rijksmuseum

Holenderskie muzeum narodowe (Rijksmuseum) – Zobaczmy największe dzieła flamandzkich mistrzów

Dla tych, którzy chcą poznać więcej historii i ciekawostek północnego kraju wiatraków, tulipanów i rowerów świetną opcją będzie udanie się do Rijskmuseum – holenderskiego muzeum narodowego. Instytucja posiada zbiory gromadzone przez setki lat, które obrazują historię państwa od 1200 roku do czasów współczesnych. Największe dzieła sztuki i wciąż żywa historia narodu znajdują się właśnie w tym muzeum, a ciekawe ekspozycje z pewnością sprawią, że nowe fakty i fascynujące eksponaty na długo pozostaną w pamięci odwiedzających.

Więcej o Amsterdamie przeczytasz w naszym artykule: Amsterdam – zwiedzamy największe atrakcje stolicy Holandii

Historia holenderskiego muzeum narodowego w Amsterdamie

Holenderskie Muzeum Narodowe powstało w 1800 roku w Hadze, a już 8 lat później przeniesiono je do stolicy państwa – Amsterdamu i usytuowano w budynku dawnego ratusza, czyli obecnym Pałacu Królewskim, a kolejno w Trippenhuis. Z założenia muzeum miało stanowić trzy ważne instytucje – Narodowy Pałac Sztuki i Historii, Świątynia Sztuki i Historii oraz Bramą do miasta, a jego główną misją miało być przekazywanie historii holenderskiego narodu przez eksponowanie dzieł wielkich artystów. Rijksmuseum rozwijało się prężnie, a w okresie II Wojny Światowej zakupiono wiele nowych artefaktów, które powiększały stopniowo jego zbiory. Po wojnie aż do lat ‘90 XX wieku kondycja budynku zaczęła przeszkadzać w działalności holenderskiego muzeum narodowego, a stan techniczny zdecydowanie uniemożliwiał dalsze przechowywanie zbiorów w tym miejscu. Dokonano więc reorganizacji pomieszczeń i struktur wewnętrznych. W ten sposób została utworzona galeria malarstwa, obejmująca Galerię Honorową oraz dzieła malarskie z okresu XVII i XVIII wieku oraz mniejszą galerię rzeźb i pozostałych dzieł. Rijksmusuem stale się rozwijało, powiększając swoje zbiory i stając się głównym muzeum historii Holandii.

W 2003 roku zdecydowano się na kolejną przebudowę i odrestaurowanie całego budynku. Prace zajęły 10 lat, a ich koszt wyniósł 375 milionów euro, z czego około 45 milionów uzyskano od prywatnych sponsorów. Uroczyste otwarcie nastąpiło w dzień urodzin holenderskiej królowej – 13 kwietnia 2013 roku. Nowe muzeum dysponuje w zbiorach około milionem eksponatów, ale upublicznianych jest zaledwie 8000 z nich, na co wpływ miała decyzja kuratorów muzeum i koordynatorów budowy. Obecnie holenderskie muzeum narodowe przekazuje historię społeczeństwa, w której znaczące zadanie posiada sztuka – nie tylko podczas przedstawiania faktów z życia, ale również jako dowód tożsamości obywateli.

Zwiedzanie Rijksmuseum

Zwiedzanie rozpoczyna się przy informacyjnych tablicach i biletowych kasach. W pierwszej kolejności warto odwiedzić Galerię Honorową, w której znajdują się wybitne dzieła malarstwa Złotego Wieku, pochodzące z XVII wieku. Znajdują się tu obrazy takich mistrzów, jak Vermeer, Hals czy Steen. Kolejno warto zobaczyć serce muzeum, czyli Galerię straży nocnej – specjalnie zaprojektowane pomieszczenie dla podziwiania kunsztu Rembrandta. Znajduje się tu dzieło „Straż nocna” – jeden z bardziej rozpoznawalnych obrazów artysty, który zapewnił mu światową karierę i do dziś uznawany jest, jako wielki przejaw twórczości holenderskiego malarza.

rijksmuseum amsterdam
Wnętrze holu wejściowego w Rijksmuseum | źródło: taranchic / Shutterstock.com

Wizyta w muzeum przeprowadzi odwiedzającego kolejno przez następujące po sobie wieki – zahaczając o średniowiecze, przez wiek XVII aż do XX wieku! Znajduje się tu największa w kraju biblioteka sztuki, z której zbiorów mogą korzystać studenci i profesorowie. W zachwyt wprawia podziwianie dziedzińców obiektu oraz wystawnych sal i pomieszczeń. Dla miłośników sztuki, którzy zastanawiają się co jeszcze zobaczyć w Amsterdamie, polecamy wizytę w muzeum Van Gogha, które w całości poświęcone jest jego osobie, życiu i artystycznej działalności.

Rijksmuseum – praktyczne informacje

Do Rijksmuseum można dostać się bezproblemowo, ponieważ znajduje się w amsterdamskiej dzielnicy muzealnej, która jest dobrze skomunikowana zresztą miasta. Dokładny adres to Museumstraat 1. Dojazd możliwy jest linią metra 52 oraz tramwajami o numerach: 1, 7 oraz 9. Muzeum jest czynne codziennie poza narodowymi świętami, w godzinach: 09:00 – 17:00. Przed udaniem się na wizytę należy zarezerwować godzinę rozpoczęcia zwiedzania. Wstęp dla młodzieży poniżej 18 roku życia nie jest płatny, natomiast standardowy bilet to koszt 20€.