Search The Query
Search

Pałac Prymasowski Skierniewice – wizyta w XVII wiecznej budowli

skierniewice pałac biskupi

Między Warszawą a Łodzią znajduje się miasto Skierniewice, które jest znane z ogrodów oraz wagonów, które były wykorzystywane w produkcjach filmowych takich jak Lista Schindlera. Zwiedzając miasto, warto także odwiedzić teren Pałacu Prymasowskiego, o którym dowiesz się z tego artykułu!

Gdzie jest Pałac Prymasowski?

Pałac znajduje się w Skierniewicach (woj. łódzkie) – w połowie drogi między Warszawą a Łodzią. Dokładny adres pałacu to – ul. Prymasowska 6, 96-100, Skierniewice. Miasto uznawane jest za krajową Stolicę Nauk Ogrodniczych. Sam budynek otacza piękny park krajobrazowy, który robi niesamowite wrażenie zarówno latem, jak i zimą. Jest to idealne miejsce na spędzenie słonecznego popołudnia z rodziną na spacerze.

Historia XVII wiecznego pałacu

Budowa skierniewickiego kompleksu pałacowo-parkowego została rozpoczęta na polecenie prymasa – Wojciecha Baranowskiego w 1610 roku i trwała 9 lat. Projektem zajął się polski architekt niemieckiego pochodzenia – Efraim Schroeger, który specjalizował się w stylu klasycystycznym. Budynek niestety został uszkodzony podczas najazdu szwedzkiego. W XVII w. był kilkukrotnie odnawiany, aż do 1780 roku, kiedy przybrał ostateczną formę. Od tamtego czasu do 1793 roku (II rozbiór Polski) pałac był zamieszkiwany przez prymasów.

W 1884 roku Skierniewice dostały miano Światowej Stolicy Dyplomacji. Wówczas odbył się zjazd Trzech Czarnych Orłów:

  • Aleksandra III – cesarz Rosji,
  • Franciszka Józefa – cesarz Austro-Wegier,
  • Wilhelma I – cesarz Niemiec.

Zorganizowane spotkanie w Pałacu Prymasowskim miało na celu odnowienie „świętego przymierza” z 1881 roku i uzgodnienie dalszych planów co do Europy, ponieważ razem 3 cesarstwa zajmowały ponad połowę powierzchni kontynentu.

Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości w 1918 roku budynek został przekazany jako ośrodek naukowy i doświadczalny. Przekształcono go na filię należącą do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, co trwało zaledwie 21 lat do momentu rozpoczęcia II wojny światowej. W tym czasie pałac służył jako rezydencja Adolfa Hitlera i rządów okupacji. Po wojnie pałac trafił z powrotem do władz uczelni.

Zwiedzanie pałacu

Wstęp na teren dworu jest bezpłatny i otwarty dla każdego w godzinach pracy Instytutu. Samo wejście do pałacu nie jest zawsze możliwe. Zwiedzanie odbywa się tylko w pierwszą sobotę każdego miesiąca w godzinach od 10:00 do 15:00. Warto wybrać się na jednodniową wycieczkę, aby zobaczyć wnętrza, jakie skrywa pałac:

  • sala za lustrem,
  • kaplica,
  • biblioteka.

Podczas zwiedzania uwagę warto także zwrócić na sufit w sali Pod Jutrzenką, gdzie namalowany został wizerunek bogini świtu z twarzą Anny Grudzińskiej – żony wielkiego księcia Konstantego z dynastii Romanow z 1835 roku. Autorem malowidła jest polski portrecista i przedstawiciel malarstwa klasycystycznego – Antoni Blank.

Zespół pałacowy

Cały zespół pałacowy arcybiskupów gnieźnieńskich zajmuje powierzchnię 30 ha, co przyczynia się do tego, że jest to jedna z ciekawszych atrakcji, z jakiej znane są Skierniewice. Zabytki, które składają się na całość zespołu pałacowego to:

  • Pałac,
  • Park,
  • Wozownie,
  • Oficyny (I, III, III),
  • Kuchnię,
  • Holendernię,
  • Bramę z kordegardami,

Pałacyk myśliwski

Do zespołu należy także pałacyk myśliwski Sabediany zwany willą Aleksandrią, który znajduje się w parku po drugiej stronie torów. Został zbudowany w 1841 roku zgodnie z projektem Adama Idźkowskiego. Budynek wykorzystywany był przez Instytut Ogrodnictwa, ale niedawno został wystawiony na sprzedaż za 4,5 mln zł.

Nazwa Sabediany odnosi się do historii ówczesnego właściciela willi – księcia Bariatyńskiego, który więził Czerkieskę, które w XIX wieku były symbolem namiętności. Książę porównywał kobietę do królowej Saby i bogini Diany, stąd też nazwa Sabadiana.

Skierniewickie Święto Kwiatów Owoców i Warzyw

W Skierniewicach od 1977 roku odbywa się tradycyjne ogólnopolskie święto celebrujące kwiaty, owoce i warzywa, które trwa dwa dni. Organizowane jest przez współpracę władz miasta i Instytutu Ogrodniczego, które ma swoją siedzibę w pałacu Prymasowskim. Co roku organizowane jest w trzeci weekend września.

Podczas święta Kwiatów Owoców i Warzyw można wziąć udział w wielu atrakcjach. Odbywa się również degustacja różnych dań z owoców i warzyw uprawnych. W 2021 roku gościnnie wystąpił kucharz Pascal Brodnicki, który prowadził występ kulinarny podczas Festiwalu Roślinożercy.

Podczas święta odbywają się także Targi Ogrodniczo-Rolne, podczas których można porozmawiać z pracownikami naukowymi Instytutu Ogrodnictwa, którzy pomogą doradzić jak zajmować się roślinami i własnym ogrodem. Przy okazji odbywa się wystawa kwiatów, owoców i warzyw, a nawet prowadzony jest konkurs na „Największy owoc i warzywo”.

Pałac Prymasowski jest ważną częścią historii Polski. Szczególnie warto zaplanować jego zwiedzanie przy okazji święta Kwiatów Owoców i Warzyw. Miasto wówczas tętni życiem, a organizowane atrakcje zachęcają do integrowania się z innymi w swojskim, przyjaznym gronie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds