorów w tym miejscu. Dokonano więc reorganizacji pomieszczeń i struktur wewnętrznych. W ten sposób została utworzona galeria malarstwa, obejmująca Galerię Honorową oraz dzieła malarskie z okresu XVII i XVIII wieku oraz mniejszą galerię rzeźb i pozostałych dzieł. Rijksmusuem stale się rozwijało, powiększając swoje zbiory i stając się głównym muzeum historii Holandii.

W 2003 roku zdecydowano się na kolejną przebudowę i odrestaurowanie całego budynku. Prace zajęły 10 lat, a ich koszt wyniósł 375 milionów euro, z czego około 45 milionów uzyskano od prywatnych sponsorów. Uroczyste otwarcie nastąpiło w dzień urodzin holenderskiej królowej – 13 kwietnia 2013 roku. Nowe muzeum dysponuje w zbiorach około milionem eksponatów, ale upublicznianych jest zaledwie 8000 z nich, na co wpływ miała decyzja kuratorów muzeum i koordynatorów budowy. Obecnie holenderskie muzeum narodowe przekazuje historię społeczeństwa, w której znaczące zadanie posiada sztuka – nie tylko podczas przedstawiania faktów z życia, ale również jako dowód tożsamości obywateli.

Zwiedzanie Rijksmuseum

Zwiedzanie rozpoczyna się przy informacyjnych tablicach i biletowych kasach. W pierwszej kolejności warto odwiedzić Galerię Honorową, w której znajdują się wybitne dzieła malarstwa Złotego Wieku, pochodzące z XVII wieku. Znajdują się tu obrazy takich mistrzów, jak Vermeer, Hals czy Steen. Kolejno warto zobaczyć serce muzeum, czyli Galerię straży nocnej – specjalnie zaprojektowane pomieszczenie dla podziwiania kunsztu Rembrandta. Znajduje się tu dzieło „Straż nocna” – jeden z bardziej rozpoznawalnych obrazów artysty, który zapewnił mu światową karierę i do dziś uznawany jest, jako wielki przejaw twórczości holenderskiego malarza.

rijksmuseum amsterdam
Wnętrze holu wejściowego w Rijksmuseum | źródło: taranchic / Shutterstock.com

Wizyta w muzeum przeprowadzi odwiedzającego kolejno przez następujące po sobie wieki – zahaczając o średniowiecze, przez wiek XVII aż do XX wieku! Znajduje się tu największa w kraju biblioteka sztuki, z której zbiorów mogą korzystać studenci i profesorowie. W zachwyt wprawia podziwianie dziedzińców obiektu oraz wystawnych sal i pomieszczeń. Dla miłośników sztuki, którzy zastanawiają się co jeszcze zobaczyć w Amsterdamie, polecamy wizytę w muzeum Van Gogha, które w całości poświęcone jest jego osobie, życiu i artystycznej działalności.

Rijksmuseum – praktyczne informacje

Do Rijksmuseum można dostać się bezproblemowo, ponieważ znajduje się w amsterdamskiej dzielnicy muzealnej, która jest dobrze skomunikowana zresztą miasta. Dokładny adres to Museumstraat 1. Dojazd możliwy jest linią metra 52 oraz tramwajami o numerach: 1, 7 oraz 9. Muzeum jest czynne codziennie poza narodowymi świętami, w godzinach: 09:00 – 17:00. Przed udaniem się na wizytę należy zarezerwować godzinę rozpoczęcia zwiedzania. Wstęp dla młodzieży poniżej 18 roku życia nie jest płatny, natomiast standardowy bilet to koszt 20€.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.