Przejdź do treści
glowa cukru

Głowa Cukru – zobacz Rio de Janeiro z wysokości 400 metrów nad poziomem morza

Głowa Cukru położona jest w Brazylii w Rio de Janeiro. Ciekawa granitowo-kwarcowa góra wznosi się nad Oceanem Atlantyckim, nad piękną Zatoką Guanabara. Możemy podziwiać z niej czarujące zachody słońca, Rio de Janeiro oraz pomnik Chrystusa Odkupiciela. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Brazylii, które zapiera dech w piersiach.

Głowa Cukru – skąd nazwa?

Dlaczego Głowa Cukru? Cała historia nazwy wynika z różnic kulturowych i językowych przybywających tam ludów. Zamieszkujące te tereny mieszkańcy Tupi mówili na górę pau-nh-acugua, co w dokładnym tłumaczeniu oznacza szpiczastą górę. Przybywający w XVI wieku do Rio de Janeiro Portugalczycy rozumieli te słowa jako Paõ de Açúcar, co oznacza bochen z cukru. Ważnym aspektem jest to, że w tamtym okresie nastąpił rozkwit handlu trzciną cukrową w Brazylii. Historycy twierdzą, że Portugalczykom góra przypominała bryłę krystalizującego się cukru, co również miało wpływ na jej nazwę.

Głowa Cukru – kiedy najlepiej zobaczyć?

Głowa Cukru położona jest 396 m n. p. m, dlatego też odwiedzanie jej w konkretnych porach dnia ma znaczenie. Najważniejsze to wybrać słoneczny dzień z całkowicie bezchmurnym niebem. Wtedy mamy największą szansę na zobaczenie całej Zatoki Guanabara, pięknego miasta Rio de Janeiro i oczywiście górę Corcovado, na której położony jest Pomnik Chrystusa Odkupiciela.

Jednak nie zawsze możliwe jest trafienie na taki idealny dzień. Kiedy chcemy wjechać na górę, a na niebie goszczą chmury najlepiej wybrać godziny zachodu słońca. Chmury wtedy rozpraszają się i możemy cieszyć się niesamowitym widokiem. Na Głowie Cukru, znajduje się wiele punktów widokowych, co pozwala swobodnie podziwiać Rio de Janeiro i okolice, pomimo dużej ilości turystów.

Brazylia Głowa Cukru

Jak dostać się na szczyt?

Na szczyt góry prowadzi nas nie tylko kolejka. Jest również możliwość wspinaczki. Stworzono 150 różnych tras wspinaczkowych, w zależności od stopnia zaawansowania turysty. Co ciekawe jest również możliwość wynajęcia specjalnego przewodnika, z którym możemy wspinać się na górę, nawet jeżeli nie mamy dużego doświadczenia we wspinaczce.

Drugą możliwością, którą wybiera wielu turystów jest wędrówka. Pozwala zbliżyć się do przyrody tego miejsca. Jest to strome podejście i trwa około 30 minut. Jeśli zdecydujemy się wejść pieszo, a zjechać z góry kolejką musimy pamiętać o kupieniu biletów na dole, przed wyruszeniem w trasę.

Zobacz także: Jakie atrakcje skrywa Rio de Janeiro i dlaczego jest nazywane „Cudownym Miastem”?

Kolejka linowa na Głowę Cukru

Kolejka linowa to najczęściej wybierana forma dotarcia na szczyt. Punkt startowy to Praia Vermelha. Po drodze na wysokości 220 metrów mamy pauzę na Moroo da Urca. Stąd już możemy podziwiać widoki oraz zrobić przerwę na kawę, zimny napój, czy przekąskę. Każdy etap kolejki linowej trwa zaledwie trzy minuty, a kolejki odjeżdżają co 20 minut. Jedynym kursem może wjechać nawet 65 osób.

Cennik i godziny otwarcia

Kolejka kursuję w bardzo atrakcyjnych godzinach ponieważ, od godziny 8 rano, aż do 22 wieczorem. Możemy więc podziwiać i wschody i zachody słońca. Bilety najlepiej kupić wcześniej przez Internet, wtedy unikniemy stania w ogromnych kolejkach biletowych. Cena dla osoby dorosłej to około 85 zł, dla dzieci około 42 zł, natomiast dla maluchów do 6 roku życia wstęp jest bezpłatny.

Praia Vermelha – czerwona plaża

Praia Vermelha piękna piaszczysta plaża położona niedaleko Głowy Cukru, w miejscowości Urca. Jest to niewielka plaża, często oblegana przez miejscowych i turystów. Cieszy się popularnością ponieważ jest idealna dla tych, którzy lubią spokojne morze. A co najważniejsze, słynie z błękitnej, czystej wody. Idealnie nadaje się dla dzieci i miłośników piasku.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.