góry błękitne

Góry Błękitne — wizyta w australijskich górach

Góry Błękitne to niezwykły okaz natury. Nazwa wzniesień nie jest przypadkowa i nawiązuje do efektu, jaki tworzy ich flora. Teren wchodzący w skład Parku Narodowego to malowniczy pejzaż, który zapewni dreszczyk emocji. Dowiedz się więcej o ciekawych Górach Błękitnych, ich umiejscowieniu i atrakcjach, które tam znajdziesz.

Co to są Góry Błękitne i gdzie się znajdują?

Góry Błękitne to pasmo górskie znajdujące się w Nowej Południowej Walii, leżącej w Australii. Błękitne zbocza mają powierzchnię 1 436 km² i wchodzą w skład Wielkich Gór Wododziałowych — jednego z większych łańcuchów górskich Australii. Wzniesienia położone są około 100 km na zachód od Sydney. Park Narodowy powstały na terenie gór, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Górach Błękitnych znajduje się około 140 pieszych szlaków, które zachęcają do zwiedzenia wzniesień, kanionów, jaskiń i zalesionych dolin z wodospadami.

Skąd wzięła się nazwa?

Góry Błękitne zawdzięczają swoją nazwę roślinności, która się na nich rozwija. Australijskie stoki gęsto porasta eukaliptus. Olejki eteryczne, które zawarte są w jego liściach, ulatniają się i powodują, że oglądane z odległości góry wyglądają, jakby były przykryte lekką, niebieską poświatą. Ten ciekawy i miły dla oka efekt wizualny można zaobserwować w wielu rejonach górskich Australii.

kolej linowa góry błękitne

Trzy Siostry Australii

Oprócz ciekawych okazów roślinnych, w Górach Błękitnych można podziwiać też spektakularne formacje skalne. Jednymi z najbardziej znanych są wzniesienia nazwane Trzema Siostrami. Nazwa tych ogromnych skał nawiązuje do legendy, która opowiada o niespełnionej miłości trzech sióstr do braci z innego plemienia. Skłócone ludy nie pozwoliłyby na małżeństwo, więc mężczyźni postanowili porwać siostry. Wynikiem tego aktu było wywiązanie się konflikt zbrojnego. Starszyzna plemienna postanowiła uchronić kobiety poprzez zamienienie ich w kamień. 

W myśl legendy dziś wśród Gór Błękitnych można podziwiać formację składającą się z trzech pionowych skał stojących w bardzo bliskim towarzystwie. Każda skała liczy ponad 900 metrów, a cały kompleks stanowi symbol i wizytówkę gór. Najlepszym miejscem do podziwiania Trzech Sióstr będzie platforma widokowa Echo Point.

Najbardziej stroma kolejka na świecie

W Górach Błękitnych można nie tylko zachwycić się malowniczymi widokami, ale i poczuć trochę adrenaliny. Wśród atrakcji znajdujących się na tym terenie znajduje się bowiem najbardziej stroma kolejka na świecie. Powstała w 1945 roku Scenic Railway dzięki swojemu kątowi nachylenia, wynoszącemu 64 stopnie, została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najbardziej stroma na świecie.

Scenic Railway porusza się po trasie Cliffhanger, która prowadzi poprzez piaskowe klify, ciemne tunele i otwarte przestrzenie, co zapewnia niesamowite widoki. Kolejka stanowi jedną z większych atrakcji tamtejszego terenu. Rocznie odwiedzana jest przez blisko 25 milionów turystów.

Blue Mountains Scenic  Railway

Szklany taras

Na samym końcu kolejki Scenic Railway znajduje się szklany taras, z którego rozpościera się przepiękna panorama na Góry Błękitne. Po prawie pionowej podróży można chwilę odetchnąć i podziwiać malowniczy górski pejzaż.

Widokowy wjazd kolejką kabinową

Oprócz kolejki, która może poszczycić się mianem najbardziej stromej na świecie, w Górach Błękitnych znajdują się jeszcze dwa wyciągi. Jednym z nich jest Scenic Skyway — pierwsza australijska kolejka linowa otwarta w 1958 roku. Liczący 270 m przejazd zaoferuje nie tylko transport na drugą stronę doliny, ale i piękny widok na góry, Trzy Siostry i wodospad. Dodatkowym atutem Scenic Skyway jest przeszklona podłoga kabiny, dzięki której można podziwiać przyrodę bez ograniczeń.

Drugą z kolejek jest Scenic Cableway. Najmłodsza z atrakcji — otwarta w 2018 roku kolejka, przewiezie turystów z dna doliny Jamison, na sam szczyt. Droga, jaką pokonuje, ma długość 545 m. Kolejka wynurza się ponad korony drzew i sunie blisko stromych klifów. Całkowicie zamknięta kabina stanowi niezwykły punkt widokowy, z którego podziwiać można bogactwo Gór Błękitnych.