Przejdź do treści
Kanion Colca atrakcje

Kanion Colca – odkryj jeden z najgłębszych kanionów na świecie!

Trekking po pięknych wzgórzach i najgłębszym kanionie na świecie, a może spływ pontonem w dolinie rzecznej? Kanion Colca zaoferuje Ci wiele atrakcji i ciekawych sposobów na wypoczynek. Zaplanuj swój wakacyjny wyjazd i wybierz się do tego wspaniałego miejsca w Peru w Ameryce Południowej.

Kanion Colca – co to za miejsce?

W regionie Arequipa w Peru znaleźć możesz Kanion Colca. Jego ściany z lewej strony wznoszą się na ponad 3200 metrów, a z prawej strony na aż 4200 metrów ponad poziom płynącej u ich stóp rzeki. Kanion znajduje się około 100 kilometrów na północny zachód od miasta Arequipa. Według niektórych źródeł uznawany jest za najgłębszy wąwóz na świecie. Jest aż dwa razy głębszy od słynnego Wielkiego Kanionu Kolorado w USA. Kanion Colca stracił ten tytuł z pobliskim kanionem Cotahuasi, jednak najnowsze badania wskazują, że to wciąż Colca powinien być uznawany za najgłębszą kotlinę na świecie. Surowy krajobraz Doliny Colca, skąpy w roślinność idealnie uzupełniają spacerujące wikunie i szybujące wysoko kondory. Jest to widok zapierający dech w piersi.

Kanion Colca i jego znani odkrywcy – sukces Polaków!

Wydawać się to może niemożliwe, że tak niesamowite miejsce, jak Kanion Colca jeszcze 40 lat temu znane było jedynie lokalnym mieszkańcom. Piękno wnętrza tej doliny rzecznej po raz pierwszy ujrzeli w roku 1981 członkowie krakowskiego klubu kajakowego „Bystrze”. W wyprawie brał udział Jerzy Majcherczyk, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Krzysztof Kraśniewski, Andrzej Piętowski, Zbigniew Bzdak i Jacek Bogucki. Siedmiu uczestników ekspedycji „Canoandes” za cel obrało eksploracje andyjskich rzek. Przez ponad dwa lata pływali po wodach Ameryki Północnej i Południowej, aż pewnego dnia dowiedzieli się o tajemniczej rzece Colca. Natychmiast postanowili wybrać się do Peru i odkryć te niezbadane tereny. Mając jedynie kilka zdjęć lotniczych z lat 30. ubiegłego wieku i nie posiadając żadnych rzetelnych informacji na temat kanionu, ruszyli w wyprawę. Oprócz olbrzymiego ryzyka, jakie niosła ta wyprawa, członkom ekspedycji, wyprawy odradzali również miejscowi. Lokalne podania górali Kechua opowiadały o tym, że pośród niedostępnych skał kanionu mieszkają demony. Polacy postanowili jednak nie poddać swoim lękom. W miesiąc przepłynęli prawie całą, liczącą 120 kilometrów, rzekę Rio Colca. Członkowie wyprawy pokonali kanion dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado zbadanego 100 lat wcześniej. W roku 1984 ich zuchwały i godny podziwu czyn został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Kajakarze nadali polskie nazwy bezimiennym formacjom skalnym. Ku czci Jana Pawła II nazwane zostały również najwyższe na całej trasie wodospady. W trakcie 25-lecia odkrycia kanionu, w maju 2006 roku została odkryta granitowa tablica z wyrytym napisem „Cascadas de Juan Pablo II – Wodospady Jana Pawła II”.

Kanion Colca atrakcje

Jak zwiedzać Kanion Colca?

Większość turystów wybierających się w okolicę Kanionu Colca jako pierwszy cel podróży obiera malownicze miasteczko Arequipa. Znajduje się tu, aż kilkanaście firm organizujących zorganizowane wycieczki do kanionu. Wąwóz odwiedzany jest przez około 150 tysięcy turystów rocznie, jednak większość z nich decyduje się na podróż na własną rękę. Skorzystanie z ofert biura organizującego wycieczki jest nieobowiązkowe, jednak zdecydowanie zalecane i bezpieczniejsze. Ponadto będziesz miał pewność, że odwiedzisz wszystkie warte zobaczenia atrakcje!

Wycieczka z lokalnym biurem

Rezerwację miejsca na zorganizowanej wycieczce warto zrobić, będąc w Arequipie dzień lub dwa dni przed planowaną wyprawą. Będąc na miejscu, łatwo będzie się rozeznać w dostępnych ofertach. Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę organizowaną przez lokalne biuro, będziesz mógł wybrać trzy warianty. Pierwszym jest bardzo intensywna wycieczka jednodniowa. Czeka Cię pobudka między 3 a 4 rano. Zwiedzisz główne atrakcje Kanionu Colca, między innymi punkt Cruz del Condor, kościół w Maca, gorące źródła w Yanque, punkty widokowe na tarasy uprawne, będące rozpoznawalnym widokiem dla Peru, oraz wulkany i podziwianie wikunii. Jest to polecana wycieczka dla osób, które nie mają dużo czasu, a chcą zobaczyć jak najwięcej okolicznych atrakcji. Co prawda, faktycznie zobaczysz najważniejsze rzeczy, jednak może Ci zabraknąć czasu na nacieszenie się nimi oraz samym kanionem.

Zobacz także: Dlaczego rysunki z Nazca są jedną z największych tajemnic Peru?

Drugą opcją jest wycieczka dwudniowa z jednym noclegiem w miasteczku Chivay. Zwiedzisz te same atrakcje co podczas wycieczki jednodniowej, jednak czas przeznaczony na podziwianie ich jest znacznie dłuższy, dzięki czemu będziesz miał okazję na skorzystanie z nich w pełni. Dodatkowo podczas wycieczki możliwe jest uczestnictwo w folklorystycznym występie tanecznym oraz spędzenie czasu wolnego w typowym regionalnym miasteczku.

Punkt widokowy Cruz del Condor, Kanion Colca, Peru

Ostatnia opcja wycieczek zorganizowanych przez lokale biuro jest polecana dla osób wytrwałych z bardzo dobrą kondycją fizyczną. Pierwszy dzień zaczyna się o godzinie 3-4 rano. Pierwszym punktem jest dojazd do miasteczka Chivay, gdzie będziesz miał okazję zjeść śniadanie. Następnie ruszysz bezpośrednio na punkt „Krzyż Kondora”, gdzie będziesz mógł ujrzeć te piękne ptaki. Dalej czeka Cię około 20-minutowa podróż do miejsca położonego pod wioską Cabanaconde, gdzie rozpocznie się trekkingowa podróż. Pierwsza część pieszej wycieczki trwać będzie od 3 do 4 godzin. Następnie czeka Cię przerwa na obiad i ponownie 3-4 godziny trasy do przejścia. Pierwszy dzień przeprawy skończy się koło 17-19 w osadzie Oasis Sangalle, pięknej osadzie otoczonej zielenią, gdzie czeka Cię nocleg oraz możliwość kąpieli w basenie. Dzień drugi aktywnej wycieczki rozpoczniesz o świcie, czyli około 4-5 rano, a zaczniesz go 3-4 godzinami trekkingu. Jeśli nie jesteś pewien, czy podołasz tej podróży, możliwe jest również wypożyczenie muła. Dotrzesz do wioski Cabanaconde, gdzie będziesz miał okazję zjeść śniadanie, a następnie ruszysz w drogę powrotną. Po drodze odwiedzisz kościół w Maca. Przygotuj również strój kąpielowy, ponieważ będziesz miał okazję na kąpiel w gorących źródłach. Po obiedzie w Chivay zostaniesz odwieziony do Arequipy lub Puno. Cała wycieczka zalecana jest dla osób z dobrą kondycją fizyczną. Przygotuj się na olbrzymie upały i mocne słońce w szczególności pierwszego dnia.

Samodzielna wyprawa

Decydując się na trekking na własną rękę, najlepiej jakbyś swoją podróż zaczął z Cabanaconde, gdzie dojedziesz z Arequipy. Lokalne autobusy są tam dobrze zorganizowane i jeżdżą stosunkowo często. Za przejazd w jedną stronę zapłacisz około 17 soli. Istnieją trzy firmy autobusów zajmujących się przewozem do Cabanaconde, mianowicie „Andalucia”, „Reyna” i „Milagros”. Bilet na przejazd kupisz w Arequipe w kasie konkretnej firmy. W czasie sezonu warto zakupić go z wyprzedzeniem, żeby załapać się na miejsce. Autobus jedzie około 5-6 godzin zatrzymując się na 5 minut w Chivay, które również może być miejscem rozpoczęcia trekkingu. Przed rozpoczęciem trekkingu, sprawdź informacje o aktualnym stanie tras. Znajdziesz je w hostelu lub w punkcie informacji turystycznej. Jest to bardzo ważna część przygotowań, ponieważ zdarza się, że szlaki mogą być częściowo zablokowane, na przykład z powodu osunięcia ziemi. Jeśli planujesz nocleg na miejscu, znajdziesz go w Llahuar, Sangalle, San Juan, Malata lub Cosnirhua. Możliwe jest również poszukanie miejsca noclegowego w Fure lub Tapay, jednak jest ich znacznie mniej, porównując do innych okolicznych miejscowości.

Zobacz także: Tajemnicze miasto w chmurach. Jak powstało Machu Picchu?

Jeśli chcesz poświęcić więcej czasu na trekking lub po jednym dniu czujesz niedosyt, istnieje wiele ciekawych i wartych uwagi szlaków w Kanionie Colca. Pierwszym odcinkiem polecanej trasy 3-dniowej jest ten prowadzący z Cabanaconde do Llahuar. Nocleg znajdziesz w Llahuar, w bambusowych domkach w cenie 60 soli za osobę. W cenę wliczona jest również łazienka zewnętrzna i śniadanie, a za kolację zapłacisz 10 soli. Drugą opcją jest również domek w cenie 40 soli bez wliczonego śniadania. Zaletą wyboru jednego z tych dwóch podanych noclegów jest bliskie położenie od basenu z gorącą wodą z widokiem na kanion. Będzie to świetne miejsce na relaks po całym dniu pieszej wycieczki. W dzień drugi kierować się będziesz do Sangalle przez Malate. Trasa zajmie Ci od 5,5 do 6 godzin. W Sangalle znajdziesz 4 ośrodki z domkami, pokojami oraz basenem. We wszystkich ceny są podobne i wahają się od 40 do 50 soli za pokój. Możliwa jest dopłata za śniadanie oraz obiadokolację. Jeśli na tym etapie postanowisz zakończyć trasę, w okolicy Llahuar, do którego będziesz musiał dotrzeć pieszo, znajdują się lokalne firmy zajmujące się dowozem turystów autami oraz przystanki autobusowe. Za przejazd autem zapłacisz od 200 do 250 soli za 10 kilometrów. Na miejscu możesz mieć niestety problem ze znalezieniem rozkładu jazdy autobusu, ze względu na chęć zarobku tutejszych kierowców.

Jeśli na tym etapie jednak się nie poddałeś, czeka Cię ostatni fragment podróży. Szlak prowadzi z Sangalle, z powrotem do Cabanaconde. Podróż trwa od 3 do 4 godzin. Jest to najtrudniejszy odcinek całej wycieczki, ponieważ czeka Cię 1100 metrów wchodzenia pod stromą górkę na ścianie kanionu. Najlepiej, żebyś wyruszył przed świtem, dzięki czemu unikniesz upałów i palącego słońca. Jeśli jednak wiesz, że nie dasz rady na tym odcinku, możliwe jest wynajęcie osiołka, który wniesie Cię na sam szczyt.

Zobacz także: Najciekawsze atrakcje stolicy Imperium Inków. Co warto zobaczyć w Cuzco?

Co ciekawego zobaczysz podczas trekingu?

W okolicach Kanionu Colca, oprócz pięknych krajobrazów oraz świetnych tras trekkingowych, znajdziesz również wiele atrakcji wartych odwiedzenia. Większość z nich nie jest niestety zawarta w plan wycieczki zorganizowanej, dlatego warto zaplanować sobie odwiedzenie, chociaż części z nich na własną rękę. Pierwszą z nich jest Gejzer Pinchollo znajdujący się około 30 minut od szlaku z Chivay do Cambanaconde. Bezpośrednia droga do gejzeru zaczyna się na parkingu nieopodal atrakcji. Droga jest jednak słabo oznaczona, dlatego o kierunek, w którym powinieneś się kierować, zapytaj pracowników parkingu.

Kolejnym ciekawym miejscem jest osada Uyo Uyo, będąca pozostałością po kulturze Collagua. Bilet wstępu kosztuje około 5 soli. Przed odwiedzeniem atrakcji warto, żebyś zaopatrzył się w lekarstwo na chorobę wysokościową, ponieważ osada znajduje się na wysokości 3750 metrów n.p.m. Na trasie do osady znajduje się punkt widokowy na wulkan Sabancaya. Warto zrobić tam krótki przystanek.

Gejzer Pinchollo, Kanion Colca

Jeśli zaciekawi Cię kultura ludu Collagua, kolejną atrakcją wartą odwiedzenia będzie Cmentarz kultury Collagua. Trasa prowadzi z miasteczka Coporaque przez indiańskie tarasy uprawne oraz miejsca z pięknym widokiem na Dolinę Colca. Pod koniec trasy znajdziesz cmentarz Yuraq Qaqa znajdujący się na skalnym zboczu góry Mismi.

Masz może ochotę na spacer w celu podziwiania kanionu z różnych perspektyw z góry? Udaj się na krótki trekking do „Mirador del Cura”, okolicznego punktu widokowego. Po dotarciu do punktu będziesz miał okazję podziwiać kondory. Jest ich tam prawdopodobnie znacznie więcej niż w słynnym punkcie „Cruz del Condor” obleganym przez turystów. Będziesz miał również okazję odwiedzić wspomniany „Krzyż Kondora”, jeśli swój trekking przedłużysz o 1,5 godziny.

Spędzając wieczór w Chivay, musisz koniecznie udać się do tamtejszego planetarium. Wizyta w obserwatorium składać się będzie z teoretycznego zapoznania, a następnie zwiedzania. Obserwuj planety oraz gwiazdozbiory w tym niesamowitym miejscu.

Ostatnią z atrakcji wartych uwagi jest Fortaleza Chimpa. Jest to budowla obronna znajdująca się po prawej stronie Doliny Colca. Oddalona jest około 30 kilometrów od Chivay. By dostać się do tej ciekawej budowli, musisz dojechać do wioski Madrigal, a następnie taksówką dojechać do punktu rozpoczęcia trekkingu. Trasa zajmie Ci od 1,5 do 2 godzin i prowadzi prosto do fortecy. Wart wybrać się tam z rana, by ujrzeć latające nad tym miejscem kondory, co doda klimatu całej wycieczce.

Zobacz także: „Miasto królów” czy mglista i deszczowa? Jaka naprawdę jest stolica Peru?

Gdzie szukać noclegu?

Najlepszym z miejsc noclegowych w okolicy Kanionu Colca jest wioska Cabanaconde. Na stałe mieszka tam około tysiąc osób. Mimo wszystko znajdziesz tam spory sklep, kilka hosteli w przystępnej cenie, jeden większy hotel oraz wiele prywatnych pokojów na wynajem. Najtańszą opcją będzie pokój w turystycznym hostelu. Na miejscu w cenie noclegu w razie potrzeby będziesz mógł również zostawić bagaż do trekkingu. Cena za dobę w hostelu wahać się będzie między 20 a 40 soli. Droższy hotel kosztować będzie około 60 soli, a za prywatny pokój zapłacisz od 40 do 80 soli. Jeśli planujesz zabrać ze sobą wartościowy sprzęt, powinieneś wybrać jeden z hosteli przy placu głównym. Te w pokojach mają zazwyczaj specjalne sejfy, płatne dodatkowo 5 soli za dobę. Na szczycie kanionu znajduje się również miasto Chivay. Będzie to równie dobry wybór, jak w przypadku Cabanaconde.

Kanion Colca, Peru

Przydatne informacje

Przed wyjazdem powinieneś zaopatrzyć się w dużą ilość gotówki. W okolicy kanionu nie znajdziesz żadnego bankomatu, a bilet wstępu na jego teren kosztuje około 70 soli. W miejscowościach położonych w okolicy Colca będziesz mógł zrobić małe zakupy, jeśli zabraknie Ci czegokolwiek. Na miejscu znajdziesz również basen oraz gorące źródła. Płatność również jest możliwa jedynie gotówką.

Przed zwiedzaniem pamiętaj o wygodnym obuwiu, nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych oraz ciepłych ubraniach na wieczór. W kanionie noce potrafią być bardzo chłodne, a temperatura spada do kilku stopni Celsjusza. Nie zapomnij o dużej ilości wody, najlepiej co najmniej 4 litrach oraz wysokoenergetycznym prowiancie, który zapewni Ci siłę na wspinaczkę. Najbardziej opłacalne, będzie zakupienie specjalnego bidonu z filtrem oczyszczającym. Będziesz mógł zaczerpnąć wody z Rio Colca płynącego przez kanion i unikniesz przepłacenia za wodę w jedynej miejscowości znajdującej się w kanionie, gdzie za wodę zapłacisz od 22 do 24 soli. Przed zdecydowaniem się na trekking, zwłaszcza tym wysokogórski, w Kanionie Colca, nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym.

Społeczność w Kanionie Colca

W okolicy Kanionu Colca mieszka około 25 tysięcy mieszkańców, w większości pochodzenia czysto indiańskiego. Dużo przed nadejściem Inków (przed 1400 rokiem n.e.) na terenach Colca wykształciły się dwie kultury. Pierwsza zamieszkiwała górną część, a nazywani byli Collaguas, druga, Cabanas zamieszkiwała niższe tereny. Członkowie dwóch odmiennych kultur przez setki lat żyli w izolacji od siebie i posługiwali się różnymi językami. Collaguas posługiwali się językiem Ajmara, a Cabanas językiem Quechua. Dziś wciąż można zobaczyć różnice w tradycjach i strojach lokalnych plemion. Udaj się do dawnej osady Uyo Uyo stworzonej przez kulturę Collagua i poznaj te fascynujące tradycje i zwyczaje panujące do dziś.

Wycieczka do Doliny Colca będzie świetnym wyzwaniem dla fanów trekkingu oraz okazją na poznanie peruwiańskiej kultury. Poleć do Peru i przeżyj wspaniałą przygodę.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.