Search The Query
Search

Tasmania – czy warto tam jechać?

tasmania

Tasmania zachwyca swym przyrodniczym środowiskiem, unikalnymi geologicznymi formami, a miejsce to znane jest nie tylko z występowania w tym regionie diabła tasmańskiego. Wycieczka w tę cześć świata, choć odległa – pozwoli odkryć wszystkie krajobrazy i dzikość tej ziemi oraz pooddychać świeżym powietrzem, unoszącym morską bryzę. Nie brak tu możliwości do spędzania wolnego czasu – zwiedzanie i wędrówki szlakiem górskich pasm lub morskiego wybrzeża to krajoznawcze aktywności, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Tasmania – informacje ogólne

Tasmania stanowi najmniejszy stan Australii, a region ten obejmuje wyspy przy południowo-wschodnim wybrzeżu kontynentu – Tasmanię, Wyspę Macquarie oraz inne, mniejsze wysepki. Jest to jedyny obszar, który znajduje się poza głównym lądem. Stolicą stanu jest miasto Hobart, choć można wyróżnić tu więcej większych, zamieszkałych ośrodków miejskich – Launceston, Ulverstone czy Devonport. Stan różni się od pozostałej części kontynentu innym politycznym ustrojem, a mieszkańcy żyją według swojej konstytucji.

Miejsce to w odróżnieniu od australijskiego lądu cechuje się dużą różnorodnością terenu i jego niezwykłym ukształtowaniem, ponieważ większą część obszaru stanowią pasma górskie. Na przestrzeni mijających okresów geologicznych powstały tu skały granitowe, kwarcowe oraz dolerytowe, które wzbogacają krajobraz, co wraz z występowaniem rzadkich gatunków roślin i zwierząt przyczyniło się do powstania w tym regionie aż 19 parków narodowych. Ponadto Tasmania znana jest z posiadania urozmaiconej brzegowej linii, piaszczystych i białych plaż oraz wielu rzek.

Występuje tu umiarkowany klimat morski, który jest przyjemny choć bywa chłodny, w wyniku silnych wiatrów. Lata są ciepłe lecz nie upalne, z kolei zima dość krótka i łagodna. Opady śniegu można zaobserwować jedynie na większych wysokościach.

stolica tasmanii
Tasmania słynie ze swoich niesamowitych pól lawendowych

Jak dotrzeć na Tasmanię?

Najlepszą drogą dotarcia na Tasmanię jest podróż do Australii i następnie zorganizowanie kolejnego transportu – lotniczego bądź rejsowego. Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń w ten zakątek świata, a lot odbywa się najczęściej z dwoma przesiadkami – pierwszą na jednym z europejskich portów lotniczych oraz drugą na lotnisku jednego z krajów azjatyckich.

Z Australii droga jest już wiele krótsza i bardziej przyjemna. Z lotnisk w Sydney, Brisbane i Melbourne można dostać się na port lotniczy w Hobart lub Launceston. Cena biletu zaczyna się od 80$, ale opcja takiego przemieszczania się jest najszybsza i może być także najtańsza – jeśli odpowiednio wcześniej uda się zakupić bilety. Innym sposobem dotarcia na Tasmanię jest przeprawa promem „Spirit of Tasmania” z Melbourne do Devonport. Rejsy odbywają się dwa razy dziennie, a koszt takiej podróży zależy od daty. Cena za osobę to wydatek od 80$ do nawet 300$. Jest to dobra opcja dla tych, którzy wypożyczają samochód i zamierzają nim następnie podróżować po wyspie.

Kiedy najlepiej jechać na Tasmanię?

Najlepszą porą na zwiedzanie Tasmanii będzie polska zima, ponieważ właśnie wtedy na wyspie króluje lato, jest ciepło i przyjemnie. Najbardziej odpowiednie na podróż będą miesiące: od grudnia do marca, choć można w tym czasie odczuć także rozpoczęcie turystycznego sezonu i wzrost cen. Niektóre z przyrodniczych atrakcji, jak wejście najwyższy szczyt Tasmanii lub odwiedzenie niektórych parków narodowych wiąże się ze znaczną podwyżką cen biletu, co nie ma miejsca poza sezonem. Aby uniknąć podwyżek i większej ilości turystów dobrym pomysłem będzie podróż w listopadzie lub kwietniu, choć należy nastawić się wtedy na chłodniejsze temperatury.

Gdzie spać?

W większych miastach bezproblemowo można znaleźć noclegi w hotelach lub hostelach. Dla osób, które chcą by podróż stanowiła jak najmniejszy wydatek, warto pomyśleć o zakwaterowaniu się w campingach. Wiele z nich można znaleźć w naprawdę niskich cenach, a czasem nawet za darmo. Opcja takiego noclegu zapewnia ciekawsze doznania, ponieważ można obcować z otaczającą naturą wyspy.

Campingi są dobrze wyposażone i posiadają wszystkie niezbędne akcesoria oraz cechują się dobrymi warunkami. Kolejną z opcji jest nocowanie w namiocie, wówczas opłaty będą związane jedynie z wynajęciem miejsca na polu namiotowym. Alternatywą dla noclegu na terenie Tasmanii jest poszukiwanie kwater u prywatnych mieszkańców, którzy często użyczają ich w zamian za umówione wynagrodzenie.

Popularne miasta Tasmanii

Poza wyjątkowym krajobrazem, Tasmania to także miasta i ludzie. Do najbardziej znanych należy stolica stanu, czyli Hobart, ale będąc w podróży, warto wybrać się także po innych, okolicznych osadach. Wycieczka po mieście świetnie zobrazuje, jak wygląda tutaj życie, a przy tym może być bardzo ciekawa, bowiem w niektórych miejscach jest wiele wartych odwiedzenia zabytków i urokliwych uliczek.

Tasmania – Hobart

Hobart – stolica Tasmanii, jedno z najstarszych miast w całej Australii, które zamieszkuje zaledwie 206 000 mieszkańców. Miasto położone jest w południowej części wyspy, u podnóży góry Mt Wellington, nad brzegiem rzeki Derwent. Nie zajmuje rozległego obszaru, dlatego wybierając się tutaj z łatwością można zwiedzić je w całości. Warto zaplanować wizytę w tym mieście w jeden z weekendowych dni, ponieważ właśnie wtedy można zobaczyć, jak wygląda odbywający się tu co tydzień Salamanca Market – targowisko, które jest jedną z głównych atrakcji miasteczka.

Można znaleźć tu wszystko – od lokalnych specjałów po pamiątki z pobytu w Tasmanii. Zakupowy rynek rozciąga się w centrum przy Placu Salamanca. Nieopodal znajduje się dzielnica biznesowa Central Business District, która stanowi jedno z najbardziej tętniących życiem miejsc w Hobart. Znajduje się tu wiele sklepów, restauracji oraz wieżowców, stanowiących miejsce pracy tutejszych mieszkańców.

Wśród atrakcyjnych miejsc stolicy wyspy należy wyróżnić zabytkową część miejscowości – Battery Point. To głównie wąskie uliczki, na których spokojnie toczy się życie. Istniejąca zabudowa pochodzi z XIX wieku, a domostwa otoczone są ukwieconymi ogródkami, co wpływa na malowniczy wygląd tej okolicy. Hobart jest miastem portowym, więc podczas odwiedzin koniecznie trzeba przejść się wzdłuż wybrzeża i spróbować świeżo złowionej ryby w jednej z portowych restauracji.

Podczas dłuższego pobytu w mieście, wolny czas można poświęcić na odwiedzenie MONA – Muzeum Starej i Nowej Sztuki oraz oddalone około trzy kilometry od centrum Ogrody Botaniczne Royal Tasmanian. W nieco dalszej odległości znajduje się masyw Mt Wellington, na którego szczycie znajduje się punkt widokowy. Na górę można wjechać samochodem lub urządzić pieszą wędrówkę i podziwiać okoliczne widoki.

Launceston

W północnej części wyspy Tasmania położone jest kolejne z większych i starszych miast – Launceston, które idealnie sprawdzi się dla turystów ceniących spokojny wypoczynek w mieście pełnym tradycji i nowoczesności. Miasto znajduje się nad rzeką Tamar i stanowi doskonałą bazę wypadową do udania się w takie miejsca, jak Wąwóz Katarakty lub wyprawę szlakiem winnym. Launceston jest drugim pod względem miastem Tasmanii i żyje w nim niecałe 100 000 mieszkańców.

W mieście nie sposób się nudzić! Poza eksplorowaniem dzielnic i uliczek, jest tu wiele muzeów i galerii sztuki, do których można się wybrać. W The Queen Victoria Museum można oglądać arcydzieła regionalnego wyrobu, natomiast w Art of Gallery te o nieco większym i światowym formacie. Ciekawe miejsca stanowią także Narodowe Muzeum Motoryzacji Tasmanii oraz Franklin House – historyczne muzeum gruzińskich skazańców.

Największą atrakcję tego terenu stanowi oddalony kilka kilometrów od miasta Wąwóz Cataract Gorge. Do tego miejsca można dojechać lub przejść się pieszo. Znajduje się tu kąpielisko oraz krzesełkowy wyciąg, który stanowi największą atrakcję – można wybrać się na przejażdżkę w towarzystwie otaczającej zieleni i górzystych wzniesień. W bliskiej odległości położono jedno z piękniejszych przejść nad rzeką – Wiszący Most Alexandra, z którego widać świetnie cały wąwóz – pozostaje się tylko odważyć, bowiem w niektórych momentach wiatr kołysze utworzonymi przęsłami.

Ten Region Australii, jako jeden z pierwszych został obsadzony winoroślami, co przyczyniło się do powstania tu ogromnego winiarskiego przemysłu, a w rejonie tym można posmakować różnych gatunków wina w miejscowych winiarniach.

tasmania ciekawostki
Launceston

Tasmania – atrakcje

Tasmania to dom diabła tasmańskiego, którego można zobaczyć tylko tu, ale także miejsce zachowania unikalnego i dzikiego ekosystemu fauny i flory. Wśród głównych atrakcji znajdują się szczególnie te, związane z odkrywaniem przyrody tego regionu – piękne jeziora i rozlewiska, wzniesienia i szczyty oraz punkty widokowe, a to wszystko chronione przed niszczącą działalnością człowieka i udostępnione do zwiedzania na terenie parków narodowych i rezerwatów. Wyspa oferuje wiele turystycznych szlaków i okolic, które można zwiedzać spacerując lub jeżdżąc rowerem.

Bay of Fires

Celem niejednej podróży na Tasmanię jest wycieczka na północno-wschodnie wybrzeże, które oferuje przepiękną Zatokę Ognistą – Bay of Fires. Obszar obejmuje około 50 kilometrów plaży, która obfituje w niezwykle bogatą brzegową linię. To prawdziwy raj podróżniczy, a występujące tu granitowe skały pokryte porostem koloru pomarańczowego, biały piasek i krystalicznie czysta woda sprawiają, że miejsce to uznano za jedno z piękniejszych wybrzeży na świecie.

Południowy obszar Zatoki Ognia jest objęty ochroną i należy do terenu Przyrodniczego Rezerwatu Tasmanii, natomiast jej północną cześć można zwiedzać w Parku Narodowym Mount William. Znajduje się tu wiele mniejszych zatok, skalnych urwisk i wąwozów, zacisznych miejsc do wypoczynku oraz takich, które służą do uprawiania wodnych aktywności. Bay of Fires to świetne miejsce do pływania, nurkowania, snorkelingu a nawet surfowania podczas sprzyjających warunków pogodowych.

Dawniej teren ten zamieszkiwany był przez Aborygenów, a do dziś można spotkać na obszarze pozostałości po osadach tej ludności w postaci wysypisk kości i muszli, schowanych między roślinnością. Zakłada się, że nazwa wyspy może nawiązywać do dawnych jej mieszkańców, bądź koloru skał, które upiększają krajobraz całej zatoki. Po więcej zapierających dech w piersiach widoków warto udać się na cypel w The Garden lub widokową platformę Binalon Bay.

Park Narodowy Freycinet

Miejsce u wschodniego wybrzeża Tasmanii, które słynie z dziewiczych form terenu i niesamowitych krajobrazów to Park Narodowy Freycinet. Obszar rozpościera się nad Zatoką Wineglass Bay, z której wody wpływają bezpośrednio do Morza Tasmana. Na jego terenie znajdują się również mniejsze zatoki, które są dobrym miejsce do nurkowania, jak Sleepy Bay oraz relaksu przy Honeymoon Bay. Miejsce to dominuje w malownicze plaże, błękitne laguny i punkty widokowe.

Park Narodowy Freycinet to jeden z najstarszych, utworzonych ostoi przyrody w Tasmanii. Powstał w 1916 roku i poza pięknem przyrody słynie z występowania rzadkich gatunków zwierząt. Podczas spaceru można spotkać tu kanguroszczura myszatego, kolczatki australijskie, pałaneczki, bielika białobrzusznego oraz wiele innych zwierząt i wznoszącego się nad lądem ptactwa, a miejsce to jest świetne do obserwacji.

Park słynie z powstałych tu skalnych formacji, które powstały z czerwonego i różowego granitu. Najbardziej popularna z nich – The Hazzards rozciąga się nad Zatoką Wineglass, a patrząc na nią z większej odległości, można pomyśleć, że całe wybrzeże jest w odcieniach różowego koloru.

Najlepszą formą spędzania czasu w tej okolicy jest wypoczynek oraz piesze wędrówki między zatokami. Ciekawą formą zwiedzania jest pływanie kajakiem po wodach okolicy, a także odkrywanie morskiego świata podczas nurkowania z rurką i bez.

Port Arthur

Jedną z historycznych atrakcji, które można znaleźć w każdym przewodniku o Tasmanii i której bezwzględnie nie można pominąć podczas zwiedzania wyspy jest wybudowany przy Półwyspie Tasmana Port Arthur – miejsce, w którym dawniej zostali osiedleni australijscy skazańcy. Ta historyczna osada powstała w 1930 roku, jako niewielkich rozmiarów drewniana stacja, która następnie przerodziła się w małe miasteczko.

Głównym celem było umieszczenie w nim przestępców. Zabudowa składa się z około 30 budynków oraz pozostałych ruin, pochodzących z XVIII i XIX wieku, które dostępne są dla odwiedzających. Organizowane są wycieczki z przewodnikiem, który opowiada o kompleksie. Miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzięki historycznemu dziedzictwu, które posiada.

Najbardziej zaskakujące i warte uwagi jest jego położenie, ponieważ Port Arthur ulokowany został na otoczonym z trzech stron wodami lądzie, a wokół nie brak ciekawych krajobrazowo miejsc. Wycieczka do tego miejsca to także podróż po wyznaczonych szlakach turystycznych i eksplorowanie takich form natury, jak Jaskinia Niezwykła. Można wybrać się również w rejs łodzią i zawitać na Wyspie Umarłych, która jest miejscem pochówku skazańców oraz podziwiać od morskiej strony krajobraz skalnych rzeźb i wznoszącego się na nadbrzeżu kamiennego kompleksu.

tasmania klimat
W 1996 roku Port Arthur był miejscem jednej z największych masakr w historii Australii

Tama Gordona i Jezioro Pedder

Miejsce, którego powstaniu nieco pomógł człowiek, ale rozmach z jakim zostało wykonane oraz otaczające je warunki przyrody stanowią kolejną z wartych zobaczenia atrakcji na tasmańskiej wyspie. Mowa o sztucznym zbiorniku Jeziora Pedder, który został wybudowany poprzez postawienie w górnym odcinku rzeki Gordon tamy. Zapora Gordon stanowi betonowy łuk o długości 193 metrów i wysokości 140 metrów, co wywołuje niezwykłe wrażenia podczas oglądania jej na własne oczy.

W podziemiach pod zaporą w latach 1977-1988 powstała wodna elektrownia, która stanowiła przełomowy obiekt tych czasów, a budowa jej wzbudziła wiele kontrowersji. Jezioro Pedder stanowi największy wodny zbiornik Tasmanii, a jego wody zasilają działalność elektrowni, która pokrywa około 13% zapotrzebowania na energię elektryczną stanu. Warto odwiedzić to miejsce, by móc zobaczyć architektoniczny kunszt tego regionu. Dla odważnych formą rozrywki będzie spacer w dół po stromych schodach zapory, który z pewnością sprawi, że serce zabije mocniej!

Pola lawendy

Z czego słynie Tasmania i co koniecznie trzeba zobaczyć, wybierając się w ten australijski zakątek od grudnia do stycznia? Odpowiedź może być tylko jedna i są to lawendowe pola, które zdobią obszar wyspy w wielu jej częściach. Najbardziej popularnym miejscem na lawendowej mapie tego regionu jest prywatna posiadłość – Lawendowa Farma Bridestowe. Jest to jedno z największym pól tego rodzaju kwiatu na świecie, a z pewnością żadne z pozostałych w Tasmanii nie może się z nim równać.

Rozległe pola oraz wiele powstałych produktów z wykorzystaniem tego surowca czekają na turystów właśnie w tym miejscu wyspy. Przez posiadłość można swobodnie wędrować, zachwycając się urokiem ponad 250 akrów ukwieconej ziemi. Znajdują się tu również krajobrazowe ogrody oraz jest możliwość odbycia wycieczki z przewodnikiem po całej farmie, podczas której można dowiedzieć się, jak wygląda proces powstawania olejków i kosmetyków na bazie lawendy. Pola Bridestowe znajdują się na północy wyspy, około 55 kilometrów od Launceston.

Dla tych, którzy swój pobyt spędzają w południowej części Tasmanii, alternatywą dla zobaczenia rozległych pól fioletowo-chabrowych kwiatów jest składające się z 18 akrów lawendowe pole, w odległości około 5 minut drogi od Portu Arthura. Poza spektakularnym widokiem kwiatów, można tu także zwiedzić okoliczne jeziora i rosnące deszczowe lasy, z których blisko już do samego oceanu, a widoki są niesamowite.

Podróżujący poza sezonem rozkwitu lawendy również mogą poczuć klimat tutejszej wyspy i wspaniałą woń malutkich kwiatów. W Lavender House – lawendowym domu rośnie wiele więcej różnorodnych gatunków jednego kwiatu, które odznaczają się innym okresem kwitnienia, dzięki czemu od września do marca można oglądać wspaniałe rośliny. Ponadto miejsce to stanowi perfumerię – jedyny taki obiekt w Tasmanii. Można zaopatrzyć się tu w pamiątki – kosmetyki, pachnące mydła, produkty pielęgnujące do ciała oraz oczywiście perfumy.

Tasmania – zwierzęta

Tasmania znana jest z tego, że podczas wycieczki można spotkać tu wiele różnorodnych gatunków dzikich zwierząt, które występują wyłącznie na tym terenie. Wiele z nich jest objętych ścisłą ochroną, ponieważ ich populacji zagraża wyginięcie. Wśród najczęściej spotykanej fauny występują wombaty, diabły tasmańskie, dziobaki a także wiele różnych okazów ptactwa, gadów i pozostałych ssaków. Podróż na wyspę daje możliwość zobaczenia dzikiej przyrody i całego ekosystemu, łącznie z przyjaznymi zwierzętami, które są jego nieodzowną częścią.

Zobacz także: 15 najciekawszych zwierząt Australii

Diabły tasmańskie

Najbardziej popularnym zwierzęciem zamieszkującym tasmańską wyspę, które stanowi symbol tego miejsca jest diabeł tasmański – jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju diabłów. To niewielki torbacz z rodziny niełazów, przypominający z wyglądu miniaturkę niedźwiadka. Wielkością może sięgać okazałości średniego psa. Posiada szeroką głowę, krępą budowę ciała i różowy pysk, natomiast całą powierzchnię jego ciała pokrywa futro o czarnym zabarwieniu. Jest to zwierzę, które swoje siedlisko posiada jedynie na Tasmanii. Zakłada się, że około 3 000 lat temu gatunek ten lub podobny mu zamieszkiwał obszar australijskiego kontynentu, ale wyginął na tym terytorium. Obecnie można go spotkać jedynie na Tasmanii.

Diabły tasmańskie zamieszkują najczęściej region lasów o wysokim stopniu przejrzystości, czyli taki w którym jest wiele przestrzeni oraz obszary pól i łąk. Znane są z prowadzenia nocnego życia, a swoje schronienie posiadają w wydrążonych norach lub jaskiniach. Z natury to samotniki, które nie żyją dłużej niż 8 lat. To padlinożercy, a ich pożywienie stanowią mniejsze ssaki, jak wombaty, oposy czy króliki choć zdarza się, że wśród pokarmu znajdą się także produkty roślinne oraz płazy i gady. Diabeł tasmański został przedstawicielem tasmańskiej fauny i do dziś króluje w logo tego stanu.

Wombat tasmański

Tasmania to wyspa torbaczy, a kolejnym przedstawicielem świata zwierząt, którego można tu spotkać jest wombat tasmański. Posiada sierść koloru szarego w odcieniach brązu i z wyglądu podobny jest do borsuka. Jest to ssak z rodziny wombatów o okrągłej głowie, małych oczach i uszach. Posiada także zredukowany ogon. W przeciwieństwie do diabła tasmańskiego, wombat jest roślinożercą i posiada małe żywieniowe zapotrzebowanie. Gatunek ten jest największy z całej rodziny tych ssaków i nie jest zagrożony wyginięciem. Mieszka w norach, które służą mu jednocześnie za kryjówkę przed drapieżnikami. Można go spotkać na terenach z licznymi wzniesieniami o pustynnym ukształtowaniu terenu oraz w pobliżu lasów.

wombat tasmański
Wombat tasmański

Kolczatka australijska

Tereny Australii, w tym wyspę Tasmanię zamieszkuje kolczatka australijska – ssak, który znany jest ze składania jaj, drobnego rozmiaru i słodkiej aparycji. Z wyglądu może niektórym przypominać jeża, ale jest nieco od niego większa. Jej całe ciało również pokrywają kolce, ale w mniejszej ilości. Posiada długi, wyciągnięty ryjek i szerokie stopy, na których końcach znajdują się ostre pazury. Kolczatka australijska żywi się termitami i mrówkami. Żyje samotnie i aktywna jest nocą. Nie ma żadnego ryzyka, aby ten gatunek wyginął, ponieważ posiada liczną populację. Zamieszkuje tereny leśne, skaliste oraz pustynne i bardzo często można ją spotkać podczas przechadzek po tasmańskiej okolicy.

Tasmania – ciekawostki

Tasmania posiada 26 miejsce w kategorii największych wysp na świecie. Co jeszcze ciekawego można dowiedzieć się o tym regionie przed udaniem się w to miejsce? Lokalizacja lądu na Oceanie Południowym z dala od pozostałych krain wpływa na to, że odnotowuje się tu powietrze o niezwykłej czystości, które uznawane jest jako najlepsze jakościowo na świecie. Można śmiało oddychać pełną piersią! Niewielu wie, że rosną tu lasy deszczowe, wśród których dominują eukaliptusy oraz można zobaczyć tu jedne z najstarszych drzew świata. Wzniosła na około 20 metrów Sosna Huon może obecnie mieć około 2 000 lat, a życie samego organizmu rośliny datuje się na ponad 10 000 lat.

Najwyższy szczyt Tasmanii

Najwyższą górą na terenie Tasmanii jest Mount Ossa, która wznosi się na obszarze Parku Narodowego Cradle Mountain i Lake st Claire. Wysokość wzniesienia wynosi 1617 metrów n.p.m., a to, że znajduje się w bliskiej odległości od morza znacznie potęguje jej wielkość. Możliwe jest zdobycie szczytu, na który prowadzi wyznaczony szlak. Wchodzić na masyw można od października do końca maja, a wstęp podlega zakupowi biletu. Z góry rozciąga się cudowny widok, obejmujący całą panoramę wyspy i jej okolic, a czyste powietrza warunkuje widoczność nawet do 30 kilometrów!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds