Przejdź do treści
jezioro michigan

Jezioro Michigan — odkryj jedno z pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej

Jezioro Michigan to piąte wśród największych jezior na świecie. Znajduje się w kompleksie pięciu ogromnych zbiorników — Wielkich Jezior Ameryki Północnej i jako jedyne z nich leży całkowicie na obszarze USA. Imponująca wielkość jeziora wynikająca ze sposobu jego powstania, to nie jedyne co może przyciągnąć turystów przybywających do Ameryki Północnej. Dowiedz się więcej o tym niesamowitym cudzie natury!

Charakterystyka Jeziora Michigan

Cały kompleks Wielkich Jezior Ameryki Północnej, w tym Jezioro Michigan — są pochodzenia tektoniczno-polodowcowego. Stąd ich niezwykła formacja i wielkość. Jezioro Michigan ma tak niesamowite wymiary, że liczby nie są w stanie zobrazować widoku tego zbiornika. Podamy je jednak, aby uzmysłowić, że nazwa „Wielkie Jeziora Ameryki Północnej” nie jest przesadzona. Powierzchnia lustra wody zbiornika wynosi 57 800 km², a jego objętość 4920 km³. Linia brzegowa jeziora Michigan to aż 2633 km. Natomiast dorzecze zajmuje powierzchnię 175,8 tys. km². Długość całego Jeziora Michigan wynosi 494 km, a szerokość 190 km. Średnia głębokość to 85 m, z maksymalną głębią do aż 282 m! Jezioro w stosunku do swej objętości ma niewielki odpływ. Ogrom zbiornika może zobrazować jeszcze fakt, że leżą nad nim aż cztery stany USA: Illinois, Michigan, Wisconsin i Indiana. 

Trzecie wybrzeże Ameryki — co robić nad Jeziorem Michigan?

Oprócz niezwykłego widoku Jezioro Michigan oferuje jeszcze wiele innych atrakcji. W bliskiej okolicy jeziora znajduje się wiele letniskowych miejscowości, ale i kilka metropolii takich jak Chicago. Dodatkowo można też wybrać się na rejs po jeziorze. Co jeszcze zobaczymy w jego okolicy? 

michigan jezioro

Śpiewający piasek

Jezioro Michigan ze względu na swoją wielkość oraz otaczające je plaże, często nazywane jest trzecim wybrzeżem Ameryki — po Oceanie Atlantyckim i Pacyfiku. Piękne piaszczyste tereny, będące największym takim systemem słodkowodnym na świecie, mają niesamowite właściwości. Można na nich zobaczyć między innymi ruchome wydmy, które rzadko spotyka się nad słodkimi wodami. Dodatkowym elementem charakterystycznym dla terenów okalających jezioro są tzw. śpiewające piaski. Miękki i prawie biały piasek zawdzięcza tę nazwę temu, że chodząc po nim, można usłyszeć charakterystyczny dźwięk skrzypienia. Ten unikalny efekt wywołuje kwarc zawarty w jego ziarenkach.

Wydmy Śpiącego Niedźwiedzia

W okolicy jeziora i jego części brzegowej znajduje się wiele parków krajobrazowych. Nazwa wydm pochodzi właśnie od jednego z nich. Sleeping Bear Dunes National Lakeshore, do którego należą Wydmy Śpiącego Niedźwiedzia to jedno z najpiękniejszych miejsc Ameryki Północnej. Ogromny pas piaszczystego nasypu tworzy widok nie do zapomnienia. Wydmy są częściowo porośnięte trawą i można po nich chodzić, podziwiając z góry brzeg jeziora oraz rozciągający się wokoło krajobraz. Widok 26 jezior w pasie przybrzeżnym i dwóch wysepek zdecydowanie zapiera dech w piersiach. 

Ciekawostką jest fakt, że wokół nazwy wydm narodziła się nawet legenda. Opowiada ona o niedźwiedzicy, która w trakcie burzy wraz z dwójką młodych uciekała przez Jezioro Michigan z płonącego Wisconsin. Wzburzone wody ogromnego jeziora i złe warunki zaowocowały tym, że młode niedźwiadki zostały w tyle, a ich mama przybyła do brzegu sama. Będąc w Michigan, niedźwiedzica weszła więc na wysokie wzniesienie, aby ich wypatrywać. Jednak przez zmęczenie zasnęła, a wiatr zasypał ją warstwami piasku, tworząc wydmę w jej kształcie. Wielki Duch następnie podniósł dwie wyspy w zasięgu wzroku, aby uczcić odwagę młodych i poświęcenie ich matki.

Raj dla wędkarzy

Nie tylko obszar okalający jezioro jest bogatym w faunę i florę terenem. Same wody również mogą pochwalić się licznymi okazami natury. Najczęściej występującymi tutaj przedstawicielami świata zwierząt są liczne ryby, a w szczególności gatunki łowne, np. okoń, pstrąg, łosoś oraz bass pręgowany i wielkogębowy. Jezioro Michigan jest ważnym miejscem połowów ryb dla okolicznej ludności, ale i stanowi turystyczną gratkę dla wędkarzy. Dzięki licznym miejscowościom ulokowanym wzdłuż jeziora można wybrać świetną bazę wypadową niemalże nad samym zbiornikiem i wędkować przy brzegu lub nawet z łódki.

kraina wielkich jezior usa

Metropolia Chicago

Najbardziej znaną metropolią znajdującą się w okolicy jeziora jest popularne Chicago. Miasto, które już na lądzie ma wiele do zaoferowania turystom, korzysta również ze swojej nadwodnej lokalizacji. Wśród atrakcji znajdziemy nie tylko liczne plaże, takie jak najsłynniejsza Oak Street Beach, ale i promenady czy rejsowe wycieczki po jeziorze. Najsłynniejsze molo Navy Pier w Chicago to ponad kilometrowy pomost, stanowiący popularną atrakcję turystyczną. Oprócz wspaniałych widoków, jakie oferuje, można znaleźć na nim również kino, ogrody, teatr szekspirowski, diabelski młyn czy muzeum. Będąc w Chicago, zdecydowanie warto się tam wybrać!

Połączenia z oceanem i innymi zbiornikami

Kraina Wielkich Jezior USA to naprawdę nadzwyczajny cud natury. Zbiorniki znajdują się tutaj na różnych wysokościach, a największa różnica między nimi wynosi nawet 108 m. Wyjątek stanowią jeziora Michigan oraz Huron, połączone cieśniną Mackinac i hydrologicznie stanowiące jeden zbiornik wodny. Razem z wypływającą z Ontario Rzeką Świętego Wawrzyńca tworzą śródlądową Drogę Wodną Świętego Wawrzyńca o długości 3770 km i stanowią ważny szlak wodny, mający też połączenie z dorzeczem rzek Missisipi i Hudson. Jezioro Michigan jest również połączone drogą wodną z Zatoką Meksykańską przez rzeki Illinois i Missisipi. Statki wycieczkowe mogą wpływać do Wielkich Jezior lub je opuszczać przez Kanał Erie i rzekę Hudson w Nowym Jorku.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.