Przejdź do treści
góra kościuszki

Polski akcent w Australii. Góra Kościuszki – najwyższy szczyt kontynentu!

Góra Kościuszki znajdująca się w południowo-wschodniej części Australii jest najwyższym szczytem Alp australijskich. Jest to prawdopodobnie jedyny na świecie kontynent, na którym po przyjemnym spacerze można stanąć na najwyższym górskim szczycie. Poznaj historię Góry Kościuszki i dowiedz się jak dotrzeć na szczyt!

Historia zdobycia Góry Kościuszki

Góra Kościuszki została nazwana przez polskiego odkrywcę Pawła Strzeleckiego w 1840 roku na cześć polskiego bohatera kulturalnego i politycznego Tadeusza Kościuszki. Strzelecki był pierwszą osobą, która wspięła się na szczyt najwyższej góry Australii. Jest ona częścią Parku Narodowego Kościuszki, który obejmuje inne szczyty w paśmie górskim alp australijskich. Australijczycy niestety nie kojarzą góry z Polską. Dla większości jest to po prostu „Kozijosko Mount”.

Góra Kościuszki znajduje się w stanie Nowa Południowa Walia, w południowo-wschodniej części kraju. Mierzy 2228 metrów co czyni ją najwyższym szczytem górskim w Australii.

Ciekawostka: Góra Kościuszki technicznie nie jest największym szczytem Australii, ponieważ wulkan (Mawson Peak) na należącej do Australii wyspie Heard u wybrzeży Antarktydy jest wyższy. Chociaż szczyt Mawson Peak jest politycznie częścią Australii, z geograficznego punktu widzenia jest uważany za „sub-Antarktydę”.

wielkie góry wododziałowe
Szlak na szczyt Góry Kościuszki

Wielkie Góry Wododziałowe

Wielkie Góry Wododziałowe (Great Dividing Range) są największym pasmem górskim Australii i piątym co do długości na świecie rozciągającym się na lądzie. Dzieli wschodnie wybrzeże i wnętrze Australii. Wielkie pasmo rozciąga się od północnego krańca Queensland przez Nową Południową Walię do Wiktorii i składa się z kilku części. W paśmie znajdują się najwyższe góry Australii, w tym góra Kościuszki. Są tam również parki narodowe i rezerwaty przyrody, które zajmują dużą część Wielkiego Podziału.

Ponadto Wielkie Pasmo Podziału przecinają liczne rzeki. Niektóre z gór osiągają wysokość nieco ponad 2000 m. Jednak do wspinaczki na większość z nich nie potrzeba nawet specjalnego sprzętu alpinistycznego – ze względu na ich wiek i wynikający z niego długi okres erozji nie są one zbyt strome.

Góry śnieżne

Snowy Mountains to centrum australijskiej turystyki zimowej. Region Gór Śnieżnych jest pełen kontrastów, nie przestaje zaskakiwać i inspirować. Nic więc dziwnego, że jest chętnie odwiedzany zarówno zimą jak i latem. W sezonie, gdy śnieg gęsto pokrywa góry, Alpy australijskie stają się ulubionym celem zimowej turystyki. Początkujący narciarz czy górski ekspert – bez względu na poziom doświadczenia, każdy spędzi tam wspaniały czas.

Zobacz także: Najciekawsze miejsca w Sydney i okolicach. Co musisz zobaczyć wybierając się na koniec świata?

Gdy śnieg topnieje, najwyższa góra Australii zachęca na wspinaczkę. Światowej klasy trasy rowerowe, przejażdżki konno czy pływanie w krystalicznie czystych strumieniach to jedne z wielu atrakcji czekające na odwiedzających. Spacerując natknąć się można na klasyczne, wiejskie puby, winiarnie i modne browary rzemieślnicze.

najwyższy szczyt australii
Znak znajdujący się na szczycie Góry Kościuszki

Jak zdobyć najwyższy szczyt w Australii?

Chociaż Alpy australijskie budzą podziw, a stwierdzenie „najwyższy szczyt w Australii” sprawia wrażenie niesamowicie wymagającej góry, tak w rzeczywistości zdobycie Góry Kościuszki jest dość proste i nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu.

Na Górę Kościuszki można wejść na dwa sposoby. Obie oferują podobnie spektakularne widoki na Park Narodowy Kościuszki. Każdą z nich można łatwo ukończyć w jeden dzień.

Wycieczka z Threbo

Aby dostać się na początek trasy wspinaczkowej należy najpierw skorzystać z wyciągu krzesełkowego Kosciuscko Express z Thredbo. Jazda trwa 15 minut i wznosi się na wysokość 560 metrów. To pierwsza okazja, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na otaczające góry Parku Narodowego Kościuszki i oszałamiającą dolinę Thredbo.

Zobacz także: Czy nasze dzieci zobaczą jeszcze wielką rafę koralową? Znikający cud świata u wybrzeża Australii

Cena biletu na jeden dzień:

  • Bilet normalny – 45$ (ok. 168 zł)
  • Bilet ulgowy (dzieci 3-17 lat) – 10 $ (ok. 28 zł)
  • Seniorzy 65+ – 35 $ (ok. 99 zł)

Po wyjściu z wyciągu należy udać się ścieżką na szczyt. Po drodze czekają różne atrakcje turystyczne, przy których warto zrobić przystanek. Trasa wynosi ok. 13 km w obie strony i trwa ok 4-5 godzin.

góry wododziałowe
Blue Lake w Parku Narodowym Kościuszki

Wycieczka z Przełęczy Charlotte

Jest to trasa idealna do pokonania pieszo lub na rowerze. Niegdyś była dostępna również dla samochodów, lecz z obawy o erozję droga dla nich została zamknięta. Najważniejsze punkty tego spaceru to historyczne chaty i spektakularne formacje skalne. Wybierając rowerową przejażdżkę trzeba zostawić rower na przełęczy Rawson i ostatnie 1,4 km przejść na szczyt Góry Kościuszki na pieszo. Cała trasa wynosi ok. 18 km w obie strony i zajmuje ok. 6-8 godzin.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.