peru wycieczki

Kraj powstały na gruzach Inków. Poznajmy dzisiejsze Peru!

Peru to świetnie miejsce na podróż dla miłośników aktywnego wypoczynku, bowiem w tym państwie nie braknie miejsc, które powinien odwiedzić każdy turysta – wędrownik. Różne ukształtowanie terenu na kontynencie Ameryki Południowej, przyczyniło się do wystąpienia trzech odmiennych geograficznie regionów w tym państwie, co daje możliwość odbyciu wielu odkrywczych wycieczek.

Krótka historia Peru

Państwo Peru położone jest w zachodniej część Ameryki Południowej nad Pacyfikiem i zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości wśród krajów tego kontynentu. Od północy sąsiaduje z Ekwadorem i Kolumbią, od południa z Chile, natomiast od zachodniej strony, oddzielającej od pozostałej części kontynentu – z Brazylią i Boliwią. Dawniej, obszar tych ziem zamieszkiwany był przez ludność rodzimą Ameryki, do której należały niektóre z indiańskich, potężnych cywilizacji – Aymara, Nazca i Chimú. Ich rozwój przyczynił się do utworzenia na tym terenie wielkiego Imperium Inków, które posiadało swoją stolicę w mieście Cuzco. W XVI wieku, dotarły na te ziemie wojska z Hiszpanii, które podczas trwającej 4 lata wojny, rozbili osady Inków i przejęli kraj. W 1535 roku została założona Lima – obecna stolica, a po tym wydarzeniu nastąpił rozwój, czyniąc z Peru jedną z najcenniejszych hiszpańskich kolonii.

Przez wiele stuleci miejsce miało wiele wojen z sąsiadującymi państwami, a szczególne piętno odcisnęła na kraju tak zwana „Wojna o Saletrę”, która miała miejsce w latach 1879-1983 i w konsekwencji doprowadziła do znaczącego gospodarczego upadku państwa. Wzrost pozycji państwa w światowej gospodarce nastąpił przy czynnym udziale prezydenta Nicolása de Piérola na przełomie XIX i XX wieku, a kolejno odnotowywano dalszy wzrost i rozwój, co było warunkowane również otwarciem Kanału Panamskiego oraz zarobkiem, pochodzącym ze sprzedaży saletry na cały świat.

Peru atrakcje

Wycieczka do Peru wiąże się z przygotowaniem odpowiedniego planu podróży, który ułatwi przemieszczanie się po państwie i odwiedzenie tych atrakcji, na których najbardziej zależy podróżującym. Państwo to posiada wiele tak ciekawych turystycznie regionów, że nie sposób objechać wszystkiego w ciągu kilku dni. Warto na wyjazd w tę część świata przeznaczyć więcej czasu, by móc odkryć wszystkie z niezwykłych uroków budowli i krajobrazów, które znajdują się na terenie tego kraju. Co zobaczyć w Peru? Koniecznym do zwiedzenia punktem na mapie państwa powinno być jedno z miast starożytnej cywilizacji oraz niespotykane nigdzie indziej walory krajobrazowe.

Lima – Stolica kraju

Największym miastem Peru i jednocześnie jego stolicą jest Lima – miasto położone przy zachodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Wśród zabudowań doskonale widać jak przenika się hiszpańskie dziedzictwo i tradycja wraz z nowoczesnością. W centrum Limy mieści się stare miasto, wśród którego wyróżnia się jeden budynek – Katedra Limy, wznosząca się na głównym placu. Poza tym obiektem, przechadzając się po mieście wzrok przyciągną również budynki pałaców: Arcybiskupa i Rządu, a także mniejsze, okoliczne kościoły i parki. Na wyróżnienie zasługuje jedna z artystycznych uliczek miasta, w dzielnicy Barranco, której zabudowa dominuje w barwne malunki, stanowiąc hipsterską jego część. Mieści się tutaj również Muzeum Sztuki Współczesnej. Oprócz tej instytucji, w Limie rozwija się świat artyzmu, sztuki i historii, a zwiedzający mogą podziwiać dobytki kultury, zgromadzone w Muzeum Larco, a także Muzeum Złota i Broni. Wieczorem można udać się do tętniącego życiem Parku Kennedy’ego, w którym często odbywają się koncerty z muzyką na żywo, jest wiele straganów z jedzeniem i wytworami lokalnych artystów.

Więcej o atrakcjach Limy przeczytasz w naszym artykule: “Miasto królów” czy mglista i deszczowa? Jaka naprawdę jest stolica Peru?

peru ciekawostki
Lima – Stolica Peru

Arequipa

Arequipa – nazywane także białym miastem przez wzgląd na architekturę budynków, które powstały z białej, wulkanicznej skały to drugie pod względem wielkości miasto w Peru. Położone jest na wysokości 2335 metrów n.p.m. na południu kraju i otacza je wiele szczytów górskich wulkanów, które są wyzwaniem dla chętnych do trekkingowych wypraw. Należy jednak nadmienić, że taka wędrówka wiąże się z pokonaniem sporego dystansu, gdyż najniższy z okolicznych szczytów – Pichu Pichu osiąga wysokość 5664 metrów n.p.m.

Poza eksplorowaniem górskich wyżyn, w mieście nie brakuje obiektów do zwiedzania, a jeden z nich – obowiązkowy punkt odwiedzin w Arequipie mieści się na Plaza de Armas – głównym placu miasta i jest nim okazała katedra, zbudowana z kamienia wulkanicznego. Wśród innych zabytków warto wybrać się do Klasztoru Św. Katarzyny, który wyróżnia się na tle miejskich budynków charakterystyczną, czerwoną zabudową. Będąc w miasteczku warto spróbować także specjałów, przygotowywanych przez lokalnych kuchmistrzów.

Miasto Cuzco

Zwiedzanie Peru to głównie podziwianie pozostałości inkaskiej cywilizacji, które choć w niepełnej okazałości zachowały się w mieście Cuzco, położonym w południowej części kraju, na wysokości 3326 metrów n.p.m. Jeśli chodzi o miejsca warte zobaczenia, to z pewnością należą do nich piętrzące się nad miastem ruiny twierdzy Sacsayhuamán. Cechą charakterystyczną fortecy jest niesamowity układ skalnych bloków różnej wielkości i kształtów, które dopasowane do siebie tworzą obronne mury. Następnie można wybrać się do zbudowanego w skale Sanktuarium Q’enqo, które jest miejscem pochówku jednego z władców Inków.

Do docelowego miejsca prowadzą wydrążone w grocie korytarze. W pobliżu miasta można podziwiać także Tambomachay, które jest miejscem kultu wody oraz ruiny Puka Pukara – kolejnej z obronnych twierdz, z których korzystano podczas najazdu hiszpańskich wojsk. Atrakcje dostępne są w ramach jednego biletu, który upoważnia do wstępu na teren aż szesnastu miejsc w Cuzco i jego okolicy.

Więcej o atrakcjach Cuzco przeczytasz w naszym artykule: Najciekawsze atrakcje stolicy Imperium Inków. Co warto zobaczyć w Cuzco?

Machu Picchu

Machu Picchu – najlepiej zachowany kompleks miastowy cywilizacji Inków wznosi się na wysokości 2090-2400 metrów n.p.m., między szczytami Andów. Miasto to skrywa tajemnicę, której do dziś nie potrafią rozwikłać badacze tego terenu. Kto tam mieszkał i dlaczego osada została nagle opuszczona? Nie wiadomo, jednak potęga wzniesienia miasta na takiej wysokości zadziwia odwiedzających ten zakątek świata. Ruiny stanowią część historycznego sanktuarium w prowincji La Convecion. Według niektórych teorii Machu Picchu dawniej mogło stanowić miasto uniwersyteckie lub gromadzić odwiedzających pielgrzymów. W związku z tym, że na temat miasta nie powstały żadne zapiski, gdyż jego mieszkańcy posługiwali się węzełkowym systemem przekazywania informacji, a na wzgórza te nie dotarły wojska hiszpańskie, ciężko wysnuć teorię na temat przeznaczenia tej osady. Wśród zabudowań można oglądać Wieżę Słońca, Świątynię Trzech Okien oraz liczne tarasy, ogrody, łaźnie, budynki i pałace.

Fascynujące jest, że do spojenia kamieni powstałej zabudowy nie użyto żadnej zaprawy, a połączone elementy granitu posiadają wyrównane krawędzie i pasują do siebie niczym tworzone na wymiar. Machu Picchu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz widnieje wśród siedmiu cudów świata nowożytnego.

Więcej o Machu Picchu przeczytasz a naszym artykule: Tajemnicze miasto w chmurach. Jak powstało Machu Picchu?

Góry tęczowe

W niedalekiej odległości od miasta Cuzco znajdują się unikalne na skale światową kolorowe formacje skalne – Góry Tęczowe. Podobną rzeźbę terenu można zaobserwować jedynie w Chinach, choć trzeba przyznać, że te w Peru są wyjątkowe wysokie, bowiem sięgają powyżej 5 tysięcy metrów n.p.m. Wielokolorowe zabarwienie zboczy wynika z obecności różnych minerałów oraz odmiennych rodzajów skał, co wpływa na ostateczny wizualny efekt. Możliwe jest wejście na sam szczyt, jednak należy zachować ostrożność, gdyż wędrówka ta przez wzgląd na przemieszczanie się na dużych wysokościach może mieć niekorzystne zdrowotne skutki. Przede wszystkimi nie powinno się planować takiej wyprawy tuż po przyjeździe do Peru, gdyż organizm potrzebuje większej aklimatyzacji. Dzień przed należy odpocząć i porządnie się wyspać, by mieć odpowiednie siły na górskie wędrówki po peruwiańskich szczytach.

peru co zobaczyć
Góry tęczowe w okolicach Cuzco

Jezioro Titicaca

Wycieczka do Peru to nie tylko dobytek kultury Inków, ale także wspaniałe formy krajobrazu i rzeźby terenu powstałe w obrębie państwa, a tych tu nie brakuje! Jedną z przyrodniczych atrakcji turystycznych jest Jezioro Titicaca – największe jezioro w Ameryce Południowej. Jest ono jednocześnie najwyżej położonym żeglarskim zbiornikiem, który posiada dwa porty – w Peru i Boliwii, ponieważ przez jezioro przechodzi granica oddzielająca te dwa państwa. Ma ono bardzo duże znaczenie dla zamieszkujących w tym regionie mieszkańców, bowiem według pradawnych wierzeń i zapisków w kronikach to tu miało miejsce spotkanie słońca, księżyca oraz gwiazd, które następnie pojawiły się na nieboskłonie. Dla turystów organizowane są rejsy po wodach jeziora, w czasie których można oglądać okoliczne wysepki oraz tradycyjne życie mieszkańców tego obszaru. Najbardziej popularny jest rejs na wyspy Uros lub Tequile.

Płaskowyż Nazca

Płaskowyż Nazca to równina rozciągająca się przez około 60 kilometrów na południe od Limy – stolicy Peru. Swoją wyjątkowość zawdzięcza tajemniczo wyrytych w niej rysunkom, które w pełnej okazałości można zobaczyć wznosząc się nieco nad ziemię, gdyż ich gigantyczny rozmiar nie pozwala na to w sposób tradycyjny. Wśród widocznych na ziemi rysunków można dojrzeć przedstawicieli różnych gatunków zwierząt, a rozmach z jakim zostały wykonane pozostawia pytanie, kto i z jaką dokładnością przyczynił się do ich powstania. Niewiele osób wie, że pod powierzchnią ziemi, na której wyryto rysunki znajdują się podziemne sztolnie o długości kilkudziesięciu kilometrów, powstałe około 20 metrów pod ziemią. Jak przypuszczają badacze – służą one zachowaniu dzieł przed opadową wodą, która zebrana na powierzchni odprowadzana jest do podziemnych sztolni, by uniknąć ich zalania i zniszczenia. Niewątpliwe ludności Nazca przyświecał większy cel powstania niezwykłych rytów w ziemi bądź po prostu należało to do ich ulubionych zajęć – niewątpliwe miejsce to jest warte zobaczenia na własne oczy.

Więcej na temat rysunków z Nazca przeczytasz w naszym artykule: Dlaczego rysunki z Nazca są jedną z największych tajemnic Peru?

Kanion Colca

Z przyrodniczych zabytków na uwagę zasługuje Kanion Colca – jedna z piękniejszych, geologicznych form położona około 150 kilometrów od miasta Arequipa. Przez długi czas uważano, że kanion ten jest najgłębszy na świecie, jednak obecnie prowadzone badania nie mogą potwierdzić tego założenia – nie mniej jednak znajduje się w czołówce najgłębszych kanionów na świecie, a jego głębokość wynosi 4160 metrów. Ruch turystyczny jest dużo większy po lewej stronie rzeki, zwany Margen izquierda. Druga strona kanionu nazywana jest Margen derecha – jest duża bardziej stroma, a jej zbocza są wyższe. Na miejsce można dostać się samochodem lub autobusem z Arequipy, jednak należy liczyć się wówczas z wczesnym wstaniem, ponieważ autobus na teren kanionu odjeżdża około godziny 01:00 w nocy. Wśród atrakcji można wyróżnić także wznoszące się nad ziemią kondory, które są charakterystycznymi ptakami tego regionu.

Zobacz także: Kanion Colca – odkryj jeden z najgłębszych kanionów na świecie!

Park Narodowy Huascarán

Park Narodowy Huascarán znajduje się na obszarze wysokogórskim Kordyliery Białej i Kordyliery Czarnej, a największym masywem na jego terenie jest Huascarán, którego wysokość wynosi 6768 metrów n.p.m. Zajmuje około 300 km2 powierzchni i obejmuje doliny rzeki Santa i Marañón, 260 jezior i 27 szczytów o wysokości przewyższającej 6000 metrów n.p.m. Można zobaczyć tu znajdujące się lodowce i niesamowite klimatyczne piętra roślinne. Po terenie parku można swobodnie poruszać się samochodem z napędem 4×4, ale jest to także świetne miejsce do uprawiania trekkingu. Pasmo górskie stanowi granicę pomiędzy Oceanem Spokojnym a amazońską dżunglą w dalszej części kontynentu.

peru atrakcje
Miasto Cuzco w Peru

Peru – kiedy jechać?

Planując wyjazd do Peru, warto rozważyć w jakich miesiącach najlepiej zaplanować podróż. Klimat jest zróżnicowany i inny w zależności od wybranego regionu geograficznego. Najlepsza pogoda, aby udać się do Amazonii występuje w czerwcu, z kolei na wybrzeżu – od stycznia do marca. W góry najlepiej podróżować od czerwca do września. Kiedy najlepiej jechać do Peru? Wycieczkę można organizować przez cały rok, jednak warto organizować ją w tych miesiącach, w których panują najlepsze pogodowe warunki na danym obszarze.

Przydatne informacje na temat Peru

Obywatele Polski nie mają obowiązku posiadania wizy, wybierając się do Peru, podobnie jak obowiązku meldunku bądź posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, choć warto wykonać szczepienia zalecane dla wyjazdu do tego kraju. Regiony górskie należy odkrywać bezpiecznie, gdyż podróżujący z innych kontynentów mogą być obarczeni wystąpieniem choroby wysokościowej. Cały kraj jest dobrze rozwinięty pod względem połączeń – zarówno z lotnisk, jak i transportu wewnątrz kraju, jednak należy zachować ostrożność i wybierać jedynie sprawdzone połączenia.

Loty do Peru

Z Polski nie ma bezpośrednich lotniczych połączeń do Peru, więc trzeba zdecydować się na podróż obejmującą lądowanie międzymiastowe. Wiele lotów ma swój początek na lotniskach w Barcelonie, Madrycie, Londynie lub Amsterdamie oraz z przesiadką w USA. Najwięcej z nich odbywa się do stolicy Peru – Limy, choć na terenie kraju znajduje się jeszcze 5 innych portów lotniczych w miejscowościach: Trujillo, Arequipa, Chiclayo, Iquitos oraz Callao.

Bezpieczeństwo

W Peru występuje dość duży odsetek przestępców, dlatego warto uważać na kieszonkowców oraz napady połączone z kradzieżami. Warto wybierać się jedynie do tych miejsc, które są udostępnione turystom, a wszystkie wartościowe rzeczy zostawiać w hotelu. Należy wybierać sprawdzone połączenia komunikacyjne, a z lotnisk transport taksówką, której działalność potwierdzona jest przez władze lotniska.