Sao Paulo - Avenida Paulista

Co warto zobaczyć w Sao Paulo? Sprawdź nasz przewodnik po największym mieście Ameryki Południowej

Sao Paulo to największe miasto na południowej półkuli i czwarte co do wielkości na świecie. Mieszka tu aż 19 milionów ludzi (licząc przedmieścia). Metropolię nazywa się gospodarczą stolicą Brazylii. Drapacze chmur, zatłoczone ulice, międzynarodowe korporacje – z tym przede wszystkim kojarzy się największe miasto Ameryki Południowej. Sao Paulo to jedno z najbardziej zakorkowanych miast świata, rekordowy korek uliczny miał aż 344 kilometry łącznej długości! Bogaci mieszkańcy przemieszczają się helikopterami, wiele budynków jest przystosowanych do lądowania na dachu.

São Paulo – położenie

Miasto położone jest na płaskowyżu Piratininga w południowo-wschodniej Brazylii. Metropolię od Oceanu Atlantyckiego dzieli 70 kilometrów. Sao Paulo leży w strefie klimatu zwrotnikowego. Występują tu cztery pory roku, najgorętszą jest lato, które trwa od stycznia do marca. W pobliżu znajdują się dwa porty lotnicze: São Paulo-Guarulhos i São Paulo-Congonhas. Panoramę miasta można podziwiać ze szczytu Pico do Jaraguá (1135 m. n.p.m.).

Historia miasta

Zanim Europejczycy przybyli do Ameryki, ziemię wzdłuż wybrzeża dzisiejszej Brazylii zamieszkiwały plemiona Tupi. Rdzenni mieszkańcy zajmowali się rolnictwem; uprawiali maniok, kukurydzę, słodkie ziemniaki, fasolę, orzeszki ziemne, tytoń, dynię i bawełnę. Pierwszą osadę w tym miejscu w roku 1554 założyli jezuici, którzy przybyli z Portugalii, by nawracać tubylców. Patronem misji był Święty Paweł (po portugalsku – São Paulo). Na początku Sao Paulo było biedną i odizolowaną wioską, a podróż do niej uchodziła za niebezpieczną ze względu na walczącą z kolonizatorami lokalną ludność. Wszystko zmieniło odkrycie złota w regionie Minas Gerais pod koniec XVII wieku. Do Sao Paulo zaczęli napływać nowi mieszkańcy. Miasto stało się bazą dla Bandeirantes – zapuszczających się w głąb lądu odkrywców, awanturników, poszukiwaczy złota i szlachetnych kamieni, handlarzy indiańskimi niewolnikami. Bandeirantes rośli w siłę, aż w końcu wygnali z miasta jezuitów, którzy sprzeciwiali się niewolnictwu Indian. Gdy złoża złota zaczęły się wyczerpywać, lokalna ludność zaczęła uprawiać trzcinę cukrową, a następnie kawę. Na plantacjach pracowali głównie niewolnicy.

Brazylia była kolonią portugalską do 1822 roku. Kraj uzyskując niepodległość, przekształcił się w monarchię konstytucyjną – Cesarstwo Brazylii. W 1888 roku księżniczka cesarska Isabel usankcjonowała Złote Prawo, znoszące niewolnictwo w Brazylii. By pracować na plantacjach kawy, do regionu zaczęli napływać imigranci z różnych stron świata (między innymi z Włoch, Portugalii czy nawet z Japonii). W roku 1889 monarchia została obalona i Brazylia przekształciła się w republikę federacyjną. To okres intensywnego rozwoju Sao Paulo, w którego konsekwencji miasto stało się przemysłową metropolią. Powstawały nowe fabryki, co powodowało napływ ludności. Jak wiele innych wielkich miast w tym okresie Sao Paulo było silnie zanieczyszczone smogiem. Już w 1928 roku miasto rozrosło się do miliona mieszkańców. Od lat dwudziestych XX wieku miasto stało się stolicą brazylijskiego modernizmu. Z Sao Paulo związało się z wielu wybitnych awangardowych artystów – między innymi poeci Mário de Andrade i Oswald de Andrade, malarki Anita Malfatti i Tarsila do Amaral, malarz Lasar Segall i rzeźbiarz Victor Brecheret. W 1922 roku w Sao Paulo odbył się Tydzień Sztuki Współczesnej z udziałem największych brazylijskich artystów plastyków, pisarzy i kompozytorów epoki. W tym okresie powstawały perły modernistycznej architektury, które możemy podziwiać po dziś dzień, takie jak: Muzeum Sztuki Sao Paulo, SESC Pompeia, budynek Wydziału Architektury Uniwersytetu San Paulo. W 1929 roku w Sao Paulo powstał pierwszy drapacz chmur, zaprojektowany przez Vilmosa Filingera – budynek Martinelli. 9 lipca 1932 roku w São Paulo wybuchło powstanie przeciw dyktaturze Getúlio Vargasa, którego rządy spowodowały kryzys gospodarczy. Powstańcy pod wodzą generała Bertolda Klingera nieskutecznie próbowali zdobyć stolicę. Po 87 dniach powstanie upadło, a prezydent zachował władzę. Poległych w walce upamiętnia pomnik naprzeciwko parku Ibirapuera. W 2007 roku w mieście rozbił się samolot pasażerski. W katastrofie zginęło prawie 200 osób.

Na koniec ciekawostka dla fanów piłki nożnej: w Sao Paulo odbył się mecz otwarcia Mistrzostw Świata w 2014 roku.

sao paolo
Pátio do Colégio – miejsce założenia São Paulo

Miasto bez billboardów

Sao Paulo jest pionierem walki z chaosem wizualnym. Co to oznacza? Władze miasta zwalczyły wszędobylskie reklamy oszpecające krajobraz. W 2006 roku Burmistrz Gilberto Kassab uchwalił ustawę o czystym mieście. Jej wdrożenie zaowocowało wyeliminowaniem ponad 15 000 billboardów. Dzięki temu możemy w pełni cieszyć się miejskim krajobrazem bez reklam.

Sao Paulo atrakcje

Tutaj czuć wielkomiejski klimat – drapacze chmur, wielki biznes, bogata oferta kulturalna, tłumy ludzi na ulicach o każdej porze dnia i nocy. Metropolia zachwyca różnorodnością. Najbardziej wielokulturowe miasto Brazylii, a może nawet Ameryki Południowej. Sao Paulo to miasto, w którym nie sposób się nudzić.

Avenida Paulista

Tak jak Nowy Jork słynie z Piątej Alei, tak Sao Paulo słynie z Alei Paulisty.

To jedna z głównych ulic miasta, usytuowano przy niej najważniejsze instytucje kulturalne i siedziby największych firm. Znajdziemy tu słynne Muzeum Sztuki Sao Paulo. Najbardziej rozpoznawalne budynki przy alei to: Casa das Rosas (willa z 1935 roku, obecnie muzeum i centrum kultury), siedziba Centralnego Banku Brazylii, Conjunto Nacional (centrum handlowe i rekreacyjne, na szczycie budynku znajduje się zegar widoczny z różnych punktów w mieście w promieniu 8 kilometrów). Jeśli chodzi o ceny wynajmu, aleja jest jednym z najdroższych miejsc w Ameryce Południowej. Ulica jest szeroka, po obu jej stronach wznoszą się imponujące wieżowce, wzdłuż rośnie 390 drzew. Aleja ma 2,8 kilometra długości, została zbudowana w 1891 roku według projektu Joaquima Eugênia de Lima. Asfalt do budowy sprowadzano aż z Niemiec. Pierwszy wielokondygnacyjny budynek przy Avenida Paulista powstał dopiero w 1939 roku i miał tylko siedem pięter. Co roku aleją przechodzi największa Parada Równości w Ameryce Południowej, odbywają się tu także popularne biegi.

Muzeum sztuki w São Paulo

Znajduje się przy słynnej Alei Paulista. Budynek zaprojektowała Lina Bo Bardi, urodzona w Rzymie, modernistyczna brazylijska architekta. Muzeum powstało z inicjatywy Pietra Maria Bardi, brazylijskiego pisarza, kuratora i kolekcjonera sztuki. Muzeum posiada imponującą kolekcję sztuki europejskiej, jedną z największych (obejmuje 10 tysięcy obiektów) i najokazalszych na całej półkuli południowej. Znajdują się tu między innymi dzieła Rafaela, Velázqueza, Delacroix, Memlinga, Rubensa, Rembrandta, Boscha, Turnera, El Greco, Maneta, Moneta, Renoira, van Gogha, Cézanne’a, Matisse’a i Picassa. Na uwagę zasługują też prace brazylijskich artystów, będące częścią kolekcji muzeum, na przykład obraz O Lavrador de Café Candida Portinara. W 2007 roku doszło do kradzieży dwóch obrazów, uznanych za najcenniejsze. Na szczęście policji udało się odzyskać prace.

Tor Formuły 1 w São Paulo

Tor nosi imię Carlosa Pace, brazylijskiego kierowcy wyścigowego. Odbywają się tu zawody Grand Prix Brazylii. Tor łączy dwa podziemne jeziora, ma długość 4,309 kilometra.

Katedra w São Paulo

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to największy kościół w Sao Paulo. Nad neogotycką budowlą górują dwie wieże o wysokości 92 metrów. We wschodniej wieży znajduje się carillon, czyli instrument złożony z 61 dzwonów, największy i najcięższy w całej Ameryce Łacińskiej. Dach wieńczy kopuła. Pod głównym ołtarzem usytuowana jest duża krypta, w której znajdują się rzeźby dłuta Francisca Leopolda e Silvii. Kościół powstał w miejscu, przez które przebiega Zwrotnik Koziorożca. W Kościele znajdują się także imponujące 120-głosowe organy katedralne, podobnie jak w przypadku carillonu, to największy taki instrument w Ameryce Łacińskiej.

san paulo
Katedra w São Paulo

Park Ibirapuera

Jeden z największych miejskich parków na kontynencie, obejmuje około 1,58 kilometra kwadratowego. Został otwarty w 1954 roku na 400-lecie miasta. Park jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców miasta i stanowi scenerię wielu imprez kulturalnych, takich jak koncerty czy wydarzenia w ramach Tygodnia Mody. Na terenie parku znajduje się też duże jezioro, nad którym przyjemnie spędza się upalne dni.

Sao Paulo bezpieczeństwo

Do najczęstszych przestępstw należą drobne kradzieże w komunikacji publicznej – w autobusach i w metrze. Niestety zdarzają się tu też napady rabunkowe. Przestrzegaj poniższych zasad i zminimalizuj ryzyko nieprzyjemnych sytuacji. Nawet jeśli się wydarzą, sprawnie poradzisz sobie z ich konsekwencjami. Korzystaj wyłącznie z usług taksówek zrzeszonych w korporacjach.

Nie noś przy sobie dużych sum pieniędzy i wartościowych rzeczy. Wszystko, co nie jest ci potrzebne, zostaw w hotelowym sejfie. Zrób kserokopię paszportu i noś ją przy sobie zamiast oryginalnych dokumentów. Jeśli padniesz ofiarą przestępstwa, zgłoś ten fakt policji. W Sao Paulo i na lotniskach działają posterunki policji specjalizujące się w pomocy turystom (DEATUR). Po złożeniu zgłoszenia upomnij się o wydanie protokołu policyjnego (boletim de ocorrência). Przed wyjazdem wykup ubezpieczenie. Warto pomyśleć również o szczepionce na żółtą febrę. Zanim udasz się w podróż, sprawdź aktualną sytuacją w kraju i zalecenia polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla wyjeżdżających.