frankfurt

Frankfurt nad Menem w pigułce. Co warto wiedzieć o stolicy banków i książek?

Frankfurt nad Menem to miejsce, któremu ciężko przypiąć jedną konkretną łatkę. Mówi się, że to miasto drapaczy chmur, finansistów, konferencji i portu lotniczego – rzadziej wspomina się o nim jako o punkcie turystycznym, który warto zwiedzić. Jest to zdecydowanie miasto kontrastów, które może być również atrakcyjne pod względem turystycznym. Poznaj historię Frankfurtu nad Menem i jego najciekawsze atrakcje!

Frankfurt am Main – historia

Bogata historia miasta sięga 794 roku, kiedy to cesarz Karol Wielki nadał osadzie nazwę Franconovud. Od czasu koronacji Fryderyka Barbarossy na króla Niemiec w 1152 roku Frankfurt stał się zwyczajowym miejscem koronacji królów niemieckich. W 1372 r. Frankfurt stał się „wolnym miastem cesarskim”, którego status cieszył się prawie nieprzerwanie aż do przejęcia władzy przez Prusów w 1866 r. Frankfurt zwano też Jerozolimą nad Menem, z uwagi na liczną ludność pochodzenia żydowskiego. Społeczność żydowska była drugą co do wielkości w Niemczech. Wokół miasta można zobaczyć mosiężne kwadraty wielkości bruku osadzone w chodniku. Te Stolpersteine ​​(„przeszkody”) służą jako pomnik Żydów deportowanych przez nazistów, oznaczając ich ostatnie miejsce zamieszkania. W końcowym okresie II wojny światowej Frankfurt był systematycznie bombardowany, przez co zniszczeniu uległo co najmniej 70% miasta. Największe zniszczenia poniosło Stare Miasto, które niemal całkowicie zniknęło z powierzchni ziemi. Dzisiejszy Frankfurt jest największym ośrodkiem biznesowym i finansowym w Niemczech i jednym z największych w Europie.

Frankfurt – co warto zobaczyć?

Frankfurt nad Menem to miasto odrodzone po wojennych zniszczeniach, pełne niewyobrażalnych kontrastów. Choć turyści przyjeżdżają tu najczęściej w interesach, na targi lub traktują miasto jako przystanek w dalszej podróży, warto przy tej okazji poznać największe atrakcje miasta. Frankfurt pełen jest niezwykłej kultury, literatury i sztuki. W swojej ofercie posiada liczne muzea i galerie. Pomimo zniszczeń jakie poniosło miasto podczas II wojny światowej, został częściowo odrestaurowany i wciąż się rozrasta. Jest domem dla wielu drapaczy chmur i jednego z największych lotnisk świata. Na zwiedzanie Frankfurtu warto wybrać się o każdej porze roku. Zimą ugości nas na bożonarodzeniowym jarmarku z licznymi świątecznymi gadżetami i lokalnymi przysmakami. Latem zachęca do spacerów i odwiedzenia najważniejszych zabytków i atrakcji miejskich.

frankfurt am main
Tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy w zabytkowym centrum Frankfurtu

Frankfurt nad Menem – lotnisko

Lotnisko Frankfurt mieści się we Frankfurcie nad Menem w regionie Badenii-Wirtembergii w Niemczech. Największe w Niemczech lotnisko, trzecie co do wielkości w Europie lotnisko we Frankfurcie ustępuje jedynie Wielkiej Brytanii i Francji. Można z niego dostać się w niemal dowolne miejsce na świecie, ponieważ port obsługuje bardzo wiele linii lotniczych ze wszystkich stron globu. Polakom Frankfurt kojarzy się głównie z lotniskiem, który służy jako port przesiadkowy dla pasażerów podróżujących dalej na zachód. Port zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem obsługiwanych połączeń międzynarodowych.

Ogrom lotniska we Frankfurcie sprawia, że planując lot z tego portu, należy mieć zapas czasowy, aby nie spóźnić się na samolot, gdyż dystans pomiędzy odprawą do najdalej położonego wyjścia do samolotu wynosi aż dwa kilometry.

