hong kong atrakcje

Hongkong (Chiny) – jedna z najnowocześniejszych aglomeracji świata

Hongkong to bardzo różnorodne miasto, cenione przez licznie przybywających turystów z całego świata. Pełny jest zapierających dech w piersiach widoków, zabytków oraz wielokulturowości. Hongkong zachwyca na każdym kroku oszałamiającym postępem technologicznym, różnorodną kuchnią i wspaniałą kulturą. Sprawdź, co warto wiedzieć o Hongkongu!

Hongkong – położenie i historia

Hongkong to specjalny region administracyjny położony na południowym wybrzeżu Chin, na wschód od ujścia Rzeki Perłowej. Jest domem dla ponad siedmiu milionów ludzi.

Najstarsze źródła historyczne mówią o Hongkongu jako o małej wyspie skupiającej społeczność rybacką, która była zarządzana przez Chiny. Brytyjscy kupcy handlowali tu nielegalnie opium przemycanym z Indii w zamian za herbatę, porcelanę i jedwab.

Dość szybko uzależnienie od opium stało się poważnym problemem społecznym, a ilość osób zażywająca tej substancji zaczęła być liczona w milionach. Opium było główną przyczyną wybuchu wojny opiumowej, ponieważ Chiny próbowały powstrzymać nielegalny handel. Niestety w 1841 roku Wielka Brytania zajęła obszar Hongkongu i utrzymywała go jako swoją kolonię.

W ciągu następnych lat Wielka Brytania przejęła kontrolę nad wszystkimi trzema głównymi regionami Hongkongu – po wyspie Hongkong zajęto Półwysep Kowloon, a następnie Nowe Terytoria, czyli obszar ziemi, który obecnie obejmuje większość Hongkongu. Ważnym wydarzeniem dla Hongkongu była podpisana w 1898 roku 99-letnia dzierżawa Nowych Terytoriów. Do Hongkongu zaczęły napływać ogromne fale imigrantów z Chin kontynentalnych. Kapitalistyczny Hongkong przeżył duży wzrost gospodarczy, stając się domem dla wielokulturowej i międzynarodowej społeczności.

W 1937 roku wybuchła wojna chińsko-japońska, przez którą Hongkong stał się schronieniem dla tysięcy Chińczyków, którzy uciekali przed nacierającymi Japończykami. W kolejnych latach populacja w rejonie spada z 1,6 mln do zaledwie 600 tysięcy osób pod koniec drugiej wojny światowej.

W 1946 roku Wielka Brytania ponownie ustanowiła rząd cywilny, co spowodowało powrót setek tysięcy byłych mieszkańców oraz uchodźców z Chin. W latach pięćdziesiątych Hongkong znów cieszył się ożywieniem gospodarczym, opartym na przemyśle takim jak np. tekstylia. Zaczęły wówczas narastać niepokoje społeczne związane z nierównością dochodów i złymi warunkami pracy wśród dynamicznie rosnącej populacji.

W latach sześćdziesiątych nastąpiła kumulacja złych nastrojów, która zaowocowała zamieszkami połączonymi z klęskami żywiołowymi takimi jak tajfuny i liczne susze. W rezultacie rząd podjął kroki w stronę ambitnej reformy, przeciwdziałając oficjalnej korupcji i zwiększając możliwości edukacyjne. W 1984 roku Margaret Thatcher (premier Wielkiej Brytanii) i Zhao Ziyang (premier Chin) podpisali wspólną deklarację, w sprawię przyszłości Hongkongu, która mówiła m.in. o odzyskaniu kontroli przez Chiny nad Hongkongiem 1 lipca 1997 roku. Tak też się stało, Hongkong powrócił do chińskich rządów po ponad 150 latach brytyjskiej kontroli.

hong kong zwiedzanie

Jak poruszać się po Hongkongu?

Aby móc poruszać się po Hongkongu najpierw trzeba się tam dostać! Odległość ponad 8 tysięcy kilometrów najlepiej pokonać samolotem. Niestety z Polski nie ma bezpośrednich lotów, jednak do Hongkongu dolecieć można z wielu Europejskich miast. Chcąc rozpocząć podróż z Warszawy, należy liczyć się z przesiadką (lub przesiadkami, ponieważ może być ich nawet kilka). Najczęstszym przystankiem na trasie Warszawa-Hongkong jest turecki Stambuł. Przed zakupem biletów lotniczych warto jednak dobrze przyjrzeć się ofercie przewoźnika, ponieważ może okazać się, że lot z jedną przesiadką będzie trwał dłużej niż ten z dwiema – czasami czas oczekiwania w Stambule na bezpośredni samolot do Hongkongu może wynosić nawet kilkanaście godzin. Kilku przewoźników organizuje loty przesiadkowe również przez Doha, Dubaj, czy Amsterdam. Bilety lotnicze do Hongkongu nie należą do najtańszych, warto więc poświęcić trochę czasu przed planowaną datą wyjazdu na regularne odwiedzanie witryn internetowych oferujących przeloty, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.

Podróż z lotniska do wybranej części Hongkongu nie powinna stanowić problemu, ponieważ region ten słynie z naprawdę świetnej jakości systemu transportowego. Oprócz bardzo dobrze rozwiniętego metra jest również bardzo sprawnie funkcjonująca sieć linii piętrowych autobusów miejskich, mini busów oraz tramwajów. Zaraz po dotarciu na wyspę warto zakupić kartę Octopus umożliwiającą płatność we wszystkich środkach transportu miejskiego. Należy zapłacić za nią jednorazowo 150 HKD, przy czym 50 HKD to depozyt zwracany w momencie oddania karty, a 100 HKD to środki do wykorzystania. Na lotnisku znajduje się punkt obsługi klienta, w którym można zwrócić kartę i otrzymać zwrot depozytu, a także wypłatę niewykorzystanej kwoty. Korzystanie z karty jest bardziej opłacalne niż kupowanie jednorazowych biletów. Ponadto można posłużyć się nią jak zwykłą kartą płatniczą np. w popularnej sieci sklepów 7/11 (odpowiednik naszej Żabki).

Choć Hongkong nie należy do małych wysp, poruszanie się po nim jest niezwykle proste. Stacje metra i przystanki są dobrze oznakowane i opisane także w języku angielskim. Na większości stacji metra znajdują się automaty doładowujące kartę komunikacyjną lub okienka obsługi podróżnych, w których można dokonać zasilenia. W transporcie miejskim znajdują się ekrany informujące o kierunku jazdy i najbliższym przystanku. Rozwiązaniem dodatkowo ułatwiającym poruszanie się po Hongkongu są również linie na chodnikach przy przystankach, które określają numer autobusu i kierunek kolejki dla wsiadających.

Ze względu na doskonale rozplanowany system transportu komunikacji miejskiej w Hongkongu nie opłaca się wynajmować samochodu. Minusem takiego rozwiązania są nie tylko wąskie uliczki i duże stężenie spalin, ale przede wszystkim fakt, że ruch kołowy w Hongkongu jest gigantyczny i szkoda tracić czas na stanie w korkach. Zdecydowanie sprawniej i taniej jest poruszać się pieszo i korzystać z licznych autobusów, metra i tramwajów.

Hongkong a bezpieczeństwo

Podróży do Hongkongu nie należy się obawiać, ponieważ jest to jeden z najbezpieczniejszych regionów na świecie. Policja działa tam bardzo sprawnie i egzekwuje surowe kary za przestępstwa i wykroczenia. Dla przykładu śmiecenie czy palenie papierosów w miejscach publicznych jest karane grzywną, a nawet aresztem. Będąc w Hongkongu, należy uważać na ruch samochodowy – tu także na pasach (jeśli nie ma świateł) samochody mają pierwszeństwo. Przebywając w nawet najbardziej bezpiecznym miejscu na świecie, warto zachować zdrowy rozsądek i ostrożność.

Hong Kong

Ceny w Hongkongu

Hongkong należy do najdroższych miejsc na świecie. Przeciętne wynagrodzenie jest tu trzykrotnie wyższe niż w Chinach – to samo dotyczy mieszkań. Wpływ na taką sytuację ma stosunek powierzchni Hongkongu do ilości mieszkańców i fakt, że zaczyna brakować miejsca na dalsze rozbudowy. To wszystko sprawia, że ceny wynajmu są jednymi z najwyższych na świecie. Osiągają absurdalne kwoty, a właściciele mieszkań nieprzekraczających nawet 15m2 żądają gigantycznych sum.

Walutą obowiązującą w Hongkongu jest dolar hongkoński. W przeliczeniu 1 HKD to ok. 0,49 zł, a więc aby otrzymać kwotę w złotówkach, należy podzielić cenę na pół i w ten sposób otrzyma się przybliżoną wartość.

Za jedzenie w przeciętnej restauracji płaci się zazwyczaj od 45 do 60 HKD (22,50 zł – 30 zł). Ceny jedzenia są więc porównywalne do jedzenia na mieście w Polsce. W restauracjach typu fast food za zestaw płaci się ok. 30 – 40 HKD (15 zł – 20 zł). Jakie są przykładowe ceny produktów w Hongkongu?

 • butelka 1,5 litrowej wody 10 – 20 HKD (5 zł – 10 zł)
 • paczka papierosów ok. 50 HKD (25 zł)
 • kawa cappuccino ok. 40 HKD (20 zł)
 • wino średniej klasy (jedna butelka) 120 HKD (58 zł)
 • kilogram piersi z kurczaka od 48 do 120 HKD (24 zł – 60 zł)
 • wędliny (1 kg) 322 HKD (157 zł)
 • litr benzyny 17 HKD (8,5 zł)

Hongkong – atrakcje

Hongkong jest znany na całym świecie jako niezwykłe miasto dość mocno utożsamiane z luksusem. Przesiąknięty jest kulturą i trudną historią, dzięki czemu ma do zaoferowania zdecydowanie więcej niż pyszne dim sum i imponującą panoramę betonowej dżungli. Choć nie każdy będzie w stanie zakochać się w tym gigantycznym mieście, bez wątpienia dostrzeże jego magię. W centrum miasta miliony ludzi stłoczonych jest na bardzo małej przestrzeni, która w jakiś sposób wydaje się funkcjonować bez zarzutu. Hongkong to wyspa kontrastu, na każdym kroku spotkać można coś nowego i wyjątkowego, od starożytnych świątyń wpisanych w krajobraz otaczających wieżowców, przez sklepy z najnowocześniejszymi gadżetami po niesamowicie przyjaznych mieszkańców. Oprócz nowoczesnej architektury przeplatanej z tą tradycyjną Hongkong ma do zaoferowania lasy pokryte górami, liczne szlaki turystyczne, piękne plaże, wyspy i tradycyjne wioski rybackie.

Kolejka linowa Ngong Ping 360

Kolejka linowa Ngong Ping 360 łączy centrum Tung Chung i Ngong Ping na wyspie Lantau. Podróż rozpoczyna się w Tung Chung i przecina zatokę, aby dotrzeć do stacji kątowej na wyspie Airport Island i skręcić o 60 stopni w kierunku North Lantau. Widoki z kolejki linowej są zniewalająco piękne. Podziwiać można rozległe Morze Południowochińskie, panoramę międzynarodowego lotniska Hongkongu, zielony i górzysty teren wyspy Lantau, Wielkiego Buddę i 360-stopniowy widok na płaskowyż Ngong Ping. Trasa liczy blisko 6 km długości i trwa ok. 25 minut. Możliwe są zakupy biletów w trzech wariantach: kabina standardowa, kabina kryształowa dla osób lubiących dreszczyk adrenaliny – wyposażona jest w szklane dno oraz kabina prywatna, dla ceniących sobie prywatność i przestrzeń.

hong kong chiny

Tian Tan Buddha

Tian Tan znany również jako „Wielki Budda” to duży posąg z brązu znajdujący się obok odległego klasztoru Po Lin na wyspie Lantau. Został ukończony w 1993 roku i od tamtej pory stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych. Stanowi źródło dumy mieszkańców Hongkongu z powodu tego, co reprezentuje duchowo i kulturowo. Tian Tan Buddaha jest drugim co do wielkości, siedzącym Buddą na świecie. Posąg ma 34 metry wysokości i waży ponad 250 ton. Chcąc obejrzeć go z bliska, trzeba pokonać 268 schodów, aby dotrzeć do podstawy posągu znajdującej się na wysokości 482 metrów n.p.m. Zwiedzanie posągu Tian Tan w połączeniu z przejażdżką kolejką linową Ngong Ping jest niesamowitą przygodą wartą przeżycia.

Yick Fat Building

Niewiele miejsc na świecie ilustruje przeludnienie w miastach bardziej niż Hongkong – budynek Yick Fat jest na to idealnym przykładem. Znany również jako „budynek potwora” lub „betonowa dżungla” to skrzyżowanie budynków mieszkalnych, które tworzą ten wyjątkowo ukształtowany kompleks architektoniczny. Yick Fat znajduje się na wschód od centralnej dzielnicy biznesowej Hongkongu. Ta niecodzienna dla Europejczyków sceneria, stanowi niesamowite miejsce wprost stworzone do fotografowania. Stojąc na środku dziedzińca apartamentowca i patrząc w górę, nie sposób nie zachwycać się tymi kolorowymi budynkami. Będąc w Hongkongu warto odwiedzić Yick Fat Building, należy jednak pamiętać, że są to budynki mieszkalne i nie należy przeszkadzać ich lokatorom.

Klasztor Chi Lin Nunnery

Jedną z najbardziej imponujących atrakcji, które trzeba zobaczyć w Hongkongu, jest słynny klasztor Chi Lin, położony na Diamond Hill. Ten buddyjski kompleks pochodzi z lat trzydziestych XX wieku i swoją architekturą przypomina dynastię Tang. Co ciekawe, podczas renowacji klasztoru w 1998 roku, zaprojektowano go tak, aby przy odbudowie nie użyto gwoździ. Miało to na celu ukazać harmonię między ludźmi a otoczeniem – Chińczycy wierzą, że jeśli domy są budowane z drewna, żywotność drzew jest znacznie dłuższa.

Przy wejściu do kompleksu zlokalizowane są trzy różne bramy, z których każda reprezentuje coś innego. Pierwsza symbolizuje współczucie, druga mądrość, a trzecia umiejętności. Odwiedzając klasztor, warto zwrócić uwagę na wyjątkowy Ogród Stawu Lotosu, Salę Niebiańskich Królów oraz posąg Buddy Siakjamuniego.

hong kong historia

Sik Sik Yuen Wong Tai Sin

Świątynia Sik Sik Yuen Wong Tai Sin znajduje się w Wong Tai Sin w rejonie Kowloon. Jest jedną z najbardziej znanych świątyń w Hongkongu, ale także wśród Chińczyków z całego świata. Ma to głównie związek z jej historią oraz mitami krążącymi wokół Sik Sik Yuen Wong Tai Sin. Cały kompleks świątyni obejmuje ok. 18 tysięcy m2, a poza głównym ołtarzem i wielką salą znajduje się tu kilka innych atrakcji, na które warto zwrócić uwagę np. Sala Dziewięciu Smoków (wzorowana na słynnej ścianie w Pekinie), Sala Konfucjusza, Sala Brązowa (dostępna tylko dla mężczyzn!), Świątynia Yue Hing lub piękny, kolorowy ogród Good Wish. Nie tylko fani kultury i religii chińskiej są w stanie zachwycić się tym miejscem. Odwiedzając Hongkong warto zaplanować wycieczkę do Sik Sik Yuen Wong Tai Sin – jest to idealne miejsce do podziwiania kontrastów drapaczy chmur i starej architektury świątynnej.

Wzgórze Wiktorii (Victoria Peak)

Wzgórze Wiktorii to najwyższy szczyt w Hongkongu jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych ze względu na wspaniałą panoramę miasta. Wzgórze Wiktorii nazywane jest również Mount Austin lub po prostu The Peak. Istnieje kilka możliwości, aby dostać się na szczyt. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest skorzystanie z Peak Tram, czyli tramwaju z 132-letnią historią. Na zmianę kursują dwa wagoniki, ale trzeba liczyć się z dużą ilością chętnych i często długim oczekiwaniem na swoją kolej. Z tarasu widokowego zwanego Sky Tarrace 428 (428 m n.p.m) rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na wyspę Hongkong i półwysep Kowloon. Bilet na taras widokowy na wzgórzu Wiktorii kosztuje 52 HKD (ok. 26 zł) dla osoby dorosłej i 26 HKD (ok. 13 zł) dla dziecka. Na wizytę najlepiej wybrać dzień i porę, gdy smog w Hongkongu nie jest zbyt widoczny, ponieważ może on popsuć widok i zdjęcia. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się na szczyt z samego rana lub późnym popołudniem tuż przed zachodem słońca.

Wan Chai

Wan Chai to jedna z 18 dzielnic Hongkongu znajdująca się na północy Wyspy Hongkong. Zabudowa Wan Chai jest bardzo gęsta, przez co trudno wyznaczyć dokładną granicę między tą dzielnicą a centrum. Pełna jest ogromnych biurowców, hoteli, centrów handlowych, restauracji, barów, licznych 2-piętrowych tramwajów i setek autobusów. Jednym z najciekawszych obiektów znajdujących się w Wan Chai jest niebieski domek (Blue House). Jest to nietypowy jak na tę dzielnicę obiekt, ponieważ znacząco wyróżnia się jego architektura i charakterystyczny niebieski kolor. Wybudowano go starą, tradycyjną metodą z lat 20. Początkowo funkcjonował jako szpital, a później jako obiekt mieszkalny – tak też jest do dziś, mimo że nie posiada podstawowych udogodnień takich jak np. bieżąca woda czy toalety. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując po Wan Chai w niedalekiej odległości od niebieskiego domku zobaczyć można, świątynię Pak Tai Temple, wpisaną na listę zabytków Hongkongu. Tuż nad nią wznosi się ogromny wieżowiec, którego pierwsze kondygnacje stanowią kościół chrześcijański (Sheng Kung Hui St. James Church). Jest to bardzo nietypowy obiekt sakralny, którego architektura przyprawić może o zdziwienie turystów z Europy. Ponad dzielnicą zobaczyć można również Lover’s Rock, czyli wymalowaną na czerwono skałę, która stanowi doskonały punkt widokowy. Wan Chai to jeden z najbardziej dynamicznych obszarów miasta oferuje bogactwo zabytkowych kryjówek i nowoczesnych miejsc takich jak liczne restauracje czy nocne kluby.

hong kong ciekawostki

Przystań Star Ferry

Promy są bardzo charakterystycznym elementem krajobrazu Hongkongu. Z pewnością wpływ na to ma duża częstotliwość połączeń, niski koszt biletu (porównywalny z metrem) oraz dodatkowa atrakcja dla podróżujących w formie rozpościerających się widoków z pokładu, na oba brzegi zatoki. Przeprawy promowe Star Ferry w porcie Victoria są nie tylko ciekawą atrakcją turystyczną, ale również ważną częścią systemu komunikacji miejskiej między wyspą Hongkong a Kowloon. Będąc w Hongkongu, warto przepłynąć się jednym z licznych promów i podziwiać panoramę z perspektywy wody.

Hongkong – zwiedzanie okolicy

Jako specjalny region administracyjny, Hongkong przedstawia interesujące studium wpływów starożytnej kultury chińskiej, a także jego własnych postaw i historii, niezależnych od Chin kontynentalnych. Z pewnością jest jednym z najbardziej imponujących miejsc na świecie i sam w sobie ma do zaoferowania niezliczone atrakcje. Podróżnicy chcący zobaczyć okolice Hongkongu również nie będą zawiedzeni. W niedalekiej odległości od centrum znajdują się ciekawe miejsca, które z pewnością warto dodać do planu podróży!

Shenzhen

W ciągu ostatnich 40 lat Shenzen – miasto w Chinach znane z bliskości Hongkongu – szybko rozwijało się technologicznie i gospodarczo. Niegdyś wioska rybacka licząca zaledwie 30 tysięcy mieszkańców, obecnie jest domem dla 11 milionów osób. Shenzen jest dziś centrum high-tech, w którym siedziby mają chińscy giganci technologiczni. Miasto porównywane jest do Chińskiej Doliny Krzemowej ze względu na duże zagęszczenie spółek zajmujących się nowoczesnymi technologiami, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród absolwentów chińskich uczelni technicznych i młodych ludzi, którzy pragną związać swe kariery z branżą internetową. Nie posiada głębszej historii i rozwinęło się w niesamowitym tempie za sprawą decyzji o ustanowieniu w kraju pierwszej specjalnej strefy ekonomicznej. Obowiązywały tutaj ulgi dla inwestorów przede wszystkim z kraju, ale i z zagranicy. To właśnie tutaj swoją siedzibę ma największy producent smartfonów na świecie firma Huawei, Xiaomi, Tencent i wielu innych.

Wyspa Lamma

Wyspa Lamma jest trzecią co do wielkości wyspą i znajduje się zaledwie 3 km od południowo-zachodniego wybrzeża wyspy Hongkong, od którego oddzielona jest wschodnim kanałem. Pomimo dużej bliskości wyspa Lamma znacząco różni się od swojej większej sąsiadki. Jest spokojniejsza z dużo większą ilością naturalnych krajobrazów. Budynki nie mają więcej niż trzy kondygnację więc na próżno szukać tu wielkich wieżowców. Na wyspie nie funkcjonuje żadna komunikacja miejska, więc jedynymi środkami transportu są rowery i siła nóg – pieszo bez trudu można dotrzeć wszędzie. Co ciekawe, na wyspie nie ma samochodów, a aby dostać się do niej z Hongkongu, należy skorzystać z promu. Lamma stanowi alternatywę dla zgiełku panującego w tętniącym życiem, dużym mieście. Nieruchomości i czynsze są tu znacznie tańsze, co sprawia, że wyspę chętnie zamieszkują emigranci, artyści i muzycy.

hong kong ceny

Kanton

Kanton (znany również jako Guangzhou) jest stolicą znanej prowincji Guangdong znajdującej się w delcie Rzeki Perłowej w południowych Chinach. Guangzhou to trzecie co do wielkości miasto w Chinach, w którym mieszka ok. 10 milionów ludzi. Jedną z ciekawszych atrakcji jest Kanton Tower, czyli wieża mierząca ponad 600 metrów wysokości, która oferuje niesamowity widok na panoramę miasta. Na 450 metrze znajduje się taras widokowy, a nieco niżej, na wysokości 424 metrów zlokalizowano najwyżej położoną, obrotową restaurację. Kolejną atrakcją miasta jest Wyspa Shamian położona zaledwie 10 minut od centrum. Jest to przepiękne miejsce z zabudowane kolonialną architekturą z czasów koncesji francusko-brytyjskiej. To właśnie tutaj znajduje się polski konsulat.

Będąc w Kantonie warto wybrać się na zakupy na deptak Shangxiajiu. Ma on ponad 1200 metrów długości i mieści się na nim ponad 300 sklepów, w których kupić można dosłownie (i w przenośni) wszystko! Miasto ma do zaoferowania również jeden z najstarszych kościołów w Chinach – Katedrę Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz wiele przykładów tradycyjnego chińskiego stylu architektonicznego, jakim jest m.in. Świątynia Rodziny Chen.

Najwyższe wieżowce w Hongkongu

Krajobraz Hongkongu ozdabiają liczne wieżowce, tak liczne, że na jego przestrzeni znajduje się najwięcej drapaczy chmur niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie. Ta niezwykła miejska dżungla była tłem dla wielu najpopularniejszych filmowych scen. Linia horyzontu nie tylko pokazuje rozwój miasta we współczesnej historii, ale także to, jak dobrze komponuje się ono ze środowiskiem naturalnym. Punkty widokowe umieszczone w najwyższych budynkach są więc jednymi z najważniejszych miejsc do odwiedzenia podczas pobytu w Hongkongu.

International Commerce Centre

Międzynarodowe Centrum Handlu (ICC) to imponujący wieżowiec, który zobaczyć można niemal z każdego miejsca po obu stronach Portu Wiktorii. Budynek ma 118 kondygnacji i wznosi się na 490 metrów n.p.m. Wewnątrz znajduje się m.in. luksusowy hotel, taras widokowy sky100 oraz gigantyczna przestrzeń zagospodarowana pod powierzchnię biurową wysokiej klasy. Najemcami są regionalne siedziby największych międzynarodowych domów finansowych. Taras widokowy zlokalizowany we wnętrzu International Commerce Centre oferuje panoramiczny widok na Port Wiktorii, Kowloon, wyspę Hongkong i Tsim Sha Tsui.

hong kong najwyższy budynek

Two International Finance Centre

Wieże zlokalizowane są w sercu Hongkongu w bardzo prestiżowej lokalizacji biznesowej. Są siedzibą wielu międzynarodowych instytucji finansowych. International Finance Centre składa się z dwóch drapaczy chmur, hotelu i centrum handlowego. Tower 2 jest drugim najwyższym budynkiem w Hongkongu o wysokości 415 metrów. Jest to jeden z nielicznych budynków na świecie wyposażony w windy dwupoziomowe. Co ciekawe, ponieważ powstawał, gdy doszło do tragedii w World Trade Center, dwukrotnie sprawdzono bezpieczeństwo obiektu i jest on uważany za jeden z najbezpieczniejszych budynków na świecie. Eksperci twierdzą, że ewakuację wieżowców można by przeprowadzić w mniej niż 30 minut.

Central Plaza

Central Plaza jest trzecim co do wielkości budynkiem w Hongkongu – ma 374 metry wysokości. W momencie wybudowanie był najwyższą budowlą z żelbetu na świecie. Budynek posiada aż 39 wind oraz 3 kondygnacje podziemne. W jego wnętrzu znajdują się głównie biura. Na szczycie Central Plaza umieszczono neonowy zegar, który odmierza czas, świecąc różnymi kolorami. Co ciekawe mieści się w nim również najwyżej położony kościół na świecie – Community Church Hong Kong. Na 44 piętrze znajduje się platforma widokowa udostępniana dla zwiedzających, z której tak jak w poprzednich wieżach, rozpościera się wspaniały widok na miasto. Budowla idealnie komponuje się z panoramą Hongkongu.

Bank of China Tower

Bank od China Tower jak sama nazwa wskazuje to wieżowiec, w którym znajduje się siedziba banku. Był to pierwszy budynek poza Stanami Zjednoczonymi, który przekroczył granicę 1000 stóp. Oznacza to również, że był to najwyższy budynek poza Ameryką od roku ukończenia w 1990, do otwarcia Central Plaza w 1992 roku. Obiekt jest jednym z najbardziej znanych budynków na świecie. Został wykonany z trójkątnego, stalowego szkieletu i szklanych ścian. Bank od China Tower ma 72 piętra, a wraz z antenami osiąga wysokość 367,4 metrów. W jego wnętrzu znajduje się aż 49 wind, a na 42 piętrze jest niewielki punkt widokowy dla zwiedzających, co daje możliwość zobaczenia północno-zachodniej panoramy Hongkongu. Bank of China jest symbolem siły, wzrostu i witalności. Inspiracją projektu była elegancka postawa drzewa bambusowego.

Hongkong – ciekawostki

 • Hongkong szczyci się tym, że różni się od Chin. Ta mentalność obejmuje wiele aspektów życia, z których jednym jest język. W Chinach kontynentalnych zdecydowana większość ludzi mówi po mandaryńsku, podczas gdy w Hongkongu większość ludzi mówi po kantońsku.
 • W Hongkongu łatwo znaleźć osobę mówiącą po angielsku – w przeciwieństwie do Chin w Hongkongu wszyscy uczniowie muszą uczyć się angielskiego jako innego języka w szkołach podstawowych i średnich.
 • Hongkong ma najwięcej drapaczy chmur (sklasyfikowanych jako budynki z ponad 14 piętrami) na świecie; dwa razy więcej niż jego najbliższy rywal: Nowy Jork.
 • Dolar hongkoński jest ósmą najczęściej wymienianą walutą na świecie.
 • Jedzenie makaronu w dniu urodzin jest uważane przez mieszkańców Hongkongu za zapewnienie długiego i błogosławionego życia.
 • Nazwa Hongkong oznacza „Pachnący Port”.
 • Hongkong ma jeden z najwyższych skoków na bungee na świecie.
 • Hongkong był jednym z pierwszych dużych miast świata, które posiadało w pełni cyfrową sieć telefoniczną. Technologia informacyjna (IT) jest szeroko stosowana we wszystkich sektorach biznesu.
 • Hongkong jest jednym z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie.
 • Chociaż Hongkong cierpi z powodu bardzo wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza, mieszkańcy mają najwyższą średnią długość życia na świecie – średnio 81 lat dla mężczyzn i 86 lat dla kobiet.