Search The Query
Search

Quito – stolica Ekwadoru wśród andyjskich szczytów

quito

Dla ciekawych świata i innych kultur podróżników doskonałą propozycją wakacyjnego wyjazdu jest położone w Ekwadorze miasto Quito. Ameryka Południowo zachwyca swoją różnorodnością i niezwykłym ukształtowaniem terenu, a właśnie tu można zobaczyć wiele uroków tego regionu. Quito to największe miasto państwa, które jest jednocześnie jego stolicą. Nie brak tu możliwości do spędzania wolnego czasu i miejsc wartych zobaczenia, nad którymi wznosi się piękne górskie pasmo Andów.

Historia San Francisco de Quito (Quito) w skrócie

Historia miasta sięga czasów sprzed niemal 500 lat, kiedy Hiszpanie podczas jednej z wypraw odkryli to miejsce w 1526 roku, a już 8 lat później 6 grudnia 1534 roku założyli tu swoje miasto. Na terenie tym żyła ludność plemienia Quitus, którego populacja wynosiła około 200 osadników. Dawniej region ten stanowił miejsce zamieszkania cywilizacji Inków, ale wszystkie pozostałości ich kultury zostały zniszczone. Przed najazdem Hiszpanów mieszkańcy posługiwali się nazwą Reino de Quito.

Od kiedy teren ten znalazł się pod ich panowaniem nastąpił znaczy rozwój. Zaczęto stawiać pierwsze większe konstrukcje i całą infrastrukturę miasta, wśród której znajdowało się bardzo wiele świątyń. W XVI wieku miejscowość dostała nową nazwę – Real Audiencia de Quito. XVII i XVIII wiek był okresem stopniowego wzrostu gospodarczego i powiększania obszarów miasta, a wielki skok urbanistyczny nastąpił w XIX wieku, kiedy Quito zostało stolicą Ekwadoru w 1830 roku. Choć miasto wciąż było prowincjonalne, rozwijało się stale tak, że dziś stanowi małą przedsiębiorczą metropolię. Tu znajduje się centrum kultury i polityki całego kraju, stanowiące oazę tradycji i rdzennej ludności, które obecnie znane jest jako San Francisco de Quito.

Co warto zobaczyć w Quito – stolicy Ekwadoru?

Quito w Ekwadorze jest drugim pod względem wielkości miastem w państwie, a wizyta tutaj może być naprawdę odkrywczym doznaniem. Poza wieloma zabytkami sakralnymi, które powstały podczas początków kolonizacji i zachowały się do dziś, obszar ten jest niezwykle cenny przyrodniczo, a tutejsi mieszkańcy wiedzą jak to wykorzystać. Można zobaczyć wiele różnych gatunków roślin w utworzonych parkach oraz wybrać się na wycieczkę do miejsc, które stały się widokowymi punktami. To raj wulkanów – nie można pominąć eksplorowania chociaż jednego z wznoszących się nad miastem. Muzea i galerie, jedzenie i ludzie – to wszystko czeka na poznanie przez przybywających do miasta turystów.

Katedra Metropolitarna

Zwiedzanie Quito nie może obejść się bez zobaczenia najważniejszego kościelnego obiektu, którego historia sięga 1535 roku. Katedra Metropolitarna wznosi się nad miastem, a budynek skonstruowany jest tak, by idealnie przyciągać słoneczne promienie. Powstaniu katedry przyczynili się osadzający się na tej ziemi Hiszpanie, a dzieło kontynuował ksiądz Juan Rodrigez. Około 10 lat później przy obiekcie dobudowano papieską bullę, co przyczyniło się do wyznaczenia Quito, jako miejsca urzędu biskupa. Architektonicznie katedra nawiązuje do wielu stylistycznych nurtów, choć najbardziej można zauważyć neoklasycystyczne wzornictwo. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze katedry, dlatego podczas odwiedzin koniecznie trzeba zajrzeć do jej środka. Znajduje się w niej piękny, rozetowy sufit, wiele witraży, ozdobioną balustradę i barokowy ołtarz zbudowany pod kopułą. Elementy wykonane są z drewna, kolorowo malowane i poddane kunsztowi wybitnych rzeźbiarzy, którzy uczynili do powstania z niego dzieła sztuki. Wnętrze zostało podzielone na trzy kaplice oraz chór, znajdujący się nad nawą główną. Zdobią go zabytkowe organy rurowe pochodzenia niemieckiego.

stolica ekwadoru
Plaza Grande i Katedra Metropolitalna

Katedra Metropolitarna może poszczycić się posiadaniem jednej ważnej relikwii. Kościół otrzymał od papieża Piusa IX ciało świętego Nino Ursino – jednego z chrześcijańskich męczenników. Obiekt można zwiedzać codziennie, od godziny 09:30 do 17:00, a wstęp podlega kupnie biletów. Wstęp na teren katedry dla osoby dorosłej zza granicy to koszt 3USD, natomiast dla dzieci, studentów i seniorów 2USD. Można zwiedzić również cały kompleks – katedrę, kopułę i muzea, a koszt takiej wycieczki wyniesie 6USD.

Mitad del Mundo

Podczas pobytu w Quito, warto wybrać się poza miasto do pobliskiego Mitad del Mundo, ponieważ w tym miejscu ziemia dzieli się na dwie półkule, a na obszarze wyznaczona jest linia równika. Temu geograficznemu zjawisku swoją nazwę zawdzięcza Ekwador, ponieważ jego nazwa tłumaczona jest właśnie ten zerowy równoleżnik. W mieście tym wznosi się monumentalny pomnik, przy którym namalowana jest gruba żółta linia. Choć jest to świetne miejsce do zrobienia pamiątkowej fotki, rozwój nauki i zawansowanych metod pomiaru sprawił, że odkryto prawdziwie przebiegający równik kilkaset metrów dalej. Nie mniej jednak miejsce to stało się kultowe, a będąc na tej ziemi należy zobaczyć obie z wyznaczonych linii. Przy pomniku mieści się wiele ciekawych obiektów, w tym Muzeum Etnograficzne, pawilon dla dzieci, Muzeum Sztuki czy Planetarium. Interesująco jest także w miejscu, w którym wyznaczono rzeczywistą linię równika. Teren ten stanowi swego rodzaju otwarte muzeum Intiñan Solar Museum, a wycieczkę prowadzi przewodnik. Odbywa się tu wiele pokazów i eksperymentów, dotyczących niesamowitych właściwości magnetycznych Ziemi, w których można uczestniczyć. Nie można opuścić tego miejsca bez zrobienia sobie zdjęcia, stojąc równocześnie na półkuli północnej i południowej, a wrażenia na długo pozostaną z odwiedzającymi tę atrakcję.

Bazilica del Voto Nacional

Istnieje legenda mówiąca o tym, że świat się skończy, gdy budowa tej bazyliki zostanie ukończona. W Quito wzniesiono największy w Ameryce Południowej kościół, w stylu neogotyckim, którego budowa rozpoczęła się w 1883 roku i trwała aż 30 lat, a niektóre z prac w dalszym stopniu pozostają niedokończone. Rozmach i kunszt z jakim powstała Bazilica del Voto Nacional zadziwia każdego, kto na nią spojrzy. Obiekt położony jest w centrum starego miasta przy rogu Wenezueli oraz Carchi i wznosi się na 115 metrów. Elewację zdobią z zewnątrz posągi zwierząt i strzeliste wieżyczki. W środku można oglądać zabytkowy ołtarz, wiele rzeźb i ściennych witraży. Niesamowite przeżycie stanowi wejście na jedną z dzwonnic kościoła, z której rozciąga się panoramiczny widok na całe miasto i okolice. Zwiedzanie podstawowej części bazyliki kosztuje 2USD, a dopłacając kolejne dwa dolary można podziwiać pozostałą część obiektu, w tym kościelną wieżę. Obiekt otwarty jest od poniedziałku do piątku, w godzinach: 09:00 – 17:00 oraz w weekendy: 06:00 – 18:30.

quito stolica
Bazilica del Voto Nacional

TeleferiQo

Doskonałe widoki i krajobrazową przygodę można zapewnić sobie udając się na przejażdżkę gondolową kolejką. W Quito znajduje się jeden z najwyższych wyciągów świata – TeleferiQo, który rozciąga się od centrum miasta, po wschodnie zbocze wulkanu Pichincha aż do widokowego punktu Cruz Loma. Przejazd umożliwia pokonanie niemal 800 metrów wysokości i stanowi jednoczenie turystyczną atrakcję, jak i umożliwia pokonanie pierwszego odcinka na trasie prowadzącej do wulkanicznego szczytu. Górna stacja wyciągu znajduje się na 3945 metrach n.p.m., co może u niektórych wywołać objawy, związane z chorobą wysokościową, dlatego dobrze będzie wybrać się na tę atrakcję, dopiero po zaaklimatyzowaniu się kilka dni w miejscowości. Koszt wjazdu na górę wynosi 8USD dla osoby dorosłej oraz 6,50-7USD dla seniorów i młodzieży poniżej 18 lat. Wyciąg czynny jest od poniedziałku do piątku, od 10:00 do 17:00 oraz w weekendy, w godzinach: 08:30 – 18:15.

Wulkany otaczające Quito

Quito położone jest powyżej 2700 metrów n.p.m., a nad miastem wznosi się wiele andyjskich szczytów. Stolica Ekwadoru otoczona jest przez masywy wulkanicznego pochodzenia, a niektóre z nich wciąż pozostały aktywne. Wędrówka górska na ośnieżone wierzchołki może być dla niektórych problematyczna w związku z pokonywaniem wielu trudności na rosnących wciąż wysokościach, ale włożony wysiłek w wyprawę zrewanżują piękne widoki i cudowne krajobrazy. Wielu podróżujących przyjeżdża do tego miejsca właśnie dla tych górskich zboczy i ich przyrodniczego uroku!

Pichincha

Pichincha, a właściwie Guagua Pichincha i Rucu Pichincha to najbardziej aktywny ekwadorski wulkan, wnoszący się około 8 kilometrów od centrum miasta w rozbudowanym górskim paśmie położonym na zachodzie. Szczyt dzieli się na dwa wzniesienia, które kolejno mierzą: 4696 m n.p.m. oraz 4784m n.p.m. Trzeba przyznać, że liczby te robią wrażenie. Ostatnia erupcja miała miejsce 1999 roku, a towarzyszące jej kłęby unoszącego się dymu przykryły miasto na kilka dni. Obecnie trekking na górę Rucu Pichincha jest jedną z największych atrakcji odwiedzających Quito. Wejście możliwe jest od początku pieszo, a także można pierwszy odcinek podjechać wyciągiem TeleferiQo. Możliwe jest również pokonanie wyższego szczytu Guagua, ale trasa wymaga zaplanowania dwudniowej wyprawy i lepszego przygotowania.

Wulkan Cotopaxi

Cotopaxi jest drugim co do wielkości ekwadorskim wulkanem, który wykazuje aktywność. To jeden z tych gigantów, którego wierzchołek przykrywa warstwa śnieżnego puchu i niesamowicie zdobi krajobraz miasta. W pogody dzień można dojrzeć go z centrum, choć w rzeczywistości oddalony jest o około 50 kilometrów i znajduje się na terenie Parku Narodowego Cotopaxi. Wycieczka do jego zboczy pełna jest cudownych krajobrazowych doświadczeń, związanych z oglądaniem masywu o wysokości 5897 m n.p.m. oraz okolicznych jezior i lagun na terenie rezerwatu.

quito ekwador
Quito i wulkan Cotopaxi w oddali

Quilotoa

Niezapomniane widoki może zapewnić wycieczka do oddalonej o około 180 kilometrów od Quito Laguny Quilotoa. Jest to znajdujące się na szczytach Andów w regionie Cotopaxi jezioro, które cechuje się niezwykle błękitną barwą. Jak wiadomo zostało ukształtowane w wyniku erupcji wulkanu, tworząc kraterowe zagłębienie. Woda posiada bardzo intensywny turkusowy kolor, co wynika z obecności na tym terenie różnych minerałów. Warto odwiedzić ten zakątek podczas podróży w okolicach miasta.

Jak poruszać się po Quito?

Przemieszczanie się po mieście nie należy do najłatwiejszych, ponieważ Quito jest miastem, które rozciąga się na wiele kilometrów. Pokonanie dwóch przeciwległych krańców może zająć sporo czasu, a żeby usprawnić ten proces, warto skorzystać z miejskiej komunikacji. Na południu znajduje się dworzec Terminal Quitumbe, z którego można wyruszyć w takie kierunki, jak dżungla czy wybrzeże, natomiast na północy miasta jest dworzec Północny Terminal Carcelén, z którego łatwo da się wyruszyć w północne regiony Andów. Po mieście i specjalnie wyznaczonych bus-pasach kursują miejskie linie autobusowe, które zapewniają transport z centrum do każdego z dworców. Przejazd po mieście kosztuje około 0,25USD. Do większości atrakcji można dostać się, wybierając ten środek transportu i nie jest konieczne korzystanie z ofert taksówkarzy.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds