Search The Query
Search

Tajemnicze miasto w chmurach. Jak powstało Machu Picchu?

maczupikczu

Położone w peruwiańskich Andach miasto Inków to niezwykle ciekawe i tajemnicze miejsce. Dzięki temu, że leży tak wysoko, gwarantuje wręcz zachwycające widoki. Tajemnice tego miasta do dziś nie zostały jeszcze odkryte – nie wiadomo, dlaczego zostało opuszczone oraz czy przypuszczenia co do jego pierwszych mieszkańców są prawdziwe. Dowiedz się nieco więcej o tajemniczym mieście w chmurach – kto je odkrył? Co w nim znajdziemy?

Machu Picchu – historia powstania

Miasto Machu Picchu zostało zbudowane w drugiej połowie XV wieku podczas panowania dwóch inkaskich władców – Tupaca Yupanqui oraz Pachacuteca. Miasto to przez około 80 lat pełniło funkcję głównego centrum ceremonialnego, obronnego, jak i gospodarczego. Mieszkali w nim żołnierze, kapłani, a także przedstawiciele inkaskiej arystokracji. Przypuszcza się, że Machu Picchu zostało opuszczone ze względu na zniszczenia w innych obszarach Państwa Inków, jednak nie jest to jedyna krążąca teoria – inni uważają, że mieszkańcy miasta zmarli na ospę.

Do dziś nie wiadomo, w jakim celu powstało to miasto. Jedni uważają, że postawiono je w celu kontroli okolicznych terenów rolniczych, inni zaś, że było to więzienie. Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na to pytanie.

Odkrycie Machu Picchu

Odkrywcą Machu Picchu jest Hiram Bingham. Był profesorem z Uniwersytetu Yale w Stanach Zjednoczonych. Latem 1911 roku przybył do Peru, aby odnaleźć Vilcabambę, czyli ostatnią i ukrytą stolicę Inków. Miejsce to było uważane za Zaginione Miasto Inków. Wraz z towarzyszącymi mu badaczami, pokonał drogę z Cuzco, znajdującego się około 120 km od Machu Picchu, do Doliny Urubamba. Pewien rolnik opowiedział mu tam o tajemniczych ruinach położonych na szczycie góry, którą nazwał “Machu Picchu”. W języku keczua oznacza to “stary szczyt”. Hiram Bingham postanowił się tam wybrać. 24 lipca 1911 roku po raz pierwszy ujrzał wejście do tego miasta.

Prawdziwą sławę Machu Picchu zyskało za sprawą magazynu National Geographic, który cały kwietniowy nakład poświęcił na opisanie tego miasta. W 1981 roku Machu Picchu zyskało tytuł Sanktuarium Historycznego Peru, a z kolei w roku 1983 – zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2007 roku dołączyło do listy Nowych Cudów Świata.

Jak się dostać do Machu Picchu?

Marzeniem wielu osób jest zwiedzenie wyjątkowego miasta w chmurach. Punktem początkowym wycieczki na Machu Picchu jest zazwyczaj miasto Cuzco, oferujące wiele ciekawych opcji dotarcia do miasta Inków. W Cuzco znajdziemy niejedną agencję turystyczną, która oferuje piesze wycieczki na Machu Picchu. Decydując się na to rozwiązanie, należy jednak przygotować odpowiednią ilość gotówki oraz liczyć się z tym, że taka wycieczka trwa około 4 dni.

Więcej o atrakcjach Cuzco przeczytasz w naszym artykule: Najciekawsze atrakcje stolicy Imperium Inków. Co warto zobaczyć w Cuzco?

Zdecydowanie najwygodniejszą opcją jest podróż pociągiem. Można ją rozpocząć zarówno z samego Cuzco, jak i miast, które są położone nieco dalej. W cenę podróży wliczony jest zazwyczaj catering. Można również wybrać trasę, którą charakteryzują najciekawsze miasta.

Chcąc dostać się na Machu Picchu z Aquas Calientes, można skorzystać m.in. z autobusu czy pociągu. Świetną alternatywą może również okazać się zorganizowanie biletu łączonego, który uwzględni przesiadkę np. w Ollantaytambo.

machu pikczu
Panorama miasta Inków Machu Picchu

Machu Picchu – zwiedzanie

Aby móc zwiedzić Machu Picchu, w pierwszej kolejności należy zakupić bilet do samego Parku Archeologicznego Machu Picchu. Można tego dokonać przez Internet. Znajdziemy tam również informację o dostępności biletów – zgodnie z rekomendacją UNESCO, wprowadzone ograniczenia informują, że dziennie Machu Picchu może odwiedzić maksymalnie 2.500 osób. Nie należy się jednak zrażać – bilety są dostępne, a liczba osób jest w zupełności wystarczająca. Mimo to warto jednak wykupić bilety z wyprzedzeniem – zwłaszcza w szczycie sezonu. W cenę wliczona jest opłata wyłącznie za wstęp, jednak razem z biletem możemy również wykupić prywatną wycieczkę z przewodnikiem, bilet autobusowy czy przelot.

Co istotne, zakupiony bilet można zwrócić – jeśli dokonamy tego na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem, otrzymamy pełen zwrot kosztów. Aby móc zwiedzić Machu Picchu, bilet należy wydrukować i okazać go w papierowej formie.

Zwiedzanie Machu Picchu zostało podzielone na trzy tury – wstęp wczesnym rankiem, wstęp poranny oraz wstęp popołudniowy. Pierwsza tura obejmuje godziny rozpoczęcia tj. 6:00, 7:00 oraz 8:00, druga tura 9:00, 10:00, 11:00, a trzecia – 12:00, 13:00 oraz 14:00. Machu Picchu można zwiedzić zarówno z przewodnikiem, jak i według własnych upodobań. W mieście można spokojnie spędzić kilka godzin i bez problemu możemy poradzić sobie sami – jeśli jednak zależy nam na poznaniu historii i ciekawostek tego miasta, warto zastanowić się nad wynajęciem przewodnika. Można tego dokonać na miejscu.

Główna świątynia

W Machu Picchu znajdziemy m.in. Świątynię Główną. Jest to ciekawy budynek, który został wzniesiony na kamiennym podłożu. Prace związane ze świątynią ewidentnie nie zostały ukończone – na tyłach budynku znajdują się bloki kamienne, które powinny być wygładzone. Jedna ze ścian uległa częściowemu zawaleniu, co świadczy o tym, że Inkowie działali w wielkim pośpiechu.

Główna Świątynia posiada 3 wykończone ściany, w których znajdują się liczne nisze oraz kamienny ołtarz, który służył najprawdopodobniej do preparacji mumii.

machu picchu peru
Główna świątynia kompleksu Machu Picchu

Świątynia Słońca

Świątynia Słońca (El Torreon) to kolejny budynek, który był niezwykle ważny dla mieszkańców tego miasta. Składano w nim ofiary bóstwu słońca. W budynku znajdziemy dwa zagadkowe koła, uchodzące za wodne lustra, w których obserwuje się niebo. Niektórzy badacze twierdzą, że są to oczy Pachamamy, czyli inkaskiej bogini ziemi. Nie jest to jednak potwierdzona teoria. Dla architektury Inków charakterystyczne były okna w formie trapezu. Świątynia Słońca właśnie takie posiada – obserwowano z nich gwiazdy i astronomiczne zjawiska.

Ściany tej świątyni są półokrągłe, a jej centralny element stanowi kamienna platforma odbijająca światło. Istnieją przypuszczenia, że Świątynia Słońca pełniła funkcję obserwatorium astronomicznego.

machu pichu
Świątynia Słońca (El Torreon) w legendarnym mieście Inków

Świątynia Trzech Okien

W północnej części “Świętego Placu” Machu Picchu znajduje się Świątynia Trzech Okien. To budynek, który jak sama nazwa wskazuje – posiada trzy okna. Wskazują one kierunek wschodu słońca. Bezpośrednio przy świątyni znajduje się z kolei kamień, który symbolizuje 3 święte poziomy:

  • duchowość nieba (symbol Kondora),
  • świat współczesny (puma),
  • świat zmarłych (wąż).

Za budynkiem znajduje się droga, która prowadzi do intrygującej, tarasowej piramidy. Znajdziemy na niej kamień, który służy do obserwacji astronomicznych – Intihuatana.

maczu pikczu - świątynia trzech okien
Świątynia Trzech Okien w Machu Picchu

Sacred Plaza

Sacred Plaza znajduje się w zachodniej części sektora miejskiego, na naturalnie podwyższonym miejscu. Plac obejmuje trzy ważne budynki, o których wspomniano wcześniej: Główna Świątynia, Świątynia Trzech Okien oraz Piramida Intihuatana. Wewnątrz tego placu znajdziemy trzy tajemnicze kamienie, które różnią się od siebie rozmiarami i kształtami. Widok z Sacred Plaza zawiera dech w piersiach. Sprawia, że zaczynamy doceniać wspaniałe rzemiosło Inków. Plac otoczony jest tarasami, które zostały zaprojektowane, aby pomieścić odpowiednią liczbę uczestników obecnych na wszelkiego rodzaju uroczystościach tego miasta. Sacred Plaza, podobnie jak inne miejsca w wyjątkowym mieście Machu Picchu – robi ogromne wrażenie.

Piramida Intihuatana

Intihuatana jest największą świętością Machu Picchu. Swoim kształtem przypomina on prostopadłościan składający się z trapezowych boków. Oprócz ciekawych walorów estetycznych kamień ten służył jako astrologiczny kalendarz. W języku quechua nazwa “Intihuatana” oznacza dosłownie “tam, gdzie wiążę słońce”. Rytualny kamień jest znany nie tylko w Machu Picchu, ale także w miejscowości Pisac.

Kamień ustawiono idealnie na linii biegnącej z południa na północ. W wyjątkowych dwóch dniach w roku światło układa się idealnie w szczelinie. Nie rzuca wówczas cienia. Niegdyś kamień ten stanowił duże ułatwienie dla Inków – dzięki niemu wiedzieli oni, w jakim położeniu znajduje się Słońce. Kamień ten stanowił epicentrum centrum astronomicznego w tzw. górnej części Machu Picchu. Obecnie stanowi najpopularniejsze miejsce w niewielkim mieście Inków.

machu picchu ciekawostki
Piramida Intihuatana czyli astrologiczny kalendarz Inków

Huayna Picchu (Wayna Pikchu)

Huyana Picchu to szczyt mieszczący się w południowym Peru, w odległości około 112 km od miasta Cuzco. U jego stóp płynie rzeka Urubamba, jedna ze źródłowych rzek Amazonki. Jej długość wynosi 725 km. Szczyt wznosi się 360 m nad miastem Machu Picchu. Droga na Huayna Picchu jest stroma i wąska. Dziennie może na niego wejść jedynie 400 osób. Czasami w porze deszczowej szlak jest nawet zamknięty. Huayana Picchu charakteryzuje się budowlami inkaskimi i “Silla del Inca”. Wchodząc na górę, należy zachować szczególną ostrożność – szlak jest naprawdę ciężki i nie zaleca się go osobom posiadającym zawroty głowy. Dla ułatwienia zamontowano sznury, na których można się wesprzeć.

Machu Picchu to wyjątkowe miasto Inków, które skrywa w sobie wiele tajemnic. Stanowi perłę architektoniczną, którą warto zobaczyć na własne oczy.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds