Przejdź do treści
sanktuarium w licheniu

Sanktuarium w Licheniu – wizyta w największym kościele w Polsce

Licheń – bazylika, cudowny obraz, Golgota i wiele więcej… Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej to wspaniałe miejsce dla wiernych, którzy chcą oddać cześć Maryi. Bazylika w Licheniu to największa świątynia w Polsce. Co warto zobaczyć w jej wnętrzu oraz okolicach? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Historia budowy

W skład sanktuarium w Licheniu wchodzą takie świątynie jak: Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, Kościół św. Doroty i Kościół Matki Bożej Częstochowskiej z Kaplicą Krzyża Świętego w Licheniu Starym oraz Kościół Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych w Grąblinie.

Najważniejszym budynkiem jest Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, która była budowana przez 10 lat – od 1994 do 2004 roku. Przed rozpoczęciem prac proboszcz Eugeniusz Makulski odprawił mszę świętą w miejscu budowy, poświęcił narzędzia i wbił pierwszą, symboliczną łopatę. W 1995 roku prymas Józef Glemp wmurował tam poświęcony przez Jana Pawła II kamień węgielny. Ten został przywieziony z grobu św. Piotra Apostoła z Watykanu.

W czerwcu 1999 roku na placu budowy pojawił się Jan Paweł II, który poświęcił mury. W listopadzie 2001 roku zakończono prace nad wieżą i 3 lata później doszło do konsekracji świątyni.

Charakterystyka budowli

Bazylika w Licheniu to świątynia pięcionawowa zbudowana na planie krzyża. W jej skład wchodzi nawa główna, trzy portyki, dzwonnica i wieża, a nad wszystkim góruje kopuła. W podziemiach świątyni znajdują się trzy kaplice (Świętej Trójcy, Piety i 108 błogosławionych męczenników). Na uwagę zasługuje także ogromny zespół organów. Jest on największy w Polsce, czwarty w Europie i trzynasty na świecie. Autorką projektu architektonicznego sanktuarium jest Barbara Bielecka. Budowę sfinansowano z datków wiernych.

Symbolika w konstrukcji

Sanktuarium Licheń charakteryzuje się nieprzypadkową konstrukcją. Do wnętrza bazyliki wchodzi się po 33 stopniach, które nawiązują do lat życia Jezusa Chrystusa. W kościele umieszczono 365 okien i 52 otworów drzwiowych, co symbolizuje liczbę dni oraz tygodni w roku kalendarzowym. 12 kolumn podtrzymujących sklepienie w nawie symbolizuje natomiast apostołów, a 4 podtrzymujące kopułę nawiązują do ewangelistów. Okna są wykonane ze szkła w kolorze bursztynu, a znajdujące się na nich listwy sprawiają, że przeszklenia wyglądają jak łany zboża.

sanktuarium matki bożej licheńskiej

Zwiedzanie Sanktuarium w Licheniu

Każdego roku, by zobaczyć sanktuarium, Licheń odwiedza całe mnóstwo turystów. Znajduje się tam kilka punktów, które powinien zobaczyć każdy wierny. Oto one:

Cudowny obraz

Najistotniejszym punktem znajdującym się w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jest mały obraz przedstawiający wizerunek Matki Boskiej. Wcześniej przez ponad 150 lat znajdował się w kościele parafialnym św. Doroty. To olejna kopia portretu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Dzieło powstało w XVIII wieku, a jego autor jest anonimowy. Przedstawia on Maryję w złotej szacie na czerwonym tle. Matka Jezusa spogląda na orła znajdującego się na jej piersi. Dwa anioły zakładają jej na głowę koronę. Szata Maryi ozdobiona jest kolorowymi kamieniami.

Mały obraz pierwotnie był przeznaczony do osobistych modlitw, jednak z czasem stał się słynnym obiektem kultu. Wierni uważają, że niesie on ze sobą cudowną moc, napawa nadzieją i uzdrawia dusze.

Bazylika

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej to najważniejszy punkt całego sanktuarium. To właśnie ten budynek cieszy się największą popularnością wśród przyjezdnych. Śp. biskup Roman Andrzejewski powiedział kiedyś: „Warto pielgrzymować do Lichenia, aby przekonać się, że można zbudować ze składek wiernych w latach kryzysu piękny Dom Pański, że stać nas na sukces, że nie jesteśmy narodem nieudaczników, ale narodem zdolnym do osiągnięć”.

licheń bazylika

Golgota

Golgota to góra znajdująca się w centralnym miejscu sanktuarium. Ma 25 metrów wysokości i zbudowano ją z betonu i kamieni. Składa się z wielu kapliczek, korytarzy oraz rzeźb. Na szczycie zobaczyć można krzyż oraz postacie Matki Bożej i św. Jana. Na trasie od dołu góry, aż do jej szczytu, rozmieszczone są stacje Drogi Krzyżowej.

Kaplica Krzyża Świętego

Kaplica Krzyża Świętego leży w dolnej części kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, od strony Golgoty. W jej wnętrzu znajduje się niezwykły krzyż. W kościele św. Doroty znajdowała się kiedyś hitlerowska szkoła dla chłopców. Wychowawczyni młodzieży, Berta Bauer, chcąc udowodnić, że Bóg nie istnieje, oddała strzał z pistoletu prosto w krucyfiks. Krzyknęła, że jeśli Bóg naprawdę jest, powinien ją ukarać. Zginęła w wypadku kilka godzin później.

Apartamenty papieskie

Gdy do sanktuarium miał przyjechać Jan Paweł II, przygotowano dla niego specjalny, prawie 60-metrowy apartament. Aktualnie miejsce to można zwiedzać jako muzeum, w którym przechowuje się m.in. podarunki Jana Pawła II dla sanktuarium, książki o papieżu oraz eksponaty z nim związane.

Informacje praktyczne

Bazylika Licheń cały czas organizuje msze święte, których aktualny rozkład można sprawdzić na oficjalnej stronie sanktuarium. Dla podróżnych przybywających samochodem przygotowane zostały specjalne parkingi, a ich rozkład także widnieje na oficjalnej stronie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.