Przejdź do treści
revolut jak działa

Revolut — jak działa? Co to jest Revolut i czy warto go mieć?

Na pewno niemal każdy słyszał o czymś takim jak Revolut. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych kosztów wyjeżdżając za granicę, warto zagłębić się w ten temat. Revolut pozwala na wymianę walut, płatności i wypłaty gotówki za granicą. Wszystko na korzystnych warunkach i bez zbędnych opłat. Przedstawiamy, czym jest Revolut, jak działa i czy warto go używać.

Co to jest Revolut?

Revolut to globalna aplikacja do obsługi finansów, która funkcjonalnością przypomina tradycyjny bank. Połączona jest z kartą Revolut i ułatwia pełne zarządzanie środkami na koncie. Użytkownik ma możliwość prowadzenia wielowalutowego rachunku bankowego. Usługa cieszy się powodzeniem wśród wielu klientów, przede wszystkim dzięki możliwości płacenia kartą za granicą, z reguły nieobciążonego dodatkowymi kosztami i marżą, co wyróżnia Revolut. Przewalutowanie przebiega w ramach atrakcyjnego, międzybankowego kursu wymiany walut.

Jak założyć Revoluta?

Co należy zrobić, aby zacząć korzystać z możliwości, jakie swoim użytkownikom oferuje Revolut? Jak założyć konto Revolut i wykonywać transakcje?

  1. Pobranie aplikacji mobilnej

Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji mobilnej, dostępnej w Google Play i App Store. Możliwe jest również podanie numeru telefonu na stronie internetowej Revoluta, na który potencjalny użytkownik otrzyma wiadomość wraz z linkiem do aplikacji.

revolut jak działa
  1. Weryfikacja tożsamości

Po uruchomieniu aplikacji niezbędne jest udostępnienie takich danych jak numer telefonu czy miejsce zamieszkania. Kolejnym krokiem jest weryfikacja tożsamości użytkownika, która również odbywa się w pełni z pomocą aplikacji mobilnej Revolut. Skan dowodu nie jest potrzebny do całego procesu. Wystarczy zrobić zdjęcie dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu). Warto zadbać o dobre oświetlenie, aby uniknąć problemów wynikających z nierozpoznania dokumentu przez aplikację, które wydłużają proces.

Po przesłaniu zdjęcia dokumentu użytkownik zostaje poproszony o zrobienie zdjęcia swojej twarzy. Weryfikacja tożsamości na podstawie udostępnionych zdjęć przebiega sprawnie (czas oczekiwania to kilka minut). Natychmiast po potwierdzeniu weryfikacji możliwe jest korzystanie z konta, które należy zasilić minimalną kwotą 20 zł w celu aktywacji.

Wykorzystując darmową kartę Revolut (w wirtualnej formie), możliwe jest dokonywanie płatności telefonem. Istnieje również opcja zamówienia jednej z kart debetowych Visa lub Mastercard, oferowanych przez Revolut. Karta fizyczna aktywowana jest w taki sposób jak w przypadku kart do tradycyjnych kont bankowych. W celu aktywacji należy dokonać płatności za pomocą terminala lub bankomatu, wpisując kod PIN.

karta revolut opinie

Jak działa Revolut? Funkcje Revoluta

Revolut umożliwia swoim użytkownikom darmowe prowadzenie konta oraz wykonywanie międzynarodowych przelewów pieniężnych w walutach ponad 30 krajów. Klienci Revolut mogą liczyć na transakcje kartą za granicą oraz zakupy w sklepach internetowych w obcych walutach. Płatności za pomocą Revoluta wypadają korzystniej, niż te oferowane przez banki, które doliczają prowizję. Użytkownik aplikacji może szybko przewalutować środki finansowe na swoim koncie i korzystać z nich poza granicami kraju.

Revolut oferuje 4 pakiety, różniące się oferowanymi usługami, w różnych wariantach cenowych. Podstawowe konto Standard jest bezpłatną opcją, jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z licznymi ograniczeniami nałożonymi przez Revolut. Limity to między innymi miesięczne ograniczenia bezpłatnych wypłat z bankomatów, wymiany walut i przelewów.

Jak doładować Revoluta?

Korzystanie z możliwości, jakie oferuje klientom aplikacja wymaga przede wszystkim zasilenia konta Revolut. Jak doładować środki na koncie? Doładowanie Revoluta to szybki i prosty proces. Można tego dokonać na dwa sposoby:

  1. Zasilenie konta kartą debetową lub kredytową

Operacja wymaga podania danych z karty oraz kwoty. Minimalna kwota doładowania wynosi 50 zł lub 20 jednostek waluty i jest ono realizowane w czasie rzeczywistym. Zdarza się, że banki pobierają prowizję za doładowanie Revoluta kartą kredytową. Przed dokonaniem operacji warto sprawdzić taryfę opłat i prowizji swojego banku. Możliwe jest również zasilanie Revoluta inną walutą, niż złotówki, co jest dużym udogodnieniem dla osób posiadających konta bankowe za granicą.

  1. Przelew z konta bankowego

Aby zasilić konto, wystarczy wykonać transakcję, której odbiorcą jest Twoje konto Revolut. Przelew przebiega w taki sam sposób jak przelewy kierowane do standardowych kont bankowych. Numer konta w Revolucie znajduje się w zakładce „dane konta”. Warto pamiętać, że od 2021 roku Revolut nie oferuje już kont lokalnych z polskim numerem IBAN. Z tego względu przelew zostanie potraktowany jako zagraniczny (SWIFT), więc transakcja może potrwać dłużej i zostać obciążona dodatkowymi opłatami banku.

Zobacz także: Kosztowna zguba? Co zrobić, gdy stracimy kartę płatniczą za granicą?

Revolut — wypłata z bankomatu

Korzystanie z karty Revolut umożliwia bezpłatne wypłacanie środków z bankomatów w kraju i za granicą. Trzeba jednak liczyć się z limitami. Każdego miesiąca możliwa jest bezpłatna wypłata 800 zł w planach Standard i Plus, 1600 zł w planie Revolut Premium oraz 3000 zł jako użytkownik planu Metal. Po przekroczeniu miesięcznych limitów naliczana jest opłata w wysokości 2%. Co więcej, klientom planu Standard przysługuje również limit pięciu bezpłatnych wypłat miesięcznie.

Warto pamiętać, aby podczas wypłacania gotówki za granicą wybierać opcję bez przeliczenia waluty przez bankomat. Dzięki temu środki zostaną przewalutowane po korzystnym kursie walut Revoluta. W przeciwnym razie firma obsługująca bankomat może zastosować własny, wysoki kurs wymiany. Należy także zwracać uwagę na bankomaty, z których korzysta się za granicą. Niektóre z nich naliczają własne prowizje, które nie są zależne od wydawcy karty.

karta walutowa revolut

Czy wszędzie zapłacisz Revolutem?

Obecnie płatność Revolutem jest osiągalna praktycznie wszędzie. Płacenie kartą za granicą i wypłaty z bankomatów są możliwe w walutach ponad 140 krajów. Powszechnie akceptowane są karty Mastercard oraz Visa. Revolut nie obsługuje krótkiej listy, z założenia rzadkich walut. Podczas płatności za granicą, środki zostaną automatycznie przeliczone na walutę kraju, w jakim znajduje się użytkownik Revoluta.

Dla posiadaczy Revoluta dostępne są przelewy międzynarodowe w walutach ponad 30 krajów. Revolut nie umożliwia natomiast wykonania przelewu na przykład w walucie ukraińskiej (hrywna). Należy pamiętać, że przelewając środki na konto bankowe prowadzone w innej walucie, przez bank odbiorcy może zostać naliczona dodatkowa opłata. Dodatkowo płatność kartą Revolut nie jest możliwa u maklerów i dealerów papierów wartościowych oraz w biurach wymiany walut.

