Search The Query
Search

Jak wybrać śpiwór w 4 krokach?

jak wybrać śpiwór

Temat na pozór prosty, jednak oferta dostępnych śpiworów jest bardzo bogata, różnią się one między sobą wieloma parametrami i ważne, aby kupować świadomie. Rozsądna decyzja zapewni nam maksymalny komfort odpoczynku w niejednokrotnie trudnych warunkach polowych. Sami staliśmy przed wyborem idealnego śpiwora i przygotowaliśmy 4 najważniejsze punkty do przeanalizowania, którymi się właśnie dzielimy.

1. W jakich temperaturach będziemy nocować?

Podstawowym kryterium wyboru idealnego śpiwora była dla nas temperatura, która będzie panować podczas wyjazdu. Przed zakupem zastanawialiśmy się, w jakich porach roku najczęściej wyruszamy w outdoorową podróż i w jakich warunkach nocujemy. Śpiwór przeznaczony do warunków panujących w lecie nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji późną jesienią czy zimą. W ofercie sklepów można znaleźć śpiwory idealne do temperatur panujących latem, 3-sezonowe (przeznaczone do użytku wiosną, latem i jesienią) oraz całoroczne, w których komfortowo przenocujemy również zimą.

W wyniku wprowadzenia europejskich norm, od kilku lat na śpiworach uznanych marek znajdziemy podaną skalę temperatur, w których sen będzie komfortowy. W tabelce znajdują się najczęściej 3 wartości:

  • temperatura komfortu (T comfort) – w tej temperaturze przeciętna kobieta (przyjmuje się: 25 lat, 60 kg, 160 cm wzrostu) powinna spać komfortowo,
  • temperatura graniczna (T limit) – w tej temperaturze mężczyzna o standardowej budowie ciała (25 lat, 73 kg, 176 cm wzrostu) powinien mieć zapewniony komfortowy sen,
  • temperatura ekstremalna (T min) – poniżej tej temperatury może wystąpić groźna dla życia hipotermia.

Pamiętajmy jednak, że odczuwana pod gołym niebem temperatura zmienia się w zależności od wielu czynników. Musimy zwrócić uwagę na to, jaką izolację mamy od dołu, co osłania nas przed wiatrem, jakie ubrania mamy na sobie, jaki jest nasz stan zdrowia, stopień wypoczęcia, a nawet sposobu odżywiania.

Za odpowiedni komfort termiczny odpowiada również rodzaj, ilość i jakość wypełnienia śpiwora. Zwykle wewnątrz śpiworów znajduje się puch lub materiał syntetyczny. W przypadku modeli puchowych, przeznaczonych na lato, najczęściej stosuje się 300 g wypełnienia. Śpiwory 3-sezonowe zawierają od 400 do 700 g, natomiast w wersjach przeznaczonych na zimę, wypełnienie zaczyna się od 700 g. Do kwestii wyboru pomiędzy puchem a syntetykiem wrócimy jeszcze w trakcie omawiania objętości śpiworów.

Podczas wyboru śpiwora dużą uwagę przywiązywaliśmy również do jego zamka i kaptura. Zamek jest zazwyczaj najbardziej narażony na awarie i może odpowiadać za największe ubytki ciepła. W modelach przeznaczonych na zimę zamki są więc zazwyczaj okryte listwą termiczną, maksymalnie skrócone lub w ogóle niestosowane. W śpiworach letnich warto zwrócić uwagę, czy zamek posiada dwa suwaki – w przypadku gorących nocy umożliwia to wpuszczenie do środka odrobiny chłodniejszego powietrza. Jeśli dane modele śpiworów posiadają możliwość łączenia jednego z drugim, znaczenie ma również strona, po której znajduje się zamek. Istotny dla komfortowego snu jest także kaptur śpiwora. Kaptur posiadający ściągacz, który umożliwi dopasowanie go do naszej głowy sprawdzi się zwłaszcza w trudnych warunkach i przy niskich temperaturach. W zimowych śpiworach popularne są kołnierze termiczne. To ściągacze znajdujące się na wysokości szyi. Dzięki nim, skutecznie zatrzymujemy ciepło wewnątrz śpiwora.

2. Jaki kształt śpiwora wybrać?

Obecnie na rynku najpopularniejszymi modelami śpiworów pod względem kształtu są: mumia i klasyczny prostokąt. Na początku jednak zwracaliśmy uwagę na ich rozmiar. Śpiwór musi być doskonale dopasowany – za duży będzie posiadał nieogrzaną przestrzeń, zbyt mały może stracić dobre właściwości izolacyjne. Modele o kształcie popularnej mumii zazwyczaj zdecydowanie lepiej przylegają do ciała niż klasyczne wersje śpiworów, więc są o wiele cieplejsze. Ich charakterystyczny krój zajmuje także mniej miejsca po spakowaniu. Z kolei śpiwory prostokątne oferują większą przestrzeń, co może być zaletą dla osób często zmieniających ułożenie swojego ciała podczas snu. Zazwyczaj można je również rozłożyć i wykorzystać jako zwykłą kołdrę. Niektóre modele prostokątne posiadają możliwość łączenia jednego śpiwora z drugim, co w przypadku mumii jest niemożliwe.

3. Jak będziemy śpiwór transportować?

Zastanawialiśmy się także, w jaki sposób będziemy się ze śpiworem przemieszczać i czy nie będzie on zbyt dużym obciążeniem podczas wędrówek. Jeśli potrzebujemy śpiwór na pieszą wyprawę np. w góry, wtedy bardzo duże znaczenie będzie miał jego rozmiar i waga. Na te dwa atrybuty wpływa zazwyczaj materiał, z którego wykonano i którym wypełniono śpiwór. Wracamy tutaj więc do wyboru pomiędzy puchem a syntetykiem. Puch ma znakomite właściwości kompresyjne – nawet, gdy wypełnienia będzie dużo, spakowany śpiwór może zajmować wyraźnie mniej miejsca od modelu syntetycznego. Po rozpakowaniu, puch rozpręży się i widocznie zwiększy swoją objętość. Warto zwrócić uwagę na sprężystość wypełnienia (wyrażana w jednostce CUI) – im wyższa, tym lepsze właściwości termiczne i kompresyjne.

Śpiwory wypełnione puchem mają jednak wadę, którą musimy podkreślić. Jeśli dostanie się do nich woda, stracą swoje właściwości termiczne, co wpłynie na komfort snu. Pełną funkcjonalność odzyskają dopiero po dokładnym wysuszeniu. Co prawda, na rynku można znaleźć modele z puchem hydrofobowym, ale ich cena zwykle jest zdecydowanie wyższa, niż wersji standardowych. Śpiwory syntetyczne zdecydowanie lepiej radzą sobie w wilgotnych warunkach oraz są zazwyczaj tańsze od tych wypełnionych puchem.

4. Czy śpiwór będzie narażony na zabrudzenia lub uszkodzenia?

Ostatnim krokiem, jaki postawiliśmy wybierając nasz śpiwór, był ten w kierunku decyzji o rodzaju tkaniny. W najpopularniejszych modelach stosuje się zazwyczaj materiały takie jak nylon czy poliester. Charakteryzuje je dobra wytrzymałość i niezbyt duża waga. Łatwo je również wyczyścić. Przed pierwszym praniem śpiwora dokładnie sprawdźmy wytyczne znajdujące sią na jego metce. Unikamy ciężkiej bawełny znajdującej się wewnątrz śpiwora, ponieważ po namoknięciu lub przepoceniu, jest ona trudna do wysuszenia. O wiele lepiej sprawdza się w tym przypadku właśnie nylon, który schnie szybciej a również jest miły w dotyku. Warto wspomnieć o tkaninie rip-stop, która jest wyjątkowo wytrzymała i w przypadku rozdarcia chroni przed dalszym rozrywaniem materiału.

Analizując wszystkie wymienione przez nas kroki i określając warunki, w których będziemy korzystać ze śpiwora, o wiele łatwiej jest podjąć dobrą decyzję. My zdecydowaliśmy się na CAMPZ Surfer 400 ze sklepu addnature.pl ze względu na bardzo dobrą propozycję cenową (obecnie jest dostępny także kod rabatowy -20% na wszystko: SPECIAL20). Niby tylko na lato, ale temperatura komfortu to 11°C i raczej nie przewidujemy jego wykorzystywania poniżej tego poziomu. Jest stosunkowo lekki (poniżej 1 kg), ma możliwość wyboru strony zamka i połączenia z drugim modelem. Mamy nadzieję, że dzięki tym radom, każdą noc w podróży spędzicie w doskonałych warunkach a śpiwory będą służyć Wam przez wiele lat.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

1 Comments Text
  • Leave a Reply

    Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

    This will close in 0 seconds