Nowa Południowa Walia

Nowa Południowa Walia (Australia) – najciekawsze miejsca, które musisz odwiedzić!

Tereny najstarszego stanu Australii to niesamowite dzieło matki natury. Jego wschodnią część okalają wody Morza Tasmana, a ląd porastają majestatyczne lasy deszczowe. Stan znany jest ze słynnej na całym świecie Opery w Sydney oraz spowitych niebieską poświatą Gór Błękitnych. Co kryje Nowa Południowa Walia? Sprawdź!

Nowa Południowa Walia – historia regionu

Nowa Południowa Walia to najstarszy stan Australii i najliczniej zamieszkiwany region kraju. Jego odkrycie zawdzięczamy Jamesowi Cookowi, który dotarł do australijskich ziem w 1770 roku. To pierwsza kolonia australijska założona przez Brytyjczyków. Pierwotnie jej obszar stanowiły tereny od półwyspu Cape York aż do Ziemi Van Diemena (obecna Tasmania). Przez lata na teren kolonii Brytyjczycy zsyłali więźniów, tworząc pierwsze osiedle, stanowiące podwaliny miasta Sydney. Z biegiem czasu do Nowej Południowej Walii zaczęli dobrowolnie napływać imigranci. W kolejnych latach ziemie kolonii brytyjskich były od siebie stopniowo oddzielane. Na początku XX wieku w Nowej Południowej Walii utworzono stolicę kraju, którą została Canberra, wchodząca w skład enklawy wewnątrz stanu.

Sydney, Nowa Południowa Walia

Sydney

Stolica Nowej Południowej Walii oraz największe miasto w Australii i Oceanii, zamieszkiwane przez ponad 5 milionów osób. Sydney to światowa metropolia, słynąca z wysokiej jakości życia i malowniczego terytorium. Miasto jest położone nad Oceanem Spokojnym, a blisko 100 kilometrów od jego zachodniej części znajduje się pasmo Gór Błękitnych. Na turystów w Sydney czekają przede wszystkim wyjątkowe rozwiązania architektoniczne oraz walory przyrodnicze, w tym aż kilkadziesiąt pobliskich plaż.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji Sydney, ponieważ to nowoczesne miasto aż opływa w ciekawe miejsca. Wizytówką Sydney i budynkiem rozpoznawalnym na całym świecie jest kultowa Opera, o której dowiesz się więcej w dalszej części artykułu. Charakterystyczną konstrukcją jest również Harbour Bridge, z którego możesz podziwiać noworoczne pokazy sztucznych ogni. Obowiązkowym punktem wycieczki do Sydney jest wizyta w najstarszej dzielnicy The Rocks z klimatycznymi barami, restauracjami i muzeami w budynkach z czasów kolonialnych.

Zobacz także: Najciekawsze miejsca w Sydney i okolicach. Co musisz zobaczyć wybierając się na koniec świata?

Opera w Sydney

Ten nowoczesny, ekspresjonistyczny obiekt to światowej klasy budowla, której bryła została doceniona przez jury wielu prestiżowych konkursów architektonicznych. W 2007 roku Opera została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i obecnie stanowi swoistą ikonę Sydney. Kształt budowli, przypominający wyglądem żagle powiewające na wietrze, został uzyskany dzięki odpowiedniej modyfikacji betonu, szkła oraz stali.

Budynek składa się z kilku sal, w tym najobszerniejszej Concert Hall, przystosowanej do koncertów symfonicznych, w której znajdują się największe organy mechaniczne na świecie. Turyści mogą wybrać się na jedno z przedstawień lub koncertów, organizowanych w murach Opery. Jest z czego wybierać, ponieważ co tydzień odbywa się tam około 40 widowisk. Bilety wstępu nie należą jednak do najtańszych. Mniej kosztowną alternatywą jest samo zwiedzanie wnętrz Opery, które kosztuje około 120 złotych.

Zobacz także: Informacje i ciekawostki o Sydney Opera House

Opera w Sydney

Byron Bay

Miasto, położone nad zatoką o tej samej nazwie nieustannie przyciąga rzesze turystów. Okolice Morza Tasmana to idealne miejsce dla surferów, miłośników wypoczynku na piaszczystych plażach oraz osób, które na wakacjach cenią sobie różnorodność. W Byron Bay na przyjezdnych czekają restauracje, bary i bogate życie nocne. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji szeroką ofertę szkół surfingowych, a turyści kompleksy hotelowe gwarantujące błogi odpoczynek nad wodą niedaleko malowniczych plaż. Obowiązkowym punktem wycieczki do nadmorskiego miasta jest wizyta w Cape Byron Light – białej latarni morskiej, która stanowi wizytówkę Byron Bay.

Park Narodowy Gór Błękitnych

Wymieniając ciekawe miejsca w Australii nie można pominąć Gór Błękitnych, położonych blisko 100 kilometrów od Sydney. Pasmo górskie swoją nazwę zawdzięcza niebieskiej poświacie olejków eterycznych, które wydobywają się z eukaliptusów, porastających górskie zbocza. Blue Mountains wraz z rzadkimi gatunkami zwierząt i roślin zostały objęte ochroną, dzięki utworzeniu Parku Narodowego Gór Błękitnych, a górzyste, pokryte niebieską „mgłą” tereny Parku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez Góry Błękitne wiedzie mnóstwo szlaków trekkingowych, a najpopularniejszym z nich jest Grand Canyon, czyli około 3-godzinna trasa. Miejscami jest stromo, a droga prowadzi przez las deszczowy i wąwozy, w otoczeniu skał oraz wodospadów.

Zobacz także: Góry Błękitne — wizyta w australijskich górach

Góry Błękitne, Nowa Południowa Walia

Lasy Deszczowe Gondwana Australii

Lasy deszczowe, rozpościerające się na granicy stanów Nowej Południowej Walii i Queensland, to kolejne dzieło matki natury i atrakcja Australii, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fakt ten zupełnie nie dziwi, ponieważ Gondwana Rainforests to jedne z najpiękniejszych i zarazem najstarszych lasów deszczowych na świecie. Na terenie Nowej Południowej Walii znajduje się aż 11 parków narodowych, wchodzących w skład Gondwana Rainforests. Lasy deszczowe to ogrom intensywnej zieleni i dom dla wielu gatunków zwierząt, między innymi koali, krokodyli oraz drzewiaków, czyli kangurów, wspinających się po drzewach. Osobom, które na własne oczy chcą zobaczyć ten cud natury, poleca się skorzystanie z ofert jednodniowych wycieczek zorganizowanych – przewodnicy mają szeroką wiedzę na temat australijskiej flory i fauny oraz pomagają zadbać o bezpieczeństwo turystów.

Port Coffs

Coffs Harbour to duże miasto, położone nad Morzem Tasmana, które łączy się z Oceanem Spokojnym. Z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom sportów wodnych, ponieważ to właśnie ten region jest australijską Mekką dla surferów. Z miejscowych punktów widokowych możesz zaobserwować delfiny w ich naturalnym środowisku, a w pobliżu miasta znajduje się Park Narodowy Dorrigo – jeden z obszarów chronionych, wchodzących w skład Gondwana Rainforests.

australia atrakcje

Wyspa Norfolk

Wyspa Norfolk jest położona na Morzu Fidżi, na Oceanie Spokojnym, a do jej terytorium przynależą dwie mniejsze wyspy – Nepean i Philip. Mówi się, że to właśnie do brzegów Norfolk dotarł James Cook. Jej stolicą jest Kingston, czyli jedno z najstarszych miast w Australii, wpisane wraz z okolicznymi terenami na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turyści w Kingston mogą zobaczyć ruiny dawnych zabudowań oraz wybrać się do muzeów brytyjskich kolonii karnych. Wyspę najlepiej zwiedzać samochodem, ponieważ nie funkcjonuje tam transport miejski.

Podróż do Australii

Podróż do Australii nie uda się bez wizy. Turyści, którzy nie zamierzają przebywać na terenie kraju dłużej niż 3 miesiące, mogą ubiegać się o bezpłatną wizę podróżniczą. Aplikacja przebiega w prosty sposób, za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii.

Koszty podróży z Polski do Australii są dość wysokie. Za lot z Warszawy do Sydney należy zapłacić nawet ponad 10 tysięcy złotych, jednak zdarzają się loty w cenie około 4 tysięcy. Podróż samolotem zajmuje blisko 20-30 godzin (włącznie z przesiadkami).

Mimo wysokich cen lotów warto rozważyć podróż do Australii. Atrakcje turystyczne nowoczesnego Sydney, lasy deszczowe i przepiękne tereny przybrzeżne Pacyfiku to tylko kilka atrybutów Nowej Południowej Walii, które zrekompensują koszty podróży.