Przejdź do treści
Mannheim

Mannheim (Niemcy) — poznaj najciekawsze zabytki i atrakcje!

W zachodniej części Niemiec leży mała miejscowość, Mannheim, bardzo często omijana lub odwiedzana jedynie przejazdem. Jest to jednak miejsce warte zatrzymania się na dłuższą przerwę. Odwiedź herbaciarnię chińską w jednym z piękniejszych parków w Europie, zwiedź okoliczne muzea i wjedź na wieżę telekomunikacyjną, aby zobaczyć okoliczną panoramę. Udaj się na spacer wśród barokowych kamieniczek i poznaj niezwykle interesującą historię Mannheim.

Mannheim — historia i ciekawostki

Historia miasta Mannheim sięga aż 764 roku, kiedy to było zwykłą osadą. Prawa miejskie otrzymało dopiero w 1607, a od roku 1720 było rezydencją elektorów Palatynatu – historycznej krainy w zachodnich Niemczech na zachód od Renu. W 1803 Mannheim zostało włączone do Badenii, prowincji w południowo-zachodniej części Niemiec. Miasto słynie również z czterokrotnych odwiedzin Wolfganga A. Mozarta. Kompozytor odwiedzał te okolice podczas swoich podróży po Europie. Cenił sobie walory tutejszej orkiestry, która w późniejszych latach została przeniesiona wraz z dworem elektorskim do Monachium. Mozart zaprzyjaźniony był z okolicznymi muzykami, a szczególnie z kapelmistrzem Christianem Cannabichem, którego córce udzielał lekcji muzyki.

Oprócz bogatej historii, Mannheim jest również interesujące pod względem swojego zabytkowego układu urbanistycznego oraz architektury. Miasto zostało zbudowane na planie szachownicy złożonej ze 144 pól, dzięki czemu zdobyło przydomek „kwadratowego miasta”. Tego typu układ jest charakterystyczny dla barokowej architektury XVIII wieku. Ciekawą częścią całego planu jest również brak nazw ulic w centrum. Oznaczone są jedynie siatki pól np. D7, L4.

Wieża ciśnień, Mannheim

W Mannheim znajduje się największy niemiecki pałac, będący siedzibą elektorów Palatynatu w latach 1720-1803, a jego budowa trwała od 1720 roku do 1760. W mieście znajduje się również zabytkowy kościół jezuitów oraz ratusz, oba zbudowane po 1700 roku. W roku 1834 został tu zbudowany port, dzięki któremu doszło do pobudzenia gospodarki, a w roku 1900 miasto zostało uprzemysłowione. To właśnie w Mannheim w roku 1879 Karl Benz zbudował swój pierwszy dwusuwowy silnik samochodowy. Mannheim doznało olbrzymich zniszczeń w trakcie wojny trzydziestolecia, w roku 1622, a następnie w 1689. Elektorzy Palatynatu odbudowali miasto, po tym, jak stało się ono ich siedzibą. Ponownie do zniszczeń doszło w czasie II Wojny Światowej, gdy ponad połowa miasta została zrujnowana. Większość ważnych budynków została jednak odbudowana na swój pierwowzór.

Najciekawsze miejsca w Mannheim

W Mannheim mieszka zaledwie 300 tysięcy osób i na pierwszy rzut oka może wydać się ono jedynie niewielką niemiecką miejscowością. Wystarczy jednak jeden spacer po centrum miasta, byś przekonał się jak wiele atrakcji i niezwykłych historii jest w stanie zaoferować Ci to niesamowite miejsce.

Stare miasto i barokowe kamieniczki

Mannheim słynie ze swojej barokowej zabudowy i specyficznego dla tego okresu układu urbanistycznego. Zabudowa w formie kwadratów jest intrygującym przykładem budownictwa i świetną atrakcją dla fanów architektury. Udaj się na spacer wśród malowniczych i pięknie odrestaurowanych kamieniczek i podziwiaj piękno i ponadczasowość niemieckiego budownictwa w Mannheim.

Pałac Barokowy

Zamek w Mannheim jest drugim co do wielkości pałacem barokowym w Europie. Na początku swojego istnienia był twierdzą i siedzibą główną księcia, elektora w Palatynacie. Pałac, który istnieje do dziś, został postawiony w miejscu twierdzy w XVIII wieku. Budowa rozpoczęła się w 1720 roku. Początkowo zakładano, że koszt budowy zamku wyniesie około 300 tysięcy guldenów, jednak finalnie wyniósł 2 miliony guldenów. Tak duża inwestycja znacznie pogorszyła sytuację finansową regionu. Swego czasu w pałacu odbywały się liczne koncerty, grał tam również Mozart. Zamek w 1778 roku został odebrany miastu przez władze Monachium i stał się ośrodkiem wybranych organów administracyjnych. Przez większość XIX i na początku XX wieku użytkowany był jedynie do celów reprezentacyjnych oraz jako muzeum. Od roku 1763 pałac pełni funkcję uczelni założonej przez Karla Teodora, a od 1967 do dziś Uniwersytet w Mannheim zajmuje całą barokową część budynku. Fasada zamku ma długość 450 metrów od frontu. Gmach otoczony jest 6 hektarami terenów. Pałac barokowy jest drugim co do wielkości w całej Europie, zaraz po Wersalu we Francji. Architekci upewnili się jednak, że forteca Mannheim będzie mieć o jedno okno więcej niż Wersal. Ciekawym faktem jest to, że w czasie II Wojny Światowej pod jednym ze skrzydeł zamku stworzono wielki bunkier, który istnieje do dziś. W północnej części pałacu znajduje się kościół pałacowy z zabytkową barokową kaplicą. W kaplicy znajdują się zdobione freski stworzone przez słynnego Cosmasa Damiana Asama, niemieckiego malarza i architekta.

Mannheim, Pałac Barokowy

Do zwiedzania udostępniony jest Mitterbau, centralna część pałacu. Udekorowane w tkaniny, meble, obrazy, porcelanę i srebro reprezentatywne sale robią olbrzymie wrażenie. Część dla turystów obejmuje dwa skrzydła — wschodnie i zachodnie — mieszczące pomieszczenia Uniwersytetu w Mannheim. Zobaczenie pałacu na żywo możliwe jest od wtorku do niedzieli oraz w święta od godziny 10 do 17, jednak ostatni zwiedzający mogą wejść o 16:30. W poniedziałki prowadzone są prace konserwatorskie, z tego tytułu zwiedzanie jest niedostępne. Za bilet normalny w pałacu w Mannheim zapłacisz 7 euro, za ulgowy 3,5 euro, a w przypadku grupy zorganizowanej powyżej 20 osób, 6,3 euro. Wynajęcie przewodnika dla grupy kosztuje dodatkowe 162 euro.

SAP Arena

Jeśli jesteś fanem sportów, a zwłaszcza hokeja lub piłki ręcznej, to będzie to świetna atrakcja dla Ciebie. SAP Arena została otwarta w 2005 roku i mieści do 15 tysięcy widzów. Jest to domowa hala zespołu hokejowego Adler Mannheim i zespołu piłki ręcznej Rhein-Neckar Löwen. Być może akurat przy okazji twojego pobytu w Mannheim, trafisz tu na jakiś ciekawy mecz!

Wieża ciśnień — symbol miasta

Wieża ciśnień jest jedną z bardziej rozpoznawalnych budowli w całym Mannheim i uznawana jest poniekąd za wizytówkę miasta. Została zbudowana w 1889 roku przez architekta Gustava Halmhubera. Używana była aż do 2000 roku i zapewniała wodę całemu miastu. Wieża ciśnień ma 60 metrów wysokości, 19 średnicy i mieści w sobie 2 tysiące metrów sześciennych wody. Na dachu znajduje się posąg żony Posejdona, Amfitryty. Przy okazji spaceru po starym mieście, koniecznie podejdź i zobacz tę imponującą budowlę na żywo.

Widok na całe miasto — wieża telekomunikacyjna

Kolejną znaną wieżą w Mannhaim jest Fernmeldeturm, betonowa wieża z masztem telekomunikacyjnym. Budowla ma 217,8 metra wysokości, a na wysokości 120 metrów znajduje się taras widokowy i restauracja z piękną panoramą na miasto. Projekt wieży został stworzony przez architektów firmy Heinle, Wischer und Partner i zrealizowany w latach 1973 i 1975. W wieży znajdują się urządzenia transmisyjne dla usług radiowych UHR, łączności mikrofalowej i radia dookólnego. Wieża otwarta jest dla turystów od poniedziałku do soboty w godzinach 10-23 i w niedziele i święta w godzinach 10-22. Bilet normalny kosztuje 8 euro, a ulgowy 6.