Lotnisko Frankfurt nad Menem – kierunki krajowe i zagraniczne

Zajmujące jedno z czołowych miejsc w rankingu największych światowych lotnisk, to we Frankfurcie obsługuje wiele kierunków krajowych i zagranicznych. Bezpośrednio z portu dostać można się do Mannheim, Berlina czy Monachium. Loty zagraniczne z tego lotniska odbywają się w niemal dowolne miejsce na świecie, w tym Londyn (Wielka Brytania), Paryż (Francja) czy Caracas (Wenezuela).

Na lotnisko we Frankfurcie nad Menem można dotrzeć z polskich miast takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Katowice. Między Lotniskiem Chopina w Warszawie a portem we Frankfurcie należy pokonać dystans ok. 1077 km. Za bilet lotniczy do tego niemieckiego miasta, należy zapłacić od 120 zł do 350 zł. Pasażerowie, którym zależy na jak najniższej cenie biletu, mogą skorzystać z obowiązujących promocji lub zaplanować podróż z wyprzedzeniem, co może znacząco obniżyć koszty podróży.

Frankfurt nad Menem – atrakcje

Chociaż Frankfurt znany jest przede wszystkim jako jeden z najważniejszych ośrodków finansowych w Europie, jest też miastem atrakcyjnym pod względem turystycznym. Współczesny Frankfurt silnie kontrastuje z historyczną zabudową w części odrestaurowaną po II Wojnie Światowej. Od czego zacząć zwiedzanie Frankfurtu?

Najmłodsze Stare Miasto w Europie

Frankfurt nad Menem po kilkunastu latach budowy otworzył najmłodsze na świecie Stare Miasto. Historyczne centrum miasta zostało w 1944 roku niemal całkowicie zniszczone (szacuje się, że z powierzchni ziemi zniknęło 90% zabudowań). Dzielnicy Altstadt przywrócono dawny charakter, choć niektóre kamienice zostały zrekonstruowane bardziej „kreatywnie”.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów i siedzibą ratusza jest budynek Romer (po niemiecku Rzymianin), który niegdyś należał do bogatej rodziny kupieckiej, która sprzedała go miastu na początku XV wieku. Jest to jeden z nielicznych budynków, który nie jest rekonstrukcją – tylko nieznacznie ucierpiał podczas wojny. Przed budynkiem znajduje się plac ratuszowy – Romerberg.

frankfurt nad menem atrakcje
Stare miasto we Frankfurcie

Römerberg

Przy placu Romerberg znajduje się kompleks średniowiecznych i odrestaurowanych budynków. Stanowi on centrum Starego Miasta. Niegdyś było to tradycyjne miejsce koronacji cesarskich i różnorodnych targów. Obecnie organizowany jest tu coroczny Weihnachtsmarkt – jarmark bożonarodzeniowy, na którym znajdują się stragany oferujące ozdoby świąteczne, lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze itd. Przy placu Romerberg mieści się również Katedra Cesarska, Muzeum Historyczne i luterański, średniowieczny kościół Alte Nikolaikirche. Plac znajduje się nieopodal rzeki i jest świetnym kontrastem dla bankowej dzielnicy Frankfurtu.

Stara Opera we Frankfurcie nad Menem

Neorenesansowy dawny gmach opery znajduje się na Opernplatz. Cechą charakterystyczną obiektu są grupy rzeźb Franza Krugera oraz „Pegaz” autorstwa Georga Hutera. Gmach uległ poważnemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. Początkowo planowano jego rozbiórkę, jednak z inicjatywy obywatelskiej zrekonstruowano budynek opery. Obecnie w jej przestrzeniach mieści się sala koncertowo-kongresowa.

