adelaide

Adelaide (Australia) – kwintesencja australijskiego stylu życia

Adelaide to piąte co do wielkości miasto Australii. Stolica stanu południowego niegdyś uważana była za senne miasto, obecnie Adelaide przeszło szybką transformację dzięki światowej klasy sztuce i muzyce oraz bardzo bogatemu kalendarzowi festiwalowemu. Sprawdź dlaczego warto odwiedzić Adelaide!

Poznaj Adelaidę

Adelaide jest stolicą stanu Południowa Australia, którą zamieszkuje nieco powyżej miliona mieszkańców. Miasto plasuje się na piątym miejscu największych miast Australii. Mówi się o nim jako o miejscu licznych festiwali, których odbywa się tutaj w skali roku najwięcej. Adelaide słynie z wydarzeń kulturalnych takich jak rozliczne festyny, targi, przedstawienia i każdego rodzaju eventy. Kwitnie tu nie tylko życie nocne, ale również kultura, sztuka oraz teatr uważany za jeden z najbardziej żywych aspektów życia kulturalnego.

Miasto zostało założone ostatniego dnia 1836 roku, kiedy to generalny geodeta początkującej kolonii, William Light, ustalił jego położenie około 12 kilometrów w głąb lądu, na wschodnim brzegu Zatoki St Vincent. Light bez wątpienia wzorował się na układzie większości miast Nowego Świata założonych na terenach niezagospodarowanych na początku XIX wieku. Najbardziej charakterystyczną cechą Adelaide jest pas parków, który otacza i przecina dwie części miasta, a teraz starannie oddziela je od rozległych przedmieść. Dzisiejsze ziemie Adelaide Aborygeni nazywali niegdyś Miejscem Rudego Kangura – obecnie można go spotkać w tutejszym Parku Narodowym.

adelaide australia
Adelajda cieszy się reputacją miasta czystego i zielonego

Adelaide dzieli się na część północną, którą wypełniają dzielnice mieszkaniowe i południową, czyli dzielnice biznesu. W bliskim sąsiedztwie miasta rozciągają się obszary ponad 300 słynnych winnic, co sprawia że region kojarzy się przede wszystkim ze świetnymi australijskimi winami.

Główne atrakcje miejscowości Adelaide

Choć Adelaide jest piątym największym miastem Australii życie płynie tu bardzo spokojnie, bez zbędnego pośpiechu charakterystycznego dla Melbourne czy Sydney. Mówi się, że do każdej głównej lokalizacji w mieście, w tym lotniska, centrum miasta, plaż i atrakcji turystycznych dotrzeć można w zaledwie 20 minut. Jakie atrakcje wyróżniają się na mapie Adelaide?

Zoo w Adelaide

Zoo to jedna z najbardziej znanych atrakcji Adelaide. Jest domem dla ponad 2500 zwierząt, 250 gatunków egzotycznych, ssaków, ptaków, gadów i ryb. Zoo zajmuje powierzchnię ponad 8 hektarów wspaniałego ogrodu botanicznego.

Zoo w Adelaide jest drugim najstarszym w kraju i reprezentuje znaczną część dziedzictwa i historii społecznej Australii Południowej. Zostało ono otwarte dla odwiedzających w 1883 roku i od tamtego czasu cieszy się popularnością wśród mieszkańców i turystów z całego świata.

Ta relaksująca, zielona, miejska oaza tętni życiem dając poczucie wkraczania do innego świata. Pełne jest różnorodności, kolorów i wyjątkowych zwierząt. Zoo w Adelaide jest jedynym dużym ogrodem zoologicznym w Australii, którego właścicielem i operatorem jest organizacja charytatywna, zajmująca się ochroną przyrody.

Stadion Adelaide Oval

Adelaide Oval to największy stadion w Australii Południowej, który może pomieścić ponad 53 tysiące osób. Zabytkowy teren w centrum miasta został przekształcony w wyniku całkowitej przebudowy zakończonej w 2014 roku, w światowej klasy stadion zachowując jednocześnie historyczne elementy – w tym wzgórze i tablice wyników. Rząd stanowy przeznaczył 535 milionów dolarów na przebudowę obiektu z myślą o stworzeniu światowej sławy stadionu na miarę XXI wieku.

Adelaide Oval szczyci się dumną historią jako jeden z najważniejszych obiektów sportowych i rozrywkowych w Australii od ponad 140 lat. Odnowiony obszar dumnie prezentuje się nieopodal rzeki i parków.

Stadion jest domem dla krykieta i piłki nożnej lecz pełni również funkcje miejsca, w którym odbywają się inne ważne wydarzenia sportowe.

Adelaide Central Market

Z ponad 70 handlarzami pod jednym dachem, Adelaide Central Market jest jednym z największych targów świeżych produktów na półkuli południowej, tętniący życiem i kolorami przez cały rok. Z ponad 9 milionami odwiedzających każdego roku, Adelaide Central Market pozostaje głównym miejscem gastronomicznym w mieście ze względu na wielokulturową kuchnię i świeże produkty.

Historia tego miejsca sięga 1869 roku. Przez lata miejsce to przekształcało się w raj dla smakoszy i stało się integralną częścią kulinarnej sceny Australii Południowej. Można tu znaleźć najlepszych dostawców świeżego mięsa, wędlin, serów, owoców, warzyw i pysznych wypieków. Jedną z najlepszych podróży jest bez wątpienia podróż kulinarna – dlatego będąc w mieście Adelaide Central Market to konieczny punkt na liście do odwiedzenia.

australia adelaide
Adelaide Central Market jest jednym z największych targów świeżych produktów na półkuli południowej

Mount Lofty

Majestatyczny szczyt Mount Lofty Ranges w Adelaide Hills, zapewnia spektakularne widoki na panoramę miasta Adelaide, aż po samo wybrzeże. Szczyt wznosi się ponad 710 metrów nad poziomem morza.

Ze szczytu można podążać popularnym spacerem w dół do Waterfall Gully, dołączyć do Heysen Trail lub przespacerować się szlakiem spacerowym przez rodzimy busz do Cleland Wildlife Park.

Niemal każdego dnia szlak przyciąga wiele osób którzy swobodnie spacerują lub trenują. Trasa obejmuje kilka stromych odcinków, więc czas potrzebny na jej przejście może być różny.

Ogród Botaniczny

Ogrody Botaniczne Australii Południowej obejmują trzy piękne ogrody publiczne – Adelaide Botanic Garden w mieście, Mount Lofty Botanic Garden w Adelaide Hills i Wittunga Botanic Garden w podmiejskim Blackwood. Ogrody te od ponad 160 lat udostępniają turystom szereg obiektów kulturalnych, rekreacyjnych, edukacyjnych i naukowych.

Ogród Botaniczny Adelaide to oaza w kosmopolitycznym sercu miasta, z pięknie zaprojektowanymi ogrodami, majestatycznymi alejami i oszałamiającą architekturą. Zajmujący 50 hektarów zabytkowy ogród został otwarty w 1857 roku i zawiera jedne z najlepszych kolekcji roślin australijskich.

adelaide atrakcje
Palmiarnia w ogrodzie botanicznym w Adelaide

Ogród jest otwarty 365 dni w roku, a wstęp jest bezpłatny. Istnieje możliwość dołączenia do darmowej wycieczki z przewodnikiem prowadzonej przez Przyjaciół Ogrodu Botanicznego, wyruszającej z pawilonu Schomburgk codziennie o godzinie 10.30.

Australia Adelaide – miasto przyjazne studentom

Adelaide to bez wątpienia miasto przyjazne studentom. Znajdują się tutaj trzy oddziały trzech publicznych uniwersytetów, liczne szkoły językowe. Można spotkać tu studentów z ponad 150 krajów świata, którzy reprezentują różne kultury i religie. Adelaide to gwarancja wysokiego wykształcenia oraz dostępności pracy po ukończeniu studiów. Jest to również najtańsze miasto spośród wszystkich głównych miast Australii Południowej.

Kultura i rozrywka w Adelaide

Adelaide cieszy się również mianem miasta sztuki i kultury. Na jego terenie znaleźć można liczne muzea i galerie, na których tle wyróżnia się Muzeum Tandaya posiadające największe zbiory sztuki aborygeńskiej. Co ciekawe, muzea otwarte są przez siedem dni w tygodniu, a wstęp do większości z nich zazwyczaj jest bezpłatny. Miasto tętni życiem w nocy i za dnia. Organizowane są tu liczne wydarzenia kulturalne przez co w Adelaide nigdy nie można się nudzić.