Search The Query
Search

Rejestracja przyczepy kempingowej – formalności

rejestracja-przyczepy-kempingowej

Rejestracja przyczepy kempingowej nie różni się zbytnio od rejestracji pojazdu osobowego. Formalności z grubsza są te same, jednak ze względu na różnice prawne pomiędzy poszczególnymi krajami (w przypadku importu przyczepy) oraz niewielkiego doświadczenia w mniejszych filiach WKiT, mogą pojawić się problemy, na które warto być wcześniej przygotowanym.

Zobacz także:

Rejestracja przyczepy kupionej w kraju

Jeśli kupujemy przyczepę na terytorium Polski, jest to najprostszy z wariantów i do rejestracji potrzebujemy:

  • tablicę rejestracyjną,
  • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeśli została wydana),
  • umowę kupna sprzedaży,
  • ubezpieczenie OC (może być poprzedniego właściciela),

Warto też wcześniej wydrukować i wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu, oszczędzi nam to czasu na miejscu, w urzędzie. Pamiętajcie też o możliwości rejestracji wizyty przez Internet, umawiacie się wtedy na konkretną godzinę, bez konieczności długiego oczekiwania! Jeśli transakcja zakupu odbyła się na terenie kraju, przed rejestracją koniecznie musimy opłacić podatek PCC (2%) w Urzędzie Skarbowym, a w dzień rejestracji przepisujemy na siebie ubezpieczenie OC (może być konieczna rekalkulacja składki). Aktualne wnioski i opłaty znajdziecie na dole strony.

Rejestracja przyczepy kupionej za granicą

Tutaj wszystko zależy od konkretnego przypadku oraz kraju zakupu. W naszym przypadku, jako że przyczepę zakupiliśmy od znajomego Niemca, wróciliśmy na jego tablicach i z jego dokumentami (DR i karta pojazdu). Pozostał nam tylko przegląd zerowy (78 zł), tłumaczenie dokumentów (100 zł, umowę kupna mieliśmy dwujęzyczną) i zakup OC – wystarczy, że zrobimy to w dniu odebrania tablic tymczasowych.

Gdy strony nie mają do siebie takiego zaufania, potrzebna jest laweta lub, jeśli przywozimy ją na kołach, tablice zjazdowe oraz tymczasowe lub stałe OC. Sprowadzając przyczepę z Niemiec, można jeszcze przed zakupem zaopatrzyć się (na granicy lub w niemieckich urzędach) w żółte tablice z ubezpieczeniem na teren UE. Takie tablice są ważne 5 dni i warto ich użyć do zrobienia przeglądu zerowego od razu po przyjeździe.

Przykładem nietypowej rejestracji mogą być np. przyczepy zakupione w Anglii. Na wyspach nie podlegają w ogóle rejestracji i otrzymujemy tylko dokument zakupu (umowa, faktura itp.). Do rejestracji taki dokument musi być wystarczający, ale warto wcześniej zadzwonić do lokalnego Wydziału Komunikacji i Transportu i zapytać czy przy rejestracji mogą się pojawić jakieś problemy. Niestety, ale zdarzają się różne interpretacje pomiędzy poszczególnymi WKiT i nie zawsze formalności przechodzą bezproblemowo.

Od zakupu przyczepy poza terenem Polski nie opłacamy podatku PCC ani akcyzy! Nie jest też wymagane zaświadczenie na formularzu VAT-25.

Dobry diagnosta kluczem do sukcesu

W przypadku sprowadzonej przyczepy, warto udać się na przegląd zerowy do obeznanej w temacie stacji diagnostycznej. To od diagnosty zależeć będzie poprawność opisu w dokumentach naszej przyczepy, a co za tym idzie, ew. problemowość rejestracji. W naszym przypadku, mimo niemieckiej dokumentacji, pojawiły się błędy w polach rodzaj, model i marka przyczepy. Nie wiem na ile było to spowodowane niewiedzą diagnosty, a na ile faktycznymi ograniczeniami systemu CEPIK, ale przedłużyło to czas rejestracji do około półtora miesiąca. Oczywiście w takim przypadku wszelkie wątpliwości urząd powinien wyjaśnić na własną rękę, kontaktując się z diagnostą lub producentem/dealerem.

Opłaty rejestracyjne

  • Tłumaczenie dokumentów – ok. 50 zł/szt.
  • Przegląd zerowy – 78 zł
  • Rejestracja – 121,50 zł
  • Ubezpieczenie OC – 40 – 80 zł/rok w zależności od towarzystwa i posiadanych zniżek

Dokumenty do druku

  • wniosek – rejestracja pojazdu – KLIK
  • umowa kupna-sprzedaży PL/DE – KLIK

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

1 Comments Text
  • Leave a Reply

    Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

    This will close in 0 seconds