Main Tower

Main Tower to 200-metrowy wieżowiec zlokalizowany w biznesowej dzielnicy Frankfurtu. Na szczycie zlokalizowane są dwa punkty widokowe – jest to jedyny wieżowiec w mieście, który publicznie udostępnia punkt do podziwiania panoramy miasta. Podczas wizyty na dachu Main Tower zobaczyć można wiele innych wieżowców, mniejszych budynków, katedrę, rzekę Men, główny dworzec kolejowy, wieże telewizyjną i wiele innych punktów orientacyjnych Frankfurtu. Przy dobrej pogodzie widać nawet oddalone pasmo górskie Taunus.

Dzielnica bankowa

Zwiedzanie Frankfurtu nie może obyć się bez wizyty w dzielnicy bankowej. Nazwa nie jest formalnie przyjęta, ale powszechnie właśnie w ten sposób określa się obszar biznesowego centrum miasta. Dzielnica słynie z wielu drapaczy chmur, które są siedzibą krajowych i międzynarodowych banków oraz koncernów. Bankenviertel najlepiej podziwiać znad brzegu rzeki Men.

frankfurt nad menem
Panorama dzielnicy finansowej we Frankfurcie

Städel Museum

Założone w 1815 roku jako fundacja cywilna przez bankiera i biznesmena Johanna Friedricha Städela, Muzeum Städel jest najstarszą i najbardziej znaną fundacją muzealną w Niemczech. Pod jednym dachem kolekcja Städel oferuje prawie pełny przegląd 700 lat historii sztuki europejskiej – od początku XIV wieku, poprzez okres renesansu, baroku i nowoczesności klasycznej, aż po dzień dzisiejszy. Do najważniejszych elementów kolekcji należą prace takich artystów Sandro Botticelli, Rembrandt van Rijn, Jan Vermeer, Claude Monet, Pablo Picasso, Ernst Ludwig Kirchner, Max Beckmann, Wolfgang Tillmans, Isa Genzken i wiele innych wybitnych mistrzów.

Ogród Palmowy

Palmengarten jest jednym z dwóch ogrodów botanicznych we Frankfurcie. Znajduje się on w północo-zachodniej części miasta (dzielnica Westend) i jest jednym z największych tego typu ogrodów w całych Niemczech – zajmuje powierzchnię 22 hektarów. Po wojnie Ogród Palmowy został poddany gruntownej rewitalizacji. Obecnie zgromadzono w nim imponującą kolekcję ciekawych i egzotycznych roślin z całego świata.

Rodzinny dom Goethego

Przy ulicy Großer Hirschgraben stoi Goethehaus – dom rodzinny poety Johanna Wolfganga von Goethego. Autor powieści „Cierpienia młodego Wertera” przyszedł na świat w okazałej trzypiętrowej kamienicy w 1749 roku, ale w połowie lat 60. XIX wieku 16-letni Goethe opuścił dom rodzinny i przeniósł się do Lipska, sporadycznie wracając do Frankfurtu. W czasach wojny dom artysty został zniszczony, ale kilka lat później przywrócono mu stan zbliżony do pierwotnego. Wnętrze budynku pozwala przenieść się do czasów młodości zamożnego mieszkańca XVIII wiecznego Frankfurtu. Odwiedziny w domu Goethego to jeden z obowiązkowych punktów w programie każdej wycieczki przybywającej do miasta.

Frankfurckie ZOO

Głównym wejściem do frankfurckiego ZOO jest neoklasycystyczny budynek Zoo Palais. Znajduje się w nim sala koncertowa, zdolna pomieścić do tysiąca osób. Odbywają się tam koncerty i imprezy klubowe. W Zoo Palais mieści się także jedyny na świecie teatr działający na terenie ogrodu zoologicznego. Przez swoją lokalizację w centrum Frankfurtu, zoo jest łatwo dostępne. We frankfurckim ogrodzie zoologicznym znajdują się liczne gatunki zwierząt takie jak dzikie koty, foki, pingwiny, nosorożce, ptaki i wiele innych. Jest to jeden z największych tego typu ogrodów w całej Europie.

frankfurt atrakcje
Statek turystyczny płynący po Menie

Grüneburgpark

W Gruneburgpark można na chwilę zapomnieć, że jest się w dużym mieście. Ze swoimi 29 hektarami jest trzecim co do wielkości terenem zielonym we Frankfurcie i został wybrany najpopularniejszym parkiem w mieście w ankiecie przeprowadzonej w 2014 roku. Wiele ze strzelistych drzew znajdujących się w parku ma ponad 100 lat, akcentują one szerokie łąki, zapewniają cień i nadają temu miejscu naturalną atmosferę. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z ogrodem palmowym, ogrodem botanicznym i kampusem Westend. Dziś dzięki starodrzewom z licznymi jaskiniami można tu obserwować liczne gatunki ptaków i nietoperzy, jest tu miejsce na dzikie łąki, które koszone są tylko raz lub dwa razy w roku, a po gruntownym remoncie zakończonym w 2017 r. sieć solidnych ścieżek i kilka pomysłowych placów zabaw.

Muzeum Przyrodnicze Senckenberg

Muzeum Senckenberga to jedno z największych muzeów historii naturalnej w Niemczech – prezentuje ewolucję życia i jego najnowszą bioróżnorodność. Oprócz niezliczonych, unikalnych eksponatów ssaków, owadów i ryb, zwłaszcza porzucone dinozaury inspirują młodych i starszych gości. Zmieniające się wystawy specjalne sprawiają, że każda wizyta w Muzeum Senckenbeg jest wyjątkowa.

Spacer wzdłuż Menu

Od miejskiego zgiełku odpocząć można planując relaksacyjny spacer nad Menem. Brzegi rzeki okupowane są przez liczne stoiska z jedzeniem i klimatyczne knajpki, w których warto zatrzymać się na lokalne przysmaki. Wędrując wzdłuż rzeki można dotrzeć do dwustuletniego mostu Alte Brucke, z którego rozciąga się spektakularny widok. Jest to najstarszy most nad dolnym biegiem rzeki Men, a do 1886 roku był jedynym kamiennym mostem na rzece.

Frankfurt nad Menem – ciekawostki

  • We Frankfurcie nad Menem w 1749 roku urodził się Johann Wolfgang von Goethe i to właśnie tutaj napisał swoją słynną powieść „Cierpienia młodego Wertera”.
  • Miasto zajmuje bardzo wysokie miejsca w oficjalnych badaniach jakości życia.
  • Każdy z 15 najwyższych wieżowców w Niemczech (oprócz Post Tower w Bonn) znajduje się we Frankfurcie. Najwyższa z nich to wieża Commerzbanku o wysokości 260 metrów. Wieża została zbudowana w 1997 roku i do dziś jest jednym z najwyższych budynków biurowych w Europie.
  • Frankfurter Buchmesse to największe na świecie targi książek. Zamykane są tu największe transakcje wydawnicze dla pisarzy.
  • Czwarty co do wielkości port lotniczy w Europie i największy w Niemczech posiada system bagażowy o długości 67 kilometrów. Zatrudnia również ponad 75 tys. pracowników, rocznie przyjmuje ponad 60 milionów pasażerów i obsługuje ponad 460 000 lotów.
  • We Frankfurcie mieszkał wynalazca prasy drukarskiej Johannes Gutenberg. W centrum miasta, Rossmarkt, można zobaczyć pomnik poświęcony Johannesowi Gutenbergowi i dawnym fundatorom prasy drukarskiej.
  • W centrum miasta (Bankenviertel) znajdują się centrale trzech największych niemieckich banków prywatnych: Deutsche Bank, Dresdner Bank i Commerzbank.
  • Miasto podzielone jest na 46 dzielnic, ponumerowanych od 1 do 47. Numer 23 nie istnieje.
  • Zbudowany w 1843 roku gmach giełdy papierów wartościowych we Frankfurcie nad Menem, to prawdopodobnie największy budynek giełdowy na świecie.
  • Od 2005 roku w mieście odbywa się „Wikimania”, czyli konferencja osób tworzących Wikipedię.