Przejdź do treści
twierdza Hohensalzburg

Twierdza Hohensalzburg – jeden z największych zamków świata

Salzburg – miejscowość położona w austriackich Alpach, znana jest głównie ze swojej pięknej renesansowo-barokowej starówki. W Salzburgu urodził się też jeden z najbardziej utalentowanych muzyków naszych czasów – Wolfgang Amadeusz Mozart. Co roku jednak do Salzburga przybywa wielu turystów w celu zobaczenia jednej z największych twierdz średniowiecznych na świecie. Zobacz co warto wiedzieć o twierdzy Hohensalzburg!

Salzburg zwiedzanie

Przy okazji wizyty w twierdzy warto poznać również miasto. Legenda głosi, że św. Rupert, uderzając swoją pasterską laską, odkrył duże w tych terenach złoża soli. Przez wieki Salzburg rozsławił się nie tylko jako teren pełen złóż soli, ale też jako miejsce zachwycające architekturą. Podziwiając w czasie spaceru stare miasto, warto wejść do bogato zdobionej katedry św. Ruperta. Zbudowana w stylu barokowym świątynia, wykonana została z jasnego marmuru, a w jej wnętrzu można zobaczyć chrzcielnice, gdzie ochrzczono Mozarta. Poza katedrą warto odwiedzić cmentarz św. Stefana i idąc w górę odkryć katakumby pochodzące z około V wieku.

hohensalzburg castle

Historia średniowiecznej warowni

Znajdujący się na górze Festungsberg zamek, jest największym zamkiem warownym w Europie, Zbudował go w drugiej połowie XI wieku arcybiskup Gebhard von Helfenstein jako miejsce zamieszkania i ochrony panujących na tych terenach duchownych. W 1496 rozpoczęto tam budowę, najprawdopodobniej najstarszej kolejki, której zadaniem było dostarczanie towaru do twierdzy. W XIX wieku zbudowano na jej miejscu kolejkę, dzięki której do dziś możemy dostać się na zamek. Wielką przebudowę i liczne modyfikacje umocnień zamek przeszedł w czasie panowania Leonarda von Keutschacha. Wtedy poprawiono budynek u podstaw i zwiększono grubość umocnień. Duchowny nieco zmodyfikował również 

wygląd twierdzy i w takiej postaci możemy ją oglądać do dziś.

Nowożytność

W XVIII wieku zamek należał do jednej z arystokratycznych rodzin austriackich, która otrzymała go w prezencie od cesarza Józefa II Habsburga w zamian za pomoc w aneksji Bukowiny. W pierwszej połowie XX wieku zamek pełnił funkcję więzienia. W czasie I wojny światowej i po niej karę odbywali tam Włosi oraz działacze partii nazistowskiej Niemiec. Co ciekawe w czasie II wojny światowej, Niemcy trzymali tam ważnych jeńców wojennych i działaczy politycznych. Twierdza od czasu swojego powstania nigdy nie została zdobyta.

hindenburg miasto

Zwiedzanie zamku

Zamek wita odwiedzających dużym placem, przypominającym małe przy zamkowe miasteczko. Cały teren jest przeznaczony do zwiedzania i można odwiedzić cztery znajdujące się tam muzea: Muzeum Twierdzy, Muzeum Marionetek, Arsenał i Muzeum Pułku Piechoty Arcyksięcia Rainera.

Muzeum Twierdzy

Muzeum Twierdzy inaczej nazywane Muzeum Fortecznym, proponuje odwiedzającym podziwianie przedmiotów codziennego użytku, ubioru i pomieszczeń z czasów, kiedy na zamku panowali arcybiskupi książęta. W ramach zwiedzania można obejrzeć średniowieczną kuchnię i zdobiony piec kaflowy.

Arsenał

Dla fanów oglądania średniowiecznych zbrojeń, zbroi czy poznania systemów obronnych twierdzy, świetnie sprawdzi się Arsenał. Z bliska można zobaczyć, jak wyglądał ekwipunek austriackiego rycerza w wiekach średnich.

twierdza Hohensalzburg, Austria

Komnaty Książąt

W ramach zwiedzania Muzeum Twierdzy turyści mają możliwość dokładnego obejrzenia komnat panujących kiedyś na zamku książąt. W odrestaurowanych sypialniach, poza drewnianym łożem z XVI wieku, warto zwrócić uwagę na sufit. Imitujący nocne i dzienne niebo, wraz z akcentami ze złotych gwiazdek stanowią kunszt architektoniczny przeszłych czasów.

Muzeum Marionetek

W muzeum marionetek odwiedzający mogą oglądać misternie wykonane marionetki przedstawiające ubiór i aktywności przeszłych epok. Możemy zobaczyć średniowieczne zbroje i suknie balowe z czasów Ludwika XVI. Ciekawym akcentem są postacie z oper Mozarta przedstawione w formie marionetek.

Muzeum Pułku Piechoty Arcyksięcia Rainera

Nazwa wystawy wywodzi się od imienia – Reinera Ferdynanda Habsburga, pełniącego urząd premiera Austrii oraz generała piechoty cesarskiej na przełomie XIX i XX wieku. Jednocześnie generał był bratankiem cesarza austriackiego Franciszka II. Muzeum upamiętnia losy piechoty austriackiej ze szczególnym wyróżnieniem I wojny światowej. Podziwiać można eksponaty w postaci mundurów oraz fotografii.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Ceny zależą od tego, co dokładnie pragniesz zobaczyć i jaką część zamku odwiedzić. Podobnie jak wiele innych zabytków dostępność obiektu różni się od siebie w różnych porach roku.

Twierdze można zwiedzać:

  • w okresie październik-kwiecień w godzinach: 9:30 do 17:00
  • w okresie maj-wrzesień: 9:00 do 20:00 (muzeum marionetek, komnaty książąt, magiczny teatr czynny jest w godz. 9:00 do 17:00)
  • w czasie świąt Wielkanocnych i weekendów adwentowych: 9:30 do 18:00
Austria, twierdza Hohensalzburg

Bilety, które można nabyć w twierdzy, dzielą się na kategorie w zależności, jaki obszar pragniesz zobaczyć. Tak samo dzieli się cennik. Osobno sprzedawane są bilety na kolejkę oraz panoramę. Rodzaje biletów:

  • wariant I – zamek, arsenał, tereny przy zamkowe jak bastion i kaplica, wszystkie muzea (bez komnat książęcych i magicznego teatru) oraz panorama – cena dla dorosłych 13,30 €, dla dzieci 7,60 €, rodzinny 33,60 €;
  • wariant II – zamek, arsenał, tereny przy zamkowe jak bastion i kaplica, wszystkie muzea, komnata książąt wraz z magicznym teatrem oraz panorama – cena dla dorosłych 16,60 €, dla dzieci 9,50 €, rodzinny 42,00 €;
  • kolejka – cena dla dorosłych 3,30 €, dla dzieci 1,60 €, rodzinny 8,00 €;
  • panorama – cena dla dorosłych 11,00 €, dla dzieci 6,30 €, rodzinny 27,80 €.

Bilety zarówno można nabyć w kasie, jak i online. Jedynym wyjątkiem jest kolejka, do której bilety nabędziemy jedynie na miejscu. Parking znajduję się blisko obiektu, po lewej stronie od zamku.

Twierdza jest świetnym pomysłem na wycieczkę z całą rodziną. Bogata historia tej miejscowości wypełni dzień ciekawymi atrakcjami i jest ciekawym punktem na mapie austriackich Alp.

Zamki Austria

Poza twierdzą w Salzburgu Austria jest krajem pełnym innych zamków i pałaców. Niedaleko twierdzy, kierując się na północny zachód, warto zatrzymać się w Pałacu Kleissheim. Natomiast jadąc na wschód, wśród górskich lasów stoi piękny zamek Hohenwerfen. Ponadto w samej okolicy Salzburga można zwiedzić około dziesięciu zamków i ruin.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.