Search The Query
Search

Drezno: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w stolicy Saksonii?

Drezno

Drezno to jedna z licznych destynacji typu city break, do którego warto wybrać się na weekend. Choć w trakcie II wojny światowej drezdeńskie stare miasto zostało niemalże zrównane z ziemią, jest wciąż jednym z najładniejszych miejsc wyjazdowych przy zachodniej granicy. Drezno to również jedno z nielicznych miast, które trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO i zostało z niej wykreślone. Przekonaj się, jakie atrakcje ma do zaoferowania!

Krótka historia Drezna

Na historię Drezna niewątpliwy wpływ miał król August II Mocny, który od 1679 roku panował w Polsce. Drezno stało się wtedy jego miastem rezydencyjnym i to właśnie on zabiegał o architektoniczny rozwój miasta, prześcigając samego siebie w pomysłach. Tym najbardziej ekstrawaganckim był projekt budowy oranżerii z drzewkami cytrynowymi, które niestety, ze względu na klimat, nie miały szans utrzymać się w tym mieście. Niemniej, August Mocny przyczynił się do rozbudowy jednego z najpiękniejszych miast w Saksonii. Kilka wieków później, Drezno musiało zmierzyć się z II wojną światową, która dopiero pod sam koniec, bo w 1945 roku, przyniosła miastu ogromne zniszczenia. Bombardowania Drezna, które miały miejsce w nocy z 13 na 14 lutego niemal doszczętnie zniszczyły miasto i zabiły dziesiątki tysięcy cywilów.

Katdera Świętej Trójcy, Drezno

Po II wojnie światowej Drezno, ze względu na swoje położenie, znalazło się pod wpływami sowieckich władz. Ich decyzją, większość zabytków zaczęto odbudowywać na wzór tych pierwotnych. Odbudowa trwała przez dekady, głównie przez słabą sytuację finansową miasta. Zniszczenia wojenne zabrały miastu kilka cennych zabytków, jednak większość z nich udało się odnowić, dzięki czemu miasto zachowało swój dawny wygląd i charakter.

Zabytki Drezna

Mimo że ostatnia historia miasta nie była dla niego zbyt przychylna, władzom Drezna udało się przywrócić miastu dawną świetność, dzięki czemu w 2004 roku zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Niestety, obecnie już na niej nie widnieje, bowiem kilka lat później po budowie czteropasmowego mostu wykreślono Drezno z listy. Organizacja ONZ uznała, że most, który został wybudowany aby odciążyć ruch w okolicy, zaburzył historyczny wizerunek miasta. Pomimo tej decyzji, miasto wciąż jest atrakcyjnym punktem turystycznym, a zwiedzanie Drezna warto rozpocząć od Starego miasta.

Stare miasto w Dreźnie

Stare miasto to właściwie centrum Drezna, w którego obrębie ulokowane są najważniejsze zabytki, dlatego tez jest dogodnym punktem startowym. Warto w tym miejscu wspomnieć, że to właśnie ten obszar został najbardziej dotknięty przez bombardowanie w 1945, jednak dzięki odbudowie, można przechadzając się ulicami Starego miasta podziwiać Pałac Zwniger wraz z Galerią drezdeńską, Kościół Marii Panny, Zamek Rezydencyjny czy taras widokowy Brühla, skąd roztacza się wspaniały widok na starówkę.

Drezno, stare miasto

Pałac Zwinger

Pałac Zwinger, znajdujący się w samym centrum miasta, jest nazywany przez przewodników perłą baroku. Został wybudowany na polecenie Augusta II Mocnego i architektonicznie nawiązuje do stylu rokoko, popularnego pod koniec epoki barokowej. Organizowane tam były liczne bale, koncerty, a także wesela par królewskich. Obecny budynek jest rekonstrukcją pierwotnego zniszczonego podczas nalotu wojennego. Pałac uznano za jeden z najcenniejszych zabytków i od razu zabrano się do odbudowy, która trwała 18 lat, aż do 1963 roku. Charakterystycznym elementem zdobniczym są również figurki aniołów. Współcześnie turyści mogą podziwiać budowlę przechadzając się między pawilonami lub wejść do środka i zwiedzić muzeum oraz galerię, lub zrelaksować się w kawiarni z widokiem na wnętrza pałacu.

Kościół Marii Panny

Niedaleko Pałacu Zwinger stoi odnowiony w 2005 roku najważniejszy kościół protestancki. Jest to kolejny zabytek, który zawdzięcza się inwencji Augusta II Mocnego, wybudowany również w stylu barokowym. Co ciekawe, jest to jak dotychczas druga co do wielkości na świecie budowla, której materiałem budulcowym jest piaskowiec. Wstęp do kościoła jest bezpłatny, pobierana jest jedynie opłata za wejście na wieżę kościelną w wysokości 8 euro.

Drezno, Kościół Marii Panny

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego

Stolicę Saksonii odwiedzało wielu polskich artystów, pisarzy i poetów. Niektórzy z nich nawet osiedlili się na stałe i wybudowali swoje rezydencje. Jednym z nich był Józef Ignacy Kraszewski. W jego ówczesnym domu znajduje się teraz muzeum poświęcone życiu i twórczości polskiego pisarza. Zwiedzający mogą przyjrzeć się stałej ekspozycji, podzielonej na dwie części. Pierwsza z nich opowiada biografię Kraszewskiego, a także stosunki sasko-polskie, z uwzględnieniem działalności Augusta II Mocnego. Druga część jest poświęcona wszystkim Polakom ze świata kultury, którzy przebywali w Dreźnie na emigracji w okresie zaborów. W niektórych okresach udostępniane są również wystawy czasowe oraz koncerty na świeżym powietrzu.

Most Augusta

Most powstał dopiero z początkiem XX wieku, chociaż pierwsza wersja została wybudowana w XVIII wieku na polecenie Augusta Mocnego. Współcześnie most został tak nazwany na cześć ostatniego króla Saksonii – Fryderyka Augusta III. Łączy obecnie brzegi Łeby oraz nowe miasto ze starym. Z Mostu Augusta roztacza się panoramiczny widok na miasto (ponoć jeden z najpiękniejszych), dlatego warto wybrać się na spacer pomiędzy brzegami.

Drezno, Most Augusta

Galeria Obrazów Starych Mistrzów

Galeria, która znajduje się w pałacu barokowym pałacu Zwinger to jedna z najchętniej odwiedzanych galerii w całych Niemczech. Kolekcjonowanie dzieł rozpoczął już książę August Wettyn, a jego poczynania dokończyli polscy władcy – August II i August III Sas. To właśnie za ich sprawą udało się sprowadzić do Drezna najokazalsze dzieła sztuki, m.in. „Madonnę Sykstyńską” Rafaela. Obecnie turyści mogą podziwiać także dzieła rodziny Cranachów („Święta Katarzyna”, „Herkules i pigmeje”), „Zwiastowanie i narodzenie” Francesca del Cossa, „Ledę z łabędziem” Petera Paula Rubensa, czy chociażby „Wieżę Babel” Martena van Valckenborcha i wiele innych. Jednak nie tylko obrazy pozwolą zapoznać się z obyczajami dawnych czasów. Samo zwiedzanie, a raczej oglądanie dzieł sztuki przypomina minione epoki. Większość obrazów wisi bowiem nie w równym rzędzie, a tuż nad sobą, co może nieco utrudniać przyglądanie się detalom, jednak pozwoli poczuć się jak w dawnej Saksonii.

Atrakcje Drezna

Drezno to nie tylko muzea i barokowe pałace, chociaż barokowe zabytki z pewnością przybliżą historię miasta. Stolica Saksonii oferuje również liczne atrakcje, spośród których każdy z turystów znajdzie coś dla siebie.

Pałac Japoński

W Pałacu Japońskim znajduje się Muzeum Etnograficzne, którego zbiory nie odnoszą się do kultury niemieckiej, a do bardziej egzotycznych części świata. Został wybudowany w 1715 roku i rozbudowany na polecenie Augusta Mocnego, który pragnął zrobić z niego Pałac Porcelanowy. Plany te nie doszły do skutku, jednak budynek łączy kilka stylów architektonicznych. Swoją nazwę zawdzięcza formie dachu, która została zaprojektowana tak, aby przypominać budowle w stylu japońskim. Pałac znajduje się w sercu Ogrodu Japońskiego, a ten zaś zlokalizowany jest na końcu równie atrakcyjnej dzielnicy Neustadt.

Pałac Japoński, Drezno

Dzielnica Neustadt

Kolorowa, intrygująca i tętniąca życiem, w szczególności nocą. Taka jest właśnie drezdeńska dzielnica Neustadt, zlokalizowana po drugiej stronie Łaby, dzięki czemu nie została dotknięta bombardowaniami. Zabrali się za nią artyści, którzy w awangardowy sposób podeszli do ozdabiania elewacji kamienic. Najciekawszą budowlą jest ta z niebieską elewacją i rynnami ułożonymi w kształcie trąbek, które niemal „spływają” po kamienicy. W dzielnicy można spędzić czas w przeróżnych kawiarniach i barach, jednak atrakcją jest również samo spacerowanie kolorowymi uliczkami i podziwianie malunków na budowlach (zielone safari, latające ptaki).

Muzeum Transportu w Dreźnie

Muzeum Transportu to miejsce, które warto odwiedzić całą rodziną, ponieważ jest pełne atrakcyjnych wydarzeń dla dzieci oraz wystaw przybliżających historię rozwoju komunikacji. Cztery ekspozycje stałe (Transport drogowy, Transport kolejowy, Żegluga i Lotnictwo) przedstawiają sposoby ludzkiej mobilności od czasów przeszłych do teraźniejszych z nakierowaniem na najbliższą przyszłość. Organizowane są również wystawy czasowe, a obecnie (od 4 lutego do 14 sierpnia 2022 roku) można zobaczyć wystawę pt.: „POKOLENIE SIMSON. 50 kubików nabiera tempa”. W specjalnej ofercie dla dzieci są również miasteczko ruchu drogowego oraz symulator lotu. Muzeum jest chętnie odwiedzają nie tylko turyści, ale i mieszkańcy Drezna.

Muzeum Transportu w Dreźnie

Muzeum Porcelany

August II Mocny słynął z zamiłowania do porcelany, którą sam określał „białym złotem”. Oprócz nieudanej próby stworzenia Pałacu Porcelanowego, udało mu się stworzyć kolekcję, którą dziś można podziwiać w Drezdeńskich Zbiorach Porcelany, mieszczących się w pałacu Zwinger. W skład kolekcji wchodzą eksponaty z Chin (od dynastii Ming aż do panowania cara Kangxi), Japonii (porcelanę Imari i Kakiemon) i Miśni. Najcenniejszymi z nich są elementy porcelany miśnieńskiej.

Ogród botaniczny w Dreźnie

Niemal w samym sercu miasta znajduje się największy park – Großer Garten – określany również mianem popisu mistrzowskiej sztuki ogrodniczej (zaprojektowany w barokowym stylu). W jego północno-zachodniej części można zajść do Ogrodu Botanicznego, należącego do Drezdeńskiego Uniwersytetu Technicznego. Przechadzając się po powierzchni 3,25 hektara, poznaje się ponad 10 000 gatunków roślin z każdego krańca świata. Ogród można zwiedzać indywidualnie lub podczas zorganizowanych wycieczek.

Ogród zoologiczny w Dreźnie

Wspomniany wyżej barokowy park oferuje również możliwość zwiedzania Ogrodu zoologicznego. Znajduje się on w południowo-zachodniej części parku i mieszka w nim około 3000 gatunków zwierząt. Zostało otwarte już w 1861 roku, co czyni go 4 najstarszym zoo w Niemczech. Zwiedzający mogą przejść się wolierami wśród ptaków, odwiedzić Dom Afryki, a także zajrzeć do Domu Prof. Brandesa. Jest to doskonała atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i rodzin z dziećmi.

Zoo Drezno

Dojazd do Drezna i Informacje praktyczne

Do Drezna można dojechać autem z każdej części Polski, ale mniej zmotoryzowani mogą zdecydować się również na autobus lub samolot, a nawet pociąg (jednak tylko z Wrocławia). Koleje Dolnośląskie we współpracy z Deutsche Bahn oferują przejazdy kolejowe z Wrocławia do Drezna. Wybór środka transportu uzależnia od miejsca, do którego się przyjedzie, bowiem w innym miejscu znajduje się lotnisko, a w innym dworzec, dlatego warto uwzględnić miejsce przyjazdu w plan zwiedzania miasta.

Drezno jest dosyć dobrze skomunikowanym miastem, a podczas zwiedzania najlepiej skorzystać z tramwajów bądź wypożyczalni rowerów. Należy jednak zwrócić uwagę na metodę płatności, ponieważ niektóre biletomaty przyjmują tylko niemieckie karty EC. Tym, którzy planują przyjazd samochodem, poleca się zostawić auto na obrzeżach przy galerii handlowej. Co prawda w centrum miasta są dostępne parkingi, jednak liczba miejsc jest ograniczona i wszystkie z nich są płatne.

Stolica Saksonii ma w swojej ofercie wiele atrakcyjnych miejsc. Warto zwiedzić nie tylko centrum starego miasta, gdzie znajduje się chociażby kościół frauenkirche, ale także ogród botaniczny czy kolorową dzielnicę Neustadt. Drezno to miejsce na wycieczkę indywidualną, jak i dla całej rodziny! Ten przewodnik przyda się również mieszkańcom Drezna, którzy chcieliby lepiej poznać własne miasto.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds