monachium

Atrakcje w Monachium. Co warto zobaczyć w stolicy Bawarii?

Monachium jest nazywane stolicą Bawarii oraz świątynią piwa. To miasto jako pierwsze powołało ustawę, która miała na celu ochronę oryginalnego smaku tego trunku, aby właściciele browarów nie dodawali do niego żadnych innych składników. Muzeum Piwa zaprasza na degustację! To nie są jedyne atrakcje, jakie czekają na podróżnych w tym niemieckim mieście. Odkryj wszystkie tajemnice miasta i odpocznij z kuflem piwa w ręce. Monachium zaprasza!

Piwna stolica Bawarii

Bawaria jest uważana za stolicę piwa, BMW oraz reprezentacji piłkarskiej. Monachium jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Niemczech. Dlaczego warto je odwiedzić?

Kwestia piwa w Niemczech wygląda dość swobodnie. Oczywiście nadal mogą je tam pić jedynie ludzie w odpowiednim wieku, mimo to w mieście wszędzie można dostrzec ludzi, którzy degustują trunki z monachijskich browarów.

W 1516 r. w Monachium ustanowiono Reinheitsgebot, czyli szczegółowe prawo dotyczące czystości piwa. W ustawie określono, że do trunku można dodawać wyłącznie chmiel, wodę, drożdże oraz jęczmień. Sto lat później prawo rozrosło się na całe Niemcy. Obecnie prawo czystości ma wielu przeciwników, jednak większość mieszkańców jest dumna z wieloletniej tradycji Monachium.

Dojazd do Monachium

Do Monachium czy ogólnie do Niemiec można wybrać się samochodem z Polski. Komfort podróży jest wysoki, ponieważ niemieckie autostrady są w bardzo dobrym stanie. Do miasta Monachium można dojechać trasą przez Niemcy lub Czechy.

Niestety z Polski do miasta Monachium nie jeździ bezpośrednio żaden pociąg. Miasto informuje na stronie, że można dojechać do Hanoweru i potem będąc już w Niemczech, przesiąść się do pociągu ICE, który jedzie bezpośrednio do miasta Monachium.

W Monachium mieści się drugie co do wielkości lotnisko w Niemczech. Port lotniczy im. Franza Josefa Straußa jest naprawdę ogromny. Jeden terminal składa się z czterech hali, a drugi z dwóch hal. Koniecznie sprawdź przed wylotem, gdzie dokładnie musisz się udać. Do miasta Monachium bezpośrednie loty organizowane są m.in. z Krakowa, Warszawy oraz z Poznania. Najczęściej połączenia wykonują linie lotnicze Lufthansa, PLL LOT czy AirBaltic. Bezpośredni lot trwa zazwyczaj ok. dwie godziny, te z przesiadkami ciągną się nawet przez kilkanaście godzin.

stolica bawarii
Dla Bawarczyków każda okazja jest dobra do świętowania i napicia się regionalnego piwa

Dojazd z lotniska do centrum miasta

Lotnisko znajduje się w odległości ok. 30 km od centrum miasta Monachium. Są różne sposoby, aby dostać się z lotniska do centrum Monachium:

 • autobus MVV
 • samochód, który można wynająć na miejscu
 • kolej podmiejska linii S1 lub S8, koszt przejazdu to kwota ok. 11 euro
 • autobus Lufthansa Airport Bus – podróż trwa ok. 40 min, a koszt to 10,50 euro
 • taksówka – jednak jest zdecydowanie najdroższa, w jedną stronę kurs może kosztować nawet 55 euro

Komunikacja miejska w Monachium

Trzeba przyznać, że metro w Monachium to jeden z najszybszych środków transportu w mieście. Metro w Monachium ma sześć linii, a pojazdy kursują co ok. 10 minut. W godzinach szczytu jeżdżą jeszcze szybciej – co ok. 5 minut. Przesiadki są do siebie dostosowane, więc nawet najdłuższa podróż może obyć się bez wojny o każdą cenną minutę.

W Monachium znajdują się też inne środki transportu. W Monachium kursuje 10 dziennych linii tramwajowych i 4 nocne, dzięki czemu niezależnie od pory można dostać się do punktu docelowego. Tramwaj to najrzadziej wybierany środek transportu odkąd pojawiło się metro. Jedzie zazwyczaj 20 km/h, jednak to okazja, aby mieć wspaniały widok na kolejne atrakcje Monachium. Podczas jazdy możesz zobaczyć, co dzieje się w parku, który pomnik gromadzi najwięcej przechodniów, a także dowiedzieć się, gdzie znajduje się Ratusz.

Dobrym rozwiązaniem jest też przemieszczanie się autobusem. W mieście Monachium kursuje 67 linii miejskich oraz 216 podmiejskich. Wiele kursów jest wytyczonych głównie dla turystów. Linia nr 100 zapewnia widok na 22 najlepsze muza, ponieważ jedzie dokładnie obok nich. Możesz zwiedzić najważniejsza miejsca Monachium i praktycznie w ogóle nie przejmować się dojazdem czy tym, że widok z okna nie będzie satysfakcjonujący.

Jak przygotować się do zwiedzania Monachium?

Monachium jest miastem, które świetnie sprawdzi się jako punkt docelowy weekendowej wycieczki, ale też dłuższej wakacyjnej podróży. Miasto stanowi niejako pomnik całej bawarskiej kultury, zatem w zależności od tego, ile czasu poświęcisz na odkrywanie jej, tyle uda Ci się dowiedzieć. Jeżeli nie zdążysz zajrzeć do wszystkich atrakcji, bo jakiś park na dłużej zatrzyma Cię u siebie, możesz zaplanować kolejną podróż na kolejny rok. W mieście jest tyle muzeów, że nie sposób się nudzić.

Miasto Monachium nie należy do najtańszych. Obiad w średniej klasy restauracji może kosztować nawet 30 euro, jednak pamiętaj, że piwo jest w cenie wody lub innych napojów. Można zapłacić za obiad równie 200 euro, ponieważ w Monachium jest wiele lokali, które zostały wyróżnione gwiazdką Michelin.

Jeżeli chcesz wybrać się na zakupy, koniecznie odwiedź ulice handlowe, które znajdują się w pobliżu Marienplatz. Możesz również kupić ubrania od najznamienitszych projektantów – Maximilianstrasse jest mikro miastem, które uwielbiają szczególnie arabscy lub rosyjscy turyści. Tańszą opcją jest odwiedzenie Olympia-Einkaufszentrum oraz Riem Arcaden. To dwie lokalizacje, gdzie można kupić różne produkty w cenach zbliżonych do Polskich.

Miasto Monachium jest bardzo bezpieczne dla turystów. Odnotowuje się tam różne przypadki przestępczości, jednak nie zdarzają się dużo częściej niż w innych krajach europejskich. Przy niemal każde ulicy znajdują się bary, kawiarnie i restauracje, dzięki czemu nawet w nocy rzadko się zdarza, aby żadnych ludzi nie było w pobliżu. Miasto Monachium jest też tolerancyjnym miastem, więc nie trzeba tam bać się wyrażać siebie.

Munich Card i Munich City Pass

Obie karty stanowią pewnego rodzaju zaproszenie dla gości, którzy chcą odwiedzić Monachium. Monachium Card i Monachium City Pass pozwalają zaoszczędzić pieniądze na odkrywaniu miasta, ale też sprawiają, że jest do dużo przyjemniejsze.

Miasto Monachium we współpracy z różnymi jednostkami utworzyło plan indywidualnego zwiedzania Monachium. Karta rabatowa Monachium Card jest przeznaczona dla małych grup, rodzin oraz pojedynczych osób, które chcą wybrać się na spontaniczną wycieczkę po Monachium. Bilet jest ważny do 5 dni.

 • bilet dla dorosłych – 9,90 euro
 • bilet dla dzieci – 3,90 euro

Monachium City Pass stanowi pewnego rodzaju kartę all inclusive. Jest przeznaczona dla pasjonatów, miłośników świata sztuki, którzy chcą odkryć wszystkie możliwe tajemnice Monachium. City Pass umożliwia wejście do wszystkich instytucji, na wystawy i do innych atrakcji.

 • bilet dla dorosłych – 39,90 euro
 • bilet dla dzieci – 29,90 euro

Zarówno Monachium Card, jak i Monachium City Pass można zamówić online lub telefonicznie. Karty umożliwiające zobaczenie Monachium przekazywane są drogą elektroniczną – można je wydrukować lub korzystać w aplikacji mobilnej. Bilet komunikacji miejskiej zawsze musi być wydrukowany! Monachium Card i Monachium City Pass można odebrać w siedzibie Informacji Turystycznej – na lotnisku lub w Infopoint. Karty są też dostępne w automatach biletowych Münchner Verkehrsgesellschaft.

monachium zwiedzanie
Monachium jest trzecim co do wielkości miastem Niemiec

Atrakcje i zabytki Monachium

Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w Monachium oraz jakie są najcenniejsze zabytki, koniecznie zapoznaj się z poniższą listą. W samym centrum miasta znajduje się ich wiele, są uwielbiane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów! Stolica Bawarii oferuje najbardziej nieoczywiste atrakcje, a wśród nich m.in. Kościół św. Piotra, wnętrze kościoła św. Marii Panny, Allianz Arena (gdzie trenują zawodnicy Bayern Monachium), Englischer Garten czy zwiedzanie wieży widokowej. Które miejsce, spośród atrakcji Monachium, odwiedzisz jako pierwsze?

Plac Mariacki (Marienplatz)

Marienplatz stanowi główny plac Monachium od 1158 r. Dawniej odbywały się tam turnieje oraz organizowano targi. Wskazują na to również nazwy placu, które kiedyś obowiązywały. Plac Mariacki był nazywany „Markth”, czyli targ oraz „Schranne” lub „Schranneplatz”, co oznacza rynek zbożowy.

W południe z wieży Neues Rathus (Ratusz), rozlega się dźwięk Glockenspiel, po czym odbywa się pokaz tańca i animacji. Wydarzenie od ponad 100 lat zachwyca mieszkańców i turystów. Podczas pokazu prezentowane są 2 najważniejsze wydarzenia Bawarii: ślub księcia Wilhelma V oraz taniec Schafflera z Monachium.

Brama Karola (Karlstor)

Brama Karola była częścią obronnych murów miejskich w Monachium. Fortyfikacje zostały zbudowane w średniowieczu i nienaruszone przetrwały do ok. XVIII wieku. Brama prowadzi od ulicy Neuhauserstrasse do Karlsplatz, czyli placu Karola. Spacer tą ścieżką umożliwi również zobaczenie Justizpalast – Pałacu Sprawiedliwości.

W mieście znajdowało się pięć bram, jednak ostały się jedynie trzy. Wszystkie wykonane są w stylu gotyckim. Isartor jest na wschodzie, Sendlinger Tor na południowym zachodzie, zaś Karlstor jest bramą najbardziej wysuniętą na zachód.

atrakcje monachium
Brama Karola (Karlstor)

Brama składa się z trzech wież. Pierwotnie znajdowała się przy fosie, a z drugą stroną łączył ją kamienny most. W XIX wieku środkowa wieża została zniszczona przez wybuch prochu. Pozostałe wieże połączono wielkim łukiem. Brama Karola wielu zniszczeń doznała również podczas II Wojny Światowej, jednak niemal od razu ją odbudowano.

Viktualienmarkt

Viktualienmarkt to plac targowy, który znajduje się w samym centrum miasta, zaledwie kilka kroków od Marienplatz i Ratusza. Zajmuje powierzchnię ok. 22 000 metrów kwadratowych, dzięki czemu aż 140 sprzedawców znalazło tam miejsce dla siebie. Wśród najbardziej popularnych produktów znajdują się, m.in. egzotyczne owoce, sery, soki oraz ptasie mięso.

Zarówno mieszkańców, jak i turystów przyciąga tam możliwość spróbowania wielu rodzajów piw. Ponad 100 stoisk jest poświęconych właśnie temu trunkowi. Można tam również obejrzeć fontanny z figurami, a wśród przedstawionych osób są np. Karl Valentin, Ida Schumacher. Stoi tam również przepiękny kościół Heilig-Geist-Kirsche. Jeden z najstarszych obiektów sakralnych, które udało się zachować do dziś. Stolica Bawarii słynie z dzwonów, które co niedziele wybrzmiewają. 15 minut przed właściwym sygnałem, można usłyszeć krótszy sygnał zapowiadający, a 5 minut przed wszystkie cztery dzwony biją równocześnie.

Kościół św. Piotra w Monachium (Peterskirche)

Kościół świętego Piotra jest najstarszym kościołem parafialnym całej Bawarii. Wieża, która do niego należy, jest nazywana przez mieszkańców „Starym Piotrem” i stanowi główny punkt niemal każdej wycieczki po Monachium. Budowla zyskała swój obecny kształt XVII wieku. Wcześniej była wykonana w stylu romańskim, potem w gotyckim, a finalnie wnętrze jest utrzymane w stylu barokowym. Ściany zdobią dekoracje stiukowe, freski oraz inne malowidła, które przedstawiają różne sceny z życia świętego Piotra. Zewnętrzna iglica dzwonnicy mierzy 92 m.

Widok z wieży kościoła zapiera dech w piersiach. Po wejściu na szczyt, można podziwiać panoramę oraz chmury, które niejako wiszą nad miastem. Zwiedzanie kościoła warto zakończyć właśnie w galerii sztuki sakralnej, która stanowi centrum całej budowli. W ostatnim roku trwania II Wojny Światowej, mury kościoła świętego Piotra zostały niemal całkowicie zniszczone przez bombardowanie. Natychmiast przystąpiono do odbudowy, jednak dopiero w 2000 r. całkowicie zakończono prace renowacyjne.

Katedra Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche)

Frauenkirche to główna świątynia miasta – znajduje się na Starym Mieście w bawarskiej stolicy, jaką jest miasto Monachium, w bezpośredniej okolicy Marienplatz. Dlaczego warto ją odwiedzić?

Przede wszystkim dlatego, że stanowi najbardziej znaną atrakcję Monachium. W tej świątyni, ale też w kościele św. Michała i kościele teatynów można odwiedzić groby władców z dynastii Wittelsbachów oraz spoczywających obok małżonek. Wśród niemieckich władców można znaleźć m.in. króla Ludwika II Bawarskiego, księżniczkę Beatrycze świdnicką oraz cesarza Ludwika IV Bawarskiego. Budynek, który można oglądać dzisiaj, jest trzecim, którym powstał w tym miejscu, powstała w zamian za kaplicę z XIII wieku. Obecna, późnogotycka konstrukcja, została zbudowana w latach 1468-1488.

Co jeszcze zachwyca wewnątrz kościoła św. Marii? Z pewnością są to dzieła bawarskich artystów – np. stalle z rzeźbami Erasmusa Grassera, malowidła Jana Polaka oraz rzeźby Hansa Leinberga. Wieże bawarskiej budowli stanowią świetny punkt orientacyjny, ponieważ widać je niemal z każdego zakątka Monachium.

Stadion Allianz Arena

Stadion Allianz Arena jest znany głównie przez to, że od czasu sezonu w 2005 i 2006 r. trenuje na nim Bayern Monachium oraz reprezentacja Niemiec. Nazwa pochodzi od niemieckiej firmy ubezpieczeniowej, która jest jednym ze sponsorów. Podczas rozgrywek Ligi Mistrzów żadne miejsce, gdzie odbywają się mecze, nie może zawierać nazwy sponsora, zatem stadion określa się wtedy jako Arena München.

Jakie są najważniejsze informacje o stadionie Allianz Arena?

 • Współcześnie stadion jest jednym z najbardziej nowoczesnych w Europie, a nawet na świecie.
 • Bayern od 2014 r. ma w składzie Roberta Lewandowskiego.
 • W 2012 r. odbył się tam mecz finałowy Ligi Mistrzów między drużyną z Niemiec – Bayern Monachium a brytyjskim klubem Chelsea F.C.
 • Miejsca na widowni zmieszczą aż 75 024 kibiców, 2 152 dziennikarzy i VIP-ów oraz 966 sponsorów. Przygotowanych jest również 165 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.
 • To drugi co do wielkości obiekt piłkarski, jaki powstał na ziemiach niemieckich. Pierwszym jest Signal Iduna Park w Dortmundzie.
monachium atrakcje
Stadion Allianz Arena widziany z lotu ptaka

Adres stadionu: Werner-Heisenberg-Allee 25, 80939 miasto Monachium, Niemcy

Olympiapark i wieża widokowa

Olympiapark jest określana jako sportowe miasto, choć tak naprawdę stanowi jedynie fragment Monachium. Jest kolebką sportowców, którzy reprezentują miasto podczas różnych wydarzeń. Olympiapark to miejsce, które powstało głównie z myślą o nich, jednak chętnie pojawiają się tam również turyści. W całym kompleksie sportowym Olympiapark München zawiera się:

 • Stadion Olimpijski
 • Hala Olimpijska
 • pływalnia Olympia-Schwimmhalle
 • Olympia Eventhalle
 • lodowisko Olympia-Eissportzentrum
 • Olympiaturm

Olimpijska wieża widokowa „Olympiaturm” to jedna z najbardziej znanych atrakcji, jakie można znaleźć w stolicy Bawarii. To miejsce oferuje spojrzenie na miasto z góry, a dokładnie z wysokości 190 metrów. Przekazywane przez mieszkańców informacje, sugerują, że ze szczytu wieży można dojrzeć Alpy! Na szczyt wjeżdża się w zaledwie 7 sekund. Sama wieża uznawana jest za najwyższą konstrukcję Europy. Widać z niej srebrną i mieniącą się w słońcu konstrukcję hali sportowej Olympiaparku, który leży u stóp wieży. Ten symbol Monachium jest trzy razy wyższy niż wieże, które zdobią kościół Najświętszej Marii Panny.

Cały kompleks można zwiedzać w godzinach 9:30-23:30. Normalny bilet wstępu kosztuje 11 euro, zaś ulgowy 7 euro. Nie jest to wysoka cena, biorąc pod uwagę inne zabytki Monachium.

Ogród Angielski (Englischer Garten)

Englischer Garten to ogród w stylu angielskim, który można odwiedzić pod adresem: Management of the English Garden Munich, Englischer Garten 2, 80538 miasto Monachium, Niemcy. Zwiedzanie ogrodów jest możliwe przez całą dobę, gdyż jest to park publiczny. Jeśli jednak chcesz skorzystać ze strefy gastronomicznej, udaj się tam w ciągu dnia.

Na terenie jednych z piękniejszych ogrodów Europy można wypożyczyć łódź, spacerować po leśnych drogach lub skorzystać z usług namiotów piwnych. Napoje piwne to jednak nie wszystko – jest tam również japońska herbaciarnia, która serwuje typową dla swojego regionu herbatę. Za galerią sztuki Haus der Kunst, czyli w zasadzie w pobliżu ogrodów, utworzono teren przeznaczony dla nudystów. Ogród angielski powstał w XVIII wieku za sprawą Sir Benjamina Thompsona, który chciał stworzyć miejsce idealne do wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Park w centrum miasta Monachium okazał się być idealnym miejscem do tego.

Pałac Nymphenburg

Pałac Nymphenburg to letnia rezydencja rodu Wittelsbachów w Niemczech. Obecnie stanowi właściwie kompleks, małe pałacowe miasto, ponieważ wymieniając kolejne części pałacu, trzeba pamiętać również o parku Nymphenburg. Całość stanowi jedno z pierwszych miejsc tego typu na pewno w Niemczech, a prawdopodobnie też w Europie.

Większość niemieckich budynków, które znajduje się na terenie tego miniaturowego miasta, mogą stanowić symbol ówczesnej architektury. Do najbardziej znanych należy m.in. Amalienburg, czyli dawny pałacyk myśliwski, Badenburg, czyli łazienka, Pagodenburg – pawilon w chińskim stylu oraz Pustelnia świętej Marii Magdaleny.

Najlepsze muzea w Monachium

Pobyt w Monachium, stolicy Bawarii, to nie tylko zwiedzanie kościoła św. Piotra czy piękno, jakie oddaje kościół św. Marii. To zdecydowanie najbardziej znaczące zabytki Monachium, jednak warto zwrócić uwagę również na muzea, które ukazują różne sceny z historii całych Niemiec – Bawaria i jej tradycja również jest pokazana wśród eksponatów, jednak zwiedzanie nie zamyka się jedynie na ten region. Miasto przyciąga rocznie tysiące odwiedzających. Najpiękniejsze dzieła sztuki, modele samochodów BMW, Stara Pinakoteka oraz muzeum, gdzie główną atrakcją jest piwo, czekają właśnie na Ciebie w München!

Muzeum BMW

Muzeum BMW nie jest tradycyjnym muzeum sztuki, jakie znasz z innych rejonów miasta. W pobliżu tej instytucji znajduje się również centrum wystawowe BMW Welt oraz firmowy wieżowiec. Cały kompleks uznawany jest za jeden z najlepszych w skali światowej. Powstało niejako miasto czy też miasteczko BMW, które ukazuje najciekawsze informacje z całego życia marki.

W muzeum przedstawiona jest historia marki BMW od samego początku do dziś. Co więcej eksponaty są na bieżąco uzupełniane, jeśli w historii firmy wydarzy się coś ważnego. Monachium jako miasto zyskuje dzięki temu wielu turystów, a samo miejsce odwiedzają rocznie tysiące zwiedzających.

monachium zabytki
Muzeum BWM zachwyca swoją architekturą

Zwiedzanie jest możliwe w godzinach 7:30-24:00 od poniedziałku do soboty oraz 09:00-24:00 w niedziele. Bilet jednorazowy kosztuje 10 €, zaś ulgowy 7 €. Wstęp do parku BMW Welt jest bezpłatny.

Monachijskie Pinakoteki

Stara Pinakoteka (Alte Pinakothek) została założona w 1836 r. i do dziś jest uznawana za jedno z najbardziej znaczących miejsc kultury. Większość zbiorów, które można obejrzeć w muzeum, stworzyli m.in. Hieronim Bosch, Sandro Botticelli, Rembrandt, Peter Paul Rubens czy Diego Velázquez.

Nowa Pinakoteka (Neue Pinakothek) – powstała w 1853 r. Była jednym z pierwszych muzeów sztuki, jakie przeznaczono na stałe wystawy dzieł współczesnych artystów. Zdecydowanie warto ją odwiedzić ze względu na kolekcję eksponatów pochodzących z czasów od klasycyzmu do secesji. Na miejscu można obejrzeć „Wazon z dwunastoma słonecznikami”, który stworzył Vincent van Gogh.

Wejście na teren muzeów jest możliwe w godzinach 10:00-20:30 we wtorki i środy oraz 10:00-18:00 w pozostałe dni z wyjątkiem poniedziałków, wtedy muzeum jest nieczynne. Bilety wstępu do muzeów kosztują:

 • bilet normalny 8,80 euro
 • bilet ulgowy 6,60 euro

Osoby, które nie ukończyły 18 lat, mogą zwiedzać wystawy za darmo.

Rezydencja w Monachium (Residenz)

Residenz to siedziba bawarskich królów. Rezydencja jest położona w samym centrum Monachium. Pałac wraz z ogrodem zajmują łącznie powierzchnię ponad 12 hektarów. Wewnątrz można obejrzeć różne style architektoniczne: renesansowe, barokowe, a nawet rokokowe. Jednak aby zwiedzić wszystko, trzeba poświęcić niemal cały dzień. To też świetna okazja, aby poznać miasto od innej strony. Nie doświadczysz tu zgiełku oraz szumu ulic.

Na terenie Residenz można odwiedzić piękne zabytki Monachium – wśród nich np. Stary Teatr, Skarbiec oraz Zbiory Numizmatyczne czy dotyczące Sztuki Egipskiej. Teatr został zbudowany w XVIII wieku przez Francisco Cuvilliesa, do dziś uznawany jest za najbardziej okazały teatr Europy. Miasto Monachium bardzo często promuje właśnie te obiekty, często można je dostrzec również w niemieckiej popkulturze.

Muzeum Piwa i Festynu Oktoberfest

Piwo, piwo i jeszcze raz piwo. Czego więcej oczekiwać od Monachium, które słynie z Oktoberfestu oraz zakładania browarów i lokali piwnych? Zarówno cała Bawaria, jak i miasto Monachium stali się centrum kultury i piwa za sprawą otworzenia Muzeum Piwa i Festynu Oktoberfest.

Muzeum jest położone w najstarszym domu mieszczańskim. Miasto postawiło na promocję bawarskiej tradycji poprzez piwne wydarzenia, które co roku przyciągają tłumy zainteresowanych.

Piwo jest ważone w Monachium według legendarnego Bawarskiego Prawa Czystości. Niemcy, a tym samym miasto, honorują te zasady od początków XIV wieku. Kiedy dotrzesz na miejsce, możesz dokonać degustacji najlepszych trunków w tradycyjnym barze, który idealnie oddaje klimat Bawarii.

zabytki monachium
Niemcy kochają Oktoberfest – każdego roku festiwal bije rekordy popularności

Odkrywanie kolejnych tajemnic muzeum jest najbardziej wartościowe, gdy skorzystasz z pomocy przewodnika. Zatrudnieni specjaliści doskonale znają się na piwie i festiwalu, przez co znacznie łatwiej przyswoisz wiedzę. Oprowadzanie odbywa się w języku niemieckim lub angielskim. Sama wycieczka kosztuje 5,00 €, natomiast za wejście do muzeum i degustację trzeba zapłacić 9,50 €.

Muzeum Bawarskie

Muzeum Bawarskie to zdecydowanie największe miejsce tego typu w całym Monachium. Znajdują się tam zbiory liczące tysiące eksponatów. Wszystkie są umieszczone w ponad 40 salach przeznaczonych do zwiedzania. Przedstawiane dzieła zapewniają widok na historię, jaką ma miasto – od starożytności do Art Nouveau. Osobną część ekspozycji stanowią materiały skupiając się wokół Bawarii. Wystawiono dzieła z zakresu folkloru, sztuki użytkowej, a także przedmiotów i ubioru dnia codziennego.

Muzeum stanowi niejako hołd dla historii, jaką ma Bawaria oraz samo miasto Monachium, stawia regionowi metaforyczny pomnik, aby jak najdłużej trwała w świadomości mieszkańców. Zostało utworzone w 1855 r. przez króla Maksymiliana II. To właśnie za czasów jego panowania Monachium stało się najbardziej znaczącym ośrodkiem kultury i nauki. Kiedy przekroczysz wejście do muzeum, Twoim oczom ukaże się widok nie tylko na eksponaty, lecz przede wszystkim na scenerię, która oddaje klimat kolejnych epok.

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w godzinach 10:00-17:00 od wtorku do niedzieli, z wyjątkiem czwartków. Wtedy wstęp jest możliwy w godzinach 10:00-20:00. Bilety najlepiej rezerwować online poprzez stronę internetową. Ich koszt wynosi 12 € za bilet normalny oraz 9,80 € za bilet ulgowy.

Oktoberfest w Monachium

Monachium jest miastem, które uważa się za stolicę piwa. Co roku przez dwa tygodnie trwa tam święto, podczas którego można spróbować trunków z najlepszych monachijskich browarów. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, Oktoberfest nie odbywa się w październiku – zazwyczaj zaczyna się w połowie września.

Piwne święto to czas, kiedy większość mieszkańców Monachium zbiera się na konkretnym placu i rozpoczyna obchody. 14 ogromnych namiotów piwnych może zmieścić aż 10 000 osób. Augustiner, Paulaner, Spaten, Hacker-Pschorr, Hofbräu i Löwenbräu – to browary, które prezentują swoją ofertę. Na Błoniach Teresy, czyli Theresienwiese otwiera się dodatkowo ponad 20 namiotów, w których można spróbować lokalnej kuchni, ale nie tylko.

Jak mówi tradycja, gospodarze festynu pojawiają się na Błoniach w sobotę. Towarzyszą im charakterystyczne bryczki. Kolejnego dnia odbywa się Trachten- und Schützenumzug, gdzie prawie 10 000 ludzi przechadza się przez miasto, tworząc paradę. Oktoberfest to też wielkie muzyczne święto, podczas którego można wziąć udział w koncercie orkiestry dętej lub spróbować swoich sił w strzelaniu z moździerza. Mnóstwo atrakcji czeka na Ciebie w tym pięknym mieście piwa!