Revolut karta — dodatkowe funkcje Revoluta

Użytkowanie konta Revolut niesie za sobą szereg dodatkowych funkcji. Należy do nich między innymi możliwość prowadzenia rachunków grupowych. Aplikacja dzieli i rozlicza wydatki między członków utworzonej grupy. Funkcja może być szczególnie przydatna podczas wspólnych wyjazdów lub obiadów ze znajomymi.

Rewolut oferuje swoim klientom opcję śledzenia subskrypcji, czyli kontrolowanie wszelkich poleceń zapłaty i płatności cyklicznych. Aplikacja informuje również, gdy środki na koncie użytkownika nie są wystarczające, aby zrealizować płatność. Okazuje się, że także podczas zakupów online, klient Revoluta może liczyć na profity. Revolut Shopper, czyli rozszerzenie przeglądarki internetowej, umożliwia wyszukiwanie zniżek podczas zakupów. Użytkownikom proponowane są także zwroty pieniędzy za zakupy w wybranych sklepach.

Zobacz także: Jak tanio i bezpiecznie płacić w podróży?

Revolut — kryptowaluty

Ciekawą opcją są inwestycje w kryptowaluty. Aplikacja daje możliwość natychmiastowej wymiany na przykład Bitcoina na ponad 50 walut. Lista tokenów, które klienci Revoluta mogą sprzedać lub kupić, jest stale aktualizowana. Inwestując w kryptowaluty, należy pamiętać, że wiąże się to z wysokim ryzykiem. Co prawda, Revolut wysyła swoim użytkownikom powiadomienia, które pozwalają śledzić zmiany cen kryptowalut na bieżąco, jednak warto być w tym aspekcie ostrożnym i zachować rozwagę.

revolut przelewy

Revolut junior

Użytkownikom każdego z planów aplikacji proponowane jest otwarcie konta dla dziecka. Konto Junior, przeznaczone dla dzieci od 7 do 17 lat może zostać otwarte przez rodzica lub opiekuna prawnego. W tym przypadku rodzic może mieć kontrolę nad wydatkami dziecka, dzięki powiadomieniom o transakcjach oraz możliwości zablokowania karty. Użytkownikom bezpłatnej wersji Standard przysługuje możliwość założenia jednego konta, które miesięcznie może być zasilane jedynie kwotą 160 zł oraz posiada limit wypłat z bankomatów w takiej samej kwocie.

Revolut — ubezpieczenie

Revolut proponuje swoim klientom ubezpieczenie medyczne, wykorzystujące geolokalizację. Dzięki temu możliwa jest płatność „za dzień” wyjazdu, więc opłata zostaje pobierana wtedy, gdy klient Revoluta przebywa za granicą. Ubezpieczenie podróżne zawiera usługi medyczne i stomatologiczne, świadczone w sieci ośrodków medycznych w wielu krajach. Oprócz ubezpieczenia zdrowotnego Revolut proponuje ubezpieczenie telefonu komórkowego. Oferta ta obejmuje ochronę w razie uszkodzeń ekranu czy zalań.

Revolut opłaty — ile kosztuje Revolut?

Mimo, że z założenia Revolut zapewnia bezpłatne prowadzenie konta czy wymianę walut, niektóre opcje ograniczone są limitami, za których przekroczenie trzeba zapłacić. Płatności za usługi uzależnione są od posiadanego planu konta. 

Posiadacze bezpłatnego planu Standard za prowadzenie konta nie płacą nic, jednak są objęci największą ilością limitów. Koszt planu Plus to obecnie 14,99 zł miesięcznie i w odróżnieniu od planu Standard, oferuje on między innymi ochronę zakupów online oraz brak limitu pięciu wypłat z bankomatu. Plan Premium w cenie 29,99 zł miesięcznie zapewnia mniej limitów i ochronę zakupów o większej wartości, niż pakiet Plus. Co więcej, użytkownicy planów Premium i Metal płacą niższe opłaty w przypadku inwestycji (obrót kryptowalutami lub towarami). Najwięcej możliwości mają użytkownicy w pakiecie Metal, który jest najdroższy – 49,99 zł miesięcznie. Mogą liczyć na najmniejsze ograniczenia i najniższe dodatkowe opłaty.

Zobacz także: Bergen (Norwegia) – miasto za siedmioma górami

Klienci Revoluta muszą płacić za przelewy poza UE i kraje stowarzyszone. Kwota opłaty wynosi 2,5 zł i są z niej zwolnieni użytkownicy planów Premium i Metal (przy 1 oraz 3 płatnościach na miesiąc). Warto także zwracać uwagę, kiedy korzystamy z opcji wymiany walut. W weekendy marża za przewalutowanie dla głównych walut wynosi 1%, podczas gdy w dni powszednie jest to usługa bezpłatna. Również transakcje w walutach niestabilnych wiążą się z dodatkowymi kosztami w postaci 1% prowizji, na przykład w przypadku hrywien ukraińskich.

karta wielowalutowa revolut

Czy Revolut jest bezpieczny?

Jak zapewnia Revolut, korzystanie z jego usług jest całkowicie bezpieczne. Istnieje szereg funkcji, które pozwalają na ograniczenie ryzyka utraty środków na koncie, na przykład w wyniku zgubienia karty. Standardową opcją jest możliwość szybkiej blokady karty za pomocą aplikacji lub natychmiastowe wyłączenie płatności zbliżeniowych, online i wypłat z bankomatu. Z uwagi na to, że partnerami Revoluta są firmy Visa oraz Mastercard, płatności kartą podlegają ochronie przed oszustwami, utratą i kradzieżą w ramach takich samych procedur, co w standardowych bankach.

Warto pamiętać, że wszelkie działania Revoluta są autoryzowane przez FCA, czyli finansowy organ nadzorczy w Wielkiej Brytanii, skąd wywodzi się Revolut. Co więcej, w 2018 roku Revolut uzyskał od Banku Litwy licencję bankową, w ramach której prowadzi działalność również w Polsce. Zapewnia to jeszcze większą gwarancję bezpieczeństwa środków na kontach użytkowników. Ciekawą formą ochrony podczas zakupów online są transakcje wykonywane za pomocą jednorazowej karty, której numer ulega zmianie przy każdej płatności. Ma to jeszcze bardziej pomóc w uniknięciu potencjalnych oszustw i kradzieży.

Revolut — opinie użytkowników, czy faktycznie warto?

Opinie na temat Revoluta są pozytywne. Użytkownicy zwracają uwagę na niskie koszty, wygodę, funkcjonalność oraz łatwość wykonywania transakcji. Konto Revolut może okazać się szczególnie przydatne podczas wakacji, kiedy często decydujemy się na zagraniczne podróże.

Wśród wad Revoluta można wymienić limity, szczególnie te w planie Standard. Mimo to, podczas wakacyjnych wyjazdów i rozsądnego użytkowania, bezpłatna taryfa w zupełności wystarczy.

Zobacz także: Izmir – odkryj starożytny region Turcji

Revolut to ciekawa propozycja dla osób robiących zakupy online w zagranicznych sklepach lub po prostu – ceniących sobie szybkie i łatwe wykonywanie transakcji oraz kontrolę finansów. Szczególnie przydatny może się jednak okazać podczas wyjazdów zagranicznych, zarówno tych kilkudniowych typu city break, jak i dłuższych wypadów. Dzięki usługom, jakie świadczy Revolut będziesz mógł szybko i wygodnie zapłacić kartą za pizze we włoskiej restauracji, albo kupić pamiątki na deptaku w chorwackim Splicie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.