Wieża Telekomunikacyjna, Mannheim

Muzeum Techniki

Muzeum Techniki i Samochodów w Sinsheim zostało otwarte w roku 1981 i dziś stanowi jedną z większych prywatnych kolekcji aut marek takich jak Maybach, Kompressor-Mercedes i Bugatti w Niemczech. Na miejscu znajdziesz kilkaset motorów, samolotów, pojazdów bijących rekordy, pojazdów wyścigowych i sportowych, lokomotyw, pojazdów użytkowych, wojskowych, silników i wielu innych fascynujących eksponatów. Na dachu muzeum znajduje się rosyjski ponaddźwiękowy samolot pasażerski Tupolew TU-144. Został on pozyskany jako eksponat w roku 1999, a w roku 2001 umieszczono go w pozycji startowej na górze muzeum. Jest to jedyne tego typu miejsce na świecie, gdzie można zobaczysz oba dawniej regularnie używane pasażerskie samoloty ponaddźwiękowe. Atrakcja jest otwarta cały rok w godzinach 9-18, a za wstęp zapłacisz 17 euro, a za dziecięcy 13.

Oryginalna chińska herbaciarnia

Jeśli masz ochotę na spokojne popołudnie w otoczeniu natury, nie znajdziesz lepszego miejsca w Mannheim niż Luisenpark. Uznawany jest za jeden z piękniejszych parków w całej Europie, odpowiada wielkością aż 50 boiskom do piłki nożnej. W parku znajdziesz atrakcje takie jak place zabaw, możliwość przejażdżki łódką, sceny na jeziorze i co najważniejsze chiński ogród z herbaciarnią. Opisywana jako najpiękniejsza i największa herbaciarnia chińska w Europie, zdecydowanie będzie warta odwiedzenia i napicia się pysznej herbaty.

Port Mannheim

Port w Mannheim jest drugim co do wielkości portem śródlądowym w Niemczech i obejmuje powierzchnię 1,131 hektarów. Na miejscu zobaczyć możesz aż 420 lokalów komercyjnych, dzięki którym jest to niezwykle istotny ośrodek gospodarczy dla kraju oraz ciekawa atrakcja turystyczna tego regionu. Port łączy Mannheim z wieloma międzynarodowymi portami morskimi krajów Europejskich takich jak Holandia, Belgia, Francja i Szwajcaria oraz całą resztą świata. Olbrzymie kontenerowce, zaplecze załadunkowe i magazyny dla kontenerów na żywo wywołują ogromne wrażenie. Obszar portu między Renem a Neckarem, dwoma niemieckimi rzekami, obserwować możesz zarówno z lądu, jak i w czasie wspaniałego rejsu statkiem.

Port w Mannheim

Co jeszcze musisz wiedzieć? Informacje praktyczne

Przed wycieczką warto również dowiedzieć się kilku praktycznych informacji o Mannheim. Miasto samo w sobie jest dobrze strzeżone, także pod żadnym pozorem nie musisz martwić się o swoje bezpieczeństwo. Warto, żebyś poszukał noclegu w okolicach centrum, gdzie znajdują się wyżej opisane atrakcje. Jeśli jednak planujesz wynajęcie czegoś w odleglejszych częściach Mannheim, nie musisz się również przejmować dojazdem gdziekolwiek. Miasto jest znakomicie skomunikowane.

Gdzie leży Mannheim?

Mannheim znajduje się 45 minut pociągiem i około godziny autem od Frankfurtu, tak więc jeśli planujesz jedynie krótki jednodniowy wyjazd, będzie to najbliższe większe miasto w okolicy. Jeśli jednak bezpośrednio podróżujesz z odleglejszego miejsca, w okolicach centrum znajduje się niewielkie lotnisko. Stamtąd bez problemu dostaniesz się do każdej części miasta taksówką lub lokalną komunikacją miejską w postaci autobusu i tramwaju. Istnieje również podmiejska linia kolejowa, która będzie dogodną opcją, jeśli wybierzesz nocleg w odleglejszej części Mannheim.

mannheim atrakcje

Parkowanie w mieście

Jeśli jednak planujesz podróż autem lub chcesz wynająć jakieś na miejscu, warto żebyś dowiedział się, gdzie parkować. W centrum miasta znajdziesz parkingi tak naprawdę za każdym rogiem, jednak jak wiadomo, w ciągu tygodnia większość może mieć ograniczoną liczbę miejsc. Jednym z bliższych starego miasta i dogodniejszych pod względem lokalizacji, jest ten przy Herzogenriedpark, pięknym miejskim parku. Na piechotę podróż do centrum zajmie ci do 30 minut, a z pewnością istnieje większe prawdopodobieństwo, że znajdzie się tam miejsce do zaparkowania.

Mannheim jest niezwykle bogatym historycznie i kulturowo niemieckim miastem. Wycieczka do tej małej miejscowości może Cię pozytywnie zaskoczyć i będzie świetnie spędzonym czasem. Jeśli akurat udałeś się do Frankfurtu i chcesz zwiedzić okolicę, z pewnością wybierz się do Mannheim!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.