darwin

Odwiedź Darwin i jego najciekawsze atrakcje!

Podróż na północną część australijskiego kontynentu nie może obejść się bez wizyty w Darwin – tropikalnym mieście regionu Top End. To właśnie tutaj można zobaczyć różnorodność kultury oraz poznać z czego słynie lokalna społeczność, wybierając się do miejscowych muzeów. Świetna kuchnia i wiele miejsc o pięknych walorach przyrodniczych czeka na turystów, oferując mnogość atrakcji i niezapomniane wrażenia podczas pobytu w tej części świata! 

Kilka słów o Darwin

Darwin to miasto, które położone jest na północnym wybrzeżu Australii, na Terytorium Północnym kontynentu, którego stanowi stolicę. Żyje tu około 150 tysięcy mieszkańców, a ośrodek posiada jeden z najważniejszych portów lotniczych, który obsługuje większą część lotów tej części wyspy. Dodatkowo właśnie tu swój początek ma kolej The Ghan, z którą można wybrać się w podróż krajoznawczą po całym lądzie. Dodatkowo Darwin stanowi świetną bazę wypadową do odwiedzenia okolicznych parków rozrywki oraz parków narodowych, cieszących się popularnością ze względu na różnorodność roślinną i unikalne gatunki. Wybierając to miasto na wakacyjny wyjazd, można mieć pewność o dobre warunki pogodowe, ponieważ charakteryzuje się ono  tropikalnym klimatem, a temperatura w ciągu roku przeważnie nie spada poniżej 20°C. Opady praktycznie nie występują, a najlepszą porą do odwiedzenia Darwin jest czas od kwietnia do listopada. W miesiącach tych jest bardzo ciepło, a opady się nie pojawiają. 

darwin australia
Zachody słońca na plaży Mindil potrafią być naprawdę zachwycające

Czy Darwin jest bezpiecznym miastem?

Australia stanowi bezpieczny kraj, do którego można swobodnie podróżować i tego należy trzymać się, planując wycieczkę do Darwin, ponieważ nic przykrego nie powinno spotkać tu turystów. Tak jak podczas wyjazdu do innych krajów, warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, szczególnie zwiedzając centrum, ponieważ można tu spotkać lokalnych kieszonkowców. Trzeba pilnować swoich bagaży i pieniędzy. Warto zachować także szczególną ostrożność na drogach podczas przemieszczania się samochodem – w niektórych miesiącach drogi bywają nieprzejezdne ze względu na duże opady i najczęściej taka sytuacja może wystąpić od listopada do marca.

Darwin (Australia) – jak się tam dostać?

Najlepszym sposobem dostania się do Darwin w Australii jest lot samolotem, choć z Polski nie ma możliwości przylotu bezpośredniego, a lotnicza oferta zakłada najczęściej jedną, dwie lub więcej przesiadek. Przeważnie pierwsze lądowanie międzymiastowe odbywa się w jednym z lotnisk europejskich, a drugie w Azji, np. Dubaju lub już na terenie Australii, np. w Sydney. Lotnisko w Darwin położone jest około 13 kilometrów od miasta, więc pokonanie tej odległości nie stanowi problemu dla przyjezdnych. Turyści mogą skorzystać z przejazdów autobusami wahadłowymi lub taksówką. Przy lotnisku znajduje się także wiele wypożyczalni samochodów, w którym można wynająć pojazd na okres pobytu. 

Darwin – atrakcje

Miasto Darwin to bardzo malowniczy region, który oferuje odwiedzającym wiele atrakcji związanych z zagospodarowaniem okolicznej przyrody. Jedną z możliwości spędzania wolnego czasu jest rejs po rzece w towarzystwie krokodyli, a inną zwiedzanie tutejszych muzeów. Każdy jest w stanie znaleźć w tym mieście coś odpowiadającego jego zainteresowaniom bez względu czy należy do nich eksplorowanie natury, czy zdobywanie historycznej wiedzy o lokalnej kulturze. 

Crocosaurus Cove

Jeśli dotychczasowy pobyt w australijskim mieście nie dostarcza upragnionych wakacyjnych wrażeń, wiemy jak temu zaradzić! Receptą na skok adrenaliny i endorfin jest wycieczka do Crocosaurus Cove – największego na świecie domu gadów zamieszkujących Australię, która zapewni niezapomniane przeżycia! Tylko tutaj można znaleźć się w podwodnej klatce oko w oko z przerażającym krokodylem oraz poznać wiele różnorodnych gatunków zwierząt zamieszkujących kontynent. Ponadto w trzypiętrowym budynku znajduje się osiem wystaw udostępnionych dla gości  oraz istnieje możliwość obcowania z niektórymi gatunkami zwierząt i wykonanie pamiątkowej fotografii. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to wydatek 36$, dla seniora 28$ i dla dziecka 23$. Dodatkowe atrakcje, jak klatka śmierci są płatne extra. Centrum otwarte jest codziennie od 09:00 do 17:00 i można je znaleźć przy 8 Mitchell Street na rogu Peel Street.

darwin miasto
Krokodyle to największa atrakcja tego regionu

Mindil Beach

Urlop w tropikalnym mieście nie mógłby zakończyć się bez wypoczynku na jednej z miejskich plaż, a zdecydowanie popularną i wartą odwiedzin jest Mindil Beach. Plaża położona jest blisko centrum miasta i przyciąga turystów niezwykle efektownymi zachodami słońca, które przybierają w tej części kraju barwę pomarańczową. Zjawisko jest najbardziej widowiskowe od końca kwietnia do początku listopada. Poza tym można skorzystać z plażowania w promieniach australijskiego słońca, choć należy uważać podczas kąpieli i korzystać z wodnej ochłody jedynie w wyznaczonych strefach, w związku z zagrożeniem występującymi meduzami i krokodylami. Warto wybrać się do znajdujących się wzdłuż linii brzegowej restauracji i barów, by spróbować specjałów lokalnej kuchni i dać się ponieść wakacyjnemu relaksowi. Plaża Mindil położona jest około 2 kilometrów od centrum, a dostać się tu można pieszo, jak i korzystając z miejskiej komunikacji. 

Crocodylus Park

Cała Australia i Darwin na północnym wybrzeżu znane jest szczególnie z występowania w tym regionie krokodyli, dlatego będąc tu na wyjeździe, warto skorzystać z możliwości poznania tych gadów, którą zapewnią Crocodylus Park. To znajdujący się w mieście park dzikiej przyrody, stanowiący dom dla szeregu gatunków krokodyli – od największych okazów z długimi ogonami po okazy miniaturowe. Oprócz tego żyją tu również inne zwierzęta egzotyczne, a atrakcję stanowi wypłynięcie w rejs statkiem, po rzece wypełnionej prawdziwymi krokodylami i oglądanie ich skocznych pokazów! Park Krokodylów otwarty jest codziennie w godzinach: 09:00 – 15:00, a bilet wstępu kosztuje 40$ dla osoby dorosłej i 20$ dla dziecka. Seniorzy za wejście płacą 30$. 

Park Narodowy Berry Springs

W okolicy Darwin znajduje się wiele interesujących przyrodniczo parków i rezerwatów, a jeden z nich – Park Narodowy Berry Springs zasługuje na wyróżnienie i stanowi świetnie miejsce do zorganizowania jednodniowego wypadu. W miejscu tym można oddać się obserwowaniu dzikiej przyrody, w tym zamieszkującego ten teren ptactwa i oglądaniu unikalnych gatunków roślin oraz kwiatów, których sezon kwitnienia przypada na okres od marca do kwietnia – wtedy jest tu zdecydowanie najpiękniej. Dodatkowo na obszarze parku można odnaleźć pozostałości ruin z okresu II Wojny Światowej, ponieważ właśnie tu stacjonowały tysiące wojsk. Spacer w pięknych okolicznościach natury, a może piknik? Z pewnością odwiedziny w tym miejscu będą służyć relaksującemu wypoczynku na świeżym powietrzu.

Ciekawostki o Darwin

Miasto Darwin zamieszkiwane jest przez społeczność pochodzącą z około 60 różnych narodowości, a tutejsza ludność znana jest ze swojej gościnności i życzliwości. Właśnie w tym miasteczku rozpoczyna swój bieg słynna kolej The Ghan, która biegnie aż na południe kontynentu, stanowiąc świetną możliwość zwiedzenia niemal całego kraju. Miasto jest gospodarzem licznych festiwali, w tym Seabreeze lub Festivalu Darwina, które połączone są z hucznymi, kulturalnymi wydarzeniami.