revolut jak działa

Revolut – oszczędzaj podczas zagranicznych wyjazdów

Niektórzy nazywają ten start-up finansową rewolucją, inni wciąż jeszcze traktują go jako ciekawostkę. Pewne jest jedno, w grupie podróżujących prywatnie lub służbowo już ponad 10 milionów osób na świecie jest właścicielami karty Revolut. To sprytne rozwiązanie ułatwia odzyskanie kontroli nad finansami, oszczędza pieniądze podczas transakcji zagranicznych i oferuje wiele funkcji przydatnych nie tylko w podróży.

Kartę wraz z aplikacją stworzył w 2015 r. start-up założony przez dwóch Rosjan. Dziś siedziba tego przedsiębiorstwa mieści się w Londynie, a jeden z największych oddziałów znajduje się w Krakowie. Polska to także pierwszy kraj na świecie, w którym Revolut uruchomił lokalne karty, numery kont i biuro obsługi klienta.

Czym jest Revolut?

Jest to przede wszystkim narzędzie do płatności za granicą. Revolut to aplikacja mobilna, w której zakłada się konto połączone z karta płatniczą. Przy użyciu aplikacji otrzymujemy dostęp do bezpłatnych przelewów krajowych i międzynarodowych, jak również do opcji płacenia za granicą bez prowizji oraz dodatkowych opłat.

Warto podkreślić, że płatności za pomocą Revoluta rozliczane są po kursie międzybankowym, a więc dużo taniej niż w bankach czy kantorach internetowych. Można również ograniczyć się do karty wirtualnej, która przydaje się chociażby do przeprowadzania transakcji w sklepach internetowych. Dodajmy, że jest to karta prepaid, czyli zasila się ją dowolnej wielkości przelewem ze swojego podstawowego konta.

Revolut, czy to bezpieczne?

Doświadczeni podróżnicy wiedzą, jak wiele można zyskać stosując sprawdzone rozwiązania i korzystając z odpowiednich zabezpieczeń. Revolut dba o to, by podczas podróży nasze pieniądze były dobrze chronione. Dostępem do karty można sterować z poziomu aplikacji na telefonie. Jeżeli kartę zgubimy lub zostanie ona skradziona, jednym kliknięciem na ekranie telefonu możemy zablokować jej działanie. Gdy się odnajdzie, odblokowanie również zajmie kilka sekund. To rzecz niespotykana w przypadku skomplikowanych procedur tradycyjnych banków.

W aplikacji można także wyłączać takie funkcje jak płatności zbliżeniowe czy wypłaty z bankomatu. Jeśli karta zostanie użyta z dala od miejsca naszej lokalizacji, system automatycznie ją zablokuje. Wygodna jest także opcja powiadamiania o przelewach – informacja na ekranie telefonu wyświetli się natychmiast po dokonaniu płatności.

Dla osób, które w kwestiach finansowych ufają jedynie instytucjom bankowym – w 2018 r. Revolut uzyskał europejską licencję bankową, dającą zezwolenie na działalność na terenie Unii Europejskiej. To rozwiązanie znacznie podnosi bezpieczeństwo korzystania z usług firmy. Teraz każdy użytkownik aplikacji ma gwarancję zwrotu do 100 tys. euro na wypadek bankructwa lub innych problemów start-upu.

Jak Revolut działa w praktyce?

Revolut umożliwia płatność kartą w walucie kraju, w którym przebywamy, bez kosztów przewalutowania. Usługa dostępne jest dla 150 walut. Nie trzeba wymieniać pieniędzy w kantorze lub tracić na prowizjach za wypłatę gotówki z bankomatu.

Z technicznego punktu widzenia karta Revolut działa tak, jak wszystkie inne karty – można nią płacić zbliżeniowo, wkładać do terminalu bądź przesuwać paskiem magnetycznym (przydatne zwłaszcza w USA). Od tradycyjnej karty odróżnia ją to, że „wyczuwa” walutę, w której dokonujemy płatności.

Jeśli masz wyjazd last minute i NFC w telefonie, nie musisz czekać na fizyczną kartę. Możesz od ręki założyć wirtualną, podpiąć ją do Google Pay czy Apple Pay i płacić zbliżeniowo telefonem za granica, oszczędzając tym samym na przewalutowaniu.

Revolut umożliwia także bieżące śledzenie naszych wydatków z podziałem na kategorie, np. jedzenie w restauracjach czy transport. Pozwala to lepiej kontrolować na co wydajemy pieniądze podczas podróży, wygodniej planować budżet i skuteczniej szukać oszczędności.

Jak zacząć przygodę z Revolutem?

Na samym początku pobieramy aplikację na swój telefon. Korzystając z poniższego linka i wprowadzając swój numer telefonu, otrzymacie ją poprzez SMS. Uruchamiamy ją i po krótkim wprowadzeniu zakładamy konto. Do jego aktywacji niezbędne jest przesłanie zdjęcia dowodu tożsamości. Po zatwierdzeniu wystarczy doładować swoje konto i można zacząć płacić. Uwaga!
> Tutaj < dostaniesz 15 zł na start (wchodzę!).

Jak korzystać?

Revoluta możesz doładować albo w czasie rzeczywistym, z innej karty np. do Twojego głównego rachunku bankowego, albo przelewem na Twój revolutowy numer konta, wtedy pieniądze pojawią się z opóźnieniem klasycznym dla przelewów bankowych (1-2 dni).

Następnie albo z góry kupujesz walutę, albo zostawiasz środki w złotówkach, a Revolut będzie na bieżąco z nich korzystał, robiąc przy każdej płatności przewalutowanie po kursie międzybankowym bez dodatkowych prowizji.

I tak, przykładowo, jadąc do Norwegii możesz aktywować konto w koronach norweskich i zamienić PLN na NOK, korzystając z o wiele korzystniejszego kursu niż w tradycyjnym banku czy kantorze. Gdy już będziesz mieć korony na subkoncie, karta automatycznie pobierze je podczas płatności w Norwegii. Analogicznie ten mechanizm będzie działał w przypadku każdej waluty, do której masz przypisane subkonto. Jeśli podczas pobytu w Norwegii skończą Ci się korony, a na karcie będzie aktywne subkonto z euro, Revolut przewalutuje EUR na NOR.

Jak oszczędzać z Revolutem?

Przede wszystkim korzystać. Możliwość przewalutowania pieniędzy po kursie międzybankowym niesie z sobą duże oszczędności. Podobnie jest z wypłatą gotówki z bankomatów bez prowizji. Należy jednak pamiętać o limitach darmowego konta:

  • wypłata gotówki z bankomatów na całym świecie jest darmowa do kwoty o równowartości 800 zł miesięcznie dla lokalnych walut, a dla euro i funta brytyjskiego kwoty do 200 € oraz 200 £. Każda wypłacona kwota powyżej limitu zostanie obarczona prowizją w wysokości 2%.
  • wymiana walut (w tym płatność kartą) jest darmowa do kwoty 20 000 zł miesięcznie. Po przekroczeniu limitu zostanie doliczona opłata w wysokości 0,5% dla każdej z transakcji.

Przed weekendami warto wymienić walutę „na zapas”, wtedy unikniesz ew. prowizji za przewalutowanie w sobotę i niedzielę, kiedy banki nie pracują – przewalutowania w dniach roboczych są po prostu tańsze niż w weekendy.

Możesz także gromadzić finanse na wakacje przez cały rok. Jeśli widzisz, że kurs danej waluty (np. euro) jest korzystny, kupisz ją bez spreadu i prowizji w dowolnym momencie. Revolut to również świetny sposób na oszczędzanie dla osób mających problemy z odkładaniem nawet niewielkich kwot. W aplikacji możesz włączyć funkcję, która zaokrągli każdą płatność do pełnej kwoty i różnicę przeleje na subkonto oszczędnościowe. W ten sposób po kilku podróżach i bez wielkiego wysiłku odłożysz całkiem sporą kwotę.

Co jeszcze oferuje Revolut?

Ta praktyczna aplikacja to nie tylko tańsze przelewy za granicą i brak prowizji za wypłaty z bankomatów. Dodatkową usługą jest także wygodny dostęp do kryptowalut – można nie tylko je wymieniać, ale także śledzić aktualne kursy i konfigurować alerty cenowe (nie kupuje się ich jednak fizycznie, otrzymuje się instrumenty finansowe połączone z ich kursem 1:1). Revolut pozwala również na otrzymywanie błyskawicznych przelewów do znajomych w aplikacji, dzielenie rachunków oraz ustawianie cyklicznych płatności.

Dla osób, które podróżują często i którym zależy na maksymalnym komforcie, Revolut przygotował płatne plany dające m.in. dostęp do ubezpieczenia medycznego za granicą, ubezpieczenia od opóźnionych lotów, zgubionego bagażu czy ubezpieczenia telefonu.

Firma nieustannie rozwija swoją ofertę i dodaje do aplikacji nowe funkcje. Ruszyła m.in. możliwość zakupu akcji bez prowizji, ale dostęp do tego rozwiązania mają na razie jedynie osoby korzystające z płatnej wersji. Podobnie sprawy mają się z najnowszą zmianą, czyli wprowadzeniem do aplikacji konta oszczędnościowego oprocentowanego aż na 1,35% w skali roku. Opcja na razie wyłącznie dla użytkowników z Wielkiej Brytanii, ale pewnie z czasem obejmie również inne kraje i plany.

Ile kosztuje Revolut?

Nic! Tak jak wspominaliśmy – założenie konta i najprostszy plan są darmowe. Plany Premium i Metal to odpowiednio 29,99 zł i 49,99 zł miesięcznie.

Aplikację i kartę Revolut najlepiej przetestować na własną rękę. To rozwiązanie ułatwia życie nie tylko osobom często podróżującym czy pracującym za granicą. Revolut jest przydatny nawet podczas jednorazowego wyjazdu na wakacje lub zakupów w zagranicznych sklepach internetowych.

Zainteresowany? Tutaj założysz konto.