jezioro maracaibo

Odwiedź Jezioro Maracaibo, gdzie piorun uderza cztery razy na minutę!

Ładnie ułożone, uporządkowane i zielone Maracaibo często przeciwstawiane jest stołecznemu Caracas, a ciągnące się w jego pobliżu plaże przyciągają słońcem. Jezioro Maracaibo jest ulubionym celem podróży zarówno miejscowych, jak i zagranicznych turystów. Jakie atrakcje czekają w wenezuelskiej zatoce? Sprawdź!

Jezioro Maracaibo – największe jezioro Ameryki Południowej

Jezioro Maracaibo, hiszpańskie Lago de Maracaibo to duża zatoka Morza Karaibskiego, leżąca w basenie Maracaibo w północno-zachodniej Wenezueli. Niektóre źródła uważają, że zbiornik wodny jest największym naturalnym jeziorem w Ameryce Południowej, zajmującym obszar około 13 280 km2 rozciągającym się na południe na 210 km od Zatoki Wenezuelskiej i osiągającym szerokość 121 km. Inne źródła zauważają jednak, że jezioro Maracaibo jest bardziej właściwie nazywane zatoką morską, ponieważ większość wody, którą otrzymuje, jest sprowadzana przez przypływ z Oceanu Atlantyckiego.

Centrum wydobywcze ropy naftowej

Jezioro Maracaibo to jeden z najbogatszych i najbardziej centralnie położonych regionów produkujących ropę na świecie. Pierwszy odwiert produkcyjny wykonano w 1917 roku, a obszar produkcyjny obejmował 105-kilometrowy pas wzdłuż wschodniego brzegu, rozciągający się na 32 km w głąb jeziora. Tysiące żurawi wystaje z wody, a wiele innych ustawia się wzdłuż brzegu, podczas gdy podwodne rurociągi transportują ropę do zbiorników na lądzie. Dorzecze jeziora dostarcza około dwóch trzecich całkowitej produkcji ropy w Wenezueli. Większość przemysłu była rozwijana przez inwestycje zagraniczne (głównie amerykańskie, brytyjskie i holenderskie), przy bardzo niewielu studniach lokalnych, ale w 1975 roku przemysł naftowy został znacjonalizowany.

Popularne miasta nad Jeziorem Maracaibo

To, co na początku było odosobnionym miejscem, jest obecnie jednym z najpopularniejszych miejsc w zachodniej Wenezueli. Maracaibo jest drugim co do wielkości miastem i jest również popularnym wyborem dla turystów przybywających do tego południowoamerykańskiego kraju. Wraz z szybkim rozwojem technologii w transporcie szybko przekształciło się z izolacji, stając się jednym z najbardziej cenionych centrów handlowych w kraju. Głównym punktem zainteresowania w okolicy jest słynna błyskawica Catatumbo. To niezwykłe zjawisko atmosferyczne jest charakterystyczną cechą obszaru, w którym rzeka Catatumbo wpływa do jeziora Maracaibo.

Kolejnym popularnym miastem nad Jeziorem Maracaibo jest Cabimas. Jest ono oddalone około 45 km na południowy wschód od miasta Maracaibo. Stanowi dom dla największych pól naftowych Wenezueli, które znajdują się w pobliżu jeziora. Miasto jest pełne kuszących parków, muzeów i placów. Dobry czas na wizytę w Cabimas to październik, kiedy obchodzi się tam najbardziej stylowe wydarzenie – targi El Rosario.

Atrakcje nad Jeziorem Maracaibo

Zatoka wenezuelska jest ulubionym celem podróży zarówno miejscowych, jak i zagranicznych turystów. Rozwój Maracaibo sprawił, że jezioro stało się łatwo dostępną atrakcją turystyczną, dlatego coraz więcej turystów odwiedza zachodnią część Wenezueli. Odwiedzający Maracaibo znajdą tu ciekawą mieszankę atrakcji, zarówno historycznych, jak i współczesnych.

Most Generała Rafaela Urdanety

Most nad jeziorem Maracaibo to coś, czego nie można przegapić odwiedzając jezioro Maracaibo. Most, który jest jednym z największych betonowych mostów na świecie, został zbudowany w 1957 roku i jest uznawany za jedną z najbardziej imponujących konstrukcji w Wenezueli. Łączy on miasto Maracaibo w Wenezueli z resztą kraju, a jego nazwa pochodzi od generała Rafaela Urdanety, który był wenezuelskim bohaterem niepodległości. Przejeżdżając przez most można rozkoszować się przepięknym widokiem na jezioro.

maracaibo
Most Generała Rafaela Urdanety

Park Narodowy Sierra de Perijá

Park Narodowy Sierra de Perija to obszar chroniony znajdujący się w górach na granicy z Kolumbią, na południowy zachód od jeziora Maracaibo. Roślinność parku składa się głównie z lasów deszczowych, wrzosowisk górskich oraz tundry subalpejskiej i alpejskiej. Typowe dla tutejszej przyrody są palmy woskowe, wiele ziół i roślin kwiatowych. Fauna parku obejmuje niedźwiedzia okularowego, a także kapucynki i inne gatunki małp. Wśród nich występują także rzadkie, zagrożone wyginięciem ptaki takie jak papuga ara wojskowa i koliber perija. Dzika przyroda i przepiękny krajobraz parku zachęca do odwiedzin.

Park Vereda del Lago

Park Vereda del Lago jest największym parkiem w mieście Maracaibo. Jego nazwa pochodzi od długiej i pięknej ścieżki, która łączy się z jeziorem w pobliżu mostu Rafaela Uedaneta. Jego tereny zielone i skwery wyróżniają się jako integrujące elementy przestrzeni, które są ze sobą powiązane ścieżkami, które pozwalają na spacery wzdłuż jeziora Maracaibo. Vereda del Lago posiada boiska do baseballu, piłki nożnej, tenisa, kontaktowe zoo i park wodny, dzięki czemu jest idealną przestrzenią do uprawiania sportu i rekreacji. Park sprzyja społeczności i organizowaniu imprez obywatelskich, takich jak np. coroczna parada upamiętniająca bitwę morską nad jeziorem.

Fenomen Relámpago del Catatumbo

Fenomen przyrodniczy w Wenezueli polega na niezwykle intensywnych wyładowaniach atmosferycznych trwających od 140 do 160 dni w roku, nawet do 10 godzin dziennie. Ma on miejsce u ujścia rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo, a światło generowane przez wyładowania jest widoczne z daleka, co tworzy niezwykły naturalny spektakl.

Co powoduje tę niemal nieustającą burzę?

„Wieczna burza” dawniej była czymś zupełnie niezrozumiałym. Krążyło na ten temat wiele legend. Dziś naukowcy wciąż nie mają jednej, spójnej teorii, która wyjaśniałaby to nietypowe zjawisko. Jedna z hipotez mówi o tym, że gorący metan unoszący się z bagien w pobliżu rzeki miesza się z zimnym i suchym, górskim powietrzem, co tworzy idealne warunki burzowe. Inne teorie wiążą zjawisko z obecnością kerogenu, zwanego także niedojrzałą ropą. Nie bez znaczenia okazuje się również pogoda i wilgotność powietrza. Gdy huragan El Nino w 2010 roku spowodował gwałtowne susze w dużych obszarach kraju, burze nad jeziorem Maracaibo ustały. Teorii jest wiele, natomiast faktem jest, że fenomen przyrodniczy przyciąga nad jezioro mnóstwo turystów, chcących na własne oczy zobaczyć piękne, choć groźne dzieło natury.

maracaibo jezioro
Jezioro Maracaibo słynie z wciąż niewyjaśnionego zjawiska o nazwie „Wieczna burza”

Kiedy najlepiej jechać do Maracaibo?

Podróż do Wenezueli niemal zawsze daje gwarancję wysokich temperatur i pięknej pogody. Temperatura morza jest odpowiednia do pływania przez cały rok. Najsuchszym miesiącem w roku jest luty, natomiast najlepszym okresem do obserwowania fenomenalnego zjawiska atmosferycznego jakim jest „Latarnia Maracaibo” to okresy od sierpnia do października i od maja do lipca.

Marcaibo – jezioro wypełnione ciekawostkami

  • Każde wyładowanie atmosferyczne nad jeziorem Maracaibo ma wystarczającą ilość energii, by zapalić 100 milionów żarówek, co oznacza, że 15 minut „pracy” piorunów wystarczyłoby do oświetlenia wszystkich miast Ameryki Południowej.
  • „Latarnia Maracaibo” trafiła do słynnej księgi rekordów Guinnessa jako fenomen przyrodniczy w okolicach jeziora Maracaibo, gdzie odnotowano największą ilość wyładowań atmosferycznych na kilometr kwadratowy. Mowa o średniej 280 piorunów na godzinę.
  • Jak chyba wszyscy mieszkańcy Ameryki Południowej, także Wenezuelczycy uwielbiają piłkę nożną. Jest to dla nich bezsprzecznie sport narodowy, choć nie odnoszą w nim zbyt dużych sukcesów. Reprezentacja Wenezueli jako jedyna spośród drużyn z Ameryki Południowej nigdy nie awansowała do finałów mistrzostw świata.
  • Miejscowi nazywają Maracaibo czasami „ukochaną krainą słońca”. Średnia roczna temperatura wynosi 29 stopni, a więc zdecydowanie słońca tu nie brakuje. Najwyższa odnotowana temperatura wyniosła 41 stopni.
  • W 1964 roku na jeziorze doszło do katastrofy jednego z tankowców – statek Esso Maracaibo wbił się w most. Nie doszło do wycieku ropy, nie zginął nikt przebywający na pokładzie statku. Śmierć poniosło jednak część osób przebywających na moście.