Przejdź do treści
Gubałówka

Gubałówka – najpiękniejsza panorama na Tatry!

Gubałówka to najprawdopodobniej najpopularniejsze wzgórze w Polsce. Nic dziwnego, gdyż można podziwiać z niego nie tylko Tatry, ale też inne pasma górskie. Mnogość atrakcji w postaci wyciągów narciarskich, ośrodków i szlaków czyni Gubałówkę jedną z najważniejszych atrakcji Zakopanego. Jeśli zastanawiasz się, gdzie warto wyjechać na narty lub szukasz ciekawego miejsca na wycieczkę w górach, koniecznie sprawdź co do zaoferowania ma Pogórze Gubałowskie!

Gubałówka – charakterystyka wzniesienia

Wzniesienie liczy sobie 1120 metrów nad poziomem morza, a jego nazwa pochodzi od znajdującej się na wzgórzu polanie. Otacza Zakopane od północy dzięki czemu, jest świetnym punktem widokowym do obserwowania leżących naprzeciwko Tatr. W przeszłości była miejscem zamieszkanym przez wielu górali i pasterzy, którzy poza hodowlą owiec zajmowali się również pracą w lesie. Dzięki kolejce wybudowanej w 1938 roku zyskała na popularności. Szczególną atrakcją tamtego terenu w latach 70. XX wieku były nazywane potocznie „leżaki”. Poza atrakcjami dla narciarzy Gubałówka oferowała licznym wczasowiczom tzw. kąpiele w słońcu. Zażywane były tłumnie właśnie na leżakach rozstawianych na polanach karpackiego wzgórza. Dzisiaj jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Zakopanem od lat przyciągającym tłumy turystów i fanów narciarskich szaleństw.

Gubałówka atrakcje

Gdzie leży Gubałówka?

Gubałówka leży na Pogórzu Gubałowskim. Jest to pasmo wzniesień znajdujące się w regionie karpackim pomiędzy dwoma rzekami – Białym i Czarnym Dunajcem. Rozciąga się ono od Rowu Podtatrzańskiego do Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Poza Gubałówką pogórze wyróżnia się też innymi szczytami: Palenica Kościelska, Butorowy Wierch, Mietłówka oraz Płazowski Wierch. W paśmie znajduje się też wiele wsi: Nowe Bystre, Kościelisko i najwyżej położona wieś w Polsce – Ząb.

Jak dotrzeć i gdzie zaparkować?

Na Gubałówkę da się dostać na wiele sposobów. Do wyboru mamy kolejkę, trasę pieszą oraz kilka parkingów dla turystów lubiących poruszać się na czterech kołach. Do dyspozycji odwiedzających są cztery duże parkingi znajdujące pod Gubałówką w Zakopanem, tuż obok wejścia na kolejkę PKL przy ulicy Powstańców Śląskich oraz ulicy Szkolnej. Jeśli wolisz ominąć trasę pieszą lub przejazd kolejka, możesz zatrzymać się na parkingu na Gubałówce. Istnieją dwie drogi wjazdu na szczyt. Jedna kierując się na Poronin oraz miejscowość Ząb. Dzięki niej dostaniesz się na wzgórze od wschodniej strony. Tam do dyspozycji odwiedzających są dwa parkingi. Drugą drogą jest kierowanie się od Zakopanego trasą w stronę Kościeliska. Stamtąd skręcając do Blachówki, szybko dostaniesz się na Gubałówkę od zachodniej strony. Podobnie jak na trasie przez Ząb, do dyspozycji są dwa parkingi. Zależne od sezonu nie tylko jest znalezienie miejsca, ale też ceny za postój. W sezonie tzw. wysokim ceny za parking sięgają 15 zł za dzień.

Kolejka na Gubałówkę

Pomysł budowy kolejki na Gubałówkę powstał w 1937 roku na fali sukcesu uruchomionej rok wcześniej kolei linowej Kasprowy Wierch, wzniesionej przez Ligę Popierania Turystyki. W grudniu 1938 roku po 168-dniach budowy uruchomiono kolejkę na zakopiańskie wzniesienie. Przez lata przechodziła wiele modernizacji. W latach 70. XX wieku zmieniona została na kolejkę krzesełkową, dzięki której odwiedzający mieli szanse podziwiania tatrzańskiej panoramy. W 2001 roku została zmodernizowana do obecnej formy. PKL Gubałówka to kolejka złożona z dwóch wagonów, które z okiennicami pozwalają na podziwianie Tatr.

kolejka na gubałówke

Gubałówka cennik

Ceny za wjazd kolejką wahają się od 17 do 27 złotych w sezonie wysokim i od 15 do 25 złotych w sezonie niskim. Standardowo uzależnione są od wieku. Dodatkowo biletowany jest przewóz zwierząt, rowerów i bagażu.

Ceny biletów w sezonie niskim (01.03.2022 – 15.04.2022; 09.05.2022 – 15.06.2022; 01.10.2022 – 16.12.2022):

Bilet normalny (27-64 lata):

  • w obie strony – 24 zł,
  • w jedną stronę – 19 zł.

Bilet ulgowy (5-26 lat oraz 65+)

  • w obie strony – 19 zł,
  • w jedną stronę – 15 zł.

Ceny biletów sezonie wysokim (18.12.2021 – 28.02.2022; 16.04.2022- 08.05.2022; 16.06.2022 – 30.09.2022)

Bilet normalny (27-64 lata):

  • w obie strony – 27 zł,
  • w jedną stronę – 21 zł.

Bilet ulgowy (5-26 lat oraz 65+):

  • w obie strony – 21 zł,
  • w jedną stronę – 17 zł.

Przewóz bagażu i zwierząt zależnie od sezonu waha się od 3 do 5 złotych.

Szlaki piesze na Gubałówkę

Gubałówka jest mekką dla fanów górskich pieszych wycieczek! Dostać się na karkonoskie wzniesienie można za pomocą 10 tras, z czego najbardziej popularny jest szlak biegnący od Zakopanego oraz „szlak papieski”. Jest to szlak powstały po pielgrzymce Jana Pawła II na Podhalu w 1997 roku. Oznaczony kolorem żółtym liczy 24 kilometry i na jego trasie można podziwiać ozdobne głazy (kamienie papieskie) z wyrytymi cytatami Ojca Świętego. Jego początek to Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, a koniec to podhalańska miejscowość Ludźmierz.

gubałówka szlaki

Poza szlakiem papieskim popularne są jeszcze szlaki z Antałówki, Ciągłówki oraz Szlak Powstania Chochołowskiego. Jeśli interesują Cię krótkie spacery, warto wybrać najkrótszy z nich, czyli szlak z Ciągłówki o długości 2,9 km kończący się na znajdującym się na Gubałówce przekaźniku RTON. Szlakiem średniodystansowym jest trasa prowadząca z Antałówki. Jej długość to 11,4 km i jest oznaczona kolorem żółtym. Najdłuższym szlakiem jest oznaczony na czerwono szlak Powstania Chochołowskiego. Jego długość to 27,2 km i jest propozycją dla wielbicieli wielogodzinnych pieszych wycieczek. Rozpoczyna się w Poroninie, a kończy w Chochołowie miejscowości znajdującej się na granicy ze Słowacją.

Trasy narciarskie na Gubałówce

Poza licznymi szlakami, jakie oferuje Zakopane, atrakcje to też znajdujące się na Gubałówce trasy narciarskie, które od lat przyciągają licznych narciarzy. Ośrodek narciarski znajdujący się na szczycie oferuje narciarzom dwie trasy. Dla średniozaawansowanych narciarzy istnieje trasa główna o długości 1600 metrów. Kolejna to polana Gubałówki dla początkujących o łatwej klasie. Ma ona 300 metrów długości i świetnie się sprawdzi na rozpoczęcie swojej przygody z narciarstwem. Dla wielbicieli snowboardu, na wzgórzu znajduje się rynna snowboardowa halfpipe o długości 100 metrów i szerokości 13 metrów. Wszystkie trasy są sztucznie ośnieżane oraz oświetlone.

Najwyżej położona miejscowość w Polsce – Ząb

Kierując się na jedną z tras na szczyt Gubałówki, przejeżdża się przez najwyżej położoną w Polsce wieś, jaką jest Ząb. Położona na Pogórzu Gubałowskim miejscowość od lat przyciąga wielu turystów. Najwyżej położone domy znajdują się na wysokości 1013 m n.p.m. Poza wysokościami Ząb przyciąga odwiedzających wyjątkowym kościołem. Drewniany kościół Św. Anny wybudowany na początku XX wieku, zachwyci miłośników podhalańskiej architektury. Cechy charakterystyczne świątyni to wyrzeźbione w drewnie ławy oraz ołtarz zaprojektowany przez polskiego artystę – Wojciecha Brzega. Wybitny rzeźbiarz, malarz oraz projektant to jeden z twórców nurtu zakopiańskiego, oraz bliski przyjaciel Stanisława Witkiewicza. Odwiedzający mogą podziwiać ołtarz, gdzie w centrum znajduje się portret św. Anny. Poza świątynią warto odwiedzić punkt widokowy w Zębie. Podobnie jak z łąk Gubałówki można tam podziwiać pełną panoramę Tatr.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.