ATENY w jeden dzień

ateny-w-jeden-dzien

Podróże w pigułce, czyli zwiedzamy Ateny w 1 dzień.

Poznanie Aten w ciągu jednej doby może wydać się pomysłem szalonym. W końcu to kolebka zabytków kultury antycznej i jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w Europie. W mieście tym znajdziemy wiele miejsc, o których słyszy się już od najmłodszych lat w szkole podczas lekcji historii. Warto wybrać się w podróż śladami antycznych pozostałości. W naszym przewodniku podpowiadamy, na co zdecydować się w pierwszej kolejności i na jakie zabytki zwrócić uwagę, by nie mieć poczucia, że straciło się część greckiej magii.

Nasz cykl „Podróże w pigułce”, czyli opis tego, jak zwiedzać dane miasto lub region w jeden dzień, może dla wielu być dziwnym sposobem na spędzenie czasu i sprawiać wrażenie podziwiania atrakcji „w biegu”. My jednak staramy się redukować zgiełk wielkich miast do minimum i wyciągać z nich maksimum w jak najkrótszym czasie.

Oczywiście, każdy zwiedzanie danych lokalizacji może rozłożyć w czasie i poświęcić atrakcjom tyle uwagi, ile tylko potrzebuje. My przedstawiamy Wam absolutne „must see”, miejsca, których nie wypada pominąć na turystycznym szlaku. Oferujemy garść przydatnych informacji, ciekawostek oraz szacujemy czas potrzebny na zwiedzanie, przemieszczanie się i wizytę w restauracjach lub kawiarniach. Z nami zobaczysz miejsca, które są esencją danego miasta, a przy tym nie zmarnujesz czasu na rzeczy nie warte uwagi. Zapraszamy do lektury!

Na skróty:

Akropol – Partenon – Odeon Heroda Attyka – Świątynia Ateny Nike (120 – 180 min.)

Naszą wyprawę zaczynamy od jednej z najsłynniejszych atrakcji Grecji, a na pewno najpopularniejszego punktu w Atenach, czyli Akropolu. To właśnie w tym miejscu, na wzgórzu, zaczęły rodzić się demokracja i filozofia, znajdowało się tu centrum polityki, handlu oraz kultu. Nazwa tego miejsca – Akropolis to w wolnym tłumaczeniu właśnie ufortyfikowane wzgórze. Pierwsze ślady murów obronnych okalających to miejsce pochodzą już z X wieku p. n. e.

Zanim zaczniemy przygodę z Akroplem, warto najpierw upewnić się, że damy radę trasie, która do niego prowadzi. Ścieżki prowadzące w górę mogą okazać się bardzo wymagające podczas upalnych pór roku. Z wyjątkiem kilku dni (Świąt Wielkanocnych, 1.01, 25.03, 1.05, 25.12 i 26.12) Akropol można zwiedzać codziennie w godz. 8:00 – 15:00. Wejście najlepiej zaplanować w tygodniu w godzinach dopołudniowych. Wtedy turystów jest najmniej, a i skwar nie daje się tak we znaki. Nie zrażajmy się wszędobylskimi rusztowaniami i pracownikami krzątającymi się koło zabytków. Nie są oni tak uciążliwi, jak mogłoby się to wydawać. Bilety zwykłe kosztują: pełny – 20 €, ulgowy – 10 €, karnet na większą liczbę ateńskich zabytków to koszt 30 € lub 15 €.

Gdy dotrzemy na miejsce, pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę, oprócz pięknej panoramy Aten, to Partenon. To arcydzieło architektury rzeźbiarskiej jest antyczną świątynia ku czci Ateny Partenos. Budowla powstała w latach 477 r. p.n.e. – 438 r. p.n.e. Jej ściany zdobią sceny ukazujące walkę bogów i tytanów. Niestety, obecnie najprawdopodobniej nie uda nam się wejść do środka świątyni. Wewnątrz cały czas trwają prace renowatorskie. Nie zdziwmy się więc, gdy na większości zdjęć z tego miejsca znajdować się będą pajęczyny z rusztowań.

Po drodze do Odeonu warto rzucić okiem na Erechtejon – jońską świątynię, która wyróżnia się zachwycającymi kariatydami, czyli posągami w formie kobiecej postaci, pełniącymi funkcję kolumny. Odeon to miejsce przeznaczone na występy muzyczne i teatralne. Budowę tego miejsca zasponsorował Herod Attyk, który pragnął w ten sposób oddać hołd zmarłej żonie – Regilli. Widownia tego miejsca mogła pomieścić nawet 5 tys. osób. Odeon jest wykorzystywany także współcześnie – odbywają się na nim koncerty podczas Festiwalu Ateńskiego.

Ostatnią bezpośrednią częścią Akropolu, w której się na chwilę zatrzymamy, jest Świątynia Ateny Nike wybudowana w latach 426 – 413 p.n.e. Nie powali nas swoim rozmiarem, ale warto zwrócić uwagę na fakt, że to najlepiej zachowana do czasów współczesnych świątynia jońska. W środku budowli znajduje się odtworzony posąg Ateny, która w tym przypadku wyjątkowo nie posiada skrzydeł. Legenda mówi, że Ateńczycy oderwali bogini skrzydła, by ta na zawsze pozostała już w mieście. Przekonajmy się o tym na własne oczy i ruszajmy w dalszą drogę!

Muzeum Akropolu (120 – 180 min.)

Gmach muzeum położony jest około ok. 300 m na południowy wschód od Partenonu. Trafimy tam bez trudu po krótkim, 10-minutowym spacerze – budynek wyróżnią się na tle pozostałych. Muzeum w większości gromadzi w swoich zbiorach znaleziska wydobyte na terenie Akropolu. Jego zbiory liczą ok. 4 tys. bezcennych i unikatowych pozycji. Budynek powstał ze szkła i stali, dzięki czemu jego konstrukcja jest lekka i odporna na trzęsienia ziemi, o które w tym rejonie nietrudno. Centralnym punktem muzeum jest wielka przeszklona galeria Partenonu, skupiająca się w całości na znaleziskach z tej świątyni. Niektóre z rzeźb tam wystawionych są niedoskonałymi kopiami oryginałów. Te zaś znajdują się w rękach Brytyjczyków, którzy od wielu lat nie potrafią dogadać się z Grekami co do ich zwrotu. Muzeum można odwiedzać od 8:00 do 20:00 codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Za zwiedzanie tego miejsca zapłacimy 5 €.

Hefajstejon (30 min.)

Po wyjściu z Muzeum Akropolu czeka nas trochę dłuższy, ale bardzo przyjemny spacer. Udamy się w dalszą drogę poprzez historyczną część Aten zwaną Plaka. Znajdziemy tam m.in. zabytkowe kamienice z XVIII w., urokliwe kręte uliczki, sklepy z pamiątkami i restauracje. W tych ostatnich warto się na chwilę zatrzymać i uzupełnić energię na dalsze zwiedzanie. Z ateńskich restauracji polecamy wykwintne dania w Aleria Restaurant lub potrawy swojskie i na każdą kieszeń w Bandieri. Ciekawym doświadczeniem będzie także wizyta w Dinner in the Sky. To nieco oddalony od naszego szlaku bar, który za pomocą dźwigu jest wynoszony na wysokość nawet 50 metrów! Pijąc drinka możemy więc podziwiać z góry całą panoramę miasta. Ładne widoki na rozświetlone Ateny zobaczymy, gdy zajrzymy tam nieco później, wieczorem.

Po dwudziestominutowym marszu naszym oczom ukaże się wybudowany w V w. p. n. e. Hefajstejon (znany również jako Tezejon). To jedna z najlepiej zachowanych doryckich świątyń i w ogóle zabytków sztuki greckiej. Poświęcona bogu ognia Hefajstosowi i Atenie. Jej główna część jest otoczona efektowną kolumnadą. Budynek zachował się w tak dobrym stanie głownie dlatego, że została kiedyś przekształcony na świątynię chrześcijańską. Hefajstejon z bliska robi niesamowite wrażenie, a dodatkowe otoczenie bujnej zieleni pozwoli nam się chwilę zrelaksować w tym miejscu.

Muzeum motoryzacji (60-120 min.)

Ostatnim punktem na trasie naszego zwiedzania będzie odskocznia dla osób, które będą już znużone antycznymi historiami, czyli Muzeum motoryzacji. Na miejsce najlepiej dotrzeć taksówką, choć z centrum to niewymagający, 30-minutowy spacer. Zwiedzanie muzeum kosztuje 8 €. W jego zbiorach znajdziemy antyki wyglądające jak powozy bez koni sprzed 120 lat, modernistyczne cuda z lat 80., a nawet pojazd, którym poruszał się Fred Flintstone. Miejsca atrakcyjne nie tylko dla pasjonatów czterech kółek.

Gratulujemy! Udało nam się poznać esencję Aten w 24 godziny. Po tym, nie ma co ukrywać, wyczerpującym zwiedzaniu możemy udać się do wspomnianych restauracji na lampkę wyśmienitego wina a fani anyżu mogą spróbować mocnej greckiej wódki ouzo. Zagryziemy ją znakomitymi oliwkami w kilkunastu rodzajach lub tiropitakią, czyli lokalną odmianą pierożków z serem.

Mapa

ATENY w jeden dzień
5 (100%) 11 vote[s]

Read Previous

BAŁKANY 2018 – 01 – Wszystko źle

Read Next

Zamek Golubac, twierdza, w której zginął Zawisza

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *