góra kościuszki

Polski akcent w Australii. Góra Kościuszki – najwyższy szczyt kontynentu!

Góra Kościuszki znajdująca się w południowo-wschodniej części Australii jest najwyższym szczytem Alp australijskich. Jest to prawdopodobnie jedyny na świecie kontynent, na którym po przyjemnym spacerze można stanąć na najwyższym górskim szczycie. Poznaj historię Góry Kościuszki i dowiedz się jak dotrzeć na szczyt!

Historia zdobycia Góry Kościuszki

Góra Kościuszki została nazwana przez polskiego odkrywcę Pawła Strzeleckiego w 1840 roku na cześć polskiego bohatera kulturalnego i politycznego Tadeusza Kościuszki. Strzelecki był pierwszą osobą, która wspięła się na szczyt najwyższej góry Australii. Jest ona częścią Parku Narodowego Kościuszki, który obejmuje inne szczyty w paśmie górskim alp australijskich. Australijczycy niestety nie kojarzą góry z Polską. Dla większości jest to po prostu „Kozijosko Mount”.

Góra Kościuszki znajduje się w stanie Nowa Południowa Walia, w południowo-wschodniej części kraju. Mierzy 2228 metrów co czyni ją najwyższym szczytem górskim w Australii.

Ciekawostka: Góra Kościuszki technicznie nie jest największym szczytem Australii, ponieważ wulkan (Mawson Peak) na należącej do Australii wyspie Heard u wybrzeży Antarktydy jest wyższy. Chociaż szczyt Mawson Peak jest politycznie częścią Australii, z geograficznego punktu widzenia jest uważany za „sub-Antarktydę”.

wielkie góry wododziałowe
Szlak na szczyt Góry Kościuszki

Wielkie Góry Wododziałowe

Wielkie Góry Wododziałowe (Great Dividing Range) są największym pasmem górskim Australii i piątym co do długości na świecie rozciągającym się na lądzie. Dzieli wschodnie wybrzeże i wnętrze Australii. Wielkie pasmo rozciąga się od północnego krańca Queensland przez Nową Południową Walię do Wiktorii i składa się z kilku części. W paśmie znajdują się najwyższe góry Australii, w tym góra Kościuszki. Są tam również parki narodowe i rezerwaty przyrody, które zajmują dużą część Wielkiego Podziału.

Ponadto Wielkie Pasmo Podziału przecinają liczne rzeki. Niektóre z gór osiągają wysokość nieco ponad 2000 m. Jednak do wspinaczki na większość z nich nie potrzeba nawet specjalnego sprzętu alpinistycznego – ze względu na ich wiek i wynikający z niego długi okres erozji nie są one zbyt strome.

Góry śnieżne

Snowy Mountains to centrum australijskiej turystyki zimowej. Region Gór Śnieżnych jest pełen kontrastów, nie przestaje zaskakiwać i inspirować. Nic więc dziwnego, że jest chętnie odwiedzany zarówno zimą jak i latem. W sezonie, gdy śnieg gęsto pokrywa góry, Alpy australijskie stają się ulubionym celem zimowej turystyki. Początkujący narciarz czy górski ekspert – bez względu na poziom doświadczenia, każdy spędzi tam wspaniały czas.

Gdy śnieg topnieje, najwyższa góra Australii zachęca na wspinaczkę. Światowej klasy trasy rowerowe, przejażdżki konno czy pływanie w krystalicznie czystych strumieniach to jedne z wielu atrakcji czekające na odwiedzających. Spacerując natknąć się można na klasyczne, wiejskie puby, winiarnie i modne browary rzemieślnicze.

najwyższy szczyt australii
Znak znajdujący się na szczycie Góry Kościuszki

Jak zdobyć najwyższy szczyt w Australii?

Chociaż Alpy australijskie budzą podziw, a stwierdzenie „najwyższy szczyt w Australii” sprawia wrażenie niesamowicie wymagającej góry, tak w rzeczywistości zdobycie Góry Kościuszki jest dość proste i nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu.

Na Górę Kościuszki można wejść na dwa sposoby. Obie oferują podobnie spektakularne widoki na Park Narodowy Kościuszki. Każdą z nich można łatwo ukończyć w jeden dzień.

Wycieczka z Threbo

Aby dostać się na początek trasy wspinaczkowej należy najpierw skorzystać z wyciągu krzesełkowego Kosciuscko Express z Thredbo. Jazda trwa 15 minut i wznosi się na wysokość 560 metrów. To pierwsza okazja, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na otaczające góry Parku Narodowego Kościuszki i oszałamiającą dolinę Thredbo.

Cena biletu na jeden dzień:

  • Bilet normalny – 45$ (ok. 168 zł)
  • Bilet ulgowy (dzieci 3-17 lat) – 10 $ (ok. 28 zł)
  • Seniorzy 65+ – 35 $ (ok. 99 zł)

Po wyjściu z wyciągu należy udać się ścieżką na szczyt. Po drodze czekają różne atrakcje turystyczne, przy których warto zrobić przystanek. Trasa wynosi ok. 13 km w obie strony i trwa ok 4-5 godzin.

góry wododziałowe
Blue Lake w Parku Narodowym Kościuszki

Wycieczka z Przełęczy Charlotte

Jest to trasa idealna do pokonania pieszo lub na rowerze. Niegdyś była dostępna również dla samochodów, lecz z obawy o erozję droga dla nich została zamknięta. Najważniejsze punkty tego spaceru to historyczne chaty i spektakularne formacje skalne. Wybierając rowerową przejażdżkę trzeba zostawić rower na przełęczy Rawson i ostatnie 1,4 km przejść na szczyt Góry Kościuszki na pieszo. Cała trasa wynosi ok. 18 km w obie strony i zajmuje ok. 6-8 godzin.