penang

Wyspa Penang (Malezja) – czy rzeczywiście można ją nazwać Perłą Orientu?

U zachodnich wybrzeży Półwyspu Malajskiego położona jest Wyspa Penang, zwana niegdyś Wyspą Księcia Walii za sprawą Brytyjczyków, którzy swego czasu działali na tych terenach. Sercem tego miejsca jest jego stolica, Georgetown, określana Perłą Orientu. Zastanawiasz się dlaczego? Chętnie Ci o tym opowiemy, przeprowadzając Cię przez kolonialną zabudowę Wyspy Penang, ubraną w lampiony oraz kolorowe murale.

Najważniejsze informacje o Penang

Wyspa Penang leży w Cieśninie Malakka i stanowi bardzo popularne wśród turystów miejsce letniego wypoczynku. Nic w tym dziwnego, to miejsce jest do tego wręcz stworzone! Wyspa Penang to egzotyczny kurort, oferujący bogate nocne życie, ekskluzywne hotele oraz wiele atrakcji turystycznych. Symbolem miasta jest most łączący wyspę ze stałym lądem, który posiada aż 13,5 km. Jest to trzeci najdłuższy most na świecie.

Sama wyspa na niezwykle barwnym oraz wielokulturowym miejscem. Zamieszkują ją głównie Chińczycy, a poza nimi Hindusi oraz Malaje. Rzadziej spotykaniu są tutaj Euroazjaci oraz lud Peranakan, czyli osoby pochodzenia chińsko-malejskiego.

Stolica wyspy, Georgetown, została wpisana w roku 2008 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

penang malezja

Jak dostać się na wyspę Penang?

Na wyspę jak najbardziej możesz przylecieć samolotem. W jej południowo-wschodniej części znajduje się lotnisko, na które można dolecieć z Kuala Lumpur, Singapuru czy Melaki. Kursują tam też pociągi oraz autobusy, jednak one znajdują się po drugiej stronie cieśniny w miejscowości Butterworth. Z samego lotniska do Georgetown kursuje autobus 403E, a taksówka wyniesie Cię ok. 40 ringitów, czyli w przybliżeniu jakieś 36 zł. W samym Penang komunikacja miejska występuje głównie pod postacią autobusów Rapid Penang. Bilety na nie kosztują ok. 2-4 zł. Możesz się nimi poruszać po całej wyspie.

Z czego słynie wyspa Penang

Poza wielokulturowością tego miejsca, klimatem Georgetown i licznymi zabytkami, w Penang jest jeszcze jedna rzecz, która sprawia, że to miejsce jest tak magiczne i oblegane przez turystów. Wyspa Penang to prawdziwy kulinarny raj. W wielu rankingach „Najsmaczniejszych miast na świecie” zajmuje wysokie, nierzadko pierwsze miejsce, właśnie stan Penang.

Podobno właśnie tutaj znajduje się najlepsze jedzenie w Malezji, którego spróbować chcą turyści z całego świata. Wieczorem na Gurney Drive możesz znaleźć mnóstwo tzw. hawker stalls (słynne wózki z jedzeniem), gdzie spróbujesz najlepszych dań i to pod gołym, rozgwieżdżonym niebem. Koniecznie musisz skosztować słynnej Laksy z Penangu – zupy z owoców morza. Ponadto, polecamy Ci również Char Kway Teow – mięsne kluski nadziewane dodatkowo warzywami i krewetkami. Godne uwagi są też malezyjskie sajgonki Popiah oraz Chendol – flagowy, malezyjski deser, podawany z mlekiem kokosowym oraz brązowym cukrem. Zgłodniałeś? Pomyśl, że to tylko mała część potraw, które czekają na Ciebie w Little India, kolorowej dzielnicy Penang, przesiąkniętej pyszną, tradycyjną kuchnią.

Ratusz penang malezja

Co warto zwiedzić na wyspie Penang?

Poza fantastyczną kuchnią, Penang ma jeszcze wiele do zaoferowania! Przede wszystkim wiele miejsc, które zdecydowanie musisz odwiedzić, zwiedzając to wyjątkowe miejsce. Poniżej, przedstawiamy Ci krótką listę żelaznych punktów na mapie Penang, obok których nie można przejść obojętnie.

Georgetown – Penang

Na pierwszym miejscu jest oczywiście stolica wyspy Georgetown, która dzięki wielokulturowości mieszkańców wygląda niesamowicie barwnie. Zwiedzając ją, jesteś w stanie zobaczyć dosłownie wszystko, od wiktoriańskich kamienic, przez hinduskie mandiry, chińskie świątynie, buddyjskie pagody czy muzułmańskie meczety aż po nowoczesne biurowce i ekskluzywne hotele.

Poza tym, ważnym elementem miasta są też wszechobecne murale. To prawdziwa gratka dla miłośników street-artu! W każdym punkcie informacji turystycznej możesz dostać bezpłatną mapę, gdzie zaznaczone są lokacje murali. Niektóre z nich są świetnie ukryte, dlatego poszukiwanie ich jest dobrym pomysłem zarówno na podziwianie miasta, jak i na dobrą zabawę.

W Georgetown, jak w całym Penang, warto zwrócić uwagę na lokalną kuchnię, będącą mieszanką dań indyjskich, chińskich i malezyjskich. Będąc w tym pięknym miejscu, nie żałuj sobie – jedz do woli i pij wodę z kokosa!

Świątynia Kek Lok Si

W Penang znajduje się największa w Malezji świątynia buddyjska – Kek Lok Si. Jest to właściwie gigantyczny kompleks świątynny, w którego budownictwie możemy zobaczyć elementy architektury wielokulturowej. Obejmuje on kilka budynków, wśród których możesz zauważyć ogrom złotych posągów, pięknych ozdób oraz szczegółowych rzeźbień. Klimat dopełniają pachnące kadzidła, muzyka oraz śpiew. Azja w czystej postaci! Zwróć uwagę również na pagodę – jej podstawa została wykonana w stylu chińskim, środek w tajskim, a wierzchołek w birmańskim!

W środku świątyni znajduje się wiele posągów, ołtarzy oraz drzewo życzeń, na którą wiszą kolorowe wstążki z intencjami. Wokół jest pełno roślinności, świątynie otaczają piękne, zielone ogrody z posążkami Buddy. W piwnicach znajdują się restauracje oraz sklepy pamiątkowe. Wejście do samej świątyni jest bezpłatne, natomiast aby odwiedzić pagodę trzeba zapłacić, w przeliczeniu na złotówki, ok. 2 zł.

Świątynia Kek Lok Si

Batu Ferringhi

Przedmieścia Georgetown nazywają się Batu Ferringhi i są rozłożone wzdłuż wyspy Penang oraz centrum miasta. Jest to najpopularniejsze miejsce w Penang, aby pójść na plażę i się dobrze bawić. Wiedzą o tym również turyści! Aby być na nich dobrze przygotowanym, wzdłuż plażowej części Batu Ferringhi powstało wiele hoteli oraz apartamentów, w tym Hard Rock Hotel.

Przedmieścia te słyną z nocnego targu, który oferuje szeroki wybór towarów i ulicznego jedzenia. Ponadto, znajduje się tam Wyspa Zakochanych, która początkowo nazywała się właśnie Batu Ferringhi, jednak użyczyła swojej nazwy przedmieściom Georgetown. Legenda głosi, że na wyspie niegdyś para zakochanych popełniła wspólne samobójstwo, stąd też nowa nazwa wyspy – Lovers’ Isle.

Park Narodowy Taman Negara

Pierwotnie park nosił nazwę Parku Narodowego Króla Jerzego V i upamiętniał srebrny jubileusz panowania Jerzego V. Został on utworzony w latach 1938/1939. „Taman Negara” w tłumaczeniu z malezyjskiego oznacza po prostu Park Narodowy. Ta nazwa została mu nadana po zdobyciu przez Malezję niepodległości.

O Taman Negara mówią, że jest to las, który ma ponad 130 milionów lat. Zajmuje 4,343 km kwadratowych czyli dość sporą część kontynentalnej Malezji i jest bez wątpienia unikatowym miejscem. Znajduje się tam „Canopy Walk” i jest to najdłuższy podniebny chodnik na świecie. Ścieżki w lesie są bardzo dobrze oznakowane, tak, aby się nie zgubić. Ponadto, oznakowane są również drzewa, specjalnymi tabliczkami z nazwami poszczególnych gatunków.

Do Parku Narodowego można dostać się wykupując dojazd w jednej z agencji turystycznych, których w Malezji jest mnóstwo. Można to też zrobić w nieco trudniejszy, ale na pewno tańszy sposób – udać się tam komunikacją miejską, wyruszając z dworca Terminal Bas Tun Razak.

Wzgórze Penang Hill

W centralnym punkcie wyspy Penang znajdują się porośnięte lasem deszczowym Wzgórza Penang Hill. Nie są to być może najwyższe wzgórza świata (najwyższy szczyt ma 830 m n.p.m) to i tak warto je odwiedzić, chociażby ze względu na piękne widoki. Ze szczytu widać całą, zapierającą dech w piersiach panoramę wyspy. Można się tam dostać samemu, decydując się na wędrówkę pod górkę lub wjechać klimatyzowanych wagonikiem. Na wzgórze prowadzi naziemna kolejka liniowa, które zawozi Cię aż na sam szczyt.

Poza samymi pięknymi widokami, na szczycie znajduje się również wiele innych atrakcji. Kilka z nich to taras widokowy, ścieżka oraz mostek zakochanych, Muzeum Sów i stragany z pamiątkami. Warty zobaczenia jest także Meczet Masjid Bel Retiro.

Wzgórze Penang Hill

Pinang Peranakan Mansion

Jest to muzeum poświęcone dziedzictwu Peranakan w Penang. Peranakan lub Baby Nyonya to malajska nazwa potomków chińskich imigrantów, którzy przybyli na Malaje. Muzeum mieści się w charakterystycznym zielonym budynku w Church Street w Georgetown, który niegdyś służył jako siedziba i biuro XIX-wiecznego chińskiego potentata, Chung Keng Quee.

Rezydencja zawiera tysiące peranakańskich artefaktów, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. Ponadto eksponuje peranakański wystrój wnętrz i przedmioty codziennego użytku, takie jak typowy wielki długi stół jadalny. Ze względu na wyjątkową architekturę i wystrój wnętrz, rezydencja była prezentowana w serialach telewizyjnych i programach reality show.

Najpiękniejsze plaże na wyspie Penang

W tej malowniczej części Malezji poza typowo turystycznymi miejscami, znajdują się również fantastyczne plaże. Poniżej, wymieniliśmy kilka z nich, które zdecydowanie są warte odwiedzenia!

Pantai Keracut – jedna z najbardziej oddalonych plaż w Penang. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Penang, na zachodnim wybrzeżu przylądka w północno-zachodniej części wyspy Penang.

Monkey Beach – mówi się o niej, że jest najpiękniejszą plażą w Penang. Ona również jest zlokalizowana na terenie Parku Narodowego, na północno-zachodnim wybrzeżu. To miejsce jest idealne do pływania oraz do wygrzewania się na czystym piasku.

Pantai Kilat / Kilat Beach – bardzo spokojna i cicha plaża, nie jest tak zatłoczona, jak inne, popularniejsze miejsca. Można na jej terenie rozłożyć namiot, bez konieczności wynajmowania hotelu czy apartamentu.

Pantai Batu Ferringhi – jest to plaża przy nadmorskim kurorcie, na północnym-zachodzie Georgetown. Znana jest głównie z tego, że można tu uprawiać wiele sportów wodnych oraz z restauracji, oferujących pyszne, lokalne potrawy.

Poza wymienionymi plażami warte uwagi są również plaże na Jerejak oraz Betong Island i plaża Teluk Bahang. Na każdej z plaży na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem opalania się na gorącym piasku, czy uwielbiasz uprawiać sporty wodne.

malezja penang monkey beach

Ile kosztują wakacje na Penang?

Patrząc na szacunkowe koszty wakacji w Penang w roku 2021, można zauważyć, że są one dość rozbieżne. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób lubisz spędzać czas wolny i jakim typem turysty jesteś.

Jeżeli jesteś typowym backpackerem, podróżujesz z niewielkim bagażem i interesują Cię wakacje przy niskim budżecie, za dwutygodniowe wakacje w Penang dla dwóch osób, zapłacisz ok. 2 tysięcy złotych. Wliczone w to są koszty wyżywienia, noclegu oraz transportu. Brane jest tu również pod uwagę korzystanie wyłącznie z darmowych atrakcji. 

Jeśli dysponujesz budżetem nieco wyższym niż zupełnie niski i interesuje Cię korzystanie również z płatnych atrakcji, za taki sam czas wakacji jak wyżej, również przy dwóch osobach, zapłacisz ok. 5 tysięcy złotych. Natomiast, gdy chcesz sobie pozwolić na wakacje w Penang w wysokim standardzie, musisz się liczyć z kosztami ok. 8 tysięcy złotych.

We wszystkie wymienione koszty nie zostały wliczone bilety samolotowe, których cena może się znacznie różnić, w zależności od miesiąca, w którym zamierzasz odwiedzić Malezję. Aczkolwiek, za lot tam i z powrotem, jedna osoba musi zapłacić ok. 2,5 tysiąca złotych.

Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zdecydujesz się na podróż do Penang i, że nasz artykuł skutecznie utwierdził Cię w tym pomyśle!