Przejdź do treści
wodospady kravica

Wodospady Kravica – wyjątkowe kąpielisko pośród wodospadów

Niezwykle wspaniałe wodospady Kravice w Bośni i Hercegowinie są obowiązkowym punktem wycieczki z dowolnego pobliskiego miasta, takiego jak Mostar, Dubrownik czy Split. Będąc w okolicy żal nie poświęcić jednego dnia na relaks w tych rajskich krajobrazach. Dowiedz się więcej o wodospadach i atrakcjach czekających w ich okolicy!

Przyrodnicza perła Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina jest krajem gór i wody. Wodospad Kravica to wyjątkowa, naturalna atrakcja mająca nieco nierealny charakter Disneya, w którym rzeka Trebižat spada po szerokim łuku, do szmaragdowego basenu. Wiosną ta cudowna mini-Niagara wpada w dramatyczną, duszną furię. Latem jest to łagodniejsza kaskada, ale basen oferuje sielankowe wytchnienie od upału setkom mieszkańców i turystów. Cały obszar jest chroniony przez rząd państwowy, ale jest otwarty dla mieszkańców i turystów na zwiedzanie, pikniki, biwakowanie, a nawet pływanie.

Cała okolica jest pełna zieleni, dookoła są czyste drzewa, topole i figi. Nawet formacje tufowe są zielone, porośnięte gęstymi porostami, mchem i trawą. W pobliżu wodospadów nie ma prawie żadnych sztucznych formacji, które ingerowałyby w pełne środowisko naturalne tego miejsca.

Późną wiosną i gorącymi, letnimi miesiącami w południe zachodzi niesamowite zjawisko naturalne. Ciepło powoduje, że część wody z jeziora podnosi się i tworzy formację przypominającą mgłę na szczycie doliny. Oprócz przepięknego widoku wodnista mgiełka zapewnia również naturalną warstwę cienia przed gorącym słońcem i utrzymuje niską temperaturę dla osób siedzących na piaszczystej plaży poniżej lub pływających w jeziorze.

Jak duże są wodospady?

Wodospad Kravice ma około 25 metrów wysokości i jest podzielony na 20 wodospadów, a jezioro poniżej ma promień około 120 metrów. To właśnie niewielki rozmiar wodospadu sprawia, że jest tak dostępny.

bośnia i hercegowina wodospady

Wodospady Kravica – informacje praktyczne

Wodospady Kravice znajdują się bardzo blisko Dubrownika w Chorwacji i Mostaru w Bośni i Hercegowinie. Zarówno Dubrownik, jak i Mostar są popularnymi celami turystycznymi, z tego powodu wielu podróżników wybiera się na jednodniową wycieczkę do Kravic z tych dwóch miejsc.

Dojazd do Wodospadów Kravica

Chociaż znajduje się w pobliżu Mostaru, prawie niemożliwe jest, aby się tam dostać, ponieważ nie ma transportu publicznego. Jak zatem w najprostszy sposób dostać się na miejsce? Jest kilka opcji:

 • Wykupienie jednodniowej wycieczki.

Jest to prawdopodobnie najłatwiejszy i najpopularniejszy sposób, aby dostać się ze Splitu, Dubrownika, Sarajewa czy Mostaru do wodospadów Kravice. Wycieczki z Dubrownika odbywają się codziennie. Trwają ok. 2,5 godziny i obejmują zazwyczaj także wizytę w Mostarze.

Za 6-godzinną wycieczkę z Mostaru, która obejmuje także wizytę w pięknym Blagaj Tekke należy spodziewać się kosztów w wysokości ok. 65-85 km (150-200 zł).

 • Zamówienie taksówki.

Kolejną opcją, aby dostać się do wodospadów jest zamówienie przejazdu taksówką. Zatrzymując się w apartamencie lub hotelu można skorzystać z pomocy właściciela lub recepcji i poprosić o polecenie kierowcy. Z Mostaru kierowca wykona kurs za ok.100 €, zaczeka tam i odwiezie z powrotem do hotelu.

 • Wypożyczenie samochodu.

Dla posiadaczy prawa jazdy jest to chyba najlepsze rozwiązanie. Daje ono największą swobodę w planowaniu własnego harmonogramu. Podróż samochodem zajmuję tylko 30-40 minut, aby dostać się do wodospadu z Mostaru, około 2 godziny od Dubrownika i półtorej godziny od Splitu.

Przyjeżdżając z Chorwacji należy pamiętać, o tym, że trzeba przekroczyć granicę. W zależności od przekraczanej granicy, może to być bardzo czasochłonny proces. Jadąc np. z Dubrownika warto zaplanować więcej czasu na podróż.

Najbliższe lotniska to Międzynarodowy port lotniczy Mostar (OMO) i port lotniczy Dubrownik Čilipi (DBV).

Wodospady Kravica – wstęp, parking, godziny otwarcia

Walutą obowiązującą w Bośni i Hercegowinie jest Marka zamienna (KM). 1 Marka zamienna to w przeliczeniu na polską walutę ok. 2,33 zł w zależności od obecnego kursu.

Przed wejściem znajduje się parking, na którym obowiązuje opłata w wysokości 2 KM (4,66 zł) na godzinę lub karnet dzienny na 6 KM (13,98 zł) dla samochodów osobowych.

kravice

Opłata za wstęp:

1 czerwca – 30 września

 • 10 KM (osoba dorosła);
 • 5 KM (dzieci w wieku 7-18 lat);
 • dzieci do lat 7 za darmo

1 października – 31 maja

 • 8 KM (dorośli);
 • 4 KM (dzieci w wieku 7-18 lat);
 • dzieci do lat 7 za darmo

Opłata obejmuje również wejście do wodospadu Kocusa i muzeum klasztoru św. Antoniego w Humacu (oba około 20 minut na północ). Ceny z roku na rok ulegają zmianie.

Tuż obok Kravice wodospadów, znajdują się restauracje, dzięki czemu podczas posiłku cały czas towarzyszy gościom niesamowity widok.

Co warto zabrać nad wodospad?

Planując aktywny wypoczynek nad wodospadem warto zabrać strój kąpielowy oraz w okresie letnim – obowiązkowo – krem z filtrem. Przydatne będą wszystkie rzeczy, które zazwyczaj zabiera się nad wodę, takie jak okulary przeciwsłoneczne, japonki/klapki, ręcznik plażowy oraz aparat fotograficzny. Na miejscu są liczne drzewa, na których można zawiesić hamak, co może być ciekawą opcją dla osób lubiących odpoczywać w ten sposób. Choć nad wodospadem dostępne są restauracje i kawiarnia, w których bez problemu dostać można jedzenie oraz napoje, warto zabrać ze sobą butelkę wody i jakąś przekąskę – „na wszelki wypadek”.

Piękno przyrody i… grono turystów

Dzięki swojemu położeniu i bliskości z Mostarem, Wodospady Kravica są popularnym miejscem wśród lokalnej ludności oraz turystów. Są więc coraz częściej i liczniej odwiedzane – szczególnie w sezonie letnim, w którym Bałkany jak i cały świat ugina się pod ciężarem turystów. Jeśli ważnym czynnikiem podczas podróży jest to, aby było bardzo ciepło, optymalnym czasem na odwiedziny Wodospadów Kravica jest październik. W tym rejonie pogoda powinna wciąż przekraczać 25 stopni, a woda być wystarczająco ciepła, by móc w niej pływać. Jest to czas po sezonie wysokim, więc Kravice nie powinno być zatłoczone. Wielu twierdzi, że najlepszą porą roku na zwiedzanie wodospadów Kravice jest wiosna lub kiedy jesień jest najpełniejsza, a krajobraz zmienia kolor na jasnozielony.

Latem można wybrać się na wycieczkę łodzią, aby zbliżyć się do wodospadu. W szczycie sezonu, kiedy most tymczasowy jest połączony, rejsy statkiem odbywają się w dół rzeki w kierunku Little Kravice – mniejszy wodospad – i z powrotem. Około 40 minut za 10 €.

Można również wypożyczyć kajak. To fajny sposób na zbliżenie się do wodospadów i po prostu zrelaksowanie się na wodzie. Koszt wynajmu to ok. 10 KM za jedną godzinę, ok. 5 KM za 30 minut i ok. 40 KM za cały dzień.

wodospad kravica

Kilka faktów o Wodospadach Kravice:

 • Wodospady Kravice mają 28 metrów wysokości.
 • Amfiteatr wodny ma ponad 120 metrów średnicy.
 • Wodospad Kravice znajduje się pod ochroną od 1954 roku.
 • Od wejścia prowadzi ścieżka spacerowa w dół do wodospadu, co zajmuje około 5 minut. Jest to podwyższony chodnik, bez schodów, co ułatwia transport wózkiem.
 • Przy wodospadzie znajdują się przebieralnie i toalety.

Czy warto zobaczyć Wodospady Kravica?

Planując swą podróż po Bałkanach warto dodać Bośnię i Hercegowinę do listy. Wodospady Kravica przyciągają i pozwalają na bezpośrednie obcowanie z naturą. W przeciwieństwie do dużych, znanych wodospadów wyróżnia je możliwość kąpieli w szmaragdowym basenie, który tworzą. Będąc w pobliżu warto zaplanować jednodniową wycieczkę i zrelaksować się w tym przepięknym miejscu. To doskonały przystanek w drodze do Mostaru czy Medjugorje. Nie bez powodu stały się jedną z głównych i najciekawszych atrakcji turystycznych w Bośni.

Atrakcje w okolicy

Spędzając czas w Kravice warto rozejrzeć się po okolicy. Ma ona wiele do zaoferowania turystom przybywającym z różnych zakątków świata. Od starych klasztorów po piękne, malownicze wzgórza – każdy znajdzie coś dla siebie.

Klasztor Blagaj Tekija

Blagaj Tekija to klasztor derwiszów poza Mostarem w Bośni, który ma prawie 600 lat. Usytuowany jest u podnóża klifu, obok źródła rzeki Buna, to wyjątkowa i malownicza seria budynków, która na żywo wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciach. Tekija (lub Tekke) została założona w szczytowym okresie imperium osmańskiego. Czas i osuwiska skał doprowadziły do ​​rozległych napraw i przebudowy budynków. Po zobaczeniu klasztoru można wybrać się do restauracji, które są usytuowane wzdłuż brzegu rzeki, co gwarantuje wspaniałe widoki.

Stare miasteczko Počitelj

Historyczny obszar miejski Počitelj znajduje się na lewym brzegu rzeki Neretvy, przy głównej drodze z Mostaru do Metkovića, na terenie gminy Čapljina. Miasto przedstawia jeden z nielicznych zespołów urbanistycznych w Bośni i Hercegowinie, które zachowały się w swej integralności do czasów obecnych, rozwijanych w kilku fazach historii, począwszy od średniowiecza. Jego ważna strategiczna rola w okresie od XIII do XVII wieku dała jego mieszkańcom możliwość zbudowania jednego z najważniejszych i najlepiej zachowanych zespołów w obrębie murów miejskich w tym regionie.

wodospady kravica

Mostar

Mostar to jedno z najbardziej znanych miejsc turystycznych w Bośni i Hercegowinie. Słynie z mostu w stylu osmańskim na starym mieście, który został częściowo zniszczony podczas wojny. Zrekonstruowany Stary Most i Stare Miasto w Mostarze to symbol pojednania, współpracy międzynarodowej i współistnienia różnorodnych społeczności kulturowych, etnicznych i religijnych. W Mostarze można znaleźć również ukryty za wysokimi murami, najciekawszy stary dom, który był niegdyś haremem – kobiecą częścią – większego gospodarstwa zbudowanego dla XVI-wiecznego tureckiego sędziego. Pełen oryginalnych artefaktów, nadal należy do potomków pierwotnej rodziny, ale obecnie znajduje się pod ochroną UNESCO. Wizyta obejmuje bardzo obszerną wycieczkę.

Więcej o Mostarze przeczytasz a naszym artykule: Mostar – jedno z najciekawszych miast w Bośni i Hercegowinie

Krizevac

Jest to wzgórze pełne kamieni, na którym umieszczone zostały stacje drogi krzyżowej. W 1933 roku zbudowano na szczycie betonowy krzyż upamiętniający 1900 rocznicę Męki Pańskiej. Krzyż ma osiem i pół metra wysokości i w przecięciu ramion kryje relikwie Krzyża z Golgoty. Będąc w tym mieście nie sposób jednak nie wejść na szczyt, skąd można podziwiać piękny widok.

Bośnia i Hercegowina

Będąc w Bośni w odwiedzinach nad wodospadami warto skoncentrować swoją uwagę na pozostałych atrakcjach jakie kryje ten kraj. Jest on jednym z najbardziej oszałamiających wizualnie zakątków Europy. Z muezinami wzywającymi wiernych do modlitwy w tle kościelnych dzwonów, stanowi również zachwycające połączenie Wschodu i Zachodu w sercu Bałkanów.

Najważniejsze atrakcje Bośni i Hercegowiny:

 • Stolica Bośni i Hercegowiny – Sarajewo, w którym rozpoczęła się I wojna światowa.
 • Jajce, a w nim Zamek oraz zespół średniowiecznych bram.
 • Travnik oferuję zwiedzającym liczne meczety, stare grobowce, muzułmańskie cmentarze oraz malowniczy rwący potok z oczkami wodnymi pełnymi ryb.
 • Banja Luka, które jest drugim największym miastem w kraju jest idealnym miejscem dla ludzi szukających nocnych rozrywek. To miasto tętni życiem!
 • Wodospady Una położone w północnej części kraju idealne na spacery i obcowanie z naturą.
 • Bunkier Tito w Konjic – relikt Zimnej Wojny z ciekawą historią.
 • Višegrad jedno z najbardziej doświadczonych przez wojnę miast i jego kamienny most Mehmeda Pašy Sokolovića